Apie tai, kad dabartinių valdančiųjų pradėta, taip vadinama sveikatos apsaugos sistemos reforma veda į pražūtį, visuomenė ir specialistai sakė jau seniai. Galiausiai apie tai viešai ryžosi prabilti ir tiesioginiai šios „reformos" taikiniai - šalies medikai, ketvirtadienio popietę sukvietę visuomenę ir kolegas į prie Vyriausybės surengtą akciją „Balti herojai surištomis rankomis".
Tai - solidarumo akcija
Iniciatyvos aprašyme buvo pabrėžta, kad tai ne protestas, o „šeimos gydytojų bendruomenės ir pacientų solidarumo akcija".
„Ja siekiame atkreipti dėmesį į rūpestį pacientais, kasdienį šeimos gydytojų - „herojų baltais chalatais" - darbą bei išreikšti savo solidarumą reaguojant į planuojamą šeimos medicinos reformą", - nurodė jos organizatoriai.
Vilniuje, Vinco Kudirkos aikštėje susirinkę baltais chalatais vilkintys šeimos gydytojai sustojo sudarydami širdies formą. Išsirikiavusių medikų rankos priekyje buvo surištos raudonu raiščiu.
„Organizuodami šią akciją norėjome parodyti, kad šeimos gydytojai visoje Lietuvoje susivienijo dėl savo pacientų. Akcijos žinutę visuomenei ir sprendimų priėmėjams siunčiame per simboliką: širdis simbolizuoja šeimos mediciną ir gydytojų rūpestį pacientais. Surištos rankos - naują reformą, kuria susiaurinama šeimos gydytojo funkcija, apribojama jų veikla, medikai nutolinami nuo pacientų", - prieš akciją sakė Alma Astafjeva, šeimos gydytoja, Lietuvos šeimos gydytojų profesinės sąjungos valdybos narė.
Akciją inicijavo Lietuvos šeimos gydytojų profesinė sąjunga, Lietuvos šeimos gydytojų kolegija, Lietuvos bendrosios praktikos gydytojų draugija, LSMU KK Šeimos medicinos klinika, VUL SK Šeimos medicinos centras, Jaunųjų gydytojų asociacija.
Į akciją suvažiavo medikai iš visos Lietuvos, kas aiškiai parodo, kad ši problema yra svarbi ne tik atskiriems miestams, bet ir visai valstybei.
Valdžia mūsų negirdi
Į akciją susirinkę šeimos gydytojai teigė, kad reforma buvo pradėta neįsiklausius į jų pasiūlymus ir pastabas, todėl jos pasekmės yra sunkiai nuspėjamos. Medikų teigimu, akivaizdžių įrodymų, kad planuojami ar jau pradėti pakeitimai sumažins eiles gydymo įstaigose ar pagerins pacientų aptarnavimą, nėra. Užtat jau dabar akivaizdu, kad ji garantuotai taps problemų priežastimi.
„Net PSO akcentuoja, kad negalima sujungti pirminės ir antrinės sveikatos priežiūros sistemų. Jeigu taip nutiks, pacientams teks daugiau vaikščioti nuo vieno mediko pas kitą. Ilgiau truks tyrimų atlikimas ir jų rezultatų įvertinimas. Tikėtina, kad norėdami gauti paslaugas greičiau, žmonės bus priversti už jas mokėti. Galiausiai, šiuo metu net nėra sukurta aiškaus modelio, kaip viskas turi veikti, o žmonių ligos ir sveikatos problemos tikrai nelauks, - teigė susirinkusieji. - Be to, nežinioje gyvens ir patys medikai. Patvirtinus dabartinius planus, ekstremalios situacijos ar epidemijos atveju medikas bet kada galės būti pašauktas į darbą ir paskirtas į tokią poziciją, kurią jam parinks įstaigos vadovas. Niekas nesiginčija, kad žmonėms būtina padėti, tačiau medikų darbas yra ypač atsakingas, todėl jiems būtinas ir pilnavertis poilsis".
Taip pat buvo atkreiptas dėmesys į tai, kad neaiški tampa paties šeimos gydytojo, į kurį reforma ir nutaikyta, funkcija. Nors, pasak susirinkusių, žiūrint iš šalies esančių valdžioje kalbos atrodo gražiai, tačiau taip ir nepasakoma - kam viso to reikia? Tiesa, vieną teigiamą dalyką vykstančiuose procesuose medikai įžvelgė. Pasak jų, pradėjusi savo keistoką pertvarką, SAM sugebėjo suvienyti visas šeimos gydytojų srities įstaigas ir organizacijas.
„Tai yra gerai, nes tik būdami kartu mes galime padėti atrišti vienas kitiems valdančiųjų pančiojamas rankas", - apibendrino akcijos iniciatoriai.
Šiandien dukters į mediciną neleisčiau
Palaikyti medikų atėjo ir jų artimieji. Vienos iš dalyvių mama Elena, neslėpdama emocijų, ragino apginti šeimos gydytojus.
„Retas kuris žino, kiek jie kentėjo, kol ryžosi šiam žingsniui. Bet vieni medikai nesusitvarkys, todėl būtina žiniasklaidos ir visuomenės parama, - teigė garbingo amžiaus moteris. - Į mediciną įstoja geriausieji iš geriausių, tad man labai skaudu matyti, kaip į Seimą sulindę bemoksliai ar verslininkai griauna aukšto lygio specialistų gyvenimą".
Pasak jos, nepaisant gražių politikų kalbų, medikų kasdienybė yra labai sunki.
„Kai mano duktė stojo į vieną vietą pretendavo 10-imt žmonių. Ji įstojo, atsimokė dešimt metų, bet niekas Lietuvoje to nevertina. Jai tenka dirbti savaitgaliais, dokumentus tvarko jau po darbo valandų, o valdžia siekia jai tenkantį krūvį dar labiau padidinti, - atviravo Elena. - Tarsi šito būtų maža, priekaištų sulaukia ir iš visą gyvenimą savimi nesirūpinančių pacientų. Esą tai medikai kalti, kad niekada neprižiūrėta žmogaus sveikata ėmė gesti. Matydama, ką patiria mano dukra, jeigu būtų galima laiką atsukti atgal, į mediciną jai stoti nebeleisčiau. Ir galvojantiems apie tai jaunuoliams šiandien siūlyčiau rinktis kitą sritį, nes medikas Lietuvoje nebėra gerbiama profesija".