respublika.lt

Valdžia nusprendė palikti Lietuvą be miškų? (30)

2020 lapkričio 05 10:06:34
Vidmantas MISEVIČIUS

Nepaisant rengiamų peticijų, žmonių žygių ir protestų nesustoja kirtimai saugomoje Labanoro girioje, politikai skuba iškirsti Punios šilą, o dabar iškilo realus pavojus, kad bus sunaikinta ir šalia Elektrėnų esanti Gojaus giria.

×
nuotr. 4 nuotr.
Norintys prisidėti prie siekio išsaugoti Gojaus girią, gali pasirašyti peticiją, o sumanymus ir patarimus, kaip dar galima būtų apsaugoti girią teikti el. paštu taurusiekis@gmail.com. VšĮ „Taurus Siekis“ nuotr.


Valdantiesiems nusispjauti į Lietuvos praeitį?

VšĮ „Taurus Siekis" viršaitis Mindaugas Lučka „Vakaro žinioms" pasakojo, kad Gojaus giria yra ne tik vertinga, bet ir mitologinė.

„Gojaus girioje yra 3 pilkapynai, įtraukti į kultūros vertybių registrą. Šalia Gojaus girios buvo Perkūnkiemio kaimas, kurio vietoje sovietiniais laikais pastatė Elektrėnų šiluminę elektrinę, - kita kaimo dalis buvo užpilta Elektrėnų marių vandeniu. Gana simboliška, kad žaibais besisvaidančio Perkūno vardo kaimo vietoje buvo pastatyta elektrinė, - pasakojo viršaitis. - Profesorius archeologas Vykintas Vaitkevičius mano, kad Perkūnkiemis ir Gojaus giria prieš šimtmečius galėjo sudaryti vientisą baltų kulto erdvę, kurioje, tikėtina, buvo ir šventykla, ir šventa Gojaus giria... Gojaus gira, vietinių žmonių įsitikinimu, Lietuvos kultūrai svarbių pagoniškų ritualų vieta".

Nepaisant to, 2020 m. liepos pabaigoje buvo paskelbta, kad Gojaus giria, kurios didesnė dalis priklauso valstybei, bus kertama.

Valstybinė miškų urėdija, vykdydama ūkinę veiklą, nusprendė, kad 8,6 ha miško ploto, kuris šiandien saugo 3 kultūriškai svarbius pilkapynus, bus iškirsta. Tenka pastebėti, kad Valstybinė miškų urėdija jau vykdo Gojaus miške paruošiamuosius darbus to miško plynam iškirtimui. Panašu, kad miškas jau netrukus bus pradėtas kirsti nepaliekant nei vieno brandaus medžio... Urėdijos atstovai teigia, kad „Gojaus miškas - tai ūkinis objektas, kurio mediena skirta pramonei", - potencialius miškininkų planus įvardino M.Lučka.

Pasak jo, kiekvienas pajautą gamtai ir gamtos jėgoms turintis asmuo gali įsitikinti, kad Gojaus giria tikrai ypatinga vieta.

„Jame vaikštant ir rymojant tarsi sustoja laikas, jame esant randasi šviesesnės mintys, atsiranda vidinė rimtis ir pusiausvyra. Tai viena iš Lietuvos jėgos vietų. Naikinant jėgos vietas, naikinama ir pati Lietuvos valstybė", - buvo įsitikinęs vyras.

Jis priminė, kad Gojaus miškas - gana brandus: jame gausu šimto ir daugiau metų amžiaus medžių. Tad kyla natūralus klausimas - kieno paliepimu ir sprendimu nuspręsta plynai iškirsti šventą Gojaus mišką? Tikėtina, kad tas sprendimas patvirtintas Valstiečių ir žaliųjų sąjungos politikų. Akivaizdu, kad tokiu sprendimu paminama ir gamtosauga, ir paveldosauga, ir valstybės saugumas.

„Būtent todėl, visus neabejingus ir mylinčius gamtą, Lietuvą ir apskritai žmogiškumą, kviečiu susitelkti dėl Gojaus girios išsaugojimo. Tai prašymas bendromis pastangomis apginti šią Lietuvos jėgos vietą nuo sunaikinimo, - į Lietuvos gyventojų sąmoningumą bandė apeliuoti M.Lučka. - Kokie galimi Gojaus girios išsaugojimo sprendimai? Vienas iš galimų sprendimų - pakeisti Gojaus miško grupę iš IV - ūkinis miškas, - į II grupę - specialios paskirties, rekreacinis miškas. Taip pat Gojaus giria galėtų būti įtraukta į Elektrėnų miesto sudėtį kaip miško parkas, kas leistų ją apsaugoti nuo sunaikinimo."

Institucijų požiūris išsiskyrė

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorius Albertas Stanislovaitis, atsakydamas į Gojaus girios išsaugojimu susirūpinusių visuomenininkų užklausą, nors ir nurodė, kad Tarnyba neturi įgaliojimų teikti siūlymus keisti miškų grupes, visuomenės poziciją palaikė.

„Pritariame, kad reikia įsiklausyti į visuomenės nuomonę ir derinti visų institucijų sprendimus, siekiant išsaugoti kultūros objektus - pilkapius, visuomenei svarbų mišką. Siūlome organizuoti bendrą diskusiją dėl Gojaus miško išsaugojimo, pasitelkiant savivaldos ir valstybinių institucijų, nevyriausybinių gamtosauginių organizacijų bei mokslo visuomenės atstovus. Tarnybos specialistai pagal kompetenciją pasiruošę bendradarbiauti ir padėti išsaugoti Gojaus mišką ir jame esančias vertybes", - žadėjo A.Stanislovaitis.

Martyna Ulevičiūtė iš VĮ Valstybinių miškų urėdijos nurodė, kad liepos 10 d. Elektrėnų miesto savivaldybėje vietos gyventojams buvo pristatytas Gojaus miško ūkinių priemonių projektas. Visgi, tikėtina, pristatymas buvo formalus, nes gyventojai pasakojo apie planuojamus iškirsti 8,6 ha miško, o urėdijos atstovės teigimu, bus iškirstas dvigubai didesnis plotas.

„Šiame, VĮ Valstybinių miškų urėdijos patikėjimo teise valdomame valstybinės reikšmės miške, esančiame Trakų regioninio padalinio Žiežmarių girininkijos 206-209 miško kvartaluose, 2020 m. yra suprojektuotos 5 plyno kirtimo biržės, iškertant 8,6 ha brandaus miško ploto. 2021 m. suprojektuotos 5 biržės, iškertant 10,1 ha plotą. Numatomi vykdyti kirtimai suprojektuoti pagal 2014 metų aplinkos ministro (tuo metu ministerijai vadovavo Kęstutis Trečiokas - aut. past.) įsakymą", - planus patikslino M.Ulevičiūtė.

Komentuodama situaciją su pilkapynais, ji nurodė, jog „Elektrėnų miesto savivaldybės užsakymu jų ribos yra tikrinamos".

Galutinis sprendimas - Urėdijos rankose

Gediminas Ratkevičius, Elektrėnų savivaldybės administracijos direktorius, patvirtino, kad yra pateiktas prašymas Kultūros paveldo centrui patikslinti nekilnojamojo kultūros paveldo objektų (pilkapynų) teritorijų ribas. Kirtimai nėra vykdomi kol minėtos teritorijų ribos nebus patikslintos.

„Visos trys kultūros paveldo objektų ir vietovių teritorijos turi savo apsaugos zonas, kuriose draudžiama veikla galinti pažeisti nekilnojamojo kultūros paveldo vertingąsias savybes. Paveldo apsaugos zonose kirtimai nebus vykdomi. Gojaus miškui yra nustatyta tarpinė žmogaus veiklos neigiamą poveikį švelninanti (buferinė) apsaugos zona, kuri turi vizualinės apsaugos pozonį. Šiame pozonyje ūkinė veikla nėra draudžiama jei ji netrukdo apžvelgti visą kultūros paveldo objektą", - patikslino administracijos direktorius.

Tiesa, miško tai neišgelbės. Reikalas tas, kad būtent didžiulius kirtimus planuojanti Valstybinė miškų urėdija yra žemės sklypo, kuriame yra Gojaus miškas, valdytojas. Sprendimai dėl miško grupės ar statuso keitimo nėra Elektrėnų savivaldybės kompetencijoje.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (30)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PADARINIAI: pietinėje Belgijos dalyje – prancūzakalbėje Valonijoje – prasidėjo šiukšlių krizė - po smarkių potvynių, kilusių liepos 14-16 dienomis, regione perpildyti visi sąvartynai, ir statybinių šiukšlių kalnai ėmė dygti nenaudojamoje automobilių magistralėje A601.

  • KOVA: antradienį Graikijos ugniagesiai kovoja su dideliu miško gaisru šiauriniame Atėnų priemiestyje, jo dūmai juntami šalies sostinėje - ugnis šėlsta Dioniso municipaliteto miško masyve, netoli Galinio kaimelio, rajone tarp Stamatos ir Rodopolio gyvenviečių.
  • STIPRUS: pirmadienį Indonezijoje, prie Sulavesio salos pakrantės, įvyko 6,2 balo žemės drebėjimas, pranešė JAV geologijos tarnyba, tačiau perspėjimų dėl cunamio grėsmės nebuvo.
  • KOSMOSE: šeštadienio vakarą virš pietinės Norvegijos naktinį dangų nušvietė didelis meteoritas, sukėlęs bangą pranešimų net iš Švedijos apie pastebėtą dangaus kūną, pranešė vietos žiniasklaida.
  • SIAUTĖJA: miškų gaisras, kilęs už maždaug 100 km į vakarus nuo Barselonos, sunaikino 1 100 hektarų miško ir dirbamos žemės, sekmadienį socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė Katalonijos miškų komisija.
  • GĄSDINO: Filipinus šeštadienį supurtė stiprus žemės drebėjimas, pranešė JAV Geologijos tarnyba (USGS), tačiau jis įvyko giliai po žeme, todėl vietos pareigūnai teigė nesitikintys daug žalos.

  • SKĘSTA: potvyniams apėmus dalį Vidurio Kinijos teritorijos, penktadienį, pasitelkiant savadarbius tiltus, buvo evakuojami kaimų gyventojai - tai daroma dėl šalies rytinės pakrantės link artėjančio taifūno, kuris gali sukelti dar didesnius potvynius.
  • KROVINIAI: Kauno intermodaliniam terminalui (KIT) prisijungus prie europinės vėžės, Lietuvos krovinių vežėjams atsivėrė  naujos galimybes gabenti krovinius traukiniais iš Europos ir į ją, išvengiant sustojimo pasienyje su Lenkija ir krovinių perkrovimo.
  • SUKČIAI: „Swedbank“ duomenimis, per vieną dieną banko klientų konsultacijų centras gauna iki 400 gyventojų skambučių ir pranešimų apie sukčių bandymus išvilioti asmeninius interneto bankininkystės, mokėjimo kortelių duomenis ir reikalavimus patvirtinti mokėjimus, kurių gyventojai patys neinicijavo.
  • MEDŽIAI: valstybinių miškų urėdijos miškininkai per šią savaitę apžiūrėjo miškus ir įvertino savaitgalį didelio vėjo bei lietaus padarytą žalą – iš viso buvo išversta ir išlaužyta beveik 10 000 kubinių metrų medžių daugiau nei 100 hektarų plote.
Daugiau

Dienos klausimas

Kaip manote, ar migrantai nelegalai dar ilgai plūs į Lietuvą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jeigu Seimo rinkimai vyktų ateinantį sekmadienį, už kurią partiją balsuotumėte?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+15 +19 C

+12 +18 C

 

+11 +17 C

+17 +20 C

+18 +21 C

 

+18 +21 C

0-7 m/s

0-6 m/s

 

0-2 m/s

       

Nuorodos