respublika.lt

Žydų bendruomenės atstovai apie PAR ieškinį prieš Izraelį

(165)
Publikuota: 2024 sausio 13 07:18:53, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 2 nuotr.
Kauno žydų religinė bendruomenės vadovas Mauša Bairakas. Redakcijos nuotr.

Kauno žydų religinė bendruomenės vadovas Mauša BAIRAKAS patikslino, kad būdami religinė bendruomenė, jie nesikiša į politiką, tačiau savo nuomone apie tai, kas šiuo metu vyksta Hagoje, jis pasidalino.

 

 

„Žiūrint objektyviai, į Hagos teismą už tai ką daro Ukrainoje, turi būti paduota Rusija. Į jį galima paduoti ir JAV, kuri šiąnakt atakavo Jemeną, ir daugybę kitų valstybių už tai, ką jos yra pridariusios. Šį kartą, manau, Izraelis buvo pasirinktas todėl, kad „žydai visuomet ir dėl visko kalti". Nors pirminė priežastis yra ne Izraelis, o Rusijos - Ukrainos konfliktas, kurį vėliau sekė kiti dalykai. Be to, žmonių žudymai vyksta visame pasaulyje ir nuolat, - akivaizdžią tiesą priminė M.Bairakas. - O šiaip šiais laikais, kai vyksta tokie dalykai, yra sudėtinga kažką analizuoti. Bijau, kad ateityje viskas tik dar labiau plėsis ir gali peraugti į naują pasaulinį karą. Tuomet jau bus tas pats, ką už ką teisti ir kas už ką turi atsakyti."

Žydų bendruomenės „Vilnius - Lietuvos Jeruzalė" pirmininkas Algirdas MALCAS negailėjo kritikos pačioms Jungtinėms Tautoms.

„Viskas vyksta JTO platformoje, o mes visi žinome, kokia tai yra struktūra. Dar Anglijos premjeras Vinstonas Čerčilis aiškiai pasakė, kad ši organizacija nesugebėjo apginti taikos Pasaulyje. Nuo to laiko buvo daug kalbų apie tai, jog dabartinę JTO būtina išformuoti ir sukurti visiškai naują, veikiančią struktūrą, tačiau toliau kalbų pasistūmėta nebuvo, - konstatavo A.Malcas. - Grįžtant prie Hagos teismo, kažkaip kaltintojai pamiršo spalio 7 d. Ar čia reikia suprasti, kad su ta diena viskas gerai, o kova su terorizmu - jau blogai? Kitas momentas - pateikiami skaičiai. Juos pateikia „Hamas", todėl neaišku, kiek tarp esą žuvusių yra civilių, o kiek - radikalių kovotojų. PAR tarsi atstovauja Globalių pietų poziciją, tačiau, spėju, realiai už viso to stovi Rusija ir jos satelitai, kurie „kels visas rankas, kiek turi". Apibendrinant, tai, kas šiuo metu vyksta Hagoje, vertinu kaip pasityčiojimą. Tiek iš Izraelio valstybės, tiek ir iš teisingumo."

Faina KUKLIANSKY, Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė pirmininkė nurodė, kad komentarą pateiks po to, kai Hagos teismas priims sprendimą.

Seimo narys, TS-LKD partijai priklausantis Emanuelis ZINGERIS neslėpė, kad jam gaila visų, kenčiančių ir žūstančių žmonių, nepriklausomai nuo to, kokios tautybės jie yra ar kur gyvena.

„Kalbant apie dabartinę PAR iniciatyvą, taip ir norisi paklausti, o kur jie buvo kai, prieš porą metų 2,3 mln. gyventojų turėjusiame Sirijos mieste Alepe „demokratas" Bašaras Asadas nugalabijo daugiau negu 200 tūkst. taikių gyventojų? Kur jie buvo, kaip prieš kelias savaites Arabų lyga, be jokių teismų ar karo tribunolų priėmė Siriją į savo draugiją? Kodėl PAR teisininkai nepasirūpino, kad prieš karo tribunolą stotų ne tik vyrus, bet ir moteris bei vaikus žudžiusi Islamo valstybė? Kodėl nebuvo surengtas teismas spalio 7 d. išpuolio organizatoriams?" - sudėtingus klausimus uždavė politikas.

Jis teigė iki šiol sapnuose regintis tas kraujo balas, per kurias teko eiti lankantis nuo užpuolikų nukentėjusiuose kibucuose.

„Buvęs Izraelio premjeras Arielis Šaronas 2005 m. nusprendė iš Gazos Ruožo išvesti ne tik izraeliečių kariuomenę, bet ir iškeldinti tenai apsigyvenusius žydų naujakurius. Tuomet net kilo susidūrimai tarp kariškių ir žydų naujakurių, bet pastarieji vis tiek buvo sugrąžinti į 1948 m. nustatytas Izraelio ribas, jų gyvenvietės - sulygintos su žeme, o pastaroji grąžinta palestiniečiams. Atsakydami į tai, palestiniečiai išsirinko tokią valdžią, kurios pagrindinis ir neslepiamas tikslas yra Izraelio valstybės sunaikinimas. Kalbu tiek apie „Hamas", tiek už jo stovintį Iraną, tiek apie analogiškus siekius propaguojančią „Hezbollah". Gavusi valdžią, teroristinė organizacija „Hamas", remiama kitų dviejų minėtų jėgų, surengė išpuolį, per kurį žudė nieko dėtus taikius gyventojus. Šioje vietoje kyla klausimas - ar Estijos dydžio valstybė turi teisę į gynybą? Ypač įvertinus tai, jog be gynybos ji tiesiog išnyks? - dar vieną sunkų klausimą pateikė E.Zingeris. - Juolab kad pasienio, kuris pirmiausia nukentėjo nuo užpuolikų, gyventojai niekam nekėlė jokio pavojaus. Dar daugiau, būtent pasienio teritorijose vyko aktyviausias palestiniečių bei žydų bendradarbiavimas ir bendrų projektų realizavimas. Čia gyveno žmonės, kurie ne visada pritarė B.Netanjahu vyriausybės politikai, kurie pasisakė už bendradarbiavimą su Gaza, kurie kartu kūrė bendrą visų regiono žmonių ateitį. Ir būtent jie pirmieji tapo smogikų aukomis.

Beje, visi šie miesteliai buvo ne palestiniečių, o izraeliečių teritorijoje. Ir būtent Izraelyje vyko tas didysis muzikos festivalis, kurio dalyviai prisiminė hipių laikus, pasisakė už taiką, o galvas puošė gėlėmis. Visą tai sutrypė negailestingų „Hamas" smogikų batai, o dabar tiek juos, tiek apie pasaulinę Islamo revoliuciją ir pasaulį be Izraelio svajojančią „Hezbollah". Man tai nesuprantama."

Netrukus po spalio 7 d. E.Zingeris nuvyko į Izraelį, kur susitiko su ten gyvenančiais išeiviais iš Lietuvos.

„Aplankiau ligoninėje Sandrą Koen, į kurią buvo paleistos trys kulkos. Ji išgyvena, nors smogikai ant jos užmetė ne tik nušautą jos 8-erių mėnesių dukrą, bet ir vyrą bei jo motiną. Mačiau ligoninių morgų šaldytuvus, kuriuose buvo sudėti į gabalus sukapoti vaikų kūneliai. Nepaisant to, yra teigiančių, kad tai tebuvo izraeliečių propagandos akcija, - stebėjosi Seimo narys. - Jie turbūt nesupranta, kad jeigu kiltų konfliktas kokioje Indijoje ar Kinijoje, tai net ir praradusios dalį savo teritorijų, jos išliktų. Milijardo musulmonų supamų izraeliečių nėra tiek daug ir jų valstybė, kaip minėjau, dydžiu prilygsta Estijai. Kas iš jos liktų, jeigu atimtume pusę gyventojų ir maždaug pusę Lietuvos teritorijos? Manau, tik istorija ir prisiminimai."

Politikas taip pat priminė, kad kovai su Izraeliu „Hamas" nevengė naudotis mokyklų, darželių ar ligoninių pastatais.

„Viskas Gazos Ruože buvo militarizuota, todėl, manau, teisūs yra amerikiečiai, kurie teigia, kad gintis Izraelis privalo, tik prašo tai daryti adekvačiai. Beje, tą patį akcentuoja ir ES, kuri irgi prašo, kad būtų saugomi civiliai. Kitų prašymų Izraelis nėra sulaukęs, - nurodė jis. - Todėl keista girdėti teiginius, kad esą izraeliečiai siekia sunaikinti palestiniečius. Tel Avivas to niekada nėra sakęs ir jau dabar svarsto, kam reikės patikėti Gazos valdymą, kai nebeliks „Hamas". JAV valstybės sekretorius Entonis Blinkenas teigė, kad geriausia valdžią būtų patikėti Ramalai, prezidentui Mahmudui Abasui. Beje, tiek aš, tiek kiti Lietuvos politikai, kai lankomės Izraelyje, būtinai susitinkame ir su M.Abasu, nes jis puikiai suvokia, kas vyksta regione. O kokie yra „Hamas" pasiekimai? Jie gavo valdžią, o ką nuveikė gerindami moterų padėtį ar gindami žmogaus teises Gazoje? Ir kodėl to paties „Hamas" niekas nepatraukia atsakomybėn už jo nusikaltimus prieš palestiniečius? Būtina suimtus smogikus apklausti ir sudaryti jų nusikaltimų sąrašą bei pasidomėti jų santykiais ne tik su Teheranu, bet ir Maskva. Juk tiek kartų vyko Rusijos, Irano ir „Hamas", prie kurio atsiradimo minėtos valstybės prisidėjo, atstovų susitikimai. Be to, žinant, kad Iranas padeda Rusijai kariauti prieš Ukrainą, labai abejoju, kad Teheranas neprasitarė Maskvai apie savo planus pradėti kovą su visa Izraelio valstybe. Ir šitie dalykai privalo būti išaiškinti."

Vertindamas Izraelio atsaką, Seimo narys pabrėžė, kad žydai savo kariuomenę naudoja adekvačiai. „Jie dabar ieško tų, kurie prievartavo moteris, kapojo kūdikius, žudė nekaltus žmones ir grobė įkaitus. Tokius veiksmus, beje, smerkia visi Izraelio gyventojai, ne tik žydai, - patikimo E.Zingeris. - Kalbėjausi su Izraelyje gyvenančiais lietuviais, kurie atsisakė išvykti. Jie gynė tą šalį, kurioje pasirinko gyventi. Prisiminkime, kad gyvybę už ją paaukojo ir policijoje tarnavęs mūsų kraštietis, žemaitis, katalikas Martynas Kuzmickas. Jis iki paskutinio šovinio kovojo su smogikais, kol galiausiai krito pakirstas „Hamas" gangsterių kulkų. Į jo laidotuves susirinko daugiau negu 400 žmonių, kas daug pasako apie tai, kaip jo poelgį vertina kiti izraeliečiai."

Baigdamas pokalbį politikas dar kartą patikino, kad Izraelio tikslas tėra savygina.

„Tai yra demokratinė valstybė, kurioje gerbiamos žmogaus teisės ir jo įsitikinimai. Kolegoms iš arabų kraštų ne kartą linkėjau, kad jų šalyse žmogaus tesės pasiektų tokį lygį, koks yra Tel Avive. Taip pat akcentavau, kad demokratiniam pasauliui reikia susivienyti prieš bendrus priešus, tokius, kaip Iranas ir tuos, kas už jo stovi bei stengiasi sukurti dar vieną įtampos židinį, taip nukreipiant dėmesį nuo nusikaltimų prieš Ukrainos žmones, - pabrėžė Seimo narys. - Taip pat žinau, kad puikiai Holokausto pamokas išmokę izraeliečiai ir jų palikuonys neleis pasikartoti tam, kas įvyko nacistinėje Vokietijoje. Tik nereikia iškraipyti faktų, nes savigyna nėra genocidas. Belieka užjausti palestiniečius, kuriais „Hamas" dangstosi kaip Maskva - eiliniais rusais. Bet kai visa tai pasibaigs, galiu patikinti, kad Lietuva irgi dalyvaus Gazos atstatyme. Tik ne Gazos - karinio Irano placdarmo naujiems išpuoliams, o taikios Gazos, kurioje tilps visi. Taip pat ir Izraelis yra atvira valstybė ir visų čia gyvenančių tautų, ne tik žydų, namai. Būtent todėl, kad visos tautos čia galėtų jaustis saugios ir taikiai sugyventų, dabar šiuos namus būtina apginti nuo sužvėrėjusių „Hamas" smogikų."

 

 

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
27
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (165)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ką darytumėte, jei Lietuvą pultų agresoriai?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar mokate rusų kalbą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+14 +24 C

+14 +21 C

+14 +21 C

+20 +29 C

+18 +25 C

+20 +25 C

0-9 m/s

0-5 m/s

0-4 m/s