respublika.lt

Visuomenės abejingumas ar nusivylimas?

(0)
Publikuota: 2021 rugsėjo 18 17:00:00, Vidmantas Misevičius
×
nuotr. 9 nuotr.
Akcijos akimirkos. Stasio Žumbio nuotr.

Šeštadienį sostinėje vyko mitingas. Dar vienas. Nors jis buvo pristatomas kaip pasaulinės akcijos „World Wide Demonstration" dalis, didelio visuomenės susidomėjimo renginys nesulaukė. Kas tai lėmė?

 

 

Akcijos pradžia buvo numatyta 14-ą valandą. Tuo metu sostinės Rotušės aikštė, organizatorių ir tikėtina, specialiai čia sutrauktų didelių policijos pajėgų, nusivylimui buvo apytuštė. Daugiau negu pusės tūkstančio žmonių galvojusios sulaukti akcijos iniciatorės Astros Genovaitės Astrauskaitės nuomone, didžiausią įtaką žmonių pasyvumui turėjo blogas oras ir lietus. Mitingui prasidėjus dalyvių ėmė daugėti, tačiau jų vis tiek buvo dešimt kartų mažiau negu tikėjosi sulaukti organizatoriai - apie 15 val. Kalbėtojų, tarp kurių buvo biomedicinos mokslų daktaras Algimantas Lebionka, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesorius, hematologas Eduardas Vaitkus, teisininkas Kęstutis Skrebys, Asociacija „Lietuvos Prekyvietės ir Turgavietės" vadovas Vytenis Butkevičius ir kiti. -, klausė maždaug 70-imt žmonių.

Toks žmonių kiekis, įvertinus tai, jog buvo aptariami absoliučiai Lietuvos gyventojų daugumai aktualūs ir svarbūs klausimai, verčia rimtai susimąstyti. Viena vertus, visuomenės pasyvumą galėjo lemti abejingumas tikrai svarbioms problemoms ir susitaikymas su tuo, kad esą nieko pakeisti vis tiek nebepavyks. Kitą vertus, pesimistinėms nuotaikoms įtakos galėjo tūrėti dabartinių valdančiųjų kadenciją lydinti protesto akcijų ir piketų banga, neduodanti jokių realių rezultatų. Nepaisant visų vykusių mitingų, valdantieji nuo savo diskriminacinių planų ir siekių neatsitraukė, daugumos gyventojų pasitikėjimą praradusi ir neigiamais reitingais besididžiuojanti Vyriausybė atstatydinta nebuvo, nebuvo paleistas ir susikompromitavęs bei tik 18-os proc. šalies gyventojų pasitikėjimą (nepasitiki 78 proc. gyventojų - aut. past.) turintis Seimas.

Mano nuomone, mažą mitingo dalyvių skaičių lėmė abi aukščiau minėtos priežastys. Matydama, kas vyksta ir vis aiškiau įžvelgdama įsigalinčio diktatūrinio režimo požymius, dalis visuomenės nusprendė susitaikyti su vykstančiais procesais ir nuolankiai pasitikti toli gražu ne pačią šviesiausią ateitį. Šie žmonės, dėl tariamos ramybės, pasirengę aukoti save ir savo vaikus eksperimentinių vakcinų bandymams, klusniai imti „Galimybių pasus" ir tiek kartų atkišti „petį už laisvę", kiek bus liepta. Visgi reikėtų nepamiršti istorijos pamokų, kurios labai aiškiai rodo, jog laikas ateina net patiems nuolankiausiems ir labiausiai linkusiems nuolaidžiauti valdžios savivalei.

Šiandien palikdami valdžios savivalei dar bandančius tam priešintis, rytoj jie rizikuoja atsidurti pastarųjų vietoje.

Pavyzdžių Pasaulio istorijoje yra apstu.

Kritikos galima pažerti ir įvairių akcijų bei akcijėlių organizatoriams. Dabartinės kadencijos Seimas į istoriją tikrai pateks kaip labiausiai neįtikęs visuomenei - mitingų ir protestų buvo tiek, kiek jų Lietuva dar nėra mačiusi. Deja, apčiuopiamos naudos visos šios akcijos, dalis kurių buvo akivaizdžiai provokacinės ir skirtos marginalizuoti pačią pasipriešinimo valdančiųjų chuntai idėją, nedavė. Chunta vis dar valdžioje ir ruošia žmonės naujas „dovanėles" - ribojimus, augančius mokesčius ir kitą „gėrį".

Bendrą nedžiugią situaciją dar labiau blogina vis labiau ryškėjantis opozicinių jėgų susiskaldymas. Čia galima prisiminti liaudies patarlę, kad meška dar nenušauta, bet kailis jau išsidalintas. Su tokiu požiūriu ir siekiu būti „viršesniu už kitus", opozicinės jėgos toli tikrai nenueis. Šiokiu tokiu vilties spindulėliu dabartinėje situacijoje galėtų būti du momentai.

Pirma, nepaisant to, kad mitingas nebuvo gausus, tikėtina, režimui jis visgi užkliuvo ir jie pasiuntė provokatorių.

Vienu momentu ant scenos užlipo, galimai, neblaivus pilietis ir pabandė atimti mikrofoną iš kalbėtojų. Nuimtas nuo scenos bei perduotas policijos pareigūnams, jis nerišliai bandė aiškinti, kad tokiais veiksmais siekė išreikšti savo pilietinę nuomonę ir nepritarimą kalbančiųjų išsakytoms mintims. Tai padaryti „pilietiškam asmeniui" sekėsi sunkiai, todėl netrukus jis užsidengė veidą ir po neilgo ginčo buvo įsodintas į pareigūnų automobilį.

Antra, tą pačią rugsėjo 18-ąją panašios protesto akcijos nuvilnijo per visą Pasaulį. Ir jos, lyginant su vykusia Vilniuje, buvo gerokai skaitlingesnės. Tai rodo, kad vis daugiau žmonių supranta, jog tai, kas šiuo metu bandoma primesti Pasauliui ir ypač ryškiai pasireiškia vis daugiau ribojimų įvedančioje Australijoje, nėra gera. Tad belieka tikėtis, kad tokių, turinčių įsitikinimų ir nebijančių jų ginti, daugės ir Lietuvoje, jie, pamiršę asmeninęs ambicijas, sugebės susivienyti dėl bendro tikslo ir mes pagaliau susigrąžinsime savo Lietuvą.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s