respublika.lt

VSD metodais suabejojęs V.Bakas nesijaučia nei vienišas, nei išgąsdintas

(0)
Publikuota: 2020 kovo 16 07:01:10, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 7 nuotr.
Vytautas Bakas. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

„Respublikos“ savaitės žmogus - Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) narys, buvęs šio komiteto pirmininkas Vytautas Bakas. Suabejojęs, ar Valstybės saugumo departamentas (VSD) teisėtai rinko informaciją apie tuo metu dar būsimo šalies prezidento Gitano Nausėdos ir prezindeto rinkimuose ketinusio dalyvauti Vygaudo Ušacko aplinką. V.Bakas paviešino, kad į VSD akiratį esą papuolė žinomi verslininkai, TV laidų vedėjai, filosofai, menininkai ir t.t. V.Bakas toliau reikalauja, kad dėl šių faktų būtų atliktas išsamus parlamentinis tyrimas. Kodėl?

 

V.Bakas atsakė: Jei politinėms partijoms, politikams ir visuomenei šis tyrimas yra svarbus, jei iš tikrųjų rūpi žmogaus teisės, tai sieks išsiaiškinti, kad žmogus nebūtų be pagrindo sekamas ir nebūtų apie jį be pagrindo renkama privati informacija. Tai sovietmečio reliktas. Demokratinėje visuomenėje to negali būti. Laisvuose demokratiniuose rinkimuose politikai turi konkuruoti idėjomis, o ne slaptomis pažymomis. Todėl šis pažymų klausimas yra labai svarbus. Ypač, kai kalbame apie žmonių saugumą, asmens privatumo reikalavimus bei visuomenės pasitikėjimą žvalgybos institucijomis. Turi būti atsakyta į klausimą, kodėl buvo renkama informacija apie žmones, kurie visiškai nesusiję su Rusija. Dirbau Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovu apie trejus metus, žinau, jog Valstybės gynimo taryba nesuformuluoja Valstybės saugumo departamentui užduočių kaupti žvalgybos bazėse informaciją apie žmones, kurie nėra jokia grėsmė mūsų valstybei. Realiai informacija buvo renkama apie verslininkus, gana stambius, dar prieš einant pas juos prašyti paramos. Kaip tai atrodo? Nuneši sąrašą į žvalgybą, o gavęs iš žvalgybos informaciją, eini prašyti paramos?

O.S.: O kodėl taip ilgai tylėjote?


V.B.: Tą informaciją gavau praėjusių metų balandį. Pamaniau, jog gali būti nusikaltimo požymių, o juos tiria ne politikai, bet teisėsaugos institucijos. Nes informaciją, kurią gavau, reikėjo patikrinti. Esu dėkingas, kad mane informavęs žmogus pasitikėjo manimi, ryžosi nesitaikstyti su ta tvarka (galimai neteisėtai rinkta VSD informacija - red. past.). Aš pats nežinojau, ar tikrai buvo tokie faktai, todėl juos patikrinti turėjo teisėsaugos institucijos. Dešimt mėnesių buvo renkama medžiaga. Komitetas (Seimo NSGK - red. past.) kaltina mane, kad nepasidalinau informacija, bet aš buvau davęs pavedimą informuoti komitetą apie tyrimo eigą. Aš pats esu teisininkas ir išmanau, kas po ko turi sekti. Kai teisėsaugos institucijos nerado nusikaltimo, generalinis prokuroras Evaldas Pašilis vengė apie tai informuoti komitetą ir visuomenę. Peršasi išvada, kad galimai stengiasi kažką nuo visuomenės nuslėpti. Tačiau, kiek asmeniškai bendravau su Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vadovu, buvo akivaizdu, kad informacija pasitvirtino, bet ji kažkam labai nemaloni. Tada korektiškai kreipiausi į Seimo valdybą, kad atliktų tyrimą. Kai Seimo valdyba ir NSGK atsisakė tai daryti, galėjau kreiptis tik į visuomenę. Tikiuosi, kad visuomenės spaudimas privers politinius lyderius dar kartą peržiūrėti ir įvertinti šią situaciją. Komitetui ketina liudyti pats pareigūnas. Turime jį ginti, kad liktų tarnauti valstybei. Žvalgyba - tokia sritis, kuria visuomenė turi absoliučiai pasitikėti. Jei atiduodame šalies demokratijos apsaugą į žvalgybos rankas, svarbu žinoti, kurioje pusėje yra žvalgas. Ar jis tarnauja viešajam interesui. Labai liūdna, bet tokia tikrovė, kad galimai ne visada tarnaujama visuomenės interesams, todėl reikia remti viešąjį interesą ginančius, principingus pareigūnus. Reikalauti, jog jie nebūtų persekiojami. Kiek žinau, prokuratūra jam jau suteikė teisinį pranešėjo statusą.

O.S.: Bet buvę VSD vadovai - Mečys Laurinkus ir Gediminas Grina - visiškai atvirai gina dabartinį VSD vadovą Darių Jauniškį. Ir šalies prezidentas G.Nausėda D.Jauniškį užstoja. O Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė visai atvirai šaiposi iš neva slaptos informacijos, kurią labai lengva surinkti „paguglinus“. Gal visas triukšmas tik todėl, kad D.Jauniškis nebūtų patvirtintas vadovauti VSD antrajai kadencijai?

V.B.:
Gal neskubėkime formuluoti, jog M.Laurinkus ir G.Grina gina. Gal tiesiog netiki, jog tai galėjo vykti. Aš pats, kai gavau informaciją, patyriau šoką. Vadovaudamas NSGK, esu labai produktyviai bendradarbiavęs su VSD, kai tyrėme vieno koncerno įtaką politikams. Buvau įspėjęs, kad netoleruosiu jokio tarnavimo interesų grupėms. Man buvo sunku patikėti, kad vėl iš naujo aptarnaujamos politinės interesų grupės. Suprantu kolegas, kurie nuoširdžiai tuo netiki, bet turime ne nusiraminti, o dar kartą peržvelgti ir įsiklausyti, ką sako Pranešėjas, nes, ko gero, pažeidinėjama Konstitucija. Gal tai ir neįtikėtina, bet vis daugiau žmonių ima abejoti ir Jo Ekscelencijos patarėjais, kurie skuba viską neigti. Tai ne Vytauto Bako problema. Reikia įsiklausyti ir neneigti tikrovės. Stebiuosi, kad Seimo Žmogaus teisių, Teisės ir teisėtvarkos komitetai, NSGK į tai nereaguoja. Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė kol kas feisbuke tik „postus“ rašinėja. Nesolidu. Turi imti ir patikrinti. Seime atliekame tiek nereikalingų tyrimų, o slaptas duomenų rinkimas apie žmones yra labai opi problema. Tikiuosi, kad visuomenė išsireikalaus tyrimo. Nieko neturiu prieš D.Jauniškį, bet šioje vietoje (duomenų rinkime - red. past.), tikėtina, yra požymių, kad padarytos šiurkščios klaidos. Tikrai nenoriu nei smerkti, nei menkinti tų pareigūnų, kurie dirba VSD atsakingai. Bet jei rūpi žmonių interesai, privalome atlikti tyrimą. Esu tikras, kad tai, kas paskelbta viešai, yra tik pradžia. Jei D.Jauniškis tikrai į tai įsivėlęs, jis bus labai rimtai pažeidžiamas ir visuomenė dėl to netaps saugesnė. Sąrašai jau siejami ir su šalies prezidento aplinka. Jis taip pat bus pažeidžiamas. Tai ypatingos svarbos klausimas - patikrinti, kas gali būti pažeidžiamas.

O.S.: Ar nesijaučiate vienišas?

V.B.: Aš nesu vienas, nors kartais taip pateikiama. Seime yra mane palaikančių kolegų. Aš to klausimo nepaliksiu ramybėje, girdžiu ir Dalios Grybauskaitės poziciją. Irgi kviečia atsakingai atsakyti į iškeltus klausimus. Atsiranda kritinė žmonių masė. Keli VSD vadovai galbūt leidžia sau laisviau dalyvauti politiniuose procesuose. Kas gali pasakyti, jog tai - normalus veikimo būdas? Lietuvoje bene 11 institucijų gali vykdyti žvalgybą. Ar neatsitiks kaip kovoje tarp genčių ar pagal Lotynų Amerikos scenarijų? Gauni pažymas apie konkurentus - ir juos šantažuoji, verslininkus spaudi. Toks scenarijus įmanomas. Nors demokratiniuose rinkimuose turi konkuruoti ne slaptos pažymos, bet politinės idėjos. Jei mums rūpi žmogaus teisės, tai paskatins atlikti parlamentinį tyrimą. O jei nerūpi, tai teks susitaikyti, kad gyvensime nesaugumo ir baimės atmosferoje. Nepasitikėdami savo valstybe. O galėtume išsivalyti nuo tokių reiškinių, kai politikoje ir versle karjerą gali padaryti, jei turi pranašumą paspausti sprendimo priėmėjus. Tai archajiška. Nerodo visuomenės brandos.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s