respublika.lt

Visuomenei ir valdžiai buvo primintos Sąjūdžio vertybės (Papildyta organizatorių pareiškimu) (36)

2021 birželio 03 19:50:51
Vidmantas MISEVIČIUS

Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdis, dabartinės nedidelės grupelės valdančiųjų „pamirštas", bet absoliučios piliečių daugumos prisimenamas ir vertinamas teigiamai, buvo visuomeninis tautinis judėjimas, siekęs Lietuvos valstybingumo atkūrimo. Jam šiuos planus sėkmingai pavyko realizuoti 1990 m., tačiau šiandien ne vienas, tais laikais gyvenęs ar net Sąjūdžio veikloje dalyvavęs pilietis su nerimu stebi patekusių į valdžią pastangas įtvirtinti Lietuvoje ne daug nuo sovietinio atsiliekantį režimą. Eilinis, prieš tokius vis dar esančių valdžioje veiksmus, nukreiptas piketas birželio 3 d. įvyko prie Seimo.

×
nuotr. 32 nuotr.
Renginio kalbėtojai inteligentiškai, bet griežtai ir aiškiai, dar kartą paragino valdžią atsipeikėti. Stasio Žumbio nuotr.

 

Ir žmonės vėl rinkosi

Likus porai dienų iki mitingo, jo organizatoriai dar kartą priminė:

„Birželio 3 dieną, 18 valandą Sąjūdžio susikūrimo dienos proga, susirinksime į pilietinį mitingą prie Seimo ir priminsime valdžiai Sąjūdžio vertybes, kurias dabartiniai Seimo valdantieji vieną po kitos išduoda! Už prigimtinę šeimą, už tautines tradicines vertybes, už Konstituciją! Ateikite, dalyvaukite, išreikškite savo pilietinę poziciją! Tautos jėga - vienybėje!"

Taip pat buvo žadama, kad mitinge dalyvaus ir pasisakys iškilūs, Lietuvoje žinomi žmonės, Sąjūdžio iniciatyvinės grupės nariai, žinomi istorikai, visuomenininkai, politikai, tautinių patriotinių jėgų lyderiai.

„Ateikite, dalyvaukite, apginkime Sąjūdžio vertybes, priminkime valdantiems politikams, kad valstybę kuria Tauta, kad jie yra Tautos atstovai ir privalo atstovauti ir ginti Tautos, o ne siaurų grupuočių interesus!" - kvietė jo organizatoriai.

Jų kvietimas neliko neišgirstas ir vakarėjant netoli Seimo, Martyno Mažvydo bibliotekos papėdėje (nes arčiau prisileisti savo rinkėjus dalis politikų jau senokai bijo - aut. past.) susirinko nemažas būrys tautiškai-patriotiškai nusiteikusių žmonių.

Į susirinkusiuosius, kaip ir organizatoriai žadėjo, kreipėsi taip pat gausus būrys iškilių, Lietuvai nusipelniusių ir prie jos Nepriklausomybės ištakų stovėjusių, asmenų.

Nuotoliniu būdu į žmones kreipėsi filosofas, politinis bei visuomenės veikėjas, Kovo 11-osios akto signataras Bronius Genzelis. Savo pastebėjimais apie tai, kad šalis aiškiai eina ne ta kryptimi, dalinosi vienas iš Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio steigėjų, Lietuvos žmogaus teisių asociacijos steigėjas, profesorius Antanas Buračas.

Gyvai nuo scenos audringas kalbas rėžė buvęs Krašto apsaugos ministras, Kovo 11-osios akto signataras Audrius Butkevičius. Prisiminimais ir išgyvenimais dalinosi savo laiku už Lietuvos Nepriklausomybę sovietiniuose lageriuose kalėjęs politikas Petras Gražulis. „Gero žodžio" visiems tautos identiteto naikintojams negailėjo politologas, socialinių mokslų daktaras, profesorius, už siekį apginti Lietuvos istoriją nuo klastojimo dabartinės valdančiųjų grupuotės iš Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vadovo pareigų atleistas Adas Jakubauskas bei kitos iškilios asmenybės.

Visų jų pasisakymuose buvo akcentuojama, kad nuo tautos ir jos pamatinių vertybių nusisukusi dabartinė valdžia stumia šalį pražūtį ir visuomenės pareiga, jeigu valdžia neatsipeikės, yra užkirsti tam kelią.

Ateisime tiek, kiek reikės

Įvertinę tai, jog į valdžią patekusių politikų grupuotė girdi tik jai parankius kalbėtojus arba pati save, renginio organizatoriai parengė jiems ir raštišką kreipimąsį-raginimą.

Apibūdindamas jį, Kristupas Krivickas juokavo, kad jis yra „inteligentiškas, bet griežtas".

„Kadangi jį rengė Sąjūdžio iniciatyvinė grupė - išsilavinę, padorūs, kultūringi, intelektualūs žmonės, tai jis toks ir išėjo. Jeigu valdantieji vėl nuspręs „negirdėti" raginimo atsigręžti į tautą, reikalavimai bus pakartoti birželio 15 - 17 dienomis. Tik įvertinus tai, jog tuomet į Vilnių suvažiuos visa Lietuva, reikalavimai gali būti pateikti paprastesne, bet dar griežtesne forma. Esantys valdžioje turi suprasti - rinksimės ir kartosime tiek, kiek reikės. Kita vertus, jeigu matysime, kad esančių valdžioje arogancija tik auga, o pamatinės vertybės toliau mindoma, labai tikėtina, jog paprašysime jų pasitraukti ir užleisti vietą kitiems", - apibendrino K.Krivicas.

 

Mitingo organizatorių pareiškimas

Jo Ekscelencijai Lietuvos Respublikos Prezidentui Gitanui Nausėdai

Lietuvos Respublikos Seimui

Lietuvos Respublikos patriotinėms partijoms

Sąjūdžio iniciatyvinės grupės įsikūrimo minėjimo mitingo

PAREIŠKIMAS

* Minėdami Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės įsikūrimo sukaktį,
* Prisimindami Sąjūdžio idealus ir principus,
* Reaguodami į šiandienos iššūkius, aktualijas ir problemas

PAREIŠKIAME:

* Dabartinės valdančiosios koalicijos daugumos politika iš esmės prieštarauja svarbiausiems Sąjūdžio siekiams - žodžio ir saviraiškos laisvei, Tautos suverenitetui ir pilietinei savivaldai.
* Dvejopi standartai skirtingoms pasaulėžiūrinėms stovykloms tariamai antidiskriminacinių ir neapykantos prevencijos įstatymų pavidalu, suverenių valstybinių galių parceliavimas viršvalstybinėms institucijoms, piliečių galių uzurpavimas, varžant referendumų iniciatyvas, atsisakant žemiausio lygio savivaldos ir visuomenės atstovų teismuose, kišeninės žiniasklaidos (LRT) išlaikymas iš priverstinių piliečių mokesčių laidoja Sąjūdžio iškovojimus.
* Kėsinimasis į valstybės pagrindus - prigimtinę šeimą, valstybinę kalbą ir tautinę tapatybę per dirbtinių šeimos pakaitalų kūrimą, atsivėrimą pasaulio perėjūnams ir teritorinių rezervatų steigimą kitakalbiams Lietuvos piliečiams skatina tautinį ir pilietinį pasipriešinimą, artėjantį prie taško, nuo kurio grįžti bus labai sunku.

KVIEČIAME:

* Lietuvos Respublikos Seimo partijų vadovus jau dabar pradėti dialogą su visuomene, organizuojant garbingas ir atviras diskusijas nacionalinio transliuotojo eteryje, o taip pat - gyvai rajonų centruose, aktualiais visuomenei klausimais.
* Inicijuoti referendumus dėl Lietuvos Respublikos Konstitucijos santykio su tarptautiniais teisės aktais nustatymo, Tarptautinio migracijos pakto persvarstymo, sprendimo dėl lyčiai neutralaus Partnerystės įstatymo, Stambulo konvencijos svarstymo, realaus pilietinio referendumo iniciatyvai būtinų sąlygų palengvinimo.
* Panaikinti diskriminacinę „neapykantos nusikaltimų" sąvoką, ideologines „lytinės orientacijos" ir „lyties tapatybės" sąvokas visuose Lietuvos teisės dokumentuose.
* Pataisyti LRT veiklą reglamentuojančius įstatymus taip, kad finansavimas iš privalomų piliečių mokesčių būtų pakeistas savanorišku abonentiniu mokesčiu.
* Atsisakyti Lietuvos piliečių rezervatų ar getų idėjų.
* Jei Seime vis dėlto būtų priimti gyvybiniams Tautos interesams priešingi įstatymai, prašome Jo Ekscelenciją Prezidentą juos vetuoti.
* Lietuvos patriotines partijas kviečiame jungtis į vieną politinę organizaciją iki artimiausių rinkimų.

 

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (36)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SLALOMAS: nemažai dalyvių bei stebėtojų sutraukė Kauno rajone automobilių slalomo varžybos, kurias karantinas iš 2020 metų tradicinių velykinio ir kalėdinio turnyrų nustūmė net į šių metų vasarą.
  • MIGRANTAI: Ignalinos rajone pasieniečiai sulaikė dar dvi neteisėtų migrantų grupes, o Švenčionių rajone – vieną (iš viso sulaikyti 58 užsieniečiai, iš kurių, pirminiais duomenimis, 54 gali būti Irako piliečiai, 4 – Šri Lankos.
  • KOPLYČIOS: Vilniaus arkikatedroje atvertos 70 metų buvusios uždarytos koplyčios, kuriose Katedros lankytojai galės melstis, apžiūrėti restauruotą Šv. Vladislovo koplyčios kupolą bei sugrąžintą XVIII a. zakristijos spintą, kuri pastaruosius 30 metų buvo eksponuota Lietuvos Taikomosios dailės muziejuje.
  • SPORTAS: Lenkijos Elbingo mieste vykusiose Pasaulio sportinių šokių federacijos (WDSF) Europos standartinių šokių taurės varžybose naujaisiais Europos taurės šeimininkais tapo pasaulio, Europos ir daugkartiniai Lietuvos standartinių šokių čempionai Evaldas ir Ieva Sodeikos.

  • NELAIMĖ: šeštadienio vėlų vakarą Plungės rajone iš sodybos tvenkinio narai ištraukė 17-mečio kūną.
  • KULTŪRA: penktadienio vakarą Giacomo Puccini operos „Vilisės“ koncertiniu atlikimu (Lietuvoje – pirmą kartą) prasidės 26-asis tarptautinis Pažaislio muzikos festivalis - vieną iš solinių vaidmenų operoje atliks šio festivalio naujasis meno vadovas, daugelyje pasaulio scenų publikos simpatijas pelnęs tenoras Edgaras Montvidas.
  • RADINYS: Indijos policija ketvirtadienį pranešė pradėjusi tyrimą, kai medinėje dėžėje, plūduriuojančioje Gangos upėje, surado gyvą ir sveiką naujagimį - dėžės vidus buvo išklotas raudonu audiniu, jame buvo paveikslėliai su indų dievų atvaizdais, taip pat horoskopas, nurodantis mergaitės gimimo datą, laiką ir vardą Ganga – tai vienos iš indų dievybių vardas, kuriuo vadinama ir upė.
  • AFRIKOJE: Botsvanoje rastas trečias didžiausias pasaulio deimantas - kiaušinio dydžio brangakmenis yra 1 098 karatų „retas ir ypatingas“, teigė „Debswana“ įmonės vadovė Lynette Armstrong.
  • PINIGAI: nuo liepos mėnesio vieniši šalpos pensijų gavėjai ir mažų pensijų priemokų gavėjai galės kreiptis į „Sodrą“ dėl vienišo asmens išmokos.

  • APKLAUSA: remiantis naujausia „Deposit Solutions“ apklausa, europiečiai koronaviruso pandemijos metu ėmė mažiau leisti pinigų ir labiau taupyti.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar ketinate švęsti Jonines?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur slepiatės nuo tropinių karščių, užklupusių Lietuvą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+21 +28 C

+19 +26 C

 

+18 +25 C

+27 +34 C

+20 +33 C

 

+22 +26 C

0-4 m/s

0-8 m/s

 

0-4 m/s

       

Nuorodos