respublika.lt

Valdžiai - aštri profesoriaus kritika

(0)
Publikuota: 2021 rugpjūčio 22 12:30:00, Deimantas KNIŠKA
×
nuotr. 1 nuotr.
Rimantas Rudzkis. Redakcijos archyvo nuotr.

Matematikas prof. Rimantas Rudzkis, anksčiau dirbęs Lietuvos banko Modeliavimo skyriaus vadovu, finansų analitiku komerciniuose bankuose, neatsiriboja nuo to, kas šiuo metu vyksta Lietuvoje ir nevengia pažerti kritikos dabartinei Vyriausybei. Pastarosios veiksmai profesoriui primena autoritarinių valstybių valdžių veiksmus. „Žinių radijui" mokslininkas labiausiai akcentavo ketinimus žmones nuo COVID-19 skiepyti prievarta. Esą skatinimas vakcinuotis yra reikalingas, tačiau tik ne tokiomis priemonėmis.

 

 

Tiesa, ne viską R.Rudzkis „piešia" juodomis spalvomis. Bent jau pandeminė situacija jo akimis neatrodo tokia katastrofiška, kokia buvo anksčiau, mat vis didesnė Lietuvos populiacijos dalis įgyja imunitetą koronavirusui - skiepijasi arba perserga.

„Nevertėtų pernelyg reaguoti į vieną savaitę pagerėjusius, o kitą savaitę - pablogėjusius skaičius. Reikia žvelgti į bendras tendencijas, o jos - geros. Sausį nuo COVID-19 mirė 1345 žmonės, liepą - 32, tai yra 45 kartus mažiau. Akivaizdu, kad patys blogiausi laikai praėjo, dabar didžioji žmonių dalis yra persirgusi arba pasiskiepijusi. Vyriausybės noras, kad kuo daugiau žmonių pasiskiepytų - suprantamas. Tačiau komunikacija su viuomene yra prasta. Vyriausybė, skatindama skiepytis, kai kur perlenkia lazdą, todėl ir kyla piktos žmonių reakcijos.

Įsivaizduokime ligotą pensininką, kuris yra lengvai persirgęs COVID-19, todėl šios ligos nebijo, bet bijo skiepų, nes daliai žmonių skiepas pablogina būklę. Ir staiga jam pasako, kad jei jis nesiskiepys, negalės užeiti į parduotuvę, kuri yra šalia, arba negalės visuomeniniu transportu nuvažiuoti iki mamos ją aplankyti, negalės apsikirpti", - piktinosi mokslininkas.

Ministrų kabineto veiksmai jam primena tarybinius laikus.

„Aš nesiginčiju, reikia stengtis kuo daugiau paskiepyti, bet ne prievarta... Tarybiniais laikais prievarta buvo lygiai taip pat motyvuojama - didžiosios dalies labui. Tai tipiškas autoritarinės valstybės principas", - kalbėjo R.Rudzkis.

Jo nuomone, Vyriausybė nesupranta savų piliečių.

„Šiai Vyriausybei trūksta subtilumo. Joje nėra žmonių, kurie įsijaučia į paprasto žmogaus vaidmenį. Ši Vyriausybė, deja, linkusi supriešinti žmones, dalija juos į baltus ir juodus, geriečius ir blogiečius. Vyriausybė turi atstovauti visiems žmonėms, su įvairiausiomis pažiūromis, o ne tik toms, kurios atitinka Vyriausybės požiūrį. Vyrauja prastas bendravimas tarp valdančiosios daugumos ir plačiosios visuomenės. Jis isteriškas, pernelyg tiesmukiškas, valdingas. Toks bendravimas yra neįprastas šiuolaikinėse demokratinėse valstybėse", - įvertino profesorius.

Mokslininkui užkliūna ir Vyriausybės elgesys tarptautiniame kontekste, ypač „bendravimas" su Baltarusija.

„Pagirsiu valdžią už jos dabartinius veiksmus, jie ryžtingi, todėl ir matosi rezultatai, bet papeikčiau už neatsakingumą šios krizės pradžioje. Ar tikrai reikėjo Lietuvai būti pačiame kovojančiųjų priešakyje ir nešti tą kovos vėliavą? Tą reikėjo palikti kitoms šalims, kurios neturi sienos su Baltarusija. Mes pasirodėme pernelyg drąsūs ar įžūlūs. Gal tai ir išeis į naudą, nes tai privertė imtis skubių veiksmų, kurių anksčiau nebuvo imtasi - per metus ar pusantrų siena, kokios jos reikia, atsiras. Tik reikia suprasti, kad jokia siena visiškai neapsaugos", - įspėjo mokslininkas, pasak kurio, tikrai prarasime Baltarusijos krovinius, dalį jų jau praradome - naftos kroviniai nebeeksportuojami per Lietuvą ir tik laiko klausimas, kada ir kiti kroviniai pasuks į Rusijos uostus.

Nepaisant to, dėl ekonominės Lietuvos padėties profesorius yra gana patenkintas.

„Lietuvos ekonomikos rodikliai tikrai geri: gal truputį išaugo nedarbo lygis, bet ir eksportas auga puikiai, dirbamosios pramonės rodikliai - geri, į vidaus rinką nukreipti sektoriai irgi atrodo gerai.

Nėra dėl ko labai baimintis. Nebent tik todėl, kad auga kainos, bet jos auga visame pasaulyje, o pas mus infliacija net mažesnė nei JAV. Lietuvos ekonomika yra nukreipta į eksportą, todėl mūsų perspektyvos labai priklauso nuo padėties tose rinkose, į kurias eksportuojame, žinoma, pirmiausiai nuo ES rinkos. Visi su nerimu pasaulyje žiūri, kaip dabartinė situacija bus išspręsta, nes supranta, kad pinigų lietus, kuris dabar lyja ES ir JAV, ilgai nesitęs. Tačiau tikimasi, kad gal dar dvejus metus pinigų politikos sąlygos griežtinamos nebus. Tačiau jei infliacija nenuslops, ko gero, griežtinimas gali prasidėti anksčiau, o tai gresia bankrotų pasipylimu ir vietoj ES augimo matysime sąstingį, gal net nuosmukį, kuris gali užsitęsti", - įspėjo R.Rudzkis.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s