„Vakaro žinios" išsiaiškino, kokias valstybės įmones ketina parduoti Vyriausybė. Tokį pasiūlymą Ministrų kabinetui pateikusi Ekonomikos ir inovacijų ministerija teisinasi, esą tą daryti spaudžia Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO), tačiau ekspremjeras Algirdas Butkevičius, kurio vadovavimo laikais vyko derybos dėl Lietuvos narystės šioje organizacijoje, sako, kad tokių nesąmonių EBPO tikrai nesiūlė ir negalėjo siūlyti. Juo labiau kad kai ką parduoti draudžia ir Lietuvos įstatymai.
Vyriausybės planuose - daugybės iš šiuo metų veikiančių 49 valstybės valdomų įmonių pertvarkymas į akcines bendroves arba viešąsias įstaigas. Tačiau kelios po pertvarkos arba netgi be jos bus parduotos - VĮ Statybos produkcijos sertifikavimo centras, UAB „Projektų ekspertizė", UAB „Šilutės polderiai", AB „Kiaulių veislininkystė", UAB „Panevėžio veislininkystė", AB „Lietuvos veislininkystė", UAB „Lietuvos žirgynas", AB „Problematika", AB „Detonas". Beje, abi pastarosios dėl suprantamų priežasčių yra nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių sąraše, todėl negali būti privatizuotos, tačiau Vyriausybė ketina draudimą apeiti, prieš tai jas išbraukiant iš sąrašo.
„EBPO atliktoje 2020 m. Lietuvos ekonominėje apžvalgoje pateikiama rekomendacija toliau stiprinti valstybės valdomų įmonių valdymą ir valstybės valdomas įmones ir, jei nėra įtikinamų priežasčių valstybei valdyti, parduoti privatiems investuotojams", - tikina Ekonomikos ir inovacijų ministerija.
Tačiau ekonomistas, Seimo narys, buvęs premjeras A.Butkevičius „Vakaro žinias" užtikrino, kad toks argumentas - klaidinantis. Esą EBPO tikrai negalėjo teikti tokios rekomendacijos. Be to, net jei ir būtų tokia rekomendacija, tai - rekomendacija, o ne privalomas nurodymas.
„EBPO gali kalbėti tik apie geresnio valstybės įmonių valdymo modelio pasirinkimą, patarti, kaip padaryti, kad jos dirbtų pelningiau, tačiau neįmanoma, kad nurodytų privatizuoti. Man teko pasirašyti sutartį su EBPO dėl stojimo, todėl žinau, kad tai neįmanoma, norėčiau pamatyti ministerijos minimą dokumentą", - stebėjosi A.Butkevičius.
Ekspremjeras įsitikinęs, kad išvardintų įmonių privatizavimas valstybei būtų nenaudingas, tik leistų kažkam pasipelnyti.
„Dėl „Detono" buvo kalbama ir anksčiau, bet kas apskaitys sprogmenis, jei ji bus parduota. Dėl gyvulininkystės sektoriaus įmonių - mes galime prarasti genetinį fondą, nesuvokiu, kodėl norime tai sunaikinti. Ta sritis jau buvo sunaikinta anksčiau, tačiau nuo 2012 m. atstatyta, todėl dabar turbūt kažkas nori nusipirkti ir gauti nemažus pelnus. „Problematikos" viena iš funkcijų - tikrinti statybinių medžiagų, konstrukcijų, kelių kokybę bei būklę. Valstybė į ją yra investavusi daugybę pinigų, pavyzdžiui, vienas automobilis, tikrinantis, kiek kelio sluoksnių supilta, kainavo 3 mln. litų, įmonė turi brangias laboratorijas, tad irgi būtų skanus kąsnis privatininkams", - akcentavo A.Butkevičius.