Ar duotumėte savo sūnui vardą Austrius arba Nikonas? O dukrelei - Lūja, Perla arba Amaja? Vieniems tokie neįprasti vardai kelia šiurpą, o kitiems - gailestį. Kiti, atvirkščiai, nė neketina kreipti dėmesio į aplinkinių nuomonę ir vadina savo atžalas taip, kad šie išsiskirtų iš pilkos masės, o neįprastas vardas neštų sėkmę gyvenime. Kalbininkai tikina, jog neįprastų, iš užsienio atkeliavusių vardų bumas - laikinas ir po truputį nykstantis reiškinys, o vaikus vadinsime neįprastais, tačiau lietuviškais vardais.
Pasak Klaipėdos miesto Civilinės metrikacijos skyriaus vyresniosios inspektorės Irenos Zabulienės, uostamiesčio tėveliai vaikams panašius vardus renka ištisus dešimtmečius: „Būna, vienas kitas iškrenta iš sąrašo, vėliau vėl sugrįžta arba atsiranda koks nors naujas.“
Tačiau tėveliai nei pernai, nei šiemet nesibaimino ir retų bei negirdėtų vardų. Pasak I. Zabulienės, retus, iš užsienio atkeliavusius vardus dažniausiai renkasi ne mišrios šeimos ar užsienyje gyvenantys klaipėdiečiai, bet vietiniai gyventojai. Matyt, kažkur juos nugirdę ir besivaikantys mados.
Pernai tarp mergaičių vardų atsirado Amerita, Anija, Aprilė, Dija, Dionė, Elanda, Estėja, Geistė, Grasilė, Lūja, Linėja, Lika, Mantilė ir Perla. 2011 m. gimę berniukai gavo vardus Auštaras, Angelas, Austrius, Daironas, Daugis, Eliotas, Elunas, Garetas, Neitas, Nandas, Neiras ir Sarmatas.
Šiemet neįprastų berniukų vardų sąrašą papildė Timas, Putinas, Romarijus, Skomantas, Neidanas, Erdvilas ir Nikonas. Klaipėdoje turėtų atsiliepti ir kelios mergaitės, šaukiamos Amadėja, Imelda, Abigele, Armile, Amaja, Gaudrime, Gelme, Vėtra, Junita.
Civilinės metrikacijos skyriuje registruojant vaiko vardą prašoma abiejų tėvelių sutikimo - kad nenutiktų taip, jog vienas iš tėvų užregistruoja vieną vardą, o kitas po kelių dienų atlekia paklaikęs ir nori tą vardą pakeisti.
Vardas atėjo ekspromtu
Pernai pirmagimės dukrelės sulaukęs dainininkas Andrius Rimiškis su žmona Vaida mergaitei išrinko retą vardą - Lėja. Dainininkas pasakojo, jog prieš vaikeliui išvystant pasaulį teko nemenkai pavargti: vartė daug knygų, vardynų, domėjosi įvairiausiais vaikų vardais, tačiau to vienintelio išsirinkti niekaip nepavyko.
„Peržiūrėjome gausybę vardų, tačiau nė vienas taip ir netiko. Galiausiai ekspromtu į galvą šovė vardas Lėja. Jo neradome nė vienoje peržiūrėtoje knygoje. Tiesiog ėmė ir iškilo mintyse. Beje, šis vardas į galvą šovė tik tada, kai pagaliau pamatėme gimusią dukrelę. Iki tol apie jį net nepagalvojome. Tačiau pamatę mažylę iš karto supratome, kad jos vardas Lėja. Šis vardas todėl ir mielas, kad atėjo pats, o ne per prievartą galvojant“, - pasakojo A.Rimiškis.
Vyras teigė, jog su žmona tik vėliau pasidomėjo, ką gi reiškia dukrai duotas vardas. Pasirodo, Lėja iš hebrajų kalbos reiškia antilopę. Paklaustas, ar nesigaili, jog dukrelei išrinko neįprastą vardą, A.Rimiškis dievagojosi jog ne.
Grįšime prie savų
Kalbininkas Albinas Drukteinis, vis dažniau pastebintis ne itin malonią tendenciją vaikus vadinti neįprastais, dažniausiai iš užsienio atkeliaujančiais vardais, teigė, jog kai kuriais atvejais jis tai pateisina.
„Dabar tikrai nemažai žmonių ruošiasi išvažiuoti arba jau gyvena užsienyje. Jų vaikai su visiškai lietuviškais ir užsieniečiui sunkiai suprantamais bei ištariamais vardais svečioje šalyje gali jaustis tikrai nejaukiai. Tokiu atveju užsienietiškas ar tarptautinis vardas šiek tiek gelbėja. Tačiau sunku suprasti tuos, kurie užsienyje nėra buvę ir ten važiuoti nesiruošia, tačiau vaikus vadina ne lietuviškai. Juo labiau nesuprantu tų, kurie nori vaikams duoti nesulietuvintus vardus, pavyzdžiui, Marisol. Dar gerai, kad tai Lietuvoje neįmanoma“, - sakė A.Drukteinis.
Kalbininko teigimu, jei negyveni ar nesiruoši gyventi užsienyje, duoti vaikui užsienietišką vardą - tik keistos mados dalykas. Jo manymu, po kelių dešimtmečių tokiais vardais nei kas žavėsis, nei jų trūks. „Pastaruoju metu mes vis kratomės lietuvybės, tačiau praeis kuris laikas ir norėsime prie jos grįžti. Vadinsime vaikus gražiais lietuviškais vardais, rinksimės įprastas lietuviškas pavardes, o ne sutrumpintas“, - teigė A. Drukteinis. Jo manymu, ir dabar kiekvienas tėvelis, ieškodamas vaikui vardo, gali rasti lygiai taip pat retą ar neįprastą lietuvišką vardą - reikia tik pavartyti specialius leidinius.
„Yra tikrai labai gražių retų lietuviškų vardų, todėl tėvelius, tokiais pavadinusius savo vaikus, galime tik pasveikinti“, - sakė kalbininkas.
Klaida ištaisoma
Nors vardo pats nepasirinksi, visada yra galimybė tėvų klaidą ištaisyti. Lietuvos įstatymai leidžia vardą pasikeisti. Tiesa, tik tais atvejais, kai tam yra rimta priežastis.
Anot V.Vincevičiūtės, kartais tėvai dar vaikui nesulaukus pilnametystės sumano pakeisti jo vardą, nes suvokia parinkę netinkamą arba pats vaikas nenori būti juo vadinamas. Nuo praėjusių metų pabaigos teisingumo ministro įsakymu įtvirtinta galimybė tėvam s pakeisti nepilnamečio vaiko vardą. Prašyti pakeisti nepilnamečio vaiko vardą galima tik tuo atveju, jeigu turimas vardas neatitinka jo interesų, taip pat jeigu vaiko vardo keitimas neprieštaraus jo interesams.
Iki šių metų rugpjūčio mėnesio pabaigos Teisingumo ministeriją pasiekė 87 prašymai keisti nepilnamečio vaiko vardą. Dažniausiai pageidaujama vaiko turimus du vardus pakeisti į vieną iš jų, kuriuo vaikas vadinamas, arba vaiko turimą vieną vardą pakeisti į kitą vardą, kuriuo vaikas vadinamas ir kuriuo prisistato aplinkiniams.
Faktai
Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2012-ųjų pradžioje populiariausi vyrų vardai buvo Jonas, Vytautas, Antanas, Tomas, Mindaugas, Juozas, Darius, Kęstutis, Andrius ir Mantas. Moterų - Irena, Janina, Ona, Kristina, Lina, Danutė, Regina, Rasa, Daiva ir Aldona.
Pernai vyriškos lyties kūdikiai dažniausiai gavo tokius vardus: Matas, Jokūbas, Lukas, Nojus, Dovydas, Armandas, Emilis, Jonas, Justas ir Dominykas. Mergaitės - Ugnė, Gabija, Emilija, Kamilė, Gabrielė, Goda, Ieva, Viktorija, Austėja ir Smiltė.
Svetur
Neįprastus vardus savo vaikams linkę duoti žmonės visame pasaulyje. Tai ypač būdinga įžymybėms. Jos stengiasi savo atžalas pavadinti taip, kad šios išsiskirtų ir būtų aptariamos kone visame pasaulyje. Garsusis virėjas Džeimis Oliveris tikriausiai taptų keisčiausių vaikų vardų rekordininku - visus savo keturis vaikus jis pavadino labai neįprastais, be to, net trinariais vardais.
Dukrelės gavo Petal Blosom Rainbou (Vainiklapio Žiedė Vaivorykštė), Daisi Bu Pamela (Saulutė Pamela), Popi Hani Rouzi (Aguonų Medus Rouzė) vardus. Jaunėlis sūnus pavadintas Badi Ber Moris (Bičiulis Meškinas Morisas). Neatsilikti stengiasi ir kiti pasaulyje garsūs asmenys. Keit Holms ir Tomas Kruzas savo dukrelę pavadino Suri, o svajonių pora Angelina Džoli ir Bradas Pitas savo pirmąją tikrą dukterį pavadino Šilo. Netrūksta ir dar daugiau keistai pavadintų garsenybių vaikų - Apple (Obuolys), Sunday (Sekmadienis), Bluebell (Varpelis (gėlė) ir kitokių.
Parengta pagal „Vakarų ekspresą”