respublika.lt

Vaizdo registratoriai kol kas valdininkų nežavi

(0)
Publikuota: 2021 balandžio 18 09:25:00, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 1 nuotr.
Pradėjus visiems naudoti vaizdo registratorius, nelaimingų atsitikimų atvejais atkristų daugybė klausimų, tačiau atsakingos institucijos inicijuoti tokių priemonių įvedimą vis dar vengia. EPA-Eltos nuotr.

Pirmosios šiltesnės dienos akivaizdžiai parodė, kad, nepaisant valdančiųjų kalbų ir pažadų, naujų aukų jau pareikalavęs karas keliuose vis dar tęsiasi. Situaciją, pasak automobilizmo srities specialisto, saugaus eismo eksperto Stasio Brundzos, būtų galima nesunkiai pakeisti į gerąją pusę, tačiau sprendimus priimantys asmenys specialistų pasiūlymus linkę ignoruoti.

 

Nauda ir draudikams, ir vairuotojams

S.Brundza primena, kad jis jau prieš dešimtmetį siūlė už eismo saugumą atsakingoms institucijoms įpareigoti vairuotojus pradėti naudoti ne tik laisvų rankų, bet ir situaciją keliuose bei gatvėse fiksuojančią mobiliąją vaizdo įrangą. Tiesa, tada buvo kalbama apie, palyginti ribotas, galimybes turinčius vaizdo registratorius, tačiau ir jie, pasak specialisto, būtų prisidėję prie eismo saugumo didinimo.

„Tuomet technologijos dar nebuvo tiek pažengusios kaip dabar, tačiau mano siūlomi vaizdo registratoriai būtų sugebėję užfiksuoti kelias sekundes prieš eismo įvykį, patį incidentą ir situaciją po jo. To tikrai užtektų nustatyti bent jau didesnę dalį avarijos aplinkybių, atsekti, kokiu greičiu važiavo ar iš kurios pusės pasirodė transporto priemonė, greičiau išaiškėtų, kas kaltas dėl susidūrimo. Deja, nors pasiūlymas buvo racionalus, jis buvo atmestas", - prisiminė S.Brundza.

Šiandien, pasak jo, vaizdo registratoriuose naudojamos technologijos leidžia filmuoti kelias dienas iš eilės, faktiškai be pertraukų, tačiau jų naudojimas ar nenaudojimas vis dar lieka asmeniniu vairuotojo pasirinkimu. Sutikdamas, kad prievarta juos diegti transporto priemonėse nebūtų tikslinga, S.Brundza teigė, jog tam galima rasti ir visiems tinkamų skatinimo būdų. Nors ir ta pati prievarta, pasak visą gyvenimą automobilizmui paskyrusio veterano, būtų labai sąlyginė.

„Juk šiandien niekas nesiginčija dėl to, kad automobiliuose turi būti gesintuvai, vaistinėlės ar avarinio sustojimo ženklai. Taip pat neatsiejama įrangos dalimi galėtų tapti ir vaizdo registratoriai. Juolab kad sparčiai tobulėjant technologijoms jie gerokai atpigo ir, palyginti su automobilio kaina, atsieitų visai nedaug, o jų nauda būtų didžiulė", - buvo įsitikinęs specialistas.

Pirmiausia, S.Brundzos teigimu, tuo turėtų būti suinteresuotos draudimo bendrovės. Šiandien joms, norint nustatyti avarijos kaltininką ar pasitikslinti įvykio aplinkybes, neretai tenka atlikti brangiai kainuojančias ir ne visada tikslią informaciją suteikiančias ekspertizes.

Problemų draudikai turi ir susidurdami su galimais sukčiavimo dėl neva įvykusio eismo įvykio atvejais. Viso šito būtų galima išvengti, jeigu kiekvienoje transporto priemonėje atsirastų vaizdo registratorius. Tuomet peržiūrėjus kelių transporto priemonių, buvusių įvykio vietoje, vaizdo įrašus, būtų galima nesunkiai atkurti visas susidūrimo aplinkybes ir greitai nustatyti kaltininką.

Pasak specialisto, registratoriai pasitarnautų ir susidūrimo su gyvūnu ar partrenkus pėstįjį, kai šalia nėra liudininkų, atveju. Lietuvoje tai dar nėra populiaru, tačiau internete apstu vaizdo įrašų, kur pėstieji tyčia krenta po automobilių ratais, taip imituodami eismo įvykį. Neturint vaizdo registratoriaus, vairuotojo lauktų ilgas ir sunkus įrodinėjimas, o pateikus vaizdo įrašą, visi klausimai išsispręstų iš karto.

Stiprėtų disciplina

Taip pat, S.Brundzos nuomone, visuotinais tapę vaizdo registratoriai suveiktų ir kaip disciplinuojanti priemonė.

„Viena vertus, visi vairuotojai žinotų, kad keliuose bei gatvėse yra stebimi, todėl tikrai būtų mažiau lakstančių per raudonus šviesoforus ar viršijančių greitį, nes būtų aišku, jog tokie pažeidimai bus užfiksuoti. Vairuotojai pradėtų elgtis atsakingiau ir gatvėse nebereikėtų tiek aistrų keliančių „trikojų", o policijos pareigūnai galėtų užsiimti kitais darbais, - prielaidomis dalijosi specialistas. - Registratoriai disciplinuotų ir likusius visuomenės narius, nes jie žinotų, jog gali būti užfiksuoti viešose vietose. Manau, norinčių pažeidinėti viešąją tvarką būtų mažiau. Galiausiai registratoriai padėtų kovojant su žibintų ar kitų priekinių automobilių dalių vagimis, nes jų nusikaltimai taip pat būtų fiksuojami."

Automobilių srities veterano nuomone, visų minėtų aplinkybių visuma lemia, kad vaizdo registratoriais pirmiausia turėtų būti suinteresuoti draudikai. Jie galėtų registratorius perkantiems ar turintiems vairuotojams taikyti nuolaidas, ar sugalvoti kitų skatinamųjų priemonių, kas prisidėtų prie platesnio jų naudojimo.

Paklaustas apie asmenų teisę į privatumą, S.Brundza priminė, kad kalbama apie viešąsias vietas - gatves ir kelius, o kameros viešosiose vietose - parduotuvėse, kavinėse, sporto klubuose ir t.t. - jau seniai yra tapusios Lietuvos realybe. Ir visur pabrėžiama, kad jos naudojamos asmenų saugumui užtikrinti, tad keliai neturėtų būti išimtis.

„Deja, arba kažkam naudinga, kad vyktų eismo įvykiai, o po jų kiltų ginčai, arba kažkas nėra suinteresuotas šios situacijos keliuose, kuriuose kasmet žūsta bei būna sužalojami žmonės, gerinimu. Kitų priežasčių, kodėl nepriimamas šis paprastas, tačiau veiksmingas sprendimas, aš nematau", - tokią išvadą daro ekspertas.

Apie tai, kokią įtaką eismo saugumui galėtų turėti vaizdo registratoriai, atsakė Lietuvos kelių policijos tarnyba:

„Eismo dalyvių drausmingumas priklauso nuo kiekvieno sąmoningumo ir supratimo, kad, dalyvaujant viešajame eisme, privaloma paisyti nustatytos tvarkos - Kelių eismo taisyklių reikalavimų. Svarstant, ar visuotinis vaizdo registratorių naudojimas turėtų įtakos eismo saugumui, atsakymas būtų - galbūt. Visgi tai daugiau psichologinis aspektas, suteikiantis saugumo jausmą. Tarkime, įvykus eismo įvykiui ir kilus nesutarimams tarp eismo įvykio dalyvių, vaizdo registratoriaus medžiaga prisideda sprendžiant ginčytiną situaciją ir neaiškumus. Vaizdo registratoriaus medžiaga (ne montažas) gali būti traktuojama ir kaip vienas iš administracinio nusižengimo bylos įrodymų.

Visgi, kalbant apie saugumą keliuose, atkreiptinas dėmesys į tai, kad vairuotojui, be registratoriaus, turėtų būti svarbu turėti mobiliojo telefono laikiklį, laisvų rankų įrangą, važiavimo atbulomis vaizdo fiksavimo kamerą, FM moduliatorių ir pan."

Atsakymo, ką apie vaizdo registratorių įtaką eismo saugumui galvoja Draudikų biuras, deja, nesulaukėme.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar griaudžiant naudojatės elektros prietaisais?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo sveikatos būklę?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+14 +21 C

+14 +20 C

+15 +19 C

+18 +25 C

+18 +24 C

+18 +21 C

0-5 m/s

0-4 m/s

0-4 m/s