Iki birželio 18 d. 380 tūkst. elektros vartotojų, per metus suvartojančių nuo 1 tūkst. iki 5 tūkst. kilovatvalandžių, privalo pasirinkti nepriklausomą tiekėją. Energetinių tyrimų instituto vadovas, politologas Tomas Janeliūnas neabejoja, kad rinkos liberalizavimą privaloma atidėti, nes laikas pasirinkti baigėsi, o klausimų yra daugiau nei atsakymų.
Savo feisbuko paskyroje T.Janeliūnas pagyrė Energetikos ministeriją už rusiškų dujų, naftos bei elektros atsisakymą, tačiau akcentuoja, kad tai, kas padaryta su nepriklausomų elektros tiekėjų pasirinkimu, yra tragedija.
„Gal net daugiau. Įtariu, kad tai yra grubus įstatymų pažeidimas. Pavyzdžiui, Vartotojų teisių apsaugos įstatymo vienos iš esminių nuostatų - „gauti teisingą ir visapusišką informaciją valstybine kalba apie parduodamas prekes, teikiamas paslaugas". Vartotojai neturi jokios „teisingos ir visapusiškos informacijos". Tai, ką dabar pateikiate, yra, geriausiu atveju, kažkokie „iš lubų" žodžiu pateikti viceministrės Ingos Žilienės pasvarstymai. Cituoju: „Preliminariai numatoma taip subsidijuoti tarifą, kad jis būtų ne didesnis nei 23 centai už kWh."
Preliminariai?! Man reikia pasirinkti paslaugą, kur net neaišku, kaip ji bus apskaičiuota? Viceministrė I.Žilienė žiniasklaidai aiškino, jog subsidijos dydis bei minimalus tarifas, žemiau kurio nebus kompensuojama elektros kaina, turėtų būti patvirtinti gegužės 25 d. Vyriausybės posėdyje. Vartotojai turi pasirinkti iki birželio 18 d., o Vyriausybė nuspręs, kaip ta subsidija atrodys, tik gegužės 25 d.? Žmonės, ar jums neatrodo, kad, švelniai tariant, vėluojat su sprendimais?" - retoriškai klausia T.Janeliūnas.
Pasak jo, visi raginimai pasirinkti tiekėją yra nelogiški ir vartotojams potencialiai žalingi, nes jie iki šiol nežino visos informacijos, kaip gali būti apskaičiuojama elektros kaina. Net labai aktyviai informacijos ieškantys vartotojai iki šiol tiesiog neturi galimybės pasirinkti sau tinkamą variantą, nes nėra sprendimų.
„VERT (Valstybinė energetikos reguliavimo taryba, - aut. past.), neabejoju, jūs daug dirbate ir stengiatės, bet atsiprašau - jūsų skaičiuoklė, kurioje lyginamos tiekėjų siūlomos kainos, yra verta susikišti į vieną vietą. Jei aš, suvedęs paprastą skaičių - suvartojamą elektros kiekį, - gaunu 127 (!!!) galimus pasirinkimų variantus, tai man ta skaičiuoklė pasirinkimo nepalengvina. Ir kai tos kainos yra nurodomos be galimos kompensacijos (t.y. negalutinė), jos nieko šiuo momentu nereiškia.
Dar kartą atsiprašau, bet jūs dirbote beprasmiškai su ta skaičiuokle. Ir visus perspėju - galite negaišti laiko ir nieko neskaičiuoti, nes ji šiuo metu visiškai nieko nereiškia", - rėžė ekspertas.
Nuo jo kliuvo ir nepriklausomiems elektros tiekėjams.
„Jūs irgi „prisižaidėte" ir su savo idiotiška kainų rinkodara nepalengvinate pasirinkimo. Kokio velnio reikia skirtingų planų, kur sutartis fiksuojama 6, 12, 18, 24, 36, 48, ir dar 72 mėn.? Nenorite dar smulkiau suskaidyti fiksavimo laikotarpių? „Enefit" išvis žavingi su siūlomu 72 mėn. sutarties įsipareigojimu. Tai yra 6 metai! O tu, rūta žalioji, aš nežinau, kur ir kaip gyvensiu po 3 metų, o jūs drąsūs, tokius įsipareigojimus siūlydami. Dar pamiršote pasiūlyti 25 ir 50 m. sutartis. Na, deimantines vestuves atšvęsti kartu būtų galima", - ironizavo T.Janeliūnas.
Vartotojai dar gali rinktis tarp vienos ar dviejų laiko zonų, „žaliosios", t.y. pagamintos iš atsinaujinančių išteklių, ar „ne žaliosios". Toks pasirinkimas, anot T.Janeliūno, gali klaidinti vartotojus, kurie galvoja, jog tokiu būdu perka elektrą, 100 proc. pagamintą iš atsinaujinančių šaltinių.
„Jei jūs galvojate, kad pasirinkę „žaliosios elektros" planą gausite elektrą tik iš vėjo ar saulės elektrinių, turiu jus nuliūdinti. Nė velnio jūs tokios negausite.
Jūs mokate ne už konkretaus tipo energijos šaltinių pagamintą elektrą. Elektra yra vienoda. Ji nei žalia, nei balta, nei juoda. Jūs, kaip vartotojas, greičiausiai gausite importuojamą elektrą (nes 70-75 proc. visos Lietuvos elektros yra importuojama) - ar iš Estijos skalūnų naftos deginamose elektrinėse (oj, kokia nešvari), ar iš Kaliningrado. Na, geriausiu atveju - iš Švedijos, kur apie pusę visos pagaminamos elektros yra iš atsinaujinančių šaltinių. Tad tie reklaminiai triukai „pirkite žaliąją" elektros energiją yra tik triukai", - įspėjo T.Janeliūnas.
Jei vartotojai iki birželio 18 d. nepasirinks nepriklausomo tiekėjo, jie dar bent šešis mėnesius gaus vadinamąją garantinio tiekimo elektros energiją, kuri bus brangesnė. Jos kaina bus apskaičiuojama prie biržoje perkamos elektros pridedant 25 proc. jos vertės. O po pusmečio ESO iš viso galės elektros tiekimą nutraukti. Paskutinis elektros rinkos liberalizavimo etapas baigsis iki 2022 m. pabaigos. Jo metu nepriklausomą tiekėją turės pasirinkti visi likę vartotojai, kurie elektros energijos per metus sunaudoja iki 1000 kWh.