respublika.lt

Valdiški pinigai gydytojų nevilioja

(0)
Publikuota: 2021 spalio 26 16:49:46, Jūratė RAUDUVIENĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Šiaulių miesto savivaldybės administracija pripažino, kad gydytojų skatinimo sistema nėra efektyvi, tačiau bus bandoma ją padaryti patrauklesnę. Stasio Žumbio asociatyvi nuotr.

Šiauliuose trūksta net apie 250 medikų. Šiaulių miesto savivaldybė yra patvirtinusi keletą programų, pagal kurias finansinę paramą galėtų gauti trūkstamų specialybių gydytojai, rezidentai, aukštos profesinės kvalifikacijos specialistai. Gauta informacija iš savivaldybės rodo, kad savivaldybės dosnumu naudojasi vis mažiau finansinį paskatinimą galinčių gauti žmonių. Spėjama, kad pagrindinė priežastis - nenoras įsipareigoti už paramą kelerius metus dirbti vienoje vietoje.

 

 

Šiaulių miesto savivaldybės Sveikatos skyrius informavo, kad atsižvelgiant į visoje Lietuvoje augantį gydytojų stygių, buvo vertintas Šiaulių mieste esančių sveikatos priežiūros įstaigų gydytojų poreikis 2021-2023 metais.

Apklausos duomenimis nustatyta, kad miesto sveikatos priežiūros įstaigose trūksta apie 250 medicinos darbuotojų, iš jų 213 darbuotojų Respublikinėje Šiaulių ligoninėje ir 31 gydytojo specialisto ambulatorinėse sveikatos priežiūros įstaigose.

Savivaldybė dar 2017 metais pradėjo įgyvendinti projektą ,,Specialistų pritraukimas sveikatos netolygumams mažinti". Projekto lėšomis galima kompensuoti rezidentūros studijų įmokas asmenims, studijavusiems rezidentūrą ne valstybės finansuojamose vietose. Už tai jie sveikatos priežiūros įstaigoje privalėtų atidirbti numatytą laiką. 2018 metų pabaigoje miesto taryba priėmė sprendimą dėl finansinio paskatinimo skyrimo į Šiaulių miesto savivaldybės asmens sveikatos priežiūros įstaigas atvykstantiems dirbti trūkstamos specialybės gydytojams ir rezidentams.

Ekonomikos ir investicijų skyriaus vedėja Aistė Petkuvienė informavo, kad 2021 metams pritraukti gydytojus specialistus į Šiaulių miestą ir išlaikyti jame skirta 36,2 tūkst. eurų. Suma neatrodo didelė, tačiau šiais metais negauta nė vieno prašymo. Toliau finansuotos tik 3 rezidentų studijos pagal 2019-2020 metais pateiktus prašymus.

Savivaldybės administracija pripažino, kad skatinimo sistema nėra efektyvi, todėl jau šį mėnesį vyksiančiame tarybos posėdyje bus bandoma ją padaryti patrauklesnę. Jei taryba pritars, atvykusio trūkstamos specialybės gydytojo įsipareigojimo dirbti įstaigoje laikotarpis trumpės iki 1 metų. Įteisinama galimybė sudaryti sutartį ne iškart trejiems metams, o kasmet pasirašyti naujas finansavimo sutartis, bet ne daugiau kaip trejus metus iš eilės arba įsipareigoti 3 metams iš karto.

Tarybos sprendimo projekte siūloma skirti didinti išmoką vienam gydytojui nuo 5000 iki 7000 eurų. Jis tokią sumą gaus, jei įsipareigos įstaigoje įdirbti ne trumpiau kaip metus. O jei sutartis pasirašys trejus metus iš eilės, tai po 7000 gaus kasmet. Tačiau jei gydytojas įsipareigos atidirbti įstaigoje ne trumpiau kaip 3 metus, jis gaus vienkartinę 25 tūkst. eurų išmoką. Iki šiol iš gydytojo už finansinį paskatinimą buvo reikalaujama gydymo įstaigoje atidirbti 5 metus.

Rezidentas įsipareigotų įstaigoje dirbti pagal savo specialybę ne trumpiau kaip 1 metus. Jis gautų iki 10 tūkst. eurų kasmetinę rezidento stipendiją, 5000 eurų vienkartinę išmoką.

Šiaulių miesto savivaldybėje esančiose gydymo įstaigose būtų finansuojamos šios rezidentūros studijos: šeimos gydytojų, gydytojų pulmonologų, gydytojų psichiatrų, gydytojų vaikų ir paauglių psichiatrų, gydytojų ortopedų traumatologų, skubios medicinos gydytojų, fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojų, gydytojų vaikų odontologų, gydytojų ortopedų odontologų, gydytojų endodontologų, gydytojų periodontologų, gydytojų ortodontų, gydytojų urologų, gydytojų gastroenterologų, darbo medicinos gydytojų, gydytojų geriatrų.

Poliklinikos gydytojai parama nesinaudojo

Šiaulių centro poliklinikos vadovas Mindaugas Maželis patvirtino, kad gydytojai nenori naudotis savivaldybės parama.

„Mes neseniai priėmė jauną specialistą, kuris pas mus atvyko iš Panevėžio, paaiškinome, kad jis gali pasinaudoti savivaldybės parama, jis tik šyptelėjo ir pasakė, kad susilaikys - nenori įsipareigoti. Jauni žmonės gal bijo įsipareigoti", - pasakojo M.Maželis.

Jis stebisi, kad medikai atsisako paramos, nors ji nėra maža. Anksčiau poliklinika turėjo žinybinį butą, kurį siūlė net penkiems atvykstantiems gydytojams. Tačiau šiems butas nepatikdavo, todėl mieliau nuomodavosi patys.

Poliklinikos vadovas sakė, jau nė nežinantis, kas priviliotų naujus gydytojus. Savivaldybės siūloma parama jų įstaigoje nepasinaudojo nė vienas įsidarbinęs gydytojas. Tik dviejų rezidentų studijas finansuoja savivaldybė.

Pastaruoju metu poliklinika įdarbino naują šeimos gydytoją, LOR specialistą, odontologą. Specialistų ieško per asmeninius kontaktus, važiuoja į universitetus kalbinti rezidentų.

Anot M.Maželio, situacija - ne katastrofinė, tačiau šeimos gydytojų trūkumas yra ypač aktualus. Poliklinikos interneto svetainėje kabo skelbimas, kviečiantis dirbti šeimos gydytojus. Jiems siūlomas 5000 eurų darbo užmokestis (su mokesčiais) ir priedai už darbo rezultatus.

Už 60 tūkstančių atvyko du gydytojai

Prieš metus per visą šalį nuskambėjo žinia apie itin dosnią Akmenės rajono savivaldybės programą. Į rajoną atvykus dirbti trūkstamos profesijos gydytojui ir jam sutikus įsipareigoti dirbti gydymo įstaigoje ne trumpiau kaip 5 metus, skiriama 60 tūkst. eurų vienkartinė parama būstui įsigyti.

Akmenės rajono savivaldybės meras Vitalijus Mitrofanovas „Šiaulių kraštui" sakė, jog su šia programa pritraukė du šeimos gydytojus, kurie buvo reikalingi rajono poliklinikai, nes visi penki čia dirbę šeimos gydytojai išėjo dirbti į privačią įstaigą. Nors rajone šeimos gydytojų kartu su privačiomis gydymo įstaigomis yra pakankamai, tačiau esant COVID-19 pandemijai privačios gydymo įstaigos nesteigia karščiavimo klinikų, nenori dirbti mobiliajame punkte, todėl savivaldybė stengiasi užtikrinti viešosios įstaigos išlikimą ir tinkamą darbą. Šiuo metu svarstoma, ar reikalingas įstaigai dar vienas šeimos gydytojas.

V.Mitrofanovas apgailestavo, kad naują „prabangiąją" programą Konkurencijos tarybai apskundė vienas rajono privatus sveikatos priežiūros centras. Taip esą iškraipomos konkurencijos sąlygos, nors meras su tuo kategoriškai nesutinka. Jo manymu, kaip tik privačioms įstaigoms keliami kur kas mažesni reikalavimai. Tyrimo išvadų dar nesulaukė.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kaip vertinate JAV sprendimą laikinai sustabdyti ginklų tiekimą Ukrainai?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar Donaldas Trumpas padarys Ameriką vėl didžią?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+10 +17 C

+14 +19 C

+14 +22 C

+16 +22 C

+19 +27 C

+17 +23 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-4 m/s