respublika.lt

„Vilniaus vandenys“ sudarė nuotekų taršos žemėlapį: blogiausia padėtis ten, kur daug pramonės, transporto įmonių (0)

2021 gegužės 26 12:48:00
Eltos inf.

Iš beveik visų Vilniaus zonų atitekančiose nuotekose dalis teršalų viršija nustatytas koncentracijos ribas, rodo didžiausios Lietuvoje vandentvarkos bendrovės „Vilniaus vandenys“ sudarytas taršos žemėlapis ir 500 labiausiai teršiančių juridinių klientų analizė. Siekdami spręsti problemą „Vilniaus vandenys“ sudarė rekomendacijų verslui gidą, inicijuoja įstatymų pakeitimus, skaičiuoja padidintos taršos mokestį įmonėms bei imasi kitų priemonių.

×
nuotr. 1 nuotr.
„Vilniaus vandenų“ laboratorija. „Vilniaus vandenų“ nuotr.

 

Šių metų pradžioje „Vilniaus vandenų“ atliktas nuotekų tyrimas parodė, kad nuo 2018 m. dėl neatsakingo verslo ir gyventojų elgesio nuotekose randamų teršalų koncentracija išaugo penktadaliu. Gerokai padidėjo ir teršalų įvairovė – randami teršalai, kurie nuotekose prieš 5–10 metų nebuvo fiksuojami. Ypač išaugo sunkiųjų metalų tarša: gyvsidabrio ir jo junginių koncentracija per dvejus metus padidėjo 1,5 karto, aliuminio – daugiau nei dvigubai, nikelio ir jo junginių – beveik 55 proc., chromo – 43 proc. Sunkieji metalai į nuotekas patenka daugiausia dėl nekontroliuojamų gamybos procesų ar netinkamo pramonės įmonių nuotekų tvarkymo, pažymima „Vilniaus vandenų“ pranešime.

Tai paskatino bendrovę „Vilniaus vandenys“ sudaryti taršos žemėlapį, kad būtų aiškiau, iš kokių miesto zonų atiteka taršiausios nuotekos. Pasitelkus nuotekų surinkimo taškus ir miestą suskirsčius į 7 zonas, iš žemėlapio matyti, kad padidėjusi tarša nustatoma praktiškai visose jose. Blogiausia situacija, kaip teigiama bendrovės pranešime, miesto pietiniuose rajonuose, kur yra daug pramonės, transporto įmonių. Dažniausiai viršijamos sunkiųjų metalų, kaip aliuminis, cinkas, ribos. Čia fiksuojama ir išaugusi azoto ir fosforo junginių, ftalatų tarša.

„Dėl išaugusios taršos ir teršalų spektro „Vilniaus vandenų“ eksploatuojami valymo įrenginiai yra pajėgūs nuotekas išvalyti vidutiniškai 80 proc. efektyvumu, kai kuriems teršalams valyti mūsų valyklos nėra pritaikytos, ne tik mūsų šalyje, bet ir pasaulyje jų valymo technologijos dar tik kuriamos, su jomis eksperimentuojama. Todėl atsakomybės jau dabar imtis turi visi taršos šaltiniai: tiek gyventojai, tiek verslas, vykdantis gamybą, ne tik laikantis įsipareigojimų, bet ir sąmoningo pasirinkimo elgtis teisingai“, – sako „Vilniaus vandenų“ generalinis direktorius Marius Švaikauskas.

Siekdami nustatyti, kurios įmonės teršia labiausiai, „Vilniaus vandenys“ nuolat vykdo klientų nuotekų patikrinimus. Remdamasi turimais duomenimis, bendrovė atliko taršiausių 500 juridinių klientų analizę ir sudarė taršiausių sektorių (pramonės šakų) reitingą. Iš jo matyti, kad daugiausia taršos įprastai nustatoma privačiame sektoriuje, ypač popieriaus, plastiko, maisto gamybos pramonėje, paslaugų, statybų ir nekilnojamo turo vystymo sektoriuose, mažmeninės prekybos sektoriuose.

„Vis dėlto taršiausių įmonių reitingas nereiškia, kad pavyzdžiui, visos maisto pramonės įmonės yra taršios. Yra įmonių, kurios atsakingai tvarko nuotekas ir taršos jose nefiksuojama ar fiksuojama minimali tarša. Taip pat šis mūsų sudarytas reitingas išsklaido ir kai kuriuos mitus, tarkime manoma, kad chemijos pramonei priskirtos įmonės teršia labiausiai, tačiau praktika rodo, kad dažnu atveju jos savo nuotekas ir tvarko atsakingiausiai – atliekas utilizuoja, o ne išpila į nuotakyną, investuoja į vietinius valymo įrenginius, keičia gamybos procesus“, – sako M. Švaikauskas.

Pasak jo, taršos reitingas gali keistis. Kiekviena įmonė, net ir patekusi į taršiausių 500-uką, gali peržiūrėti gamybos procesus, atsakingiau pradėti tvarkyti nuotekas ir iš taršiausių sąrašo būti išbraukta.

Tarša, tiesa mažesnė, fiksuojama ir viešajame sektoriuje, dažniausiai – susisiekimo, kelių priežiūros įmonėse, švietimo ir ugdymo įstaigose. Dažniausiai dėl maisto gaminimo procese susidarančių teršalų, riebalų, įstaigose naudojamų ploviklių. O štai sveikatos priežiūros įstaigose, pavyzdžiui, ligoninėse, nors susidaro daug pavojingų atliekų, tačiau jose padidinta tarša fiksuojama rečiau. Tikėtina, kad taip yra todėl, kad jose yra labai griežtai reguliuojamas atliekų ir nuotekų tvarkymas.

Į taršiausių privačių sektorių TOP10, įvertinus išleidžiamą įmonių nuotekų kiekį ir jų taršumą, patenka popieriaus, medienos, plastiko produkcijos gamyba, perdirbimas, maisto pramonė ir maitinimas (maisto apdorojimas, ruošimas, maitinimo įstaigos), paslaugos: valyklos, skalbyklos, kirpyklos, autoplovyklos, statybos, nekilnojamasis turtas (didieji prekybos centrai, biurai), mažmeninė prekyba, transportas, logistika, chemijos pramonė, naftos pramonė ir dešimtuką užbaigia turizmas, viešbučiai.

Jeigu yra nustatoma didesnė nei leistina tarša, įmonės turi susimokėti padidintos taršos mokestį, sako „Vilniaus vandenų“ vadovas.

„Deja, vien tokiomis priemonėmis problemos neišspręsime, verslas turi pakeisti požiūrį, kad aš susimoku ir toliau teršiu, o kažkas išvalys. Verslas turėtų atsakingiau tvarkyti susidarančias nuotekas, keisti vidinius procesus, investuoti į vietinę valymo įrangą. Siekdami padėti tai padaryti, sudarėme rekomendacijų verslui gidą, kuriame detaliai paaiškiname, kaip užtikrinti, kad nuotekose nebūtų neleistinos taršos. Taip pat kviečiame įmones, kurioms rūpi tvari aplinka, pasirašyti atsakingo kliento chartiją, kuria jos įsipareigoja įgyvendinti socialines iniciatyvas „žalių“ produktų kūrime, laikytis rekomendacijų ir ne tik siekti atitikti įstatymus, bet ir kuo labiau sumažinti nuotekų taršą“, – teigia M. Švaikauskas.

Pasak jo, norint, kad Lietuvos vandens telkiniams kiltų mažesnė grėsmė dėl nuotekų užterštumo, būtini ir teisiniai pakeitimai. Dėl to „Vilniaus vandenys“ siūlo Aplinkos ministerijai jau dabar griežtinti reikalavimus gamybos įmonėms: įpareigoti įstatymais jas mažinti į nuotekų valyklas patenkančių prioritetinių pavojingų teršalų koncentracijas bei bazinę taršą.

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KOSMOSE: šeštadienio vakarą virš pietinės Norvegijos naktinį dangų nušvietė didelis meteoritas, sukėlęs bangą pranešimų net iš Švedijos apie pastebėtą dangaus kūną, pranešė vietos žiniasklaida.
  • SIAUTĖJA: Miškų gaisras, kilęs už maždaug 100 km į vakarus nuo Barselonos, sunaikino 1 100 hektarų miško ir dirbamos žemės, sekmadienį socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė Katalonijos miškų komisija.
  • GĄSDINO: Filipinus šeštadienį supurtė stiprus žemės drebėjimas, pranešė JAV Geologijos tarnyba (USGS), tačiau jis įvyko giliai po žeme, todėl vietos pareigūnai teigė nesitikintys daug žalos.

  • SKĘSTA: potvyniams apėmus dalį Vidurio Kinijos teritorijos, penktadienį, pasitelkiant savadarbius tiltus, buvo evakuojami kaimų gyventojai - tai daroma dėl šalies rytinės pakrantės link artėjančio taifūno, kuris gali sukelti dar didesnius potvynius.
  • TRANSPORTAS: Europoje antrą šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, padvigubėjo naujų elektra varomų transporto priemonių pardavimai, penktadienį nurodė Europos automobilių gamintojų asociacija (ACEA).
  • ATIDARYMAS: Grikapalyje penktadienį buvo atidaryta didžiausia pagal pagamintos vienoje vietoje elektros kiekį nutolusi saulės elektrinė Lietuvoje, kurios galingumas yra 3,35 MW - platforma nuo jau egzistuojančių skiriasi tuo, kad „SoliTek“ modernių technologijų dėka vartotojams užtikrinama 35-40 proc. efektyvesnė elektros generacija ir dvigubai mažesnė kaina už elektros energiją.
  • KROVINIAI: Kauno intermodaliniam terminalui (KIT) prisijungus prie europinės vėžės, Lietuvos krovinių vežėjams atsivėrė  naujos galimybes gabenti krovinius traukiniais iš Europos ir į ją, išvengiant sustojimo pasienyje su Lenkija ir krovinių perkrovimo.
  • SUKČIAI: „Swedbank“ duomenimis, per vieną dieną banko klientų konsultacijų centras gauna iki 400 gyventojų skambučių ir pranešimų apie sukčių bandymus išvilioti asmeninius interneto bankininkystės, mokėjimo kortelių duomenis ir reikalavimus patvirtinti mokėjimus, kurių gyventojai patys neinicijavo.
  • MEDŽIAI: valstybinių miškų urėdijos miškininkai per šią savaitę apžiūrėjo miškus ir įvertino savaitgalį didelio vėjo bei lietaus padarytą žalą – iš viso buvo išversta ir išlaužyta beveik 10 000 kubinių metrų medžių daugiau nei 100 hektarų plote.
  • BIOGRAFIJA: nevyriausybinės asociacijos Mažosios Lietuvos reikalų tarybos ir Lietuvos valstybės istorijos archyvo iniciatyva susibūrė neformali Martyno Mažvydo biografijos tyrimo iniciatyvinė grupė, siekianti aktualizuoti ir suteikti impulsą naujiems M. Mažvydo biografijos tyrimams.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar teisinga žmones skirstyti į pasiskiepijusius ir ne bei sudarinėti jiems skirtingas sąlygas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jeigu Seimo rinkimai vyktų ateinantį sekmadienį, už kurią partiją balsuotumėte?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+18 +24 C

+17 +23 C

 

+17 +23 C

+20 +28 C

+24 +30 C

 

+22 +25 C

0-6 m/s

0-5 m/s

 

0-6 m/s

       

Nuorodos