Preliminariais duomenimis, nuo vasario mėnesio koronaviruso infekcijai nustatyti reikalingiems reagentams ir testams išleista daugiau kaip 15 mln. eurų, sako laikinoji Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) vadovė Jovita Petkuvienė.
„Kiek pavyko suskaičiuoti, nuo vasario mėnesio COVID-19 reagentams ir testams išleista per 15 mln. eurų. Didžiausios perkančiosios organizacijos yra Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija, Kauno klinikos, Panevėžio ligoninė, Santaros klinikos, Vilniaus miesto savivaldybė“, – Seimo Antikorupcijos komisijos posėdyje trečiadienį sakė J. Petkuvienė.
Tiesa, ji akcentavo, kad šie duomenys yra preliminarūs, nes tarnybai iki galo nustatyti šių priemonių pirkimo mastą yra sudėtinga.
„Ne visais atvejais tokių reagentų pirkimas yra identifikuojamas kaip būtent (skirtas – ELTA) COVID-19 virusui nustatyti. Kartais perkama kartu su kitais reagentais, dėl to tie duomenys iki galo tikslūs nebus, bet spėjame, kad apimtys turėtų būti panašios“, – sakė J. Petkuvienė.
Ji nurodė, kad kovojant su koronaviruso plitimo pandemija tik penktadalis viešųjų pirkimų buvo vykdomi įprastinėmis procedūromis.
Pasak J. Petkuvienės, ateityje pirkimai turėtų būti centralizuojami, taip pat reikėtų galvoti apie rezervų sukaupimą.
„Siūlymai – centralizuoti pirkimus, galvoti apie poreikių konsolidavimą. (...) Ką akcentavome – kai skirtingos perkančiosios organizacijos ir jų buvo tikrai nemažai, pradėjo pirkti vienu metu, jos konkuravo ir natūralu, kad ir kainos augo, ir vidinė rinka buvo labai įtempta, jau nekalbant apie tai, kad ir pasaulinėje rinkoje reikėjo visiems konkuruoti tarpusavyje“, – sakė J. Petkuvienė.
„Kitas svarbus aspektas – reikia galvoti apie rezervų sukaupimą. (...) Neskelbiamas derybas vykdyti trumpuoju periodu, apsirūpinant būtiniausiomis priemonėmis ir lygiagrečiai skelbti įprastus pirkimus, kad būtų apsirūpinama ateičiai. Nesulaukti momento, kai viskas baigiasi ir vėl perkam neskelbiamomis derybomis“, – kalbėjo laikinoji VPT vadovė.
Anot jos, VPT taip pat siūlo sukurti atvirą tiekėjų registravimosi sistemą.
„Kad tiekėjai patys ateitų, viešai deklaruotų, kokias priemones jie turi ir tada iš to sąrašo būtų lengviau išsirinkti. Tai turi būti ir drausminanti priemonė, nes, kai reikia išsiviešinti, nebesinorėtų ir kainų taip stipriai užkelti. Žinoma, tai didintų skaidrumą ir nekiltų klausimų, kaip perkančioji organizacija susirado vieną ar kitą tiekėją“, – sakė J. Petkuvienė.