Skiepytis, skiepytis ir dar kartą skiepytis - šiandien aiškina valdžia. Tačiau išgirdę žmonių nuogąstavimus, jog dėl ankstesnių patirčių ar kitų lėtinių ligų jiems būtų pavojinga vakcinuotis, liepia konsultuotis su medikais. Nors puikiai žino, kad šiems rankos surištos - jie nedrįs oficialiai rekomenduoti atsisakyti vakcinos nuo COVID-19.
Į „Vakaro žinių" redakciją kreipėsi susirūpinusi skaitytoja Vilma (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi - aut. past.). Moteris baiminasi dėl to, kaip nauji ribojimai paveiks jos šeimos gyvenimą. Vilma sako, kad skiepytis nuo koronaviruso bijo, o jos dukra, net jeigu ir norėtų, negalėtų.
„Prisiminus galimai skiepų padarinius mano dukrai, negaliu nepasidalinti tuo su žmonėmis, kurie nusiteikę skiepyti savo vaikus. Tai įvyko prieš 30 metų, po privalomųjų skiepų vaikams. Dukrai buvo gal 4 metukai, kai ėmė sruogomis slinkti plaukai, silpti regėjimas, prasidėjo paralyžiaus požymiai, traukuliai.
To siaubo, kokį teko išgyventi 5 metus gydantis, niekam nelinkėčiau patirti. Medicina toje srityje buvo silpna, bet su Dievo pagalba išsikapstėme, beveik pasveikome.
Deja, padariniai jaučiami iki šiol: rega neatsistatė, iki šiol dukrą kankina silpnumas, anksti prasidėjo ligos, būdingos vyresniems žmonėms", - pasakoja Vilma.
Moteris prisimena, kad tuomet dukrą gydė daugybė specialistų: „Šeimos gydytoja negalėjo suprasti, kas negerai. Viena geriausių Lietuvos toksikologių pirmos konsultacijos metu pastebėjo didelį dukros organizmo apnuodijimą. Tai ji suprato iš vaiko delnų ir akių.
Prasidėjo „kryžiaus keliai" ieškant susirgimo priežasties. Kirpom plaukų sruogas, vežėm į biologijos institutą, siuntėm į Maskvą, iš ten gavome atsakymą, kad organizme daug sunkiųjų metalų. Dėl to tyrėme namų dulkes, puodus, kuriuose verdam maistą, dirvožemį, kuriame auginame daržoves, vandenį, kurį geriame, ir pan.
Tuomet labiausiai pagelbėjo homeopatinis gydymas, kuris buvo derinamas su medikamentais. Toksinų pašalinimui iš organizmo prireikė įtemptų penkerių metų ir didžiulio užsispyrimo.
Viena medikė tada man rodė sąrašus, kiek vaikų yra panašioje situacijoje. Dalis jų neišgyveno."
Šiandien Vilmos dukrai - 33 metai. Iki šiol jos nervų sistema, kepenų veikla yra silpna, organizme kaupiasi skysčiai. Jauna moteris visą gyvenimą turi griežtai prižiūrėti mitybą.
Dėl to, ką teko patirti, jauna moteris bijo skiepytis nuo koronaviruso. „Dukra dirba tarptautinėje kompanijoje ir džiaugiasi savo darbu, tačiau darbdaviai rekomenduoja skiepytis. Šeimos gydytoja pasakė, kad negali išrašyti pažymos, rekomenduojančios nesiskiepyti, tad patarė kreiptis į alergologę ir ištirti, ar dukra nėra alergiška kuriai nors vakcinos sudedamajai daliai", - pasakoja Vilma.
Ji patikina, kad visą dukters ligos istoriją specialistams gali pateikti: „Tais laikais viena medikė mus paprotino ypač saugoti dukros medicininę kortelę, kurioje užfiksuota visa medžiaga. Mes kortelę išsaugojome ir galime pateikti medikams, kad dukra galėtų gauti Galimybių pasą. Ten yra įrodymai, jog skiepai pakenkė jos sveikatai."
Redakciją pasiekė ir dar vienas laiškas. Jame ponia Danutė (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi - aut. past.) pasakoja, kad dėl sveikatos taip pat bijo skiepytis. Kaip teks gyventi, kai neturėdama Galimybių paso ji negaus dalies paslaugų, moteris nežino.
Danutė sako tiesiai: „Numirsiu ir be skiepo."
„Neseniai lankiausi pas šeimos gydytoją ir su ja kalbėjau apie skiepus. Sirgau insultu, infarktu, du kartus Laimo liga, turėjau tris ginekologines operacijas ir tris kojos operacijas, kankina kaulų retėjimas. Šiuo metu man gydytojos nustatytos ligos: krūtinės angina, širdies nepakankamumas su gresiančiu infarktu ir insultu, venų varikozė, skrandžio opa, kraujotakos sutrikimai, depresija, sąnarių artrozė.
Turiu ir klausos sutrikimų, dėl to nešioju klausos aparatą.
Be to, esu alergiška vaistams. Nuo vaistų mane beria, tačiau vis tiek geriu, kadangi sąnarių artrozė kankina taip, jog iš skausmo net klykiu", - „Vakaro žinioms" pasakoja Danutė.
Moteris neslepia, kad būdama tokios silpnos sveikatos skiepytis nuo koronaviruso baiminasi. „Paklausiau gydytojos, ar galiu nesiskiepyti? Tikėjausi, kad ji galės išrašyti pažymą, jog skiepytis man nerekomenduojama. Bet ji atsakė, kad tokią pažymą galės išrašyti, tik kai pasiskiepysiu ir dėl to mane ištiks anafilaksinis šokas", - sako Danutė.
Moteris negali atsistebėti tokia tvarka Lietuvoje: „Esu optimistė, bet ir tai blėsta, matant tokią tvarką medicinos sistemoje. Situacija tokia, jog privalau gauti skiepą, kad patirčiau šoką arba visai numirčiau. Tik tada gydytoja galėtų pažymą išrašyti.
Sakau tiesiai - nesiskiepysiu. Gal sulauksime ir to, kai tokius, kaip aš, pagaus gatvėje ir per prievartą vakciną suleis. Kol kas nepasiduosiu.
Neseniai pasiskiepiję mirė mano pusbrolis su žmona ir vieno giminaičio sūnus. Nors man atrodo, kad jie dar galėjo gyventi..."
Informacija
Primename, kad Galimybių pasas suteikiamas, jeigu asmuo yra pasiskiepijęs nuo COVID-19 ligos, yra persirgęs COVID-19 liga, turi neigiamą mokamą PGR tyrimo rezultatą ar yra pasidaręs serologinį antikūnų tyrimą ir turi pakankamai antikūnų. Galimybių pasą reikalinga atnaujinti kas 60 dienų.
Ministerija: nuo koronaviruso apsaugo ne Galimybių pasas, o vakcina
Dėl Vilmos šeimos istorijos „Vakaro žinios" kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją su klausimu, kaip valdžia patartų elgtis tokioje situacijoje atsidūrusiems žmonėms. Ministerijos atstovas Julijanas Gališanskis patikino, kad alergija - ne vienintelė priežastis, dėl kurios šeimos gydytojas gali išrašyti pažymą, nerekomenduojančią skiepytis.
„Ar pacientas turi kontraindikacijų vakcinacijai nuo COVID-19 ligos, turi nuspręsti gydytojas, įvertinęs paciento sveikatos būklę.
Jeigu asmuo turi alergiją vakcinos komponentams arba kitų kontraindikacijų, jis galės gauti Galimybių pasą, atlikdamas nemokamą tyrimą COVID-19 ligai nustatyti.
Jeigu kontraindikacijų nėra nustatyta, tyrimai atliekami gyventojo lėšomis.
Apie reikalavimus, kurie įsigaliojo nuo rugsėjo 13 d., visuomenė buvo informuota prieš mėnesį, kad gyventojai spėtų pasiskiepyti, pasirūpinti reikalingais dokumentais arba priimti kitą sprendimą, kaip užtikrinti savo poreikius naujos pandemijos bangos sąlygomis. Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad nuo koronaviruso ir jo sukeliamos COVID-19 ligos apsaugo ne Galimybių pasas, o vakcina. Kiekvieno žmogaus organizmas yra individualus, todėl dėl vakcinacijos visuomet galima pasitarti su savo gydytoju."
Beje, pavyzdžiui „Pfizer", „Janssen" ir „Moderna" vakcinų gamintojai prie skilties „Kontraindikacijos" nurodo: „Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai pagalbinei medžiagai. „Vaxzevria" vakcinų gamintojai prie kontraindikacijų papildomai priskiria pasireiškusį trombozės su trombocitopenija sindromą po ankstesnio skiepijimo „Vaxzevria".