respublika.lt

V.Benkunskas: dėl nupjauto ąžuolo „Rinktinės NT“ numatoma baudžiamoji atsakomybė

+ Artūro Zuoko komentaras

Publikuota: 2023 gegužės 22 12:15:00, Ignas Dobrovolskas, Elta
×
nuotr. 6 nuotr.
Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Šeštadienį Vilniuje nukirtus ilgaamžį ąžuolą, Vilniaus meras Valdas Benkunskas tvirtina, kad sklypą įsigijusiai bendrovei UAB „Rinktinės NT" galima baudžiamoji atsakomybė. Pasak jo, yra padaryta žala gamtai, taip pat vykdytas savivaliavimas bei statybos reglamentuojančių teisės aktų pažeidimas.

 

 

„Baudžiamoji atsakomybė yra pagal tris straipsnius prašoma pradėti. Prokurorai įsivertins ir galbūt ras ir kitų punktų. Tai mes matome, kad yra padaryta žala gamtai, yra savivaliavimas ir yra statybos reglamentuojančių teisės aktų pažeidimas. Už visus šiuos straipsnius yra numatyta baudžiamoji atsakomybė", - pirmadienį žurnalistams teigė V. Benkunskas.

„Tai įmonės argumentai netelpa į bet kokius rėmus, mes juos galime nuginčyti per kelias minutes ir per kelis sakinius. Iš esmės per šį sklypą eina lietaus nuotekų vamzdynas. Lietaus nuotekų vamzdynas yra inžinerinis statinys, bet jį galima pakoreguoti apeinant, sutvarkant ir nedarant jokios didelės intervencijos augalams", - pažymėjo jis.

Politikas tvirtino, kad nupjautas ąžuolas yra „beveik 3 metrų atstumu" nutolęs nuo raudonosios linijos, kur eina inžineriniai tinklai.

„Šeštadienį man paskambinus jų atstovui ir paklausus, jis pasakė neva ąžuolas auga ant inžinerinių tinklų. Tai mano klausimas buvo, kodėl vis gi nupjautas medis, jeigu jis neina pagal jų prikabintą schemą ant tvoros, kur labai tiksliai atvaizduota, ant inžinerinių tinklų. Tada pasiūlė susitikti ir padiskutuoti. Mano atsakymas buvo, kad jiems diskutuoti reikės su prokuratūra", - akcentavo sostinės vadovas.

„Mes turime ne vieną pavyzdį Vilniuje, kai vystytojai dar ne vieną tokį rebusą yra išsprendę, kai eina magistralinės šilumos nuotėkos, vandens trasos, bet augalai yra apsaugoti", - sakė jis.

Galimos baudos - juokingos, meras siūlo jas didinti bent iki 0,5 mln. eurų

V. Benkunskas taip pat tikino, kad baudos šioje situacijoje nepadės, o teisingumą gali pasiekti tik baudžiamosios bylos pagrindu. Pasak jo, pagal savivaldybėje galiojančią tvarką medis gali būti įvertintas 130 tūkst. eurų, o pagal Aplinkos ministerijos tvarką bauda gali tesiekti kelis tūkstančius eurų.

„Baudų politika bus peržiūrėta ir pirminiais skaičiavimais, šis medis, pagal savivaldybėje galiojančią tvarką gali būti įvertintas 130 tūkst. eurų. Pagal Aplinkos ministerijos tvarką, ką minėjo šeštadienį pareigūnai, nuobauda atrodo iš vis juokingai, ten keli tūkstančiai eurų. Tai matyt įvertinęs baudų dydį ir baudų politiką, vystytojas taip ciniškai ir priėmė sprendimą, kad bus sumokėti tie tūkstančiai eurų, bet teoriškai tai leistų sklypą išvalyti nuo medžių, įrengti parkavimo vietas ir jiems viskas eitų į didelį pliusą", - teigė Vilniaus meras.

Politiko manymu, turėtų būti peržiūrėtas ir Želdinių įstatymas, ir Baudžiamasis kodeksas, o bauda už tokio pobūdžio pažeidimus galėtų prasidėti nuo pusės milijono eurų.

„Matome, kad ir didelės, paprasto žmogaus akimis, baudos siekiančios 100 tūkst. eurų, kartais negali pasiekti atgrasymo tikslo, kai pelnai siekia, matyt, milijonus. Čia turime adekvačiai remtis užsienio pavyzdžiais, kai didžiuosiuose pasaulio miestuose susitvarkė įsivedę kai kuriais atvejais galbūt perteklines sankcijas, baudų prasme, bet jos prevenciškai tik tada pradėjo veikti. Man atrodo, kad tokio atvejo baudimas turėtų prasidėti nuo 0,5 mln. eurų bauda", - tvirtino V. Benkunskas.

Kitas sklype esantis ąžuolas yra saugomas

Galiausiai sostinės vadovas aiškino, kad sklype buvo du ąžuolai, iš kurių vienas, brandesnis, nupjautas. Kito, anot jo, planų pjauti nebuvo, tačiau dabar pasitikėjimas įmone yra prarastas bei ąžuolas yra saugomas.

„Vienas ąžuolas yra nupjautas, jis buvo brandesnis. Kitas yra šone ir kiek mes žinome, planų pjauti jo nebuvo, nes jis netrukdė - ąžuolas sklypo pakraštyje. Tačiau dabar niekuo negalime pasitikėti ir mes jau saugome, yra paprašyta, kad šis medis būtų prižiūrimas mūsų viešosios tvarkos pareigūnų dėl galimo pakartotinio atvejo", - teigė Vilniaus meras.

ELTA primena, kad šeštadienį Vilniaus centre, Ceikinių gatvėje, nukirstas ilgaamžis ąžuolas. V. Benkunskas tai pavadino vandalizmu ir patikino, kad NT vystytojai leidimų medžio kirtimui neturėjo. Meras pridūrė, kad ketina kreiptis į teisėsaugą.

Nepasitenkinimą išreiškė ir prezidentas Gitanas Nausėda, pavadinęs tai barbarišku išpuoliu.

Artūras Zuokas: „Krokodilo ašaros"

„Šeštadienį Vilniaus centre Rinktinės ir Ceikinių g. sklype nukirstas ŽALIUOJANTIS ilgaamžis ąžuolas. Netoli pastato, kurį kai kurie politikai vadina ,,maskvos namais''. Greitai viešai pasipiktino buvęs meras Remigijus Šimašius, jo žmona, kuri ir yra projekto autorė, buvęs vicemeras, dabar naujasis meras Valdas Benkunskas, kuris garsiai pareiškė, kad ,,čia buvo padarytas tyčinis nusikaltimas, kurį galima prilyginti namo padegimui ar bet kokiam kitam BK numatytam atvejui''. Net Lietuvos Respublikos Prezidentas sureagavo į tokį brutualų veiksmą.

Įmonė „Rinktinės NT", kuri valdo šį sklypą ir planuoja statybas, šaltai atsakė, kad nepripažįsta savo kaltės ir pasakė, kad Vilniaus miesto savivaldybė nebuvo iškėlusi reikalavimo saugoti šį beveik šimtametį ąžuolą.

Tai, kad politikų vieši pasipiktinimai nebūtų tik veidmainiškos ,,krokodilo ašaros'', Vilniaus miesto savivaldybė su vyr.architekto Mindaugo Pakalnio parašu, privalo viešai pateikti aiškų ir nedviprasmišką dokumentą, kuris patvirtintų, kad Vilniaus miesto savivaldybė reikalavo išsaugoti nupjautą ąžuolą. Vilnius laukia!"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
16
F

Dienos klausimas

Ar pritariate pedagogų streikui?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Š.m. antrame ketvirtyje vidutinės darbo pajamos šalyje siekė 1230 eurų „į rankas“. Jūsų pajamos:

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+10 +16 C

+4 +12 C

 

+10 +16 C

+10 +14 C

+11 +15 C

 

+7 +10 C

0-10 m/s

0-11 m/s

 

0-13 m/s