Daugiavaikė mama, visuomenininkė Indrė PETKEVIČIENĖ sako, jog Lietuvoje daugėja sąmoningų šeimų, apsisprendusių turėti daugiau vaikų, tokių šeimų misija - išauklėti savo atžalas dorais žmonėmis. Nes tokie piliečiai - valstybės turtas.
- Kada supratote, jog norite gausios šeimos?
- Tiesą sakant, apie tai negalvojau, gyvenimas pats sudėlioja, kaip turi būti. Esu laiminga būdama daugiavaikė mama. Pirmų dviejų dukrų susilaukiau labai jauna, tuo metu dar studijavau, tačiau įgijau magistro laipsnį augindama du vaikus. Padėdavo močiutės, kai reikėjo eiti į paskaitas. Vėliau atsirado dar dvi dukros. Iki tol teko patirti nemažai gyvenimo išbandymų. Slaugiau mamą, kuri sirgo sunkia reta liga. Per vienus metus patyriau dvigubą šoką, nes sužinojome mamos diagnozę, kad jai liko gyventi dveji metai, ir dar vyrui 30-mečio proga diagnozavo piktybinę kraujo ligą - leukemiją. Tuo metu man nebuvo nė 30 metų, gyvenimo išbandymai mane labai subrandino. Mamos netekau per tėčio gimtadienį, širdyje pasidarė labai tuščia. Turėjau dvi dukras, bet jaučiau, kad dar kažko trūksta. Taigi nusprendėme, kad turėsime trečią vaikelį, iš tiesų mūsų Smiltė yra tikras gėrio įsikūnijimas, visada šypsosi.
Gimus trečiam vaikui prisijungiau prie Daugiavaikių šeimų asociacijos, ten pasijaučiau lyg turėčiau mažai vaikų, nes šeimos ir po šešis augina. Atėjo supratimas, kad vyresnėlės išaugusios išeis į gyvenimą, o mažoji liks viena, reikia broliuko ar sesutės. Taip gimė mūsų ketvirtoji dukrytė Vaiva.
Deja, visuomenėje dar sklando mitas, kad daugiavaikės šeimos yra asocialios ir tokioms reikia paramos. Iš dalies į asociaciją įstojau todėl, kad mano tikslas – vienyti darnias sąmoningas šeimas. Mes žinome, kas yra kontracepcija, bet turėti didelę šeimą yra sąmoningas apsisprendimas.
- Stereotipinis požiūris į gausias šeimas žeidžia?
- Aišku, bet turiu keturis vaikus ir tikrai tuo didžiuojuosi. Džiaugiamės, kad negauname pašalpų, tačiau didžiuojamės, kad yra tokia priemonė kaip, pavyzdžiui, Šeimos kortelė, su ja šeimos gauna nuolaidas tiek kinui, baseinui, kavinei ir pan. Šeimos kortelės projektą administruoja Daugiavaikių šeimų asociacija kaip nevyriausybinė organizacija, mes rūpinamės šios kortelės sklaida regionuose. Su malonumu dirbu prie šio projekto. Jeigu turite tris vaikus, jums jau priklauso ši kortelė, nepaisant pajamų, žmonės gali apsilankyti www.seimos-kortele.lt puslapyje ir sužinoti, kaip ją užsisakyti. Šeimos kortelė startavo 2019 metų rugsėjo 1 dieną, pradėjo su 6 partneriais, o dabar jų yra daugiau nei 180. Šiuo metu visoje Lietuvoje Šeimos kortelę turi daugiau nei 16 tūkst. žmonių. O planuojama išdalyti apie 40 tūkst. tokių kortelių. Verslas duoda nuolaidas šeimoms, bet tuo pačiu paskleidžia žinią apie save. Žmonės labiausiai džiaugiasi „Maxima“ nuolaidomis, kiti džiaugiasi masažo galimybėmis, kai gali vaiką pigiau nuvesti.
- Verslas dažniau sutinka dalytis ar ne?
- Kaip kurie, yra sąmoningų verslų, kurie iškart sako, „žinoma, bendradarbiausime“, deriname sutartį, su tokiais lengviausia. Kiti linkę pagalvoti, bet pasirašo. Kiti linkę pasirašyti dėl marketinginių dalykų. Sunkiausia būna su tais, kurie nemoka pasakyti „ne“ ir sako, dar palaukite ir taip tempia gumą. Geriau, kai iškart pasako „ne“, tada viskas aišku.
Manau, prisidėjimas, kad kuo daugiau daugiavaikių šeimų turėtų pigesnes jiems aktualias paslaugas, prekes, yra svarbu. Nes daugiavaikės šeimos yra tokie patys žmonės, kaip visi, joms aktualu viskas. Tikrai nesakau, kad aš darau didelius darbus, bet man malonu ir gera padėti, prisidėti, pagelbėti kitiems, kuo tik galiu. Kadais dirbau Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, sužinojau, kad ten žmonės koronaviruso pandemijos metu pritrūko kaukių. Parašiau į feisbuko grupę, siuvančios mamos prisiuvo kaukių ir išdalijo. Aš tik skyriau šiek tiek laiko, šiek tiek pakuravau ir viskas. Rodos, nieko ypatingo. Tiesiog gera žinoti, kad bet kažkokią, kad ir nedidelę, dalelę savęs gali duoti kitam. Gyvenime vadovaujuosi šia taisykle.
Savo dukras irgi auklėju, kad jos būtų empatiškos, atjaučiančios kitus. Svarbiausia yra žmonės, tarpusavio pagalba ir supratimas. Vis tiek suvoki, kad viskas gyvenime yra laikina. Todėl turime branginti vienas kitą ir šeimoje, ir aplinkoje.
- Ką patartumėte tiems, kurie dar dvejoja, ar reikia daugiau atžalų šeimoje?
- Mes su vyru dažnai sakome, kad „mūsų daug ir mes esame jėga“. Visada gera kartu susirinkti prie vieno stalo, pasidalyti įspūdžiais. Nedrįstu sakyti, kad gimdykite į valias, čia kiekvieno pasirinkimas. Bet vaikai iš tiesų duoda daugiau, nei ima. Vaikai yra šeimos palaima. Ateina, apsikabina ir pamiršti visus vargus.