respublika.lt

Visas karves išpardavęs vilkaviškietis rėžė: Nusibodo, kad ūkininkai laikomi „gaidžiais“ (32)

2020 liepos 15 17:35:50
Dalia BYČIENĖ

Pastarosiomis dienomis Lietuvoje sumažėjo dar vienu karvių laikytojų ūkiu. Visu 90-ties karvių ūkiu. Vilkaviškio r. sav. ūkininkas Arvydas Šlivinskas ne vienerius metus pieno supirkėjus gąsdino išparduosiąs karves, jei kainų nepadidins. Niekas nesiklausė. Pastaruoju metu, kai kaina neva dėl karantino nusirito iki 21 cento už litrą, augintojo nervai neišlaikė.

×
nuotr. 5 nuotr.
A. Šlivinskas neketina išparceliuoti daugelį metų kauptos karvių ir kaklaraiščių su karvėmis kolekcijos, ją dar papildys filmuota medžiaga iš paskutinės karvių dienos ūkyje ir atiduos Pūstapėdžių kaimo bendruomenei. K. Linkevičiaus nuotr.Pandemija ar gobšumas?

„Paskambinau į „Marijampolės pieno konservų“ gamyklą ir pasakiau, kad pieno nebeparduosiu. Nustebo, kainą nuo birželio 1 d. juk padidinę, kas dar blogai?

Ačiū, kovo pabaigoje numušė 5 ct, birželį 1 ct padidino. Kokia čia aritmetika? Dėliojam taip, anaip, galai nesueina. Per praėjusius metus turėjau apie 50 tūkst. eurų nuostolio, kiek būtų šiemet?“ - apgailestauja jau buvęs didžiausio Vilkaviškio r. sav. karvių ūkio savininkas. Ar negaila? Kaip gali būti negaila, jei tiek pastangų įdėjus reikia taip drastiškai pabaigti. Gaila esą tuščių tvartų, savo juodmargių, ašaros rieda. Gaila, kad į Užimtumo centrą iš ūkio išėjo keturi geri darbuotojai.

A.Šlivinskas neteko karvių, o perdirbėjai - arti 2 tonų pieno per parą. „Matyt, pieno jiems nereikia. Jie sakė, kainą sumažinę dėl pandemijos. Ar per pandemiją niekas pieno nepirko, prekybos centrai buvo uždaryti? Visi ir valgė, ir pirko, tik perdirbėjams atsirado dingsnis kainą nukirsti“, - atsakymą turi ūkininkas. Anot A.Šlivinsko, primilžių nesistengę „išlaužti“, bet karvutės buvusios prižiūrėtos, mylimos ir gerbiamos. Šeimininkas pats ne tik ūkininkas, bet ir veterinarijos gydytojas.

Per Lenkiją į Armėniją

A.Šlivinskas ūkininkauja nuo 1992 m., 2000 m. įkūrė pieno ūkį, o 2004 m. tapo vieninteliu sertifikuotu rajono pieno gamintoju, gavusiu leidimą pieną eksportuoti į Europos šalių rinkas.

Pradėjo nuo 120 karvių, buvę minčių plėstis, bet po 2008 m. krizės tokios svajonės išsilakstė. Pieno ūkis sumažėjo iki 90 karvių. „Niekam neįdomu, kad pieno ūkiai nyksta. Vilkaviškyje dar keli ūkininkai augina karves, bet nežinia, kiek ilgai jie kęs nesiskaitymą. Su žemdirbiais įprasta nesiskaityti. Smulkieji pienininkai apskritai gauna po 14-15 centų už litrą. Kaip jiems išgyventi?“ - mintija žemdirbys.

Pienininkai nesupranta, kodėl Lenkijos pieno tiekėjai gauna 38 centus už litrą, o lietuviai perpus mažiau. Dėl to buvo nusistatęs savo prižiūrėtų juodmargių neišleisti į Lenkiją. Išėjo kaip išėjo: 30 karvių pardavė į Kalvarijos savivaldybę bei krašto ūkininkams, dėl 60 karvių buvo sutarta su Lietuvos veterinarijos akademijos valstybiniu mokomuoju bandymų ūkiu. „Jie paskutiniu metu atsisakė, negauną pinigų. Ką man daryti pradėjus? Dėjau skelbimą, atvažiavo jaunas lenkas ir tepaklausė, kiek „galvų“? Krauk viską, ko nereikia, telyčias, veršiukus. Išsivežė į Balstogę. Sakė gausiąs 35-38 centų už litrą. Kad tik į Balstogę. Pirkėjas prasitarė, turį jie karvių tiekimo kontraktus su Armėnija. Ten valstybė nesišvaistanti pašalpomis kaimiečiams. Atmatuoja žemės, nuperka karvę ir, prašom, dirbk. Lenkas prasitaręs, kad pardavę karvę į Armėniją jie gauna 2 tūkst. eurų, kai Lietuvoje nusiperka perpus pigiau“, - pasakojo ūkininkas.

Darbininkai ir išlaikytiniai

Tuo metu mus švaistymasis pašalpomis žmones atpratino dirbti. Rengdamasis išparduoti ūkį pats tuo įsitikinęs. „Paskelbiau, kad dovanoju karvę sunkiau gyvenančiam, su sąlyga, kad karvės negalės parduoti. Ruošiausi pristatyti pašarus karvei, įrengti ganyklą, o atlygio prašiau 3 litrų pieno du kartus per savaitę. Nė vieno skambučio nesulaukiau. Prieš tai ieškojau pasamdyti melžėją, pažadėjau mokėti 850 eurų į rankas, o ji klausia, ar galės atvažiuoti į darbą kada panorėjus. Koks klausimas apie atvažiavimą dirbti, kada patinka, kai turi padaryti darbą? Taip ir nesusitarėm. Netiko jai, kad už atlyginimą reikės dirbti. Gyrėsi, gausianti 500 eurų Užimtumo centre be jokio darbo. Žmones valstybė išmokino pašalpas gauti nedirbant. Po to tik dar tvirčiau suvokiau, kas gyvena Lietuvoje - pašalpų prašytojai“, - piktinosi ūkininkas.

Prie ko prieisime?


Įskaudintas ūkininkas porino, verslą skirstąs į tris grupes. Kalbant kalėjimo žargonu, „vierhus“, „dūhus“ ir „gaidžius“. Žemės ūkį jis priskiria prie tų pastarųjų. „Tie, viršuje, gali daryti, ką nori, bet jie pamiršta, kad žemė motinėlė visus maitina.

Europos Sąjunga per pandemiją pragydo, kad reikia vietinę pramonę vystyti, tada per pandemijas niekas nestrigs, nieko neteks laukti. Ką mes galime gaminti, jei tik žlugdyti išmokome? Kiaulių ūkį sužlugdėme, pieno ūkį baigiame pribaigti. Tuoj būsime kaip aborigenai. Atvažiuos amerikiečiai pašaudyti mūsų saugomų stumbrų, numes keletą eurų, taip ir gyvensime.

Sakau tiesiai šviesiai - šiandien žemdirbiai kažkam turi uždirbti pinigus“, - piktinasi ūkininkas ir savivaldybės politikas A.Šlivinskas.

Pardavęs karves, pats nesiruošia tik spjaudyti ir gaudyti. Augins mėsinius galvijus, toliau dirbs veterinarijos gydytoju. Nežada trauktis ir iš Lietuvos juodmargių asociacijos tarybos narių.

P.S. Išleisdamas paskutines karves į Lenkiją Arvydas Šlivinskas paprašė vežėjų stabtelėti prie kiemo vartų atsisveikinti.

Informacija

Karvių skaičius apskrityse 2020 m. sausio 1 d.


Alytaus - 11 459, Kauno - 27 862, Klaipėdos - 26 833, Marijampolės - 28 402, Panevėžio - 31 231, Šiaulių - 34 766, Tauragės - 37 271, Telšių - 23 377, Utenos - 12 963, Vilniaus - 7683.

2002 m. karvių laikytojų buvo 224 581, 2020 m. - 36 029.

Šaltinis - Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras.

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (32)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • REKONSTRAVIMAS: Kauno rajono kurortinei teritorijai priklausančiame Kulautuvos miestelyje pradėti Akacijų alėjos ir V. Augustausko gatvės rekonstravimo darbai, kurių vertė – 2,29 mln. eurų.
  • STOVYKLOS: švietimo įstatymo pataisose -  siūlymas 7-16 metų vaikams iš valstybės biudžeto apmokėti kasmetines edukacines 5-7 dienų trukmės stacionarias vasaros stovyklas.
  • PRIPAŽINIMAS: Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) laboratorija pelnė tarptautinį pripažinimą - ISO akreditaciją vaistų ir vaistinių medžiagų tyrimams.
  • NUTRAUKĖ: JAV teisingumo departamentas trečiadienį pranešė nutraukęs 33 Irano valstybinių žiniasklaidos portalų bei trijų Irako grupuotės „Kataeb Hezbollah“ portalų techninį palaikymą (jie buvo JAV priklausančiuose domenuose, taip pažeidžiant sankcijas).
  • SLALOMAS: nemažai dalyvių bei stebėtojų sutraukė Kauno rajone automobilių slalomo varžybos, kurias karantinas iš 2020 metų tradicinių velykinio ir kalėdinio turnyrų nustūmė net į šių metų vasarą.
  • MIGRANTAI: Ignalinos rajone pasieniečiai sulaikė dar dvi neteisėtų migrantų grupes, o Švenčionių rajone – vieną (iš viso sulaikyti 58 užsieniečiai, iš kurių, pirminiais duomenimis, 54 gali būti Irako piliečiai, 4 – Šri Lankos).
  • KOPLYČIOS: Vilniaus arkikatedroje atvertos 70 metų buvusios uždarytos koplyčios, kuriose Katedros lankytojai galės melstis, apžiūrėti restauruotą Šv. Vladislovo koplyčios kupolą bei sugrąžintą XVIII a. zakristijos spintą, kuri pastaruosius 30 metų buvo eksponuota Lietuvos Taikomosios dailės muziejuje.
  • SPORTAS: Lenkijos Elbingo mieste vykusiose Pasaulio sportinių šokių federacijos (WDSF) Europos standartinių šokių taurės varžybose naujaisiais Europos taurės šeimininkais tapo pasaulio, Europos ir daugkartiniai Lietuvos standartinių šokių čempionai Evaldas ir Ieva Sodeikos.

  • NELAIMĖ: šeštadienio vėlų vakarą Plungės rajone iš sodybos tvenkinio narai ištraukė 17-mečio kūną.
  • KULTŪRA: penktadienio vakarą Giacomo Puccini operos „Vilisės“ koncertiniu atlikimu (Lietuvoje – pirmą kartą) prasidės 26-asis tarptautinis Pažaislio muzikos festivalis - vieną iš solinių vaidmenų operoje atliks šio festivalio naujasis meno vadovas, daugelyje pasaulio scenų publikos simpatijas pelnęs tenoras Edgaras Montvidas.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar Jums patinka dirbti nuotoliniu būdu?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur slepiatės nuo tropinių karščių, užklupusių Lietuvą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+16 +28 C

+18 +25 C

 

+16 +22 C

+22 +36 C

+22 +33 C

 

+22 +26 C

0-6 m/s

0-5 m/s

 

0-5 m/s

       

Nuorodos