respublika.lt

Valdžiai miestas gražiausias be medžių (14)

2020 lapkričio 18 07:10:42
Vidmantas MISEVIČIUS

Panašu, kad prieš gamtą buvo nusistatęs ne tik kadenciją baigęs Seimas, bet ir dabartinė Remigijaus Šimašiaus vadovaujama Vilniaus miesto savivaldybė. Būtent ši savivaldybė sugalvojo žalią Vokiečių g. paversti betoniniu labirintu, puoselėjo planus iškirsti Kalnų parko medžius, o ne taip seniai vėl buvo prisimintas gatvės per Ozo draustinį projektas.

×
nuotr. 5 nuotr.
Šeškiuko ežerėlis mylimas vietos gyventojų. Stasio Žumbio nuotr.


Milijoniniai planai

Apie tai, kad Ozo parke kertami ne tik krūmai, bet ir medžiai su paukščių lizdais, rašyta dar 2017 m. Darbininkai tuomet teigė, kad savivaldybės nurodymu medžiai kertami, nes trukdo aukštos įtampos laidams. Kadangi gyventojų šis paaiškinimas neįtikino, jie viešai pareikalavo raštiško sostinės valdžios pasiaiškinimo.

Atsakymo, kaip ir buvo galima tikėtis, sulaukta nebuvo. Užtat po metų, 2018 m., tuometinis, pirmąją kadenciją baigiantis Vilniaus meras R.Šimašius džiaugėsi, kad pradėtas rengti naujos - Šiaurinės - gatvės projektas. Pagal planą ši 6 juostų gatvė turėtų sujungti Vakarinį aplinkkelį su Fabijoniškėmis. Tuomet meras teigė, jog realizavus projektą, kurio bendra vertė yra apie 90 mln. eurų, gatvė ne tik palengvins susisiekimą, bet ir pasipuoš naujais šaligatviais bei dviračių takais. Projektas, pasak jo, turėjo būti baigtas iki 2020 m.

2019 m. R.Šimašius vėl buvo išrinktas meru ir jau 2020 m. gegužę, visai Lietuvai sėdint karantine, Vilniaus miesto savivaldybė pranešė apie parengtą Šiaurinės g. dalies, nuo Vakarinio aplinkkelio iki Ukmergės g., statybos projektą. Savivaldybės teigimu, per karantiną buvo „atliekama projekto ekspertizė, kurios metu buvo tikrinami susisiekimo, konstrukcinės, gatvės apšvietimo ir lietaus vandens nuvedimo projekto dalių sprendiniai".

Žala bus padaryta milžiniška

Geologas Jonas Šečkus perspėjo, kad, tiesiant kelią per ozo teritoriją, rizikuojama sunaikinti objektą, kuris atspindi ne tik žemės, bet ir paties miesto raidos istoriją.

„Sovietiniais metais ozas buvo eksploatuojamas kaip karjeras, bet vėliau, supratus, kokia daroma žala gamtai, karjeras buvo uždarytas. Vėliau šioje teritorijoje buvo daryta nemažai tyrimų, tačiau technologijos tobulėja, tad gali būti, kad išsaugojus parką, po metų kitų jame būtų atrasta kažkas naujo. Juolab kad ozas labai gražiai žymi buvusio ledyno pakraštį", - patikslino specialistas.

Jis taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad ozo urbanizavimas gali turėti ir kitų neigiamų pasekmių.

„Valdžia nuolat kalba, kad būtina mažinti aplinkos taršą ir kovoti su klimato kaitą skatinančiais veiksniais, o pati planuoja sunaikinti nemažą žaliosios zonos plotą. Jeigu per ozo teritoriją bus tiesiama gatvė, žaliosios zonos čia niekada nebebus, nes tai - negrįžtamas procesas. Todėl būtina galvoti apie alternatyvas. Manau, kad automobilių vairuotojai irgi sutiks važiuoti didesnį ratą tam, kad ši gamtinė zona būtų apsaugota, - svarstė J.Šečkus. - Be to, aišku, kad jokios plastikinės pertvaros neapsaugos likusios parko dalies nuo triukšmo, tad kartu bus prarasta ir rekreacinė Ozo parko funkcija. Žmonės buvo įpratę čia rinktis, mėgautis gamta, švęsti bendruomenės šventes. Tai yra svarbi aplinkinių miegamųjų rajonų socialinė kultūrinė bei rekreacinė zona. Jeigu per ją eis kelias, žmonės pradės vengti šitos vietos."

Ozo parkui paskelbtas mirties nuosprendis?

Savivaldybei paskelbus, kad Šiaurinė gatvė per į Saugomų ir neliečiamų teritorijų sąrašą įtrauktą Šeškinės geomorfologinį draustinį visgi bus tiesiama, jį ir nacionalinio Verkių parko ribas norintys išsaugoti žmonės skubiai subūrė „Ozo bendruomenę". Jos tikslas - neleisti sunaikinti išskirtinės Vilniaus ir viso pasaulio vietos. Juolab kad tokie, griežtai gamtosaugos įstatymų saugomi, ozai - ledynmečio sustumti kalnagūbriai - pasaulyje yra tik keturi.

„Pagrindinis klausimas, į kurį tikimės išgirsti aiškų atsakymą - kam iš tikrųjų naudingas šio projekto realizavimas? Kaltinti nieko neskubame, bet jau pats faktas, kad savivaldybė planuoja tiesiai per miesto vidurį ir per saugomą geomorfologinį draustinį, šalia pat gyvenamųjų namų, nutiesti magistralę, glumina. Ar jie nežino Geomorfologinių draustinių apsaugos įstatymo? Ar tiesiog „verslininkiškai", dėl kažkieno finansinės naudos, jų nepaiso, nors Šeškinės mikrorajonas ir taip yra vienas triukšmingiausių ir labiausiai užterštų?- teiravosi bendruomenės atstovė Audronė (pavardė redakcijai žinoma - aut.past.). - Verkių nacionalinio parko neliečiamą ir įstatymais saugomą teritoriją ir Ozo geomorfologinį draustinį skiria vos kelių metrų riba. Ar įmanoma, tarkime, tokiame plotelyje nutiesti galingą Šiaurinį aplinkkelį? Ar pamąstyta apie saugomos gamtinės teritorijos fauną ir florą, kuri iš abiejų kelio pusių bus išnaikinta? Apie žmones, vaikus ir senukus, kuriems triukšmingame Šeškinės mikrorajone tik vienintelis ozas su jo nuostabiu tirpstančio ledyno palikimu - Šeškiuko ežerėliu - buvo atgaiva ir sveikatos šaltinis?"

Moters teigimu, nors savivaldybės pateiktos vizualizacijos yra gražios, tačiau labai abejotina, ar teorija sutaps su praktika. Tai labiau panašu į eilinį bandymą įsisavinti pinigus, per daug nesirenkant priemonių ir negalvojant apie pasekmes žmonėms ir gamtai. Būtent todėl, pasak Audronės, šiuo metu bendruomenė siekia suburti iniciatyvinę grupę, kad žmonės kartu siektų bendro tikslo - Vilniui, pasauliui, savo vaikams ir anūkams išsaugoti reto grožio geomorfologinį Ozo draustinį.

„Bandysime atkreipti dėmesį į šią problemą. Jeigu pavyks pritraukti kritinę žmonių masę, Šeškinės ozo neliečiamybę jau prieš 20 metų įstatymais įtvirtinusius mokslininkus ir valdžios pareigūnus, gal tuomet valdžia supras, jog tai yra pilietinės visuomenės iniciatyva. Galbūt tai paskatins juos peržiūrėti planus tiesti kelią per reto grožio, išskirtiniu gamtovaizdžiu, unikalia fauna ir flora pasižymintį draustinį", - kalbėjo Šeškinės gyventoja.

Tiesa, Audronė neslėpė suprantanti, kad ten, kur sukasi milijoninės sumos, be politikų, visuomet yra ir suinteresuotos grupės. Tikėtina, jog jos gali bandyti trukdyti visuomenės iniciatyvai, siekiančiai apginti Ozo draustinį ir Verkių parką. Tačiau bendruomenė tikisi, kad šį kartą sveikas protas nugalės norą pasipelnyti ir ozą pavyks išsaugoti.

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (14)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • REKONSTRAVIMAS: Kauno rajono kurortinei teritorijai priklausančiame Kulautuvos miestelyje pradėti Akacijų alėjos ir V. Augustausko gatvės rekonstravimo darbai, kurių vertė – 2,29 mln. eurų.
  • STOVYKLOS: švietimo įstatymo pataisose -  siūlymas 7-16 metų vaikams iš valstybės biudžeto apmokėti kasmetines edukacines 5-7 dienų trukmės stacionarias vasaros stovyklas.
  • PRIPAŽINIMAS: Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) laboratorija pelnė tarptautinį pripažinimą - ISO akreditaciją vaistų ir vaistinių medžiagų tyrimams.
  • NUTRAUKĖ: JAV teisingumo departamentas trečiadienį pranešė nutraukęs 33 Irano valstybinių žiniasklaidos portalų bei trijų Irako grupuotės „Kataeb Hezbollah“ portalų techninį palaikymą (jie buvo JAV priklausančiuose domenuose, taip pažeidžiant sankcijas).
  • SLALOMAS: nemažai dalyvių bei stebėtojų sutraukė Kauno rajone automobilių slalomo varžybos, kurias karantinas iš 2020 metų tradicinių velykinio ir kalėdinio turnyrų nustūmė net į šių metų vasarą.
  • MIGRANTAI: Ignalinos rajone pasieniečiai sulaikė dar dvi neteisėtų migrantų grupes, o Švenčionių rajone – vieną (iš viso sulaikyti 58 užsieniečiai, iš kurių, pirminiais duomenimis, 54 gali būti Irako piliečiai, 4 – Šri Lankos).
  • KOPLYČIOS: Vilniaus arkikatedroje atvertos 70 metų buvusios uždarytos koplyčios, kuriose Katedros lankytojai galės melstis, apžiūrėti restauruotą Šv. Vladislovo koplyčios kupolą bei sugrąžintą XVIII a. zakristijos spintą, kuri pastaruosius 30 metų buvo eksponuota Lietuvos Taikomosios dailės muziejuje.
  • SPORTAS: Lenkijos Elbingo mieste vykusiose Pasaulio sportinių šokių federacijos (WDSF) Europos standartinių šokių taurės varžybose naujaisiais Europos taurės šeimininkais tapo pasaulio, Europos ir daugkartiniai Lietuvos standartinių šokių čempionai Evaldas ir Ieva Sodeikos.

  • NELAIMĖ: šeštadienio vėlų vakarą Plungės rajone iš sodybos tvenkinio narai ištraukė 17-mečio kūną.
  • KULTŪRA: penktadienio vakarą Giacomo Puccini operos „Vilisės“ koncertiniu atlikimu (Lietuvoje – pirmą kartą) prasidės 26-asis tarptautinis Pažaislio muzikos festivalis - vieną iš solinių vaidmenų operoje atliks šio festivalio naujasis meno vadovas, daugelyje pasaulio scenų publikos simpatijas pelnęs tenoras Edgaras Montvidas.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar Jums patinka dirbti nuotoliniu būdu?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur slepiatės nuo tropinių karščių, užklupusių Lietuvą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+16 +28 C

+18 +25 C

 

+16 +22 C

+22 +36 C

+22 +33 C

 

+22 +26 C

0-6 m/s

0-5 m/s

 

0-5 m/s

       

Nuorodos