respublika.lt

Verslas: valdančiųjų darbo vaisiai bus ypač kartūs (45)

2021 balandžio 05 09:05:30
Vidmantas MISEVIČIUS

Kasdien vis garsiau kalbama apie tai, jog dabartinei valdžiai trūksta gebėjimų bei kompetencijos, o jos priimami sprendimai prasilenkia su logika. Ko verti draudimai ir ribojimai, puikiai parodė praėjusios savaitės Kauno situacija: tuo pat metu, kai sporto klubai ar turguje esantys paviljonai negali dirbti, o dėl uždarytų kelių pas žmogų skubėjusiai greitajai pagalbai tenka ieškoti apvažiavimo, „Žalgirio" arenoje vyksta muzikinių apdovanojimų įteikimas M.A.M.A., kurio dalyviai nepaiso jokių draudimų.

×
nuotr. 1 nuotr.
Per galines duris verslininkai prekiauja bandydami išlikti, tačiau ir tai nepadės, jeigu nebus perkančiųjų. Eltos nuotr.

 

Auganti visuomenės priešprieša

Vienas už kitą keistesni Vyriausybės sprendimai dėl to, kam ir kaip leisti dirbti, o kam vis dar ne, ne tik didina bendrą chaosą, bet ir skaldo pačią visuomenę. Redakcija sulaukė skaitytojos žinutės, kurioje ji piktinosi, kad vienas iš sostinės prekybos centrų leido jame įsikūrusiai parduotuvei prekybai išnaudoti galines duris.

Tikėtina, kad kelis mėnesius priverstinai nedirbusi skaitytoja vis dar negali dirbti, tad jos poziciją galima suprasti. Tik kaltinti šiuo atveju reikėtų ne išeičių ieškančius prekybos centrus, o akivaizdžiai perteklinių draudimų prikūrusią ir juos vis dar tęsiančią šalies Vyriausybę, kurios ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė, užuot operatyviai sprendusi verslams iškilusius sunkumus, rodo „tiktokeriams" ministerijos rūsius arba groja pianinu.

Toks ministrų „darbas" ir lemia, kad išgyventi bandantys verslai priversti ieškoti išeičių, viena kurių - prekybai išnaudoti atsarginius arba tarnybinius įėjimus. Juolab kad tai daroma ne iš gero gyvenimo, o siekiant galutinai nežlugti, nors, verslininkų vertinimu, jeigu valdžia neatsipeikės, nebepadės ir tokios priemonės.

Kam tarnauja politikai

Gintaris Stoškus, Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos narys ir Jurbarko rajono verslininkų tarybos pirmininkas kalbėjo tiesiai šviesiai - politikai dirba stambiajam kapitalui.

„Žmonės buvo uždaryti be jokio pagrindo. Visi smulkieji ir daugumas vidutinių verslų patyrė didžiulių nuostolių, o išmokos skiriamos tokios, kad net nebeužtenka susimokėti nuomą, nekalbant apie tai, jog žmonėms reikia už kažką gyventi, - piktinosi verslininkas. - Tiek ankstesnioji Vyriausybė, tiek dabartinė dirba stambiajam kapitalui. Tik jeigu „valstiečiai" tai dar bandė kažkaip maskuoti, tai dabartiniai veikia nebesislapstydami. Ir jeigu tokia politika bus tęsiama, vis daugiau įmonių stabdys veiklą arba turės bankrutuoti."

Jis taip pat priminė, kad vadinamieji ekspertai ar patarėjai nė karto nepateikė informacijos apie užsikrėtimus kirpyklose, mažose parduotuvėse, grožio salonuose ir t.t.

„Pažiūrėkime, kas tie vadinamieji ekspertai, vienas - Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis, kitas - keistus ir nesuprantamus grafikus paišantis Vaidotas Zemlys-Balevičius. Beje, kai parašiau jam asmeniškai socialiniame tinkle prašydamas patikslinti, kiek žmonių užkrėtė smulkusis verslas, atsakyti jis nesugebėjo. Ir kaip sugebės, jeigu pagrindiniais židiniais vis įvardinami dideli kolektyvai, globos namai ar ligoninės, iš kurių žmonės ligas parsineša į šeimas, - kritikos valdžios patarėjams negailėjo G.Stoškus. - Buvo čia pas mus atvejis, kai užsikrėtė trys pardavėjos. Pradėjus gilintis paaiškėjo, kad viena jų neseniai lankėsi Kauno klinikose, iš kur, tikėtina, ir parsivežė virusą, nes pats smulkusis ir vidutinis verslas dar iki antrojo karantino buvo padaręs viską, kad užkirstų kelius bet kokiam infekcijų plitimui. Visi apsirūpino kaukėmis, dezinfekciniais skysčiais, nemažai investavo į visa tai, o dabar niekaip negali pradėti dirbti. Vis daugiau žmonių supranta, kad draudimai yra nepagrįsti, tačiau valdžia vis tiek jų įsikabinusi laikosi, nes, tikėtina, tai kai kam yra naudinga."

Dvi Lietuvos

Nieko optimistiško verslininkas nematė ir kalbėdamas apie ateitį.

„Žmogus gali keliauti po užsienius, atlikėjai gali suvažiuoti į visokias „mamas", tačiau normaliai dirbti ar kirsti savo savivaldybių ribų likusiems Lietuvos gyventojams negalima. Verslai, kurie dar neužsidarė, vos kruta, o tuo pat metu valdžia džiaugiasi augančiu BVP. Regionuose fiksuojamas 4-5 proc. siekiantis nedarbo augimas, o BVP auga? Lietuvą staiga skaitmenizavo? Automatizavo visus procesus, todėl nebereikia žmonių? - daugeliui rūpimus klausimus uždavė G.Stoškus. - Manau, viskas yra paprasčiau. Teigiami skaičiai gaunami kelis kartus apskaitant tą patį produktą, o reali situacija yra labai liūdna. Užtenka pasivažinėti po prekybos bazes, kad pats tuo įsitikintum. Net ten, kur galima būtų dirbti, patalpos stovi tuščios. Kodėl? Nes mažėja mokių gyventojų arba nebūdami tikri dėl ateities, ir tie žmonės, kurie anksčiau sau leisdavo daugiau, perka tik pačias būtiniausias prekes. Pajamų augimo nėra, rasti kokią nors dar „gyvą" verslo nišą tampa vis sudėtingiau, tad tiek mano, tiek kolegų prognozės dėl ateities labai liūdnos."

Pasak jo, padėtis sparčiau keistųsi, jeigu politikams už jų veiksmus būtų numatyta asmeninė atsakomybė.

„Būtų teisinga, jeigu „prisidirbę" atsakytų už tai savo paties turtu. Kadangi Lietuvoje šito nėra, tai vėl į valdžią patekę konservatoriai paliks didžiules, ant vis dar likusių šalies gyventojų pečių krentančias, skolas. Sakau „vis dar likusių", nes matant, kas vyksta, galiu prognozuoti, jog vėl, kaip ir po 2009-2012 m. krizės, turėsime naują didelę emigracijos bangą. Žmonių kaltinti dėl to negalima. Lietuvoje nedarbas šiuo metu siekia 16 proc., Jurbarke jis perkopė 20 proc. Jeigu per pirmą karantiną verslai fiksavo bangavimą, dabar visi fiksuoja tik smukimą. Valgyti už kažką reikia, todėl žmonės ir kelia sparnus. Deja, bet prie to smarkiai prisideda savo šalies piliečiais nesirūpinantys bei kitos išeities jiems nepaliekantys valdininkai", - teigė verslininkas.

Situacija, jo vertinimu, galėtų keistis į gerą ir tokiu atveju, jeigu galvojant apie žmonių gerovę būtų mažiau politikuojama.

„Nesiginčiju, kad virusas yra ir jis - baisus, bet gal jau laikas nustoti gąsdinti bei grasinti, o pradėti dirbti? Su Kaliningrado sritimi dabar kontaktų nėra, tačiau gyvename šalia, matome, kad ten situacija gerėja ir suvaržymų lieka vis mažiau. Nes jie turi „Sputnik" vakciną ir ją naudoja. Ir ne tik jie. Europos šalys perka licencijas ir ją gamina, o Lietuvoje įžvelgiama grėsmė, todėl už sienos gyvenimas pamažu grįžta į senas vėžes, o pas mus viskas stringa. Ir parodomieji politikų skiepai, kad ir kiek tokių pakazuchų dar būtų, čia nieko nepakeis. Reikia realių, veiksmingų sprendimų, tačiau jų prieš kameras besipuikuojantys „tautos išrinktieji" vis nesugeba pateikti", - apibendrino G.Stoškus.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (45)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SALVĖS: patrankų salvėmis visoje Jungtinėje Karalystėje šeštadienį pagerbtas miręs karalienės Elžbietos II vyras princas Philipas.
  • MUITAI: Europos Sąjunga (ES) siekia sumažinti įtampą ginče dėl muitų tarp JAV ir Europos ir pasiūlė šešiems mėnesiams stabdyti visų abipusių muitų taikymą.
  • VAKARĖLIS: šeštadienio naktį Vilniuje policijai pranešta apie vykstantį triukšmingą vakarėlį. Jame linksminosi daugybė studentų.
  • GALIMA PATIEMS: nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kad kiekvienas žmogus, kuriam patvirtinta COVID-19 liga, gali prisidėti prie viruso plitimo sustabdymo užpildydamas anketą, kurią galima rasti pagal šią nuorodą atvejis.nvsc.lt. - kuo greičiau žmogus pateiks epidemiologinę informaciją, tuo greičiau bus izoliuoti su užsikrėtusiuoju bendravę ir kitiems riziką užsikrėsti galintys kelti žmonės.
  • VIRŠ BALTIJOS: Europos jūrų saugumo agentūra Lietuvoje pradeda nuotolinio pilotavimo orlaivių, stebinčių laivų taršą, misiją, kuri padės sustiprinti Baltijos jūros aplinkos apsaugos kontrolę ir taršos prevenciją.
  • ATRADIMAS: Egipto archeologai teigia atkasę didžiausią iki šiol Egipte atrastą 3000 metų senovės miestą, gyvavusį valdant faraonui Amenhotepui III, sakė egiptologas Sahi Hawassas.

  • IDĖJA: Lietuvos kultūros politikos institutas pritaria idėjai pastatyti paminklą Justinui Marcinkevičiui ir siūlo, kad geriausia vieta statybai būtų Odminių skveras Vilniuje.

  • PAVOJINGA: Karibų jūros rytinėje dalyje esančioje Sent Vinsento saloje paskelbtas nurodymas evakuotis kai kuriems gyventojams, nes greitu metu gali išsiveržti Sufriero ugnikalnis, kuris stūkso už 20 km nuo salos sostinės Kingstauno.
  • AUKŠTAI: penktadienį į Tarptautinę kosmoso stotį iš Kazachstane esančio Baikonūro kosmodromo išskris trys astronautai - nešančioji raketa „Sojuz 2.1a“ turėtų pakilti 7 val. 42 min. Grinvičo (9 val. 42 min. Lietuvos) laiku.
  • KELIUOSE: Anykščių ir Ignalinos rajonuose valstybinės reikšmės keliai vietomis slidūs dėl ant kelių dangų susiformavusio plikledžio, slidžius kelių ruožus barsto AB „Kelių priežiūra“, o likusioje šalies dalyje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, vietomis drėgnos.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar sutinkate, kad Lietuvoje turėtų nedelsiant atsirasti imuniteto pasai?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jei Seimo rinkimai vyktų ateinantį sekmadienį, už ką balsuotumėte?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
2. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
3. Ruoškitės: valdžia perka informaciją apie COVID-19. Gąsdinimų bus daug
4. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
5. Civilizacijos griovimas yra užsakytas ir apmokėtas
6. Vitas Tomkus: APIE NACIONALINES VERTYBES, NACIONALINĘ LRT IR NACIONALINĘ IDĖJĄ
7. Olava STRIKULIENĖ: Konservatoriai rezga pokyčius rinkimuose
8. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
9. Teisininkas Dominykas Vanhara: trys pandemijos valdymo klaidos
10. Olava STRIKULIENĖ: Mes buvome teisūs, o „delfiukai“ ir „15minučiai“ vėl apsikvailino!
11. Manifestas prieš politinį korektiškumą
12. Dvejopi standartai jau įgriso
13. Olava STRIKULIENĖ: Laisvoji A.Tapino televizija - priklausoma nuo labdaros kaip benamis šuo
14. Gintaras Furmanavičius: APSIVOGUSIEMS GĖJAMS KRENTA KAUKĖS
15. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
16. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
17. Gintaras FURMANAVIČIUS: nuo komunistų „Tiesos" iki sorososų „Melagienos"
18. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie patyčias
19. „Tokius reikėtų šaudyti“ Kaip skambų posakį atskirti nuo grasinimo?
20. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
21. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
22. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
23. Tapinas VS Pukelis (1)
24. TOMKUS VS MALINAUSKAS (2)
25. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-3 +6 C

+5 +9 C

 

+2 +9 C

+11 +17 C

+4 +15 C

 

+5 +7 C

0-5 m/s

0-6 m/s

 

0-6 m/s

       

Nuorodos