respublika.lt

Vis dar matau Vytį Lukiškių aikštėje (37)

2020 gegužės 22 06:55:25
Justina GAFUROVA

Praėjo daugiau kaip dveji metai nuo to laiko, kai buvo paskelbta, kad konkursą dėl laisvės kovų įamžinimo memorialo Vilniaus Lukiškių aikštėje laimėjo ne Vytis, o „Laisvės kalva“. „Laisvės karys“ jau iškiliai stovi Kaune, o Lukiškių aikštė taip ir liko tuščia. Kartu su bendraautoriais (Kęstučiu Akelaičiu, Linu Naujokaičiu, Rimantu Dichavičiumi, Arūnu Sakalausku) teisme dėl konkurso organizavimo tvarkos bylinėjęsis Lukiškių aikštės architektas Gintaras Čaikauskas, kalbėdamas su „Vakaro žiniomis“ neslėpė apmaudo, bet ginklų sudėti neketina.

×
nuotr. 9 nuotr.
Gintaras Čaikauskas sako, kad valstybės simbolio poreikis jau buvo įrašytas oficialioje Lukiškių aikštės sutvarkymo techninio projekto užduotyje. O dabar išeina, kad statant joje „Laisvės kalvą“, tektų net reljefą keisti. Arūno Bernacko koliažas

 

„Dėl teismo sprendimo, kad konkursas įvyko teisėtai, apeliavome aukštesnei instancijai. Apeliacija - ilgas procesas, kuris gali užtrukti metus ar net ilgiau. Bet kitaip pasielgti negalėjome. Žmonės galvas padėjo laisvės kovose, buvo tremiami.

Aišku, nėra ką lyginti dabartinių problemų su šių žmonių aukomis. Dėl šios idėjos tereikia vaikščioti į laisvos Lietuvos teismus tame pastate... Bet viskas atrodo labai paradoksaliai.

Teismo posėdžiuose dalyvaudavo ir šį projektą palaikę žmonės. Kiek raštų pateikė patriotinių organizacijų atstovai, kiek protestų ir mitingų suorganizavo. Dar daugiau - tiek iki kūrybinių dirbtuvių, tiek ir vertinimo metu, ne vieną kartą surengtose įvairaus masto apklausose, mūsų idėją palaikydavo visuomenės dauguma. Idėja jau beveik tapo savotišku viešuoju interesu. Jeigu dabar staiga atsitrauktume nuleidę galvas, atrodytume kaip savo minčių ir daugelio žmonių lūkesčių išdavikai“, - „Vakaro žinioms“ atvirą pokalbį pradėjo G.Čaikauskas.

- Koks jausmas, kaip kūrėjui, ginti valstybės simbolį? Bylinėtis su savo valstybe?

- Niekada nemanėme, kad gali susiklostyti tokia kurioziška situacija: ginčytis su valstybininkais dėl valstybės simbolio. Kitoje stalo pusėje, įvairioms institucijoms atstovavo, regis, net keturios-penkios advokatės. Nepakakdavo vietos visoms susėsti. Proceso eigoje jų, beje, daugėjo. O mūsų šalyje tebuvo vienintelė, privati advokatė. Neapleido mintis - o gal vis dėlto kažkas neaišku, jeigu prikviesta tiek juristų? Ypač keistas jausmas posėdžių metu apimdavo matant Vyčio ženklą ant sienos, ant mantijų ir nagrinėti jo idėjos tinkamumą aikštėje, esančioje už kelių žingsnių...

Dažnai šią diskusiją bandoma nukreipti vien tik meno, architektūros vaga. Pamirštamas svarbiausias tikslas - Lietuvos garbingos istorijos atmintis, įamžinimas ir pagarba. Tai turi būti perteikta aiškiai, nes istorija priklauso visiems. Negali būti peršamas sprendimas suprantamas tik siaurai, specialų pasirengimą turinčiai, visuomenės grupei. Kai reikėjo kovoti - ėjo įvairūs žmonės, galvas dėjo Vyčio simboliu nešini. Manau, yra apstu vietų, tinkančių meno eksperimentams, bet yra situacijos, kai reikia prabilti visai kita kalba.

Valstybės simbolis iki šiol daug reiškia kiekvienam Lietuvos piliečiui, naują kvėpavimą įgauna istorinė vėliava. Tai - akivaizdu, tereikia apsidairyti aplinkui. Beje, prezidentas Gitanas Nausėda, pandemijos pradžioje kreipęsis į Tautą, savo kalboje pasakė: „Tegul šioje kovoje mus lydi šimtmečius neblėstantis Vyčio simbolis ir Dievo globa.“

- Atrodo, lyg tyčia, buvo norima nusikratyti Vyčio…

- Dalyvaudami dirbtuvėse jautėme, kad kažkodėl šis ženklas yra ne visiems priimtinas, nors tai nebuvo sakoma atvirai. Gal todėl ir suorganizuotas juridiškai sunkiai nusakomas renginys: kūrybinės dirbtuvės tarsi konkursas.

Kita vertus, valstybės simbolio poreikis jau buvo įrašytas oficialioje Lukiškių aikštės sutvarkymo techninio projekto užduotyje. Buvo prašoma numatyti ne tik jo vietą, bet ir dydį bei charakterį.

Savo darbe išreiškėme mintį: Lukiškių aikštė didelė ir universali, joje vietos užtenka visiems. Čia suderintos įvairiausios funkcijos: reprezentacinė, rekreacinė, ir kt. Techninis projektas buvo ne kartą pristatytas Vyriausybėje, Aplinkos ministerijoje, net tuometinio kultūros ministro pritarimas buvo gautas. Specialiai numatytoje vietoje iškilmingai pašventintos ir įbetonuotos daugiau nei šimto Laisvės kovų vietų relikvijos.

Po įvykusių rinkimų paskelbtos kūrybinės dirbtuvės, kurių metu vėl pradėti kvestionuoti jau priimti ir realizuoti sprendimai. Dar daugiau - dirbtuvėse atrenkant projektą, neatsižvelgta net į tai, kad istorinės aikštės erdvės ir jos aplinkos apžvalgos taškų užgožimas, juolab žemės kalvų formavimas - esmingai prieštarauja galiojantiems kultūros vertybių apsaugos reikalavimams. Viskas atrodo taip akivazdu.

- Teisme kvestionavote kūrybinių dirbtuvių rezultatų vertinimo tvarką. Bet ar vis dar manote, kad aikštėje turėtų iškilti Vytis?

- Kaip bepasibaigtų ši istorija, Vytį aikštėje savo mintyse matysime visą gyvenimą. Ir ne mes vieni - už mūsų autorių kolektyvo stovi didelė visuomenės dalis. Manome, kad idėja privalo būti įgyvendina tokia, kokia buvo sumanyta ir aprobuota.

Žmonės, tikėdami įkvepiančia idėja, aukojo, nešė lašą po lašo kaip bitės. O vėliau staiga imta ir skirta 32 tūkstančiai eurų kalvos atraminės betono sienos fragmentui - laikinam maketui, pastatyti. Na, matyt, kai kuriems žmonėms tiesiog sekasi…

Mes turime aiškią viziją, kaip turi atrodyti memorialas, skirtas visų laikų kovotojams už Lietuvos laisvę su svarbiausių kovų datomis bei jų metu vienijusiu valstybės simboliu - Vyčiu. Aikštėje jis privalo iškilti kaip veržlus už laisvę kovojusių žmonių vilties skrydis, įkvepiantis ateities darbams. Vytis - vienas seniausių, unikaliausių pasaulinio lygio heraldikos simbolių, turintis labai daug gilių prasmių ir reikšmių. Jų studijoms paskirtos ištisos knygos. Privalome tai suvokti, vertinti ir pagrįstai didžiuotis, kad būtent jis yra valstybės simbolis, primenantis istoriją, mus saugantis, ginantis ir vejantis priešus šalin. Liūdna, kad kažkam jis atrodo kaip militaristinės agresijos ženklas, kažkas jo nenori, kažkam jo nereikia…

Trigrašis

Dar gegužės pradžioje „Vakaro žinios“ kreipėsi į savivaldybę su klausimu, ar jau pasirašyta sutartis su konkurso laimėtoju Andriumi Labašausku dėl projekto „Laisvės kalva“ įgyvendinimo. Žinančių savivaldybėje neatsirado. Pats A.Labašauskas taip pat patikino nežinąs, kokia yra situacija ir kada bus pradėti projekto įgyvendinimo darbai. Gal bunkerio visgi nebus, o anksčiau pasirašyta sutartis už 32 tūkst. - paguodos prizas projekto autoriui?

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (37)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • TURIZMAS: poilsiautojai iš ES šalių vėl galės keliauti į Graikiją ir mėgautis poilsiu be saviizoliacijos nuo gegužės 14 d., apie tai pirmadienį pranešė Graikijos turizmo viceministrė Sofia Zacharaki.

  • ŪKININKAMS: pirmadienį prasideda žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimas - atsižvelgiant į ateities žemės ūkio politikos iššūkius, mažės administracinė našta tiek ūkininkams, tiek įstaigoms, daugiau procesų bus skaitmenizuota pasitelkiant „NMA AGRO“ išmaniąją programėlę, mažės patikrų skaičius.
  • RIZIKA: programišiai į internetą nutekino milijonus „Facebook" vartotojų asmeninių duomenų, dabar toks pats likimas ištiko „Clubhouse". „Cybernews" teigimu, paviešinti buvo 1,3 mln. vartotojų duomenys.
  • SUNAIKINTA: Panevėžio rajone saugiai sunaikintas Antrojo pasaulinio karo artilerijos sviedinys.
  • VAGYSTĖ: Palangoje sulaikytas automobilį apvogęs vyras. Apvogtas automobilis „Chrysler Pacifica“, žala siekia 4800 eurų.
  • SALVĖS: patrankų salvėmis visoje Jungtinėje Karalystėje šeštadienį pagerbtas miręs karalienės Elžbietos II vyras princas Philipas.
  • MUITAI: Europos Sąjunga (ES) siekia sumažinti įtampą ginče dėl muitų tarp JAV ir Europos ir pasiūlė šešiems mėnesiams stabdyti visų abipusių muitų taikymą.
  • GALIMA PATIEMS: nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kad kiekvienas žmogus, kuriam patvirtinta COVID-19 liga, gali prisidėti prie viruso plitimo sustabdymo užpildydamas anketą, kurią galima rasti pagal šią nuorodą atvejis.nvsc.lt. - kuo greičiau žmogus pateiks epidemiologinę informaciją, tuo greičiau bus izoliuoti su užsikrėtusiuoju bendravę ir kitiems riziką užsikrėsti galintys kelti žmonės.
  • VIRŠ BALTIJOS: Europos jūrų saugumo agentūra Lietuvoje pradeda nuotolinio pilotavimo orlaivių, stebinčių laivų taršą, misiją, kuri padės sustiprinti Baltijos jūros aplinkos apsaugos kontrolę ir taršos prevenciją.
  • ATRADIMAS: Egipto archeologai teigia atkasę didžiausią iki šiol Egipte atrastą 3000 metų senovės miestą, gyvavusį valdant faraonui Amenhotepui III, sakė egiptologas Sahi Hawassas.

Daugiau

Dienos klausimas

Ar karantino metu dalyvaujate vakarėliuose, didesniuose susibūrimuose?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jei Seimo rinkimai vyktų ateinantį sekmadienį, už ką balsuotumėte?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
2. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
3. Ruoškitės: valdžia perka informaciją apie COVID-19. Gąsdinimų bus daug
4. Olava STRIKULIENĖ: Ramūnui sapnuojasi prezidentas Gabrielius
5. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
6. Civilizacijos griovimas yra užsakytas ir apmokėtas
7. Vitas Tomkus: APIE NACIONALINES VERTYBES, NACIONALINĘ LRT IR NACIONALINĘ IDĖJĄ
8. Olava STRIKULIENĖ: Konservatoriai rezga pokyčius rinkimuose
9. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
10. Teisininkas Dominykas Vanhara: trys pandemijos valdymo klaidos
11. Olava STRIKULIENĖ: Mes buvome teisūs, o „delfiukai“ ir „15minučiai“ vėl apsikvailino!
12. Manifestas prieš politinį korektiškumą
13. Algimantas RUSTEIKA: Seimo rinkimų reforma (Idėja Lietuvai Nr.3)
14. Dvejopi standartai jau įgriso
15. Olava STRIKULIENĖ: Laisvoji A.Tapino televizija - priklausoma nuo labdaros kaip benamis šuo
16. Gintaras Furmanavičius: APSIVOGUSIEMS GĖJAMS KRENTA KAUKĖS
17. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
18. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
19. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie patyčias
20. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
21. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
22. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
23. Tapinas VS Pukelis (1)
24. TOMKUS VS MALINAUSKAS (2)
25. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+6 +11 C

+2 +8 C

 

0 +4 C

+4 +16 C

+2 +7 C

 

+3 +9 C

0-6 m/s

0-4 m/s

 

0-6 m/s

       

Nuorodos