respublika.lt

Protestuotojai vis dar laukia teisybės

(131)
Publikuota: 2022 vasario 03 15:25:00, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Protestas. Stasio Žumbio nuotr.

Praėjo beveik pusė metų, kai rugpjūčio 10-ąją prie Seimo susirinko tūkstančiai žmonių, protestuojančių prieš vienos lyties partnerystę, Stambulo konvencijos ratifikavimą, „kovidinius" apribojimus ir valdančiųjų nenorą kalbėti su šalies piliečiais. Pasibaigus taikiam mitingui, ne visi jo dalyviai išsiskirstė. Vakarop jų gretas papildė daugiau žmonių ir minios susibūrimas peraugo į tai, ką valdantieji pakrikštijo riaušėmis. Minioje tikrai atsirado žmonių, kurie svaidė į Seimo rūmus apjuosusią policiją akmenis ar bandė apversti automobilius. Tačiau ar tikrai įkliuvo tie - klausimas atviras ir šiandien.

 

Už laisvą mintį

Teisininkė, Seimo nario Valdemaro Valkiūno padėjėja Nendrė Černiauskienė, Liaudies partijos sąraše 2020 m. dalyvavusi Seimo rinkimuose, taip pat teisėsaugos įtariama „riaušininke". Kas pasikeitė per pusmetį?

„Man kaltinimai yra, jie likę, - patvirtino N.Černiauskienė, - iš viso dėl „riaušių" yra daugiau nei 100 kaltinamųjų, bet mano kardomoji priemonė pasikeitė. Grįžo asmeniniai dokumentai, tik draudimas išvykti dar galioja.

Nežinau, kaip teisme bus vertinamos visos aplinkybės. „Riaušininkų" bylos kažkodėl apjungtos į vieną bylą, apimtys didžiulės. Tyrimu užsiima Smurtinių nusikaltimų tyrimų skyriai visoje Lietuvoje. Byloje labai daug žmonių. Iš jų apie 40 žmonių jau gali rašyti skundus, nes pagal baudžiamojo proceso teiseną ikiteisminis tyrimas negali būti atliekamas ilgiau nei pusę metų. Jau galėčiau skųsti ir planuoju tai padaryti.

Teisminis bylos nagrinėjimas irgi ilgai tęstųsi, nes būtų didelis teisiamųjų skaičius. Reikėtų daug advokatų, o vienas gynėjas gali turėti daugiausia 2-3 ginamuosius toje pačioje byloje.

Iki rugsėjo 10-osios imtinai man buvo uždrausta artintis prie Seimo, nors ten yra mano darbovietė. Buvo draudžiama artintis prie prezidentūros, prie Vyriausybės, nors pagal pareigybės aprašą turėčiau su Vyriausybės darbuotojais, esant reikalui, kontaktuoti. Dabar man draudžiama dalyvauti masiniuose susibūrimuose, nors kas yra „masinis"? Ar 15, ar 50 susirinkusių? Nėra skirtumo. Vengiu masinių susibūrimų, o jei reikia lydėti Seimo narį į renginį, tada einu. 141 Seimo narys posėdžių salėje - savaime masinis renginys (juokiasi - aut. past.). Bet kitokių susibūrimų stengiuosi vengti.

Ar rugpjūčio 10-osios riaušėse buvo tiek nukentėjusių pareigūnų, kaip skelbiama? Ironizuoju, kad, matyt, dalis nukentėjusių pareigūnų buvo įmesti į Nerį, plaukė Neries upe ir išgriebti buvo tik prie Kauno, kur juos kažkas surado...

Iš pradžių skelbė, jog yra 10 sužalotų, o paskui skaičius padvigubėjo. Jau 20 nukentėjusiųjų pareigūnų! Nors į apdovanojimus pas Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen nukentėjusieji atvyko vilkėdami paradinėmis uniformomis ir be ramentų.

Atsiprašau už ironiją, bet kraupu, kaip klastojami faktai. Policijos pareigūnai mokosi sambo, karatė, kovos menų, žino, kuo rizikuoja, bet dabar dėl kiekvieno krepštelėjimo, išrautos sagos kreipiasi į teisėsaugą kaip nukentėjusieji! Tai koks jų fizinis ir psichologinis parengimas? Ar po 2009-ųjų, kai Saulius Skvernelis buvo atsakingas už riaušes, daug pareigūnų kreipėsi, kad nukentėjo? Ar tada, kai tekdavo malšinti jedinstvenininkus, daug pareigūnų kreipdavosi kaip nukentėjusieji?"

- Dabar net žinomi atlikėjai, raumenis auginantys sporto salėse, išsigąsta Celofano.

- Ar ne gėda? Influenceris kreipėsi į policiją, kad Antanas Kandrotas-Celofanas pagrasino, jog pas jį ateis! Juokiasi iš žmogaus (A.Kandroto - aut. past.), kuris turi savo verslą, gyvena iš savo pajamų ir iš valstybės biudžeto pinigų neprašo. Jį kritikuoja tie, kurie gyvena iš valstybės biudžeto. O Antanas tik daro sau reklamą.

- O kaip su jumis elgiasi bendradarbiai? Ar nebando jūsų vengti, šalintis, kad valdantieji nesupyktų?

- Ne. Darbas yra darbas ir žmonės geba tai atskirti. Turiu ir su Seimo konservatoriais susitikimų, susitinku su įvairių frakcijų atstovais ir Seimo valgykloje. Tik Laisvės partija nesisveikina. Dar neužaugo, elgiasi vaikiškai.

O aš beveik visada be kaukės vaikštau, todėl mane atpažįsta, sveikinasi, bendrauja dėl darbo reikalų.

Labai palaiko ir šeima. Mano tėveliai dėl 1991 m. sausio 13-osios įvykių abu yra apdovanoti. Mes prie Televizijos bokšto gyvenome. Būdama 14-os ar 15-os metų likau su kaimynų vaikais, o laiptinės kaimynai ir mano tėvai išbėgo prie TV bokšto ir ilgai negrįžo. Mes, vaikai, matėme pro langus, kas vyksta. Aš vyriausia buvau, raminau verkiančius mažesnius vaikus, tėtis grįžo namo kitą dieną visas kruvinas.

Mano tėvai buvo ir yra Lietuvos patriotai. Mamytė mokykloje Sąjūdį kūrė, o tėvelis pirmąją rašomąją mašinėlę Sąjūdžio būstinei padovanojo. Turėjo, nes buvo mokslininkas.

Mamytė, kai suskamba telefonas, dabar sako - „jedinstvenininkė klauso!" Tėvai labai išgyveno, kai aš po rugpjūčio 10-osios mitingo buvau sulaikyta 48 valandoms, bet mūsų giminėje ir ankstesnėse kartose už laisvą mintį, žodį buvo atsidūrusių kalėjime, todėl mano artimieji palyginti ramiai reaguoja. Taigi suspauskime kumščius, nenusileiskime ir klausykime savo širdies. Tiesa vis vien nugalės.

Kodėl nesmerkė Maidano?

Tradicines šeimos vertybes palaikantis, prieš buvusio Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centro vadovo Ado Jakubausko atstatydinimą protestavęs Dima Vinogradovas taip pat kaltinamas dėl rugpjūčio neramumų prie Seimo. Kaip žmogus jaučiasi, kai penkis mėnesius nepaliekamas ramybėje?

„Ant įtampos" gyvenu, - prisipažino D.Vinogradovas. - Žmona labai išgyvena, dvi dukras - 16-os ir 6-erių - auginame. Nesu girdėjęs, kad kas iš mano vaikų šaipytųsi dėl manęs. Mergaitės nieko nesako. Vyresnioji - pirmūnė klasėje, labai gerai mokosi, bet dėl bylos man įtampa yra.

Džiaugiuosi, kad dėl bylos nepraradau pragyvenimo šaltinio, tik apribojimai paskirti. Negaliu išvykti, lankytis prie Seimo, kai vyksta mitingai, prie savivaldybės, prie prezidentūros. Iš viso byloje yra apie 100 žmonių, o aš su 30-čia iš jų negaliu bendrauti.

Rugpjūčio 10-ąją dalyvavau dienos mitinge ir pasilikau vakare prie Seimo. Atvažiavo dieną daug žmonių, kurie norėjo tik pasikalbėti su seimūnais, bet vakare atvažiavo ORKA (operatyvaus reagavimo kontratakos būrys - aut. past.) ir prasidėjo neramumai. Mes nesiruošėme neramumams. Neatsivežėme nei akmenų, nei lazdų. Niekur nėra nufilmuota, kad aš akmenis mėtau. Gal čia buvo valdančiųjų provokacija?

Mano draugai labai nustebę, kad buvau sulaikytas. Esu visuomeniškai aktyvus žmogus. Tai bandymas užtildyti, susidoroti su aktyviais žmonėmis. Per Sausio 13-osios minėjimą Vytautas Landsbergis išvadino žmones jedinstvenininkais, fašistais, o kai jis 2015 metais Ukrainai sakė, kad Maidanas yra gerai? Ir Baltarusijoje, kai žmonės 2020 metais protestavo, irgi buvo gerai? O savo žmones, kai protestuoja, vadina fašistais! Kitiems kovoti galima, o Lietuvoje - esi fašistas, priešas?!"

Nekaltumo prezumpcija negalioja

Dėl riaušių prie Seimo kaltinama kretingiškė, Lietuvos šeimų sąjūdžio tarybos narė Vitolda Račkova. Moteris negalinti atsakyti į klausimą, kada byla bus perduota į teismą, nes tyrėjai nieko nesako. Tačiau, skirtingai nei D.Vinogradovas, V.Račkova sako nejaučianti jokios įtampos:

„Kam ta įtampa, kai žmogus žinai, kad esi teisus, kad realybėje buvo visiškai kitaip, nei kai kuri žiniasklaida skelbia. Žurnalistai dėl nekompetencijos net buvo parašę, kad esu įtariama narkotikų laikymu. Esmė - vienoje byloje bus teisiama daug asmenų ir kaltinimai pareikšti ne kiekvienam atskirai, bet bendrai visai grupei. Jeigu narkotikų pas kažkokį kaltinamąjį kišenėje rado, kaltinimas prijungiamas prie visos bylos."

- Pagal šį principą, jei pas vieną šioje byloje kaltinamąjį namie ras kulkosvaidį, visus kaltinamuosius pavers kulkosvaidininkais?

- Toks principas ir „sužaidė"! Nieko bendro su narkotikais neturiu ir niekada neturėjau. Ir apžiūra buvo, bet nieko nerado.

Visi supranta, kad kaltinimai - iš piršto laužti dalykai, bet smagumo, aišku, tai nesuteikia. Finansiškai dabartinė situacija stipriai neatsiliepė, bet žmonės, kurie mane gerai pažįsta, toliau natūraliai bendrauja, o kiti atsargiau žiūri. Bet kad stipriai kas pasikeistų, taip nėra. Tokių dalykų, kurie mano kaltinime pateikti, moteris net fiziškai negalėtų padaryti. Bendro kaltinimo tekste esu kaltinama dešimties policijos pareigūnų fiziniu sužalojimu ir penkių policijos automobilių apgadinimu!

Esu įsitikinusi, kad teisme turi nugalėti tiesa. Norėtųsi, kad kuo greičiau įvyktų teismas, kuo greičiau viskas pasibaigtų ir išaiškėtų, kas teisus.

Pas mus nekaltas žmogus turi įrodinėti, kad yra nekaltas. Nekaltumo prezumpcija Lietuvoje negalioja. Todėl tokia ir mano savijauta.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (131)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar bijote klimato kaitos keliamų kataklizmų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip praleidžiate savo atostogas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +21 C

+18 +22 C

+13 +19 C

+23 +27 C

+13 +20 C

+16 +19 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-12 m/s