respublika.lt

Vaiko teisių tarnyba išrinktųjų nepersekioja?

(298)
2022 lapkričio 25 20:45:00
Justina GAFUROVA

Šią savaitę nuskambėjo žinia, kad galimai su narkotinėmis medžiagomis sulaikyta ir naktį areštinėje praleido žinomo dainininko Viktoro Diavaros (Viktoras Diawara) buvusi žmona, menų fabriko „Loftas" bendraįkūrėja Živilė Diavara. Pramogų pasaulio bendraminčiai ėmė ginti moterį, o kai kam kilo klausimų, kodėl vaiko teisių specialistai nesuskubo reaguoti ir dar neprisistatė prie namų durų.

×
nuotr. 2 nuotr.
Redakcijos archyvo nuotr.

 

Pasklidus žiniai apie Ž.Diavaros sulaikymą, paskelbta, kad moteris policijai sukėlė įtarimų. Patikrinimo metu jos rankinėje rasta augalinės kilmės narkotinės medžiagos likučių bei polietileninis maišelis su galimai narkotine medžiaga (įtariama, kad haliucinogeniniais grybais).

Situaciją komentavęs buvęs Ž.Diavaros vyras Viktoras LNK televizijai sakė nesuprantantis, kas įvyko. „Kažkada buvo normalu baudžiava, buvo normalu, kad moterys negali balsuoti, o tualetai buvo lauke be kanalizacijos, tad tikiuosi, kad kada nors bus nenormalu tokia reakcija, į tokius dalykus. Daug kur pasaulyje yra visiškai kitoks požiūris. Įstatymas yra įstatymas, jis galioja visiems. Aš nesupratau, kas vyko. Žmogus stovėjo, rūkė cigaretę, privažiavo policija ir pradėjo „kratyti." Kokioje šalyje mes gyvename? Kas čia per nesąmonė? Jeigu būtų buvęs kažkoks pagrindas. Kad buvo kažkokia neadekvati yra absoliutus melas. Turime įrodymų, nes ten buvo viskas filmuojama", - sakė atlikėjas.

Panaudojo dekriminalizacijos reklamai

Ginti žinomos moters socialiniuose tinkluose stojo ir liberalioji politikų bendruomenė, panaudojusi šį incidentą reklamai už narkotikų dekriminalizavimą. „Kiek dar Seimas lauks su įstatymų pakeitimais ir kiek dar gyvensime šiame absurde?", rašė „laisvietė" Morgana Danielė. Ji priminė, kad dekriminalizacijos siekiama tik kanapėms, tad liko neaišku, kuo tai susiję su Ž.Diavaros sulaikymu, kurio metu, kaip skelbiama, įtariama, kad moteris turėjo ir haliucinogeninių grybų, kurių dekriminalizuoti nėra planuojama. Kol kas.

Seimo narei M.Danielei antrino ir jos kolegė, Laisvės frakcijos seniūnė Ieva Pakarklytė: „Absurdiška, apgailėtina ir labai labai pikta, kai valstybės resursai yra švaistomi ir žmonės persekiojami pagal BK straipsnius už mažareikšmius nusižengimus."

O Vilniaus miesto tarybos narys, „laisvietis" Gediminas Jaunius buvo dar kategoriškesnis: „Jei dekriminalizacija šiai daugumai neįveikiama - Laisvės partijai nėra ką veikti tokioje vyriausybėje."

Panašu, kad tokios žinutės suveikė, nes kaip vakar rašė „Vakaro žinios", trečiadienį Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas pritarė kanapinių medžiagų dekriminalizavimo projektui.

Pasigedo vaiko teisių reakcijos

Pasklidus žiniai apie Ž.Diavaros sulaikymą, viešojoje erdvėje imta diskutuoti, kodėl į situaciją skubiai nereaguoja vaiko teisių gynėjai.

„Aš šiaip turiu labai nepatogų klausimą. Mama, auginanti mažus vaikus, vartoja narkotikus. Juk tai vaikui nesaugi aplinka, ar aš klystu? Turėjo būti iškviestos vaiko teisės ir pradėtas vaiko situacijos vertinimas. Mažų mažiausiai, skirta atvejo vadyba.

O gal Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas taikomas tik „runkeliams", bet netaikomas elitui? Ar Laisvės partija ir jos elektoratas aukščiau įstatymo?", - savo socialinio tinko anketoje svarstė teisininkas R.Aušrotas, nurodęs, kad tarp galimų rizikos veiksnių vaiko situacijos vertinimo apraše yra ir ši: „vaiko atstovai pagal įstatymą galimai turi piktnaudžiavimo psichoaktyviosiomis medžiagomis ar žalingo jų vartojimo, azartinių žaidimų priklausomybės požymių, ir tai turi neigiamą poveikį vaikui ir šeimai."

Palaikymo įstatymą pažeidusiai moteriai nesuprato ir Laisvos visuomenės instituto narė Kristina Zamarytė-Sakavičienė: „Tai narkotikų legalizavimui skirta šabloninė reklaminė akcija, kai vienas atvejis išsukamas, siekiant pakeisti visai visuomenei privalomus įstatymus. Dabar auka yra „neteisingai" areštinėje laikyta, galimai narkotikų pavartojusi, mama. Analogiškai buvo išnaudota Matuko istorija, siekiant maksimaliai sugriežtinti visoms šeimoms taikomas normas. Nemažai tų pačių reklaminių veidų... Jie turbūt pamiršo, kad Matuką nužudė narkomanai."

Sulaikė ne už ledų valgymą

Į situaciją sureagavo ir buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. „Labiausiai mane šioje istorijoje šokiruoja ne „laisviečių" pasisakymai apie legalizacijas ar dekriminalizacijas, o tai, kad pačios pagrindinės problemos niekas nė nebando aptarinėti. Toks jausmas, kad areštinė ištiko už ledų valgymą netinkamoje vietoje.

Niekam nekyla klausimų, kad gal narkotikai yra sunkios gyvenimiškos situacijos ir beviltiškumo išprovokuota problema, o moteriai ir mamai reikia pagalbos. Niekas nepasisiūlė padėti ją rasti. Niekam nekilo klausimų, o gal ji apsvaigusi grįžinėjo namo pas nepilnamečius vaikus? Gal taip būna neretai? Koks tada vaikų saugumas? Ir t.t. visiems tik kažkokios „tralialiūškės" rūpi", - rašė buvęs ministras.

Su šeima dar nesusisiekė

„Vakaro žinios" susisiekė su Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba ir sužinojo, kad kol kas vaiko teisių specialistai nepasidomėjo vaikų situacija šeimoje. Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme, pagal kurį veikia tarnyba, numatyta, kad Tarnyba ir (ar) jos teritorinis skyrius, gavęs žodžiu, raštu ar bet kokiomis nuotolinio ryšio priemonėmis pranešimą apie galimą vaiko teisių pažeidimą, kuo skubiau, bet ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo pranešimo gavimo dienos, pradeda nagrinėti pranešimą.

„Jūsų minimu atveju pranešimo nebuvo gauta, tačiau reaguodami į viešoje erdvėje pasirodžiusią informaciją, vaiko teisių gynėjai registravo pranešimą apie galimą vaiko teisių pažeidimą. Artimiausiu metu su šeima ir vaikais susisieksime, pasiūlysime jiems pagalbą", - „Vakaro žinias" informavo Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovė Alina Žilinaitė.

„Vakaro žinių" kalbintas advokatas Saulius Dambrauskas, dalyvavęs ne vienoje byloje, iškeltoje tėvams dėl galimų vaiko teisių pažeidimų, sako, kad kilęs visuomenės pasipiktinimas yra pagrįstas.

Jis sako, kad naujausia situacija tik dar kartą įrodė, kad garsiai nuskambėjusios vaikų atėmimų istorijos buvo atvejai, kai tarnyba reagavo per daug agresyviai: „Žmonės piktinasi pagrįstai ir teisingai. Susidūrėme su situacija, kai teisė praktikoje taikoma skirtingai. Vykstant tokiai situacijai, kaip sulaikymas, būtina išsiaiškinti, ar vaikai liko saugūs. Šį kartą galbūt situacijos metu vaikų saugumo klausimas jau buvo išspręstas telefonu, sužinojus, kad yra, kas jais pasirūpins, kol mama bus sulaikyta.

Gal ir gerai, kad nebuvo pulta skubėti su grubiais administraciniais veiksmais. Atvejai, kai vaiko teisių specialistai paima vaikus tuojau pat, net iš ugdymo įstaigų, yra nenormalūs. Tai yra drastiški sprendimai su piktnaudžiavimo elementais. Ir kad tai nėra taikoma žinomam žmogui, ko gero, ir parodo, kad tarnyba, taip elgdamasi, nesijaučia saugi ir teisi. Todėl šį kartą taip ir nereaguoja. Linkėčiau, kad visais atvejais situacija būtų vertinama atsargiai, kaip šiuo atveju.

Atvejai, su kuriais man tenka susidurti, dažnai būna susiję su tuo, kad žmonės, spręsdami savo šeimos ginčus, bando naudotis Vaiko teisių apsaugos tarnybos galiomis, rašo skundus vieni ant kitų, o tarnyba ganėtinai grubiai ima kištis į šeimos gyvenimą. Deja, vaiko interesai dažnai lieka už šeimos konflikto ribų. Šios tarnybos paskirtis yra tokia, kad ji turi sureaguoti, jeigu yra pavojus, kad vaiko teisės yra pažeistos. Bet didžiulė tragedija, kai mūsų teisė veikia taip, kad tam tikri ribojimai negalioja tam tikriems asmenims."

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
116
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (298)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KALĖDOS: Prezidentas Gitanas Nausėda ir ponia Diana Nausėdienė šeštadienį įžiebė pagrindinę Prezidentūros šv. Kalėdų eglę, papuoštą visoje Lietuvoje žmonių sukurtomis dekoracijomis.
  • MUZIEJAI: Kultūros ministerijai pavaldūs nacionaliniai ir respublikiniai muziejai kiekvieną paskutinį mėnesio sekmadienį kviečia lankytojus apžiūrėti savo nuolatines ekspozicijas nemokamai.
  • MOKYTOJA: Vilniaus savivaldybės komisija konstatavo, kad lietuvių kalbos mokytoja Astra Genovaitė Astrauskaitė į darbą „Juventos“ gimnazijoje grąžinta pažeidus tvarką – tinkamai nepaskelbus atrankos.
  • KONSULTANTAI: Už valstybės kontroliuojamos „Igničio grupės“ pasirengimą pritraukti privatų akcinį kapitalą ir surengti pirminį viešą akcijų siūlymą (IPO) įmonė konsultantams sumokėjo apie 900 tūkst. eurų.
  • AVARIJA: Šeštadienį Bendrajame pagalbos centre gautas pranešimas apie tai, kad Kretingos raj. sav., Darbėnų sen., Želvių k. eismo įvykio metu nukentėjo žmonės - atvykę medikai konstatavo dviejų žmonių mirtį.
  • REIDAS: Lietuvos kelių policijos tarnyba informuoja, kad lapkričio 26–28 dienomis vykdys transporto priemonių, tarp jų dviračių ir elektrinių paspirtukų, vairuotojų blaivumo, apsvaigimo nuo narkotinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų kontrolę.
  • PERDUOS: Klaipėdos miesto savivaldybės taryba antru bandymu sutiko perduoti valstybei miesto greitosios medicinos pagalbos stotį - jai priklauso 18 transporto vienetų, dispečerinė ir visa reikiama įranga.
  • SKUNDAI: Rusijos energetikos milžinės „Inter RAO“ kontroliuojamos bankrutuojančios elektros tiekėjos „Inter RAO Lietuva“, Kėdainių fosforo trąšų gamybos įmonės „Lifosa“ ir dar keturių bendrovių prašymus išbraukti jas iš sankcionuojamų įmonių sąrašo teismas turės nagrinėti iš naujo - Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas nurodė Vilniaus apygardos administraciniam teismui dar kartą nagrinėti visų įmonių skundus.
  • ADVENTAS: Prezidentas Gitanas Nausėda ir ponia Diana Nausėdienė kviečia į pirmąjį advento ir kalėdinių giesmių ciklo koncertą šį sekmadienį Prezidento rūmų kieme.
  • ATLIKĖJA: Lietuvos Užsienio reikalų ministerija teigia neradusi teisinio pagrindo įtraukti Rusijoje populiarią ukrainiečių atlikėją Svitlaną Lobodą į nepageidaujamų asmenų sąrašą.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar dalyvausite savo miesto eglutės įžiebimo šventėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurį iš šių kandidatų norėtumėte matyti Vilniaus meru?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-5 0 C

-4 0 C

 

-2 +1 C

-2 +1 C

-2 +1 C

 

0 +1 C

0-3 m/s

0-4 m/s

 

0-6 m/s