Vilniuje kilo visuomenės pasipiktinimas dėl šeštadienį, Ceikinių-Rinktinės g. sklype, esančiame prie vadinamųjų Maskvos namų, be leidimo nupjauto visiškai sveiko ąžuolo, kurio skersmuo jau siekė 88 cm. Šimtametį ąžuolą nupjovusi nekilnojamo turto vystytoja UAB „Rinktinės NT“ teisinasi, kad ąžuolas nebuvo šimtametis, nebuvo saugotinas, todėl leidimo jį nupjauti esą visai nereikėjo. O žmonės medžiui dega gedulo žvakutes.
Prezidentas Gitanas Nausėda, sužinojęs apie nukirstą ąžuolą, pavadino šį veiksmą barbarišku išpuoliu. Vilniaus meras Valdas Benkunskas tikino, jog ąžuolo nukirtimas yra nusikaltimas prieš vilniečius ir paprasčiausias vandalizmas, todėl jis ketina kreiptis į teisėsaugą. Savivaldybė leidimo nupjauti ąžuolą nedavė.
Meras žadėjo už tokius savavališkus nekilnojamojo turto vystytojų veiksmus stabdyti leidimus statyboms, o Aplinkos ministras siūlė įstatymų leidėjams dar labiau sugriežtinti atsakomybę už be leidimo kertamus medžius. Nes tokie veiksmai, anot Simono Gentvilo, „žemiau plintuso“.
Sureagavo ir „Do Architects“ architektai, 7 metus rengę Ceikinių-Rinktinės sklypo užstatymo planą. Architektė, buvusio mero Remigijaus Šimašiaus žmona Gilma Teodora Gilytė socialiniuose tinkluose paskelbė šeštadienį gavusi jau nukirsto ąžuolo nuotrauką. Anot G.T.Gilytės šis ąžuolas kartu su kitu netoliese augančiu ąžuolu turėjo būti išsaugoti ir tapti naujojo urbanistinio kvartalo ašimi. G.T.Gilytė patikino nežinojusi, kad „Rinktinės NT“ ruošiasi ąžuolą nukirsti.
Sekmadienį „Do Architects“ komanda pranešė nutraukianti su „Rinktinės NT“ bendradarbiavimą, nes nematanti galimybių dirbti kartu. O pati bendrovė, įsigijusi Ceikinių-Rinktinės sklypą dar 2016 metais, ėmė aiškinti, kad ąžuolą teko nukirsti dėl vykdomų lietaus tinklo remonto darbų. Mat pastaruoju metu sklype esanti aikštelė dažnai apsemiama. Atliekant lietaus tinklo remontą, tinklo apsaugos zonoje esantys medžiai turi būti pašalinti. Bendrovė taip pat tikina, kad, anot arboristų, nupjautasis ąžuolas nebuvo brandus.
O Vilniaus savivaldybės vyriausiasis architektas Mindaugas Pakalnis vakar tvirtino, kad sostinėje nėra daug tokių ilgamečių ąžuolų, koks buvo nupjautas.
„Tai buvo vienas ir medžių, kurie toje vietoje atsirandant naujai urbanistinei struktūrai turėjo išlikti. Nuosekliai to reikalavome, tokie projektiniai pasiūlymai buvo parengti ir bene du kartus viešinti bendruomenei, ji irgi turėjo daug pastabų ir kritikos, bet visi džiaugėsi, kad išsaugomi ąžuolai , - teigė M.Pakalnis. - Mums atrodė, kad rastas sprendimas (...), bet vystytojui pritrūko automobilių stovėjimo vietų, buvo kilęs poreikis daryti dar vieną automobilių stovėjimo aukštą po pastatu ir, greičiausiai, jie bandė pašalinti problemą, kuri brangino projektą. Paskutinis pokalbis, kurį turėjau su vystytojais nebuvo malonus, jis vyko anglų kalba naudojant ir kitų kalbų leksiką.“
M.Pakalnis aiškino, kad kirtimo darbus atliko estų įmonė „Endless Forest“.
Tai ne pirmas kartas, kai visuomenė pasipiktina, jog kertami miestų medžiai. 2017 m. aktyvūs kauniečiai stojo gimti A.Smetonos alėjoje kertamų gyvybingų kaštonų. Žmones reikalavo, kad medžių būklę ištirtų dendrologai. Trys patys aktyviausi protestuotojai, tarp jų - advokatas Saulius Dambrauskas, buvo policijos sulaikyti, o vėliau nubausti administracinėmis baudomis.
Tačiau Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad kauniečių veiksmai buvo teisėti, nes visuomenė turi teisę reikalauti informacijos, kodėl medžiai yra kertami. Aktyvistai protestavo ir Panevėžyje, kai medžiai buvo pjaunami per patį paukščių perėjimą. 2019-aisiais protestavo ir šiauliečiai, kai bulvare, buvo kertamos liepos, šiauliečiai prisirakino prie jų kamienų. Visais šiais atvejais, medžiai vis vien buvo nukirsti.
Komentuoja advokatas Saulius Dambrauskas:
Perskaičiau NT vystytojos paaiškinimą Pirmiausiai, tai yra pasakyta visiška netiesa, kadangi jie painioja du dalykus. Jei medis pripažįstamas valstybės saugomu gamtos paminklu, tai yra vienas dalykas. O kitas dalykas - kiekvienas miesto medis yra saugomas, kurio kamieno skersmuo - 12 cm ar didesnis. Jei jie sako, kad šitas nukirstas ąžuolas buvo nesaugomas, tai sako netiesą, ir institucijos šiuo atveju turi elgtis labai principingai.
Manyčiau, kad savivaldybė privalėtų imtis iniciatyvos sustabdyti statybos leidimą. Tai būtų labai rimta pamoka. O šalia administracinių sankcijų taip pat turi būti išieškota žala gamtai. Tiesa, NT vystytojai visada pasiryžę sumokėti žalą gamtai. Greičiausiai bus nustatyta 2000-3000 eurų žala, todėl manau, kad jie nesunkiai tokias baudas užmoka. Bet bauda sudaro pagrindą kalbėti ir apie kitokio pobūdžio atsakomybes, ko gero, net ir apie baudžiamąją atsakomybę.
Šis atvejis Vilniuje, ko gero, yra vienintelis atvejis, kai medis nukertamas be leidimo. Kaune medžiai buvo iškirsti su savivaldybės leidimu. Tiesa, būna ir taip, kad išduodant leidimą, truputėlį paklastojami duomenys apie medį. Nurodomas mažesnis jo gyvybingumas.
O žmonės protestuoja. Anykščiuose šiuo metu visuomenė taip pat sukilo, nes norėjo nupjauti tris gluosnius - vieną baltą ir du trapius. Dėl to, kad prekybos centrą kažkokį stato. Visuomenė sukilo, naujai išrinktas meras prisidėjo ir, mano žiniomis, vieną gluosnį tikrai pavyko išsaugoti, o galbūt ir visus tris išgelbės.
Jei nebus imtasi labai griežtų priemonių, tokie piktnaudžiavimai gali tęstis. Tiesiog bendrovės įtrauks tuos baudos tūkstančius į statybų sąmatą. Ar sąmatos kaina 1,2 milijono, ar 1,4 milijono eurų - tai statybų bendrovėms neturi labai didelės reikšmės. Taip pat yra demagogija, kad bus atsodinta medžių už tam tikrą nupjauto ąžuolo vertę. Tai yra visiškas nesuvokimas, kokia žala gamtai padaryta.
Vilniaus Ceikinių g. 2 esančio sklypo, kuriame šeštadienį nukirstas ilgaamžis ąžuolas, netiesioginis savininkas yra Tomas Anusas (Toomas Annus), vadinamas vienu turtingiausių Estijos verslininkų.
Nekilnojamojo turto registro duomenimis, 0,73 hektaro sklypas Ceikinių g. 2 nuo 2016 metų priklauso įmonei „Rinktinės NT“.
Juridinių asmenų registro duomenimis, vienintelis „Rinktinės NT“ akcininkas yra Nyderlanduose registruota „ELL Real Estate Holding“. Olandų registras rodo, kad ši bendrovė priklauso Estijoje registruotai „Kapitel“.
Tuo metu Estijos registre nurodoma, kad „Kapitel“ akcininkas yra „Kapitel Group“, kurios galutiniu naudos gavėju nurodomas T.Anusas.
„Kapitel“ savo tinklapyje nurodo, kad šiuo metu plėtoja du projektus Vilniuje. Pirmasis - 20 tūkst. kvadratinių metrų gyvenamųjų ir komercinių patalpų kompleksas „Rinktines development project“ Ceikinių gatvėje. Būtent čia šeštadienį buvo nukirstas ąžuolas.
Dar vienas projektas - verslo centras „OXY Offices“ Šnipiškėse, Kernavės gatvėje. Bendras šio projekto plotas siekia 14,3 tūkst. kv. m, jį sudarys du 5 ir 7 aukštų biurų pastatai.
„Kapitel“ Lietuvoje 2008 m. pastatė prekybos centrą „Panorama“, 2017 m. - verslo centrą „Narbuto 5“.