Amerikiečiai jų žemes nusiaubusiems uraganams duoda moteriškus vardus - Katerina, Irena, Agata. Tuo tarpu lietuviai gamtos anomalija virtusią audrą pavadino vyrišku Anatolijaus vardu. Ar uraganams skiriami vardai turi ką nors bendro su jų stiprumu ir priešingoms lytims būdingomis charakterio savybėmis?
Pagal abėcėlę
Vilniaus universiteto Hidrologijos ir klimatologijos katedros docentas Gintautas Stankūnavičius paaiškino, kad uraganams vardai duodami abėcėlės tvarka ir jų stiprumas ar sukelti padariniai pavadinimui jokios reikšmės neturi.
„Moteriški vardai uraganams dažniausiai duodami Atlanto srityje. Jei pažvelgtume į Vokietijos orų tarnybos sinoptinius žemėlapius, pamatytume, kad europiečiai vardais vadina ne tik uraganus, bet net ir netropinius darinius: ciklonus, anticiklonus. Indijos vandenyne uraganai gauna kodinės reikšmės pavadinimus, pavyzdžiui, K02. Taip meteorologams ir klimatologams patogiau juos archyvuoti“, - teigė G.Stankūnavičius.
Lietuvoje baisiausias - viesulas
O kodėl lietuviai 1999-aisiais šalį nusiaubusį uraganą pavadino Anatolijumi? „Jie pasinaudojo Vokietijos orų tarnybos jau įvardytais sinoptiniais objektais. Tačiau Anatolijus nebuvo uraganas, tik greitai besivystantis vidutinių platumų ciklonas su uraganinio stiprumo vėju ciklono užnugaryje. Lietuvoje uragano niekada nebuvo ir nebus“, - pabrėžė mokslininkas.
Anot pašnekovo, audrų, net tų, kurios pastarosiomis vasaromis siaubia Lietuvą, uraganais tikrai negalima pavadinti. Nes audros yra dešimtis kartų silpnesnės už uraganą.
„Kartais mūsų sinoptikai labai stiprų vėją pavadina uraganu. Uraganas - tropinės kilmės ciklonas, susidarantis virš Šiaurės Atlanto tropinių akvatorijų, o jų užuomazgos aptinkamos ties Žaliojo Kyšulio salomis ir į pietus nuo Kanarų salų. Lietuviškos audros susidaro atmosferos frontuose arba susiliejusių galingų kamuolinių debesų sistemose ir esant aukštai temperatūrai išsilaisvinusi energija formuoja stiprius vėjo gūsius, perkūniją, krušą, kai kur viesulą, - pasakojo G.Stankūnavičius. - Kad išsivystytų uraganas, turi būti labai šiltas vandenyno paviršius - ne mažiau kaip 27 laipsnių.”
Jėgą silpnina vėsus vanduo
Beje, o kuo skiriasi uraganas nuo tropinės audros? „Uraganai pagal stiprumą skirstomi į penkias kategorijas. Kol vėjo greitis nepasiekia 32 metrų per sekundę, tol tropinis ciklonas vadinamas ne uraganu, bet tropine depresija - audra. Ne visos audros išsivysto iki niokojančio uragano kategorijos“, - aiškino
G.Stankūnavičius.
Uraganui susiformuoti Europoje yra per šalti vandenys. Tačiau lietuviai neturėtų numoti ranka į amerikietiškus uraganus kaip jiems visiškai nepavojingus. Pasirodo, Atlanto uraganas gali atkeliauti ir iki Europos. Tik toks darinys dėl vėsaus vandens paviršiaus jau bus persiformavęs iš tropinio darinio į netropinį vidutinių platumų cikloną ir praradęs savo jėgą.
Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"