respublika.lt

Viskas per Dalią Grybauskaitę

(0)
Publikuota: 2020 rugpjūčio 26 15:29:33, Jurgita NAGLIENĖ, „Žemaičio“ žurnalistė
×
nuotr. 6 nuotr.
Šedvydžiai drąsiai save galėtų vadinti užkietėjusiais keliautojais. „Po kiekvienos kelionės sakom - daugiau niekada. Bet praeina kiek laiko ir vėl traukia krautis krepšius“, - šypsosi pagrindinė šeimos kelionių organizatorė Laima. Šedvydžių šeimos nuotr.

Taip sako plungiškė Laima Šedvydienė, paklausta, kaip jų šeimai kilo mintis aplankyti visas Lietuvoje esančias Vasario 16-osios gatves. Prieš dvejus metus tuometinės prezidentės paviešintas kvietimas siūlyti, kaip būtų galima kuo originaliau paminėti Lietuvos nepriklausomybės šimtmetį, pamėtėjo gausiai Šedvydžių šeimai originalią idėją. Įgyvendinti jai prireikė dvejų metų, bet dabar plungiškiai gali didžiuotis, kad įveikė sau išsikeltą užduotį ir neabejotinai yra vienintelė šeima Lietuvoje, aplankiusi visas tuo pavadinimu pavadintas gatves.

 



Prireikė laiko įtikinti


„Ech... Toks džiugus ir tuo pačiu liūdnas jausmas: pabaigtos dvi odisėjos - „Surink Lietuvą“ ir „Vasario 16-osios gatvės“, - savo paskyroje feisbuke neseniai įspūdžiais dalinosi Laima. Pirmąjį projektą, pavadintą „Surink Lietuvą“, sumanė Turizmo departamentas, o štai antrasis - pačių Šedvydžių sumanytas ir įgyvendintas.

2018-ųjų pradžioje, Lietuvai pasitinkant Lietuvos nepriklausomybės šimtmetį ir D.Grybauskaitei pakvietus siūlyti idėjas, kaip kuo originaliau pažymėti šią sukaktį, Laima ėmė sukti galvą, kaip jų šeimyna paminės šią įsimintiną datą.

Kadangi Šedvydžiai mėgsta keliauti, sumanymas neabejotinai turėjo būti susijęs su kelionėmis. O prisiminus, jog Nepriklausomybės Aktas pasirašytas vasario 16-ąją, beliko rankomis suploti. Juk Lietuvoje gausu šios šaliai svarbios datos garbei pavadintų gatvių? Kodėl jų visų neaplankius?!

Idėja - tiesiog geniali, tačiau Laimos entuziazmas jos sutuoktinio Tomo iš pradžių nesužavėjo. Prireikė laiko jį įtikinti, tad į pirmąjį žygį plungiškiai išjudėjo vasariui persiritus į antrą pusę.

„Sulaukėm vietinio laikraščio žurnalistės skambučio. Ji norėjo parašyti apie mūsų sumanymą, tad vyrui nebebuvo kur trauktis - turėjom keliauti“, - šypsojosi plungiškė, prisiminusi tąkart palankiai susiklosčiusias aplinkybes.

Pirmu šūviu - 9-ios gatvės


Moteris pasakojo maršrutą norėjusi pradėti dėlioti nuo Žemaitijos, tačiau su nuostaba atrado, kad nei Plungėje, nei kaimyniniame Rietave Vasario 16-osios gatvės nėra (kaip ir Sausio 13-osios bei Kovo 11-osios). Teko dairytis po tolimesnius miestus.

Pasitelkus internetines paieškų sistemas bei žemėlapius, Lietuvoje pavyko rasti 27-ias taip pavadintas gatves. Nusprendę pradėti savąją odisėją, vasario 21-ąją Šedvydžiai išjudėjo į pirmąją ir didžiausią šiam tikslui skirtą kelionę. Jos metu per vieną dieną pavyko rasti ir aplankyti net 9-ias Vasario 16-osios gatves.

„Pradinis tikslas buvo atvažiuoti į tokią gatvę, surasti 20-uoju numeriu pažymėtą namą, nes būtent tiek signatarų pasirašė Nepriklausomybės Aktą, įsiamžinti prie jo, galbūt pasilabinti su tame name gyvenančiais žmonėmis, papasakoti jiems apie šį mūsų sumanymą“, - prisiminė moteris.

Bet, kaip paprastai būna, gyvenimas pakoreguoja planus. „Kai kur atvykę pamatėm, kad tos gatvės labai trumpos ir tiek namų nėra, arba mums reikalingas namas negyvenamas, arba ant jo nėra lentelės su gatvės užrašu ir namo numeriu. Tokiais atvejais ieškodavom kitų išeičių, kur galėtume įsiamžinti, kad būtų matyti, jog esame tikrai būtent Vasario 16-osios gatvėj. Turim nuotraukų ir prie bankomato, ir prie SODROS, ir prie klebonijos, net autobusų stotelėj.“

Pirmąją dieną plungiškiams pavyko aplankyti Kauną, Garliavą, Marijampolę, Kalvariją, Pilviškių miestelį Vilkaviškio rajone, Šakius, Jurbarką, Tauragę ir Šilalę. Vėliau tokių gatvių jie ieškodavo išsiruošę į kitas keliones arba važiuodami aplankyti giminaičių. O šią vasarą apsižiūrėjo, kad beliko aplankyti paskutiniąją - Panevėžyje esančią Vasario 16-osios - gatvę.

„Vyrui sakau - ką darom? Jis - ką darom, ką darom. Juk ir taip aišku, ką... - juokėsi moteris. - Taip visai neseniai ir baigėm įgyvendint savąjį sumanymą, nors, tiesą sakant, surasti reikiamą gatvę Panevėžy nebuvo paprasta. Teko du kartus apsukti ratą, nes gatvės aplinkui remontuojamos, eismas draudžiamas.“

Kelionės su vaikais - nepaprastos


Šedvydžių šeimoje auga ir visur su tėvais keliauja net 4-ios atžalos. 12-metė Saulė, 10-metė Rusnė ir 8-metė Martyna - jau mokyklinukės, o mažėlis - 5-metis Karolis - šį rudenį dar žygiuos į lopšelį-darželį.

Išgirdus, kad sutuoktiniai visur keliauja su šitokia palyda, ne vienam iš nuostabos akys išsiplečia. Ir pati pašnekovė neslepia, jog neretai būna sudėtinga sustyguoti visų norus bei poreikius.

„Jei tėvai galvoja, kad vaikai visą kelionę sėdės automobilyje nė garso neišleidę, gražiai susidėję rankeles ir dairydamiesi pro langą, su tokiu požiūriu geriau nė nepajudėti iš kiemo. Nes planai netruks žlugti. Reikia jiems ir kokį filmą duoti pažiūrėti mašinoj, ir sustot dažniau“, - vardina Laima. Ir priduria, kad net ir šios gudrybės ne visada padeda išvengti konfliktų, susierzinimo, nuovargio.

Moteris sako, kad jau galėtų atidaryti kelionių agentūrą ir padėti kitiems planuoti savo išvykas. Ir išties: jos sukauptos patirties bagažas - įspūdingas.

Patys Šedvydžiai, kur bekeliautų, niekada nepraleidžia progos įkopti į vietinius piliakalnius. O štai į muziejus sako užsukantys vis rečiau. Kaip bebūtų, vaikai diktuoja savo ritmą ir, nori to ar ne, tenka prie jo derintis.

Šeima išmaišė ne tik Lietuvą, bet ir Latviją. Visi 6 yra skridę ir į Airiją giminaitės aplankyti. O štai į šiltųjų kraštų kurortus nesidairo. Sako, kad jų siūlomos pramogos prie baseinų ir pliažuose - ne jiems.

„Sykį išsiruošėm prie ežerų į Molėtus. Karolis dar visai mažytis buvo, tad kol pasiekėm tuos Molėtus, nuvargom. Tai atvykę pasakėm sau, kad kitą dieną tik gulėsim kojas ištempę prie ežero ir niekur nekeliausim. Ir ką jūs manot?! Atsikėlę papusryčiavom, gal valandą pagulėjom prie ežeriuko, o paskui - gal važiuojam kur nors pasidairyt?“

Kur toliau?


Paklausta, kokius kraštus šeimyna žada tyrinėti ateity, moteris šypsodamasi sako, kad tikrai ras naujų maršrutų. Pasak jos, net ir tuos miestus bei miestelius, kuriuose jau esi buvęs, galima lankyti vėl ir vėl, nes per kartą sunku pamatyti visas jų įdomybes. O kur dar mažai išnaudotos galimybės keliauti skirtingais metų laikais, kai tie patys kraštovaizdžiai nusidažo skirtingomis spalvomis.

„Keliauti gera dar ir dėl to, kad tada pamatai ir gali iš tikrųjų įvertinti, kokia graži yra ta Plungė. Ir kokia apskritai įvairi mūsų Lietuva. Niekaip šituo neatsistebim“, - priduria pokalbio pabaigoje.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s