Štai Danijos pareigūnai nustatė vieną šios šalies bendrovę, kuri maistą senelių namams gamino betono maišyklėje. O Lietuvoje atsirado įmonė, globos namams tiekusi prastesnės kokybės dešreles. Aišku, baisiau atrodytu, jei jiems košė betono maišyklėje būtų maišoma. „Vakaro žinios“ aiškinosi, ką iš tiesų valgo globos namų gyventojai ir ligoniai.
Šiais metais VMVT patikrino 88 proc. tiek suaugusiųjų, tiek vaikų globos įstaigų. Tyrimo rezultatai parodė, kad šias įstaigas reikia priskirti prie vidutinės rizikos grupės, tai yra tikrinimai čia turi būti atliekami vieną kartą per metus.
Pasak VMVT Maisto skyriaus vyr. specialistės Astos Maminskienės, suaugusiųjų globos įstaigose daugiausia buvo nustatyta bendrų higienos normų pažeidimų (48 proc.), o vaikų globos įstaigose specialistams didžiausią nerimą kelia tai, kad čia nustatoma nemažai (19 proc.) pažeidimų, kai maiste naudojami neleistini priedai.
„Vaikų globos įstaigos privalo dirbti pagal valgiaraščius, jie turi būti suderinti su sveikatos centru arba naudojamasi Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintais valgiaraščiais. Pagal nesuderintus valgiaraščius dirba 6 proc. šalies vaikų globos įstaigų“, - pasakojo VMVT Maisto skyriaus vyr. specialistė.
Pasak jos, suaugusiųjų globos įstaigose valgiaraščio derinti pagal teisės aktų reikalavimus nereikia. Įstaiga pati parengia valgiaraščius pagal norminius dokumentus (kalorijų kiekis, baltymai, riebalai, angliavandeniai).
Vis dėlto tai nereiškia, kad suaugusiųjų globos namuose nepasitaiko atvejų, kai jų gyventojai tik vėliau sužino, kokį iš tikrųjų maistą valgė.
Štai VMVT pareigūnai neseniai nustatė, kad įmonė „Damsa“, kas mėnesį Didvyžių (Vilkaviškio r.) socialinės globos namams tiekianti po 250 kg dešrelių, dėl jų tikrosios rūšies apgaudinėjo čia gyvenančius psichikos negalią turinčius žmones. Mat jiems tiekiamos esą aukščiausios rūšies dešrelės iš tikrųjų buvo antrarūšės.
Įmonės „Damsa“ direktorė Auksė Vaičaitienė, išgirdusi „Vakaro žinių“ klausimą, kodėl neįgaliesiems tiekė prastesnes dešreles, nei deklaravo, pokalbį iš karto nutraukė. Gal prabilo gėdos jausmas? Beje, minėta įmonė už tokį apgaudinėjimą jau buvo bausta prieš trejus metus - tąkart sumokėjo 5 tūkst. litų baudą.
„Kai maisto tvarkytojas nekreipia dėmesio į mūsų tarnybos nuobaudas, tokias įmones viešiname žiniasklaidoje, įtraukiame į nepatikimų įmonių sąrašą, pranešame savivaldybėms. Tokių įstaigų, aišku, pasitaiko, bet jų, laimei, nėra daug“, - sakė A.Maminskienė.
Tiesa, A.Maminskienė negailėjo pagyrų Lietuvos ligoninėms, mat šįmet patikrinus 98 proc. ligoninių paaiškėjo, kad net 50 proc. jų dirba apskritai be jokių pažeidimų.
„Kitose ligoninėse dažniausiai nustatomi bendri higienos pažeidimai - 57 proc., nors pernai tokių pažeidimų buvo mažiau - 51 proc. Produktų pažeidimų šiais metais ligoninėse sumažėjo: pernai buvo 7 proc., šįmet - 4 proc.“, - teigė ji.
Anot A.Maminskienės, VMVT dėl visų minėtų įstaigų - ar globos namų, ar ligoninių - iš gyventojų dažniausiai sulaukia skundų, kad maistas neskanus ir patiekiamas ataušęs.
Lietuvoje socialinės globos įstaigų yra 116, ligoninių - 183, suaugusiųjų globos namų (tarp jų ir senelių namų) - 163.
Faktai
Vaikų socialinės globos įstaigos, kuriose 2014 m. nustatyti draudžiami maisto priedai:
1. Elektrėnų sav. Beižionių vaikų globos namų maisto tvarkymo skyrius (MTS);
2. VšĮ Rumšiškių dienos centro MTS;
3. Kalvarijų sav. vaikų laikinosios globos namų MTS;
4. Klaipėdos sutrikusio vystymosi kūdikių namų MTS;
5. BĮ Klaipėdos miesto šeimos ir vaiko gerovės centro namų MTS;
6. Valgykla Linkaučių vaikų globos namų MTS (UAB „Lisitėja“);
7. Šiaulių vaikų globos namų „Šaltinis“ MTS;
8. BĮ Tauragės vaikų globos namų „Šaltinėlis“ MTS;
9. S.Rečiugienės firma, valgykla Lentvario vaikų globos namuose;
10. VšĮ Vaikų laikinosios globos namų „Atsigręžk į vaikus“ filialo Čižiūnų laikinosios globos centro MTS;
11. Vilniaus Žolyno vaikų socialinės globos namų MTS;
12. BĮ Vilniaus miesto vaikų ir jaunimo pensiono MTS;
13. Lietuvos kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų ugdymo centro MTS;
14. Vilniaus apskrities sutrikusio vystymosi kūdikių namų MTS;
15. Vilniaus vaikų globos namų „Gilė“ MTS;
16. Vaikų laikinosios globos namų „Atsigręžk į vaikus“ MTS;
17. Šilo specialiosios mokyklos MTS (UAB „Indola“);
18. Vilniaus Minties vaikų socialinės globos namų MTS;
19. Vilniaus Antakalnio vaikų socialinės globos namų MTS;
20. Vaiko ir motinos globos namų „Užuovėja“ MTS.
Suaugusiųjų globos įstaigos (nustatyti technologiniai pažeidimai):
1. Dotnuvos slaugos namai;
2. VšĮ „Gyvenimo viltis“ globos namai (Klaipėdos r.).
VMVT duomenys
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“