respublika.lt

Žurnalistai galės neatlygintinai gauti duomenis iš registrų ir valstybės informacinių sistemų (8)

2021 kovo 06 09:20:00
Jadvyga Bieliavska, Elta

Seimas kitą savaitę prasidėsiančioje pavasario sesijoje ketina  priimti Visuomenės informavimo įstatymo ir lydinčių dokumentų pakeitimų projektus, kuriais siekiama sudaryti sąlygas žurnalistams neatlygintinai gauti duomenis iš registrų ir valstybės informacinių sistemų tvarkytojo.

×
nuotr. 1 nuotr.
Žurnalistai galės neatlygintinai gauti duomenis iš registrų ir valstybės informacinių sistemų. Eltos nuotr.

 

Tikimasi, kad šie darbo grupės parengti, Seimo Kultūros komiteto pirmininko Vytauto Juozapaičio įregistruoti įstatymų pakeitimai sudarys palankesnes sąlygas profesionaliosios, tiriamosios žurnalistikos plėtrai. Projektų rengėjai taip pat mano, kad siūlomas teisinis reguliavimas paskatins didesnį visuomenės atvirumą ir atsparumą – mažins  korupcijos pasireiškimo tikimybę, atskleis galimus viešųjų ir privačių interesų konfliktus, asmenų neteisėto praturtėjimo ar įtakos dalyvaujant juridinių asmenų veikloje ar valdyme atvejus.

Įstatymų pataisų projektais numatyta suteikti teisę žurnalistui visuomenės informavimo tikslais, kiek tai yra būtina jo profesinei pareigai atlikti, viešosios informacijos rengėjo ar skleidėjo, su kuriuo žurnalistą sieja sutartiniai santykiai, vardu neatlygintinai gauti duomenis iš registro ar valstybės informacinės sistemos tvarkytojo.

Teisė neatlygintinai gauti tokius duomenis nebūtų suteikta, jeigu viešosios informacijos rengėjas ir (ar) skleidėjas, kurio vardu žurnalistas prašo pateikti duomenis ir kuriam rengia ketinamą skelbti informaciją, turi tris ar daugiau galiojančius rimtus profesinius pažeidimus arba yra priskirtas profesinės etikos nesilaikančių viešosios informacijos rengėjų ir (ar) skleidėjų kategorijai.

Siūloma nustatyti, kad neatlygintino registrų ir valstybės informacinių sistemų duomenų teikimo sąnaudos registro ir valstybės informacinės sistemos tvarkytojui būtų kompensuojamos valstybės biudžeto lėšomis Vyriausybės nustatyta tvarka, kuri taikoma ir už registro duomenų teikimą valstybės institucijoms, vykdančioms teisės aktuose nustatytas funkcijas.

Šiuo metu įstatymuose nenumatyta galimybė žurnalistams neatlygintinai gauti tam tikrų registrų ir valstybės informacinių sistemų duomenis.

"Tai objektyvi kliūtis ne tik žurnalistui atlikti savo profesinę pareigą (ypač jei ji įgyvendinama vykdant žurnalistinį tyrimą), bet ir visuomenei gauti informaciją. Atvira valstybė ir jos institucijos turi sudaryti sąlygas profesionaliai tiriamajai žurnalistikai, kuri negalima be prieigos prie tam tikrų duomenų ir jų analizės. Demokratinėje santvarkoje siekiant tvarios viešojo intereso apsaugos, žurnalistams, kaip ypatingą statusą visuomenės informavimo srityje turintiems subjektams, turi būti užtikrinta teisė neatlygintinai gauti tam tikrą informaciją iš valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų, įskaitant aktualius ir istorinius duomenis iš valstybės informacinių išteklių – tam tikrų registrų ir valstybės informacinių sistemų", - sakoma dokumento aiškinamajame rašte.

Jame taip pat pažymima, kad žurnalistų teisė gauti neatlygintinai duomenis neturėtų būti saistoma papildomų sąlygų ar kriterijų, kurių nustatymas paneigtų pačią žurnalisto teisę operatyviai gauti jo profesinei veiklai svarbius duomenis.

"Kita vertus, ši teisė turi būti neatsiejama nuo profesinių standartų, įstatymo ir etikos normų visuomenės informavimo srityje laikymosi, todėl įstatymų projektuose numatyti duomenys neturėtų būti teikiami neatlygintinai, kai viešosios informacijos rengėjas ir (ar) skleidėjas, kurio vardu duomenų prašo žurnalistas, yra padaręs rimtų profesinės etikos pažeidimų ar buvo priskirtas profesinės etikos nesilaikančių viešosios informacijos rengėjų ir (ar) skleidėjų kategorijai", - mano projektų rengėjai.

Pagal galiojantį teisinį reguliavimą, žurnalistai neturi įstatyminio pagrindo neatlygintinai gauti aktualių ir istorinių duomenų iš Juridinių asmenų registro (JAR); Nekilnojamojo turto registro (NTR); Juridinių asmenų dalyvių informacinės sistemos (JADIS).

Šiuo metu neatlygintinai žurnalistams teikiami duomenys kompensuojami, vadovaujantis Vyriausybės 2018 m. spalio 10 d. nutarimu „Dėl valstybės įmonės Registrų centro tvarkomų registrų ir valstybės informacinių sistemų duomenų teikimo žurnalistams išlaidų kompensavimo“.

Visuomenės informavimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų pakeitimus parengė Seimo valdybos sudaryta darbo grupė, kuriai vadovavo Seimo narys Vytautas Kernagis.

Seimo pirmininko pirmasis pavaduotojas Jurgis Razma Eltai sakė manąs, kad šis įstatymų pataisų paketas bus priimtas Seimo pavasario sesijoje.

"Numatoma priimti, pateikimas planuojamas jau pirmosiomis pavasario sesijos posėdžių savaitėmis. Aš nematau kliūčių priimti, nes darbo grupė tikrai padirbėjo", - Eltai sakė J. Razma.

Kaip nurodoma dokumentų aiškinamajame rašte, valstybės biudžeto lėšų poreikis, reikalingas kompensuoti žurnalistų neatlygintinai gaunamus duomenis, kasmet svyruoja tarp 300 ir 500 tūkst. Eur. Įvertinus šį poreikį ir tai, kad įstatymų projektais neatlygintinai teikiamų duomenų apimtis žurnalistams išplečiama (bus teikiami ir istoriniai duomenys), prognozuojama, kad už neatlygintiną registrų ir valstybės informacinės sistemos duomenų teikimą žurnalistams iš valstybės biudžeto valstybės įmonei Registrų centras kasmet reikėtų kompensuoti apie 700 tūkst. Eur.

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (8)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • ATASKAITA: Justino Marcinkevičiaus atminimo įamžinimui surinkta - 6985 eurai, aukotųjų skaičius - 24; primename sąskaitos Nr. LT 24 7044 0600 0780 3510
 • TRANSPORTAS: UAB „Vilniaus viešasis transportas“ sostinės keleivius nustebino dar viena naujove – antradienį į miesto gatves išvažiavo ekologiškas, išskirtinio dizaino autobusas „IsuzuCitybus“.

 • KOSMOSE: NASA pirmadienį Marse į orą sėkmingai pakėlė sraigtasparnį „Ingenuity“ (liet. „Išradingumas“) ir tai buvo pirmasis istorijoje motorinio orlaivio kitoje planetoje skrydis.

 • AUKŲ NĖRA: ankstų pirmadienį vietos laiku išsiveržė Indonezijos Javos saloje stūksantis Merapio ugnikalnis, 16 kartų išspjaudamas į orą įkaitusią lavą, pranešė šalies vulkanologijos agentūra.
 • TRAUKINYS: sekmadienį Egipte nuo bėgių nuvažiavo keleivinis traukinys ir buvo sužaloti mažiausiai 109 žmonės.
 • GAISRAS: sekmadienio popietę pranešta apie Šiaulių rajone degantį ūkinį pastatą.
 • TRŪKUMAS: Bosnijos ir Hercegovinos sostinėje Sarajeve gyventojai šeštadienį surengė protestą dėl pernelyg lėto skiepijimo nuo COVID-19, o dalis jų savo automobiliai užblokavo šalia pagrindinės miesto stoties esančią aikštę.
 • PASITRAUKIMAS: Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungoje (LVŽS) bręsta mintis pasitraukti iš dar vienos darbo grupės Seime. Kovo pabaigoje apkaltinę konservatorius siekiant sukurti savo partijai palankią rinkimų sistemą, „valstiečiai“ apleido parlamento valdybos sudarytos darbo grupės, turinčios parengti rinkimų sistemos pertvarką, gretas.
 • TEMPAI NEBLOGI: padidinus vakcinacijos tempus Lietuvoje bent viena vakcinos doze jau pavyko paskiepyti 19,5 proc. visuomenės, t. y. beveik kas penktą šalies gyventoją, o vyresnių nei 65 metų gyventojų vakcinuota daugiau nei pusė – 53 proc.
 • NUSKENDO: prie Tuniso krantų nuskendo valtis su migrantais, žuvo mažiausiai 21 migrantas iš Afrikos, jiems bandant Viduržemio jūra pasiekti Italijai priklausančią Lampedūzos salą.
 • PERKOPTA RIBA: pasaulyje jau pagaminta daugiau kaip 1 mlrd. vakcinos nuo COVID-19 dozių - tai įvyko balandžio 12 dieną, o kitas milijardas gali būti viršytas gegužės pabaigoje.
Daugiau

Dienos klausimas

Kur planuojate leisti vasaros atostogas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Koks Jūsų požiūris į mero rinkimus?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
2. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
3. Vitas Tomkus: IR ŽODIS TAPS KŪNU!
4. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
5. Civilizacijos griovimas yra užsakytas ir apmokėtas
6. Vitas Tomkus: APIE NACIONALINES VERTYBES, NACIONALINĘ LRT IR NACIONALINĘ IDĖJĄ
7. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
8. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie atmintį
9. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
10. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
11. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
12. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
13. Algimantas RUSTEIKA: Seimo rinkimų reforma (Idėja Lietuvai Nr.3)
14. Dvejopi standartai jau įgriso
15. Olava STRIKULIENĖ: Laisvoji A.Tapino televizija - priklausoma nuo labdaros kaip benamis šuo
16. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
17. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
18. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie patyčias
19. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
20. Gintaras Furmanavičius: APSIVOGUSIEMS GĖJAMS KRENTA KAUKĖS
21. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
22. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
23. TOMKUS VS MALINAUSKAS (2)
24. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
25. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų (Sorošo sąrašas su naujomis „elitinėmis" pavardėmis)
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+3 +10 C

+1 +7 C

 

+2 +7 C

+10 +15 C

+8 +14 C

 

+5 +10 C

0-5 m/s

0-6 m/s

 

0-9 m/s

       

Nuorodos