Sostinėje vis labiau įsigali praktika, kai stadionai ar kiti, nieko bendra su gyvenamaisiais namais neturintys, objektai yra „rekonstruojami“ taip, kad tampa butais. Ypač vystytojų noras „apgyvendinti“ dar neužimtas teritorijas jaučiamas prestižiniais laikomuose rajonuose. Būtent todėl pasklidus informacijai apie tai, kad butais gali tapti ir Žvėryne esantis stadionas, paskatino pasidomėti, kas laukia šio sporto objekto.
Pavojaus signalas
Paulius Malžinskas, Lietuvos sekmadienio futbolo lygos prezidentas, savo paskyroje perspėjo, kad Vilniuje gali nelikti dar vieno stadiono.
„Tikėtina, kad LEU stadionas Žvėryne gyvena paskutines dienas. Nuomos sutartys jau nesudaromos, o nuo liepos 1 d. planuojama pradėti žemės sklypo perdavimo Turto bankui procedūras.
Vos perdavus stadioną į VDU balansą, drastiškai pakilo aikštės nuomos kaina - už rungtynes, vietoj 120 Eur, pradėjo šaukti 240 Eur! Suprantama, ilgalaikių nuomininkų gretos smarkiai aptirpo, dažniausiai čia vykdavo pavieniai renginiai, nes, turint omenyje stadiono būklę ir infrastruktūrą, nuomos kaina neadekvati.
Jis galimai tapo ar buvo paskelbtas nuostolingu. Akivaizdu, kad VDU balanse esantis objektas niekam neįdomus. Tiksliau, įdomus ir net labai, bet ne stadionas, o jo vieta ir sklypas, kuriame jis stovi.
Pastebėsiu, bet būtent tokią įveiklinimo schemą ir prognozavo, kai 2018 m. prasidėjo LEU reorganizacijos ir sunaikinimo istorija, kurios pagrindiniu leitmotyvu tapo LEU turto dalybos. Tyliai buvo sunaikinta viena stipriausių šalyje sporto mokslo ir tyrimų laboratorijų, bendrabučių teritorija numatyta komerciniams poreikiams, o pagrindinis LEU korpusas ir sporto salė atiduota Vilniaus kolegijai, bet studentų iki šiol čia nėra, todėl klausimas, kiek ilgai stovės tušti pastatai.
Didysis aukso lobis guli Nėries vingyje Žvėryne. Savivaldybė buvo paskelbusi, kad bendrajame Vilniaus plane čia gali būti tik stadionas, skambėjo priesakai, kad šį kartą bus kitaip. Prisiminus, kad Žalgirio stadionas tuose planuose vis dar yra stadionas, labai norisi paklausti - o tai kaip bus?“
Turtą rengiamasi perimti
Pradėjus domėtis šia istorija, paaiškėjo, kad Vyriausybė pagal patikėjimo sutartį su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) stadioną Vytauto Didžiojo universitetui buvo perdavusi laikinai. Sutarčiai baigiantis, tolesnį stadiono likimą spręs ŠMSM bei Vyriausybė.
Sostinės savivaldybė, taip pat patvirtinusi, kad „LEU stadionas Žvėryne liepos 1 d. pagal planą turi būti perduotas Turto bankui“, tik vėliau patikslino, jog tokią informaciją „gavo iš žiniasklaidos“.
Nepaisant to, buvo patikinta, kad sostinės valdžia atsakingai žiūri į šio objekto panaudą - yra pasirengusi perimti jį iš Valstybės, renovuoti, pastatyti tribūnas ir užtikrinti, jog stadionas būtų įveiklintas pagal paskirtį.
Tikrąją padėtį pavyko išsiaiškinti pabendravus su Vyriausybės kanceliarija bei ŠMSM. Pasak minėtų institucijų, VDU objekto atsisakius, šiuo metu vyksta stadiono perėmimo ŠMSM procedūra. „Rengiami dokumentai dėl perdavimo Lietuvos sporto centrui. ŠMSM teikia siūlymus jį sutvarkyti ir naudoti fiziniam aktyvumui, atitinkamų sporto šakų vystymui. ŠMSM nesvarstė šio turto perduoti Turto bankui,“ - teigė ministerijos atstovai.
Abejonių liko
„Vakaro žinių“ pakalbintas Paulius Malžinskas patikslino, kad mintis apie tai, jog stadionas gali būti nugriautas, paskatino kelios aplinkybės.
„Mano žiniomis, stadionas ne tik nebesudarinėja vasarai naujų sutarčių, bet ir atleidžia čia dirbančius žmones. Įvertinus jo užimamą plotą bei vietą (Žvėryne, Nėries pakrantėje - red. past.) ir prisiminus, kaip sparčiai sostinėje viskas užstatoma namais, prielaida, jog jį gali ištikti Žalgirio stadiono likimas, pasirodė visai tikėtina“, - sakė pašnekovas.
Neįtikino sportininko ir ŠMSM pažadai išsaugoti stadioną kaip sporto objektą.
„Politikų kalbų ir pažadų esame girdėję visokių, tačiau puikiai žinome, jog jie toli gražu ne visada sutampa su realybe. Gerai, jeigu stadionas tikrai bus išsaugotas, bet patikėsiu tuo tik tuomet, kai tai įvyks, nes planai, kaip rodo gyvenimas, linkę keistis“, - sakė P.Malžinskas.