respublika.lt

Vėl prisimintas pabėgėlių perkėlimas: Kas atvyks, kada ir kiek gaus pašalpų laimingam gyvenimui Lietuvoje (59)

2021 gegužės 04 16:08:08
Danas NAGELĖ

Vyriausybė prisiminė, kad užsienyje yra tikrų ir tariamų pabėgėlių, kuriuos mes esame įsipareigoję priimti. Nepaisant karantino ir net to, kad kai kuriems saviškiams, išvykusiems į užsienį, dėl pandemijos sudarytos kliūtys grįžti namo, į Lietuvą šiemet pasiprašysime atvykti per 100 pabėgėlių iš Sirijos, Etiopijos ir kitur.

×
nuotr. 4 nuotr.
Nepaisant karantino, į Lietuvą šiemet pasiprašysime atvykti per 100 pabėgėlių iš Sirijos, Etiopijos ir kitur. EPA-Eltos nuotr.

 


Dar 2015-aisiais tuometinė Algirdo Butkevičiaus Vyriausybė, Briuselio spaudžiama, buvo pritarusi 1077 užsieniečių perkėlimui į Lietuvos teritoriją iki 2021 m. birželio 30 d. Šis perkeltųjų skaičius Lietuvai buvo nustatytas ES Tarybos sprendimais 2015 metais kilusios vadinamosios „migracijos krizės" metu: esą solidarizuojantis ir įgyvendinant naštos pasidalinimą su kitomis valstybėmis.

„Paskesniais metais, sumažėjus migracijos spaudimui, įgyvendinti prisiimtų įsipareigojimų pilna apimtimi Lietuvai neprireikė (Lietuva iš 1077 užsieniečių yra perkėlusi 499 asmenis), tačiau solidarizuotis su vis dar didelę naštą patiriančiomis valstybėmis poreikis išliko", - rašoma jau Ingridos Šimonytės Vyriausybės nutarimo projekte, parengtame Vidaus reikalų ministerijos (projektą Vyriausybė svarstys šiandien).

Lietuva solidarumo pagrindu tęsia dalyvavimą užsieniečių, kuriems reikia prieglobsčio, perkėlimo programose, finansuojamose iš ES Prieglobsčio migracijos ir integracijos fondo, skiriant 20 proc. nuo Lietuvai perskirstytų šio fondo lėšų sumos. Šių pinigų užteks iki šių metų pabaigos persikelti 88 asmenis iš ES valstybių narių ir 18 asmenų iš trečiųjų šalių.

„Šiuo metu Lietuva tęsia procedūrinius veiksmus dėl tolesnio asmenų perkėlimo: iš Italijos (6 asmenų), iš Graikijos (4 nelydimų nepilnamečių), iš Sirijos - (7 asmenų), iš Etiopijos pabėgėlių stovyklos (17 eritrėjiečių šeimos susijungimas), iš Maltos - (iki 5 asmenų)", - rašoma projekte.

Beje pabėgėliams, priešingai nei dėl koronaviruso norintiems išsitirti lietuviams, bus apmokami „kovidiniai" testai. Kol gyvens pabėgėlių priėmimo centre, kiekvieno išlaikymas kainuos apie 600 eurų per mėnesį ir dar kas mėnesį kiekvienam duosime po 90 eurų smulkioms išlaidoms. Persikėlus gyventi į savivaldybės teritoriją pilnamečiui asmeniui bus mokama 512 eurų dydžio vienkartinė įsikūrimo pašalpa, nelydimam nepilnamečiui, sulaukus pilnametystės, - 1408 eurų vienkartinė pašalpa. Taip pat kas mėnesį kiekvienam asmeniui bus mokama 256 eurų pašalpa būtiniausioms reikmėms (ji bus mokama 3 metus ir palaipsniui mažės), bus mokamos kompensacijos vaiko ugdymo darželiuose išlaidoms (64 eurai), pašalpa mokyklinio amžiaus vaikams būtiniausiems moksleivio reikmenims įsigyti (60 eurų), būsto nuomos dalies kompensacija (iki 203 eurų).

 

Komentuoja Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininkas Vytautas Budnikas:

„Visų pirma reikia kalbėti apie tai, kad valdžia manipuliuoja sąvokomis: ekonominius migrantus vadina pabėgėliais. Tai - veidmainystė. Pabėgėliai yra žmonės, kurie bėga iš karo zonos arba iš šalies, kur jiems gresia režimo represijos. Kitaip tariant, tie, kurių gyvybei gresia pavojus. Tokius kitos valstybės ir turi priimti. Tačiau dauguma atvyksta iš šalių, kur nevyksta jokie karo veiksmai. Jie pavadinami pabėgėliais ir po to ES kitoms šalims nurodo juos priimti, įdarbinti, aprūpinimas duodamas geresnis nei vietiniams gyventojams. Tai yra vietinių gyventojų diskriminavimas. Ir taip neabejotinai pažeidžiamos jų konstitucinės teisės. Ir net neatsiklausiama visuomenės nuomonės, ar ji nori priimti ekonominius migrantus. Tai - paprasčiausias trečiųjų šalių gyventojų perkėlimas į ES valstybių teritorijas", - konstatavo V.Budnikas.

Pasak jo, kadangi iš 499 į Lietuvą perkeltų migrantų joje liko apie pusantro šimto, o visi kiti pabėgo į Vokietiją, Skandinavijos šalis ar kitur, kur geresnis gyvenimas, akivaizdu, kad jie bėga ne nuo karo, nes jo pas mus nėra.

„Visi puikiai suprantame, kad taip ir yra, bet mūsų valdžia tyli, nes klauso ES nurodymų", - piktinosi V.Budnikas.

Pašnekovo teigimu, Vyriausybės sprendimas dėl pabėgėlių šokiruoja ir todėl, kad jis priimamas per karantiną, todėl irgi yra diskriminacinis Lietuvos piliečių atžvilgiu. Kad ir dėl to, jog mūsiškiai, dėl vienokių ar kitokių priežasčių išvykę į užsienį, prieš grįždami už savus pinigus turi darytis testus, ar neserga „kovidu". Pabėgėliams testai bus nemokami.

„Lietuviai patys turi rūpintis, kaip sugrįžti, o pabėgėlių mes lauksime išskėstomis rankomis. O dėl karantino mūsų valdžia yra visiškai pasimetusi. „Dešinė ranka nežino, ką daro kairė." Valdžia painiojasi: buvo uždraudusi susisiekimą tarp savivaldybių, bet leido vykti į užsienį ir atsivežti visokiausių viruso atmainų. Dėl pabėgėlių - paprasčiausiai vykdoma duota komanda. Todėl mums galioja vienos taisyklės, o tiems, dėl kurių duota komanda, galios kitos", - reziumavo V.Budnikas.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (59)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • STATYBOSE: iš Vilniuje, Liepkalnyje, statybos darbus atliekančios įmonės gavęs pranešimą, kad statybvietėje rastas itin didelis kiekis asbesto turinčių statybinių atliekų, Aplinkos apsaugos departamentas pradėjo tyrimą.

  • DOSNUMAS: lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ pirkėjai per „Maisto banko“ akciją paaukojo daugiau kaip 106 tūkst. vienetų ilgo galiojimo maisto produktų, kurių vertė viršijo 99 tūkst. eurų.
  • PATOGIAU: pirmadienį Lietuvos ambasados Jungtinėje Karalystėje kartu su išorės paslaugų teikėju atidaromas pasų centras Mančesteryje, kuriame bus teikiama Lietuvos asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinančių dokumentų išdavimo ir keitimo paslauga - tai jau trečiasis pasų centras Jungtinėje Karalystėje.
  • NETYČIA: jaunai italei per klaidą suleista šešiaguba vakcinos nuo koronaviruso dozė - medicinos sesuo 23 metų medicinos studentei sekmadienį vienoje Toskanos ligoninėje suleido visą buteliuką „„Biontech“/“Pfizer“ preparato, kuris įprastai skirtas šešioms atskiroms dozėms.
  • PADĖTIS GERĖJA: Ispanija sekmadienį atšaukė nuo spalio galiojusią nepaprastąją padėtį, kuri buvo įvesta kovojant su naujojo koronaviruso pandemija. Ispanai pirmą kartą po daugelio mėnesių vėl galės keliauti tarp šalies regionų.
  • SPROGIMAI: vakarinėje Kabulo dalyje prie vienos mokyklos nugriaudėjo trys sprogimai, šeštadienį pranešė Afganistano vidaus reikalų ministerija, nepateikdama detalių.
  • NELAIMĖ: per viename Somalio sostinės Mogadišo rajone kilusius staigius potvynius žuvo vienuolika vaikų.
  • RADINIAI: Dievogalos kaime, kluone, moteris (g. 1968 m.) rado šautuvą, 146 vnt. įvairaus kalibro šovinius, granatą, du detonatorius, vieną sprogdiklį, galimai tris trotilo briketus, rankinę granatą ir pirotechninį užtaisą, kuriuos pasiėmė policijos pareigūnai.
  • APSINUODIJO: valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, penktadienį gavusi informacijos iš Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijos vadovybės apie sunegalavusius vaikus ir virtuvės darbuotoją, nedelsiant pradėjo tyrimą - blogai pasijuto 12 vaikų, kurie maitinosi šios mokyklos valgykloje ir keletas iš jų jau gydomi ligoninėje.
  • AR NEBAISU: ketvirtadienį Vilniuje, atliekų surinkimo bei rūšiavimo teritorijoje, rasta galimai žmogaus kaukolė - policijos departamento pranešime sakoma, kad ji aptikta apie 15 val. Liepkalnio gatvėje.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar kitąmet reikėtų didinti minimalią algą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Didysis šeimų maršas jau šeštadienį. Ar dalyvausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų
2. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
3. „MARŠ, MARŠ, TRA-TA-TA!“
4. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
5. ŠEIMOS GYNIMO MARŠAS - LIETUVOS ŠANSAS AR KVAILIŲ VILTIS?
6. Bažnyčia stos mūru už šeimą
7. Vitas Tomkus: PIRMYN VERGAI NUŽEMINTIEJI, ATSTUMTIEJI, NUSKRIAUSTIEJI IR NUTEISTIEJI!
8. Arvydas JUOZAITIS: „Palaikau šeimos žygį. Reikia, kad jis būtų“
9. Goda JUOCEVIČIŪTĖ: Sveiki žmonės – kaip raupsuotieji
10. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
11. DIDŽIOJI IŠPAŽINTIS
12. Vitas Tomkus: NE TAU, MARTYNAI, MĖLYNAS DANGUS!!!
13. Algimantas RUSTEIKA: Geras pensininkas - miręs pensininkas
14. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
15. Audrius BUTKEVIČIUS: Kam Dievas siunčia karvelį?
16. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
17. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
18. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
19. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
20. Vitas TOMKUS: „Musė maišė, musė maišė, uodas vandens nešė!“
21. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
22. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
23. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
24. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
25. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+11 +17 C

+10 +18 C

 

+7 +15 C

+19 +25 C

+19 +26 C

 

+11 +13 C

0-8 m/s

0-7 m/s

 

0-7 m/s

       

Nuorodos