respublika.lt

Už sostinės valdžią susimokės gyventojai (10)

2020 lapkričio 20 06:55:08
Danas NAGELĖ

Remigijaus Šimašiaus, kaip Vilniaus mero, ir Povilo Poderskio, kaip administracijos direktoriaus, vadovaujama sostinės savivaldybė toliau šiurpina gyventojus. Miestas jau figūruoja baudžiamojoje byloje, yra sulaukęs 55 tūkst. eurų baudos, o dabar dar ir 500 tūkst. eurų bauda teismo už neteisėtus savivaldybės veiksmus „įsūdyta". Nepaisant to, specialiojo liudytojo statusą baudžiamojoje byloje turintis P.Poderskis ramia sąžine sako, kad milžinišką baudą sumokės ne nusikaltę valdininkai ar jis pats, o miesto biudžetas, tai yra niekuo dėti miestelėnai.

×
nuotr. 7 nuotr.
Remigijus Šimašius su Povilu Poderskiu gali nuvaldyti miestą į visišką bankrotą. Stasio Žumbio nuotr.


Pusės milijono bauda

Naujausia nemaloni naujiena Vilniui - Aukščiausiasis Teismas savivaldybės administracijai skyrė 0,5 mln. eurų baudą už pažeidimus, padarytus vertinant įmonių, dalyvavusių 31 mln. eurų vertės Liepkalnio, Žirnių gatvių ir Minsko plento sankryžos rekonstrukcijos konkurse, pasiūlymus. Kadangi sprendimą priėmė aukščiausios instancijos teismas, jo skųsti nebeįmanoma.

Tiesa, nors teismas savivaldybės veiksmus pripažino neteisėtais, dėl viešojo intereso apsaugos nepanaikino neteisėtai sudarytos pirkimo sutarties (juk neardysi sankryžos, į kurios atnaujinimą jau sukišta apie 23 mln. eurų), tik skyrė baudą. Teismui kelių tiesimo bendrovė „Panevėžio keliai" skundė savivaldybės sprendimą atmesti jos pasiūlymą ir konkurso laimėtojomis paskelbti bendroves „Fegda" ir „Tilsta".

Baudžiamoji byla

Tai - ne pirma šiais metais teismų Vilniui skirta bauda. Vasarį Lietuvos apeliacinis teismas pritarė pernykščiam Vilniaus apygardos teismo sprendimui skirti 55,3 tūkst. eurų baudą dėl Profsąjungų rūmų griovimo darbų istorijos, abu teismai pripažino, kad bendrovės pastato griovimo darbų konkurso laimėtojas buvo išrinktas nepagrįstai ir skyrė savivaldybės administracijai 55 284 eurų baudą.

„Ne tik bauda yra žala. Žala yra ir darbų kainos skirtumas, nes antro pasiūlymo kaina buvo tik 1,2 mln. eurų, o pirmos vietos laimėtojui sumokėta 1,8 mln. eurų. Antros vietos laimėtojas išmestas tik dėl to, kad neatitiko kažkokių dirbtinai sukurtų reikalavimų, nors griauna pastatus visoje Lietuvoje ir visiems yra gerai. O Vilniui kažkodėl neatitinka reikalavimų. Reikia tik retoriškai klausti, kas tą kainų skirtumą pasidalins, ar tuo asmeniškai nebuvo suinteresuotas P.Poderskis", - taip šią istoriją įvertino sostinės tarybos opozicijos atstovas Žilvinas Šilgalis.

Negana to, Vilniaus miesto savivaldybė pakliuvo ir į Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) akiratį. Jos atliekamame tyrime P.Poderskiui suteiktas specialiojo liudytojo statusas, tai reiškia, jog yra duomenų, rodančių, kad asmuo galimai padarė nusikaltimą, bet kol kas trūksta įrodymų. FNTT nurodė, kad tyrimas atliekamas ir dėl galimo sostinės savivaldybės administracijos atsakingų asmenų galimo piktnaudžiavimo bei turto iššvaistymo.

P.Poderskis šių metų kovo 30 d. pasirašė pirkimo sutartį su UAB „Andrikus" dėl 10 vienetų stacionarių kvėpavimo aparatų, sutarties kaina - 270 300 eurų. Beje, jau perkant aparatus Sveikatos apsaugos ministerija juos buvo įvardinusi kaip netinkamus.

„Direktorius tai gerai žinojo. Taip pat negali nuostabos nekelti faktas, kad užsakovas tiekėjui apmokėjo už negautas prekes 100 proc. avansiniu mokėjimu. Tad mokesčių mokėtojų pinigai panaudoti neteisėtai, o pats pirkimas buvo beprasmis ir nereikalingas. Tai yra, konstatuotinas sąmoningas žalos padarymas mokesčių mokėtojų lėšomis. Pirkimo būdas, kuomet sumokamas avansas ir prekė perkama 5 kartus brangiau, yra neskaidrus ir nelogiškas, rodantis, kad P.Poderskis nėra kompetentingas vykdyti elementarias pareigas, o jo veiksmai sukelia tiesioginę žalą mokesčių mokėtojams bei sudaromos tiesioginės prielaidos korupcijai", - „Vakaro žinioms" sakė Ž.Šilgalis.

Nebaudžiamumo atmosfera

FNTT atstovė spaudai Modesta Zdanauskaitė „Vakaro žinias" informavo, kad atlikti tyrimus dėl savivaldybei skirtų baudų ne šios tarnybos kompetencija, o „atliekamame ikiteisminiame tyrime dėl dešimties vienetų plaučių dirbtinio ventiliavimo aparatų pirkimo, įtarimai kol kas nėra pareikšti, administracijos direktoriaus statusas tyrime nepasikeitė, o pats ikiteisminis tyrimas toliau tęsiamas".

Pats P.Poderskis „Vakaro žinioms" sakė, kad jokios informacijos apie bylą, kurioje jam suteiktas specialiojo liudytojo statusas, neturi, nes jos niekas jam neteikia.

„O dėl tos skirtos pusės milijono eurų baudos - ji bus sumokėta iš biudžeto", - be jokios sąžinės graužaties atkirto P.Poderskis, nors ir pripažino, kad paslaugas pirko (kitaip tariant, yra kaltininkė) jo vadovaujama savivaldybės administracija.

„Sukuriama nebaudžiamumo atmosfera, nes ką bepadarysi, vis tiek sumokės mokesčių mokėtojai, nėra jokios asmeninės atsakomybės. Todėl galima daryti, ką tik nori. Suprantu, kad vieną kartą galima suklysti. Tačiau Poderskis daro klaidą po klaidos ir taip tuoj visą Vilniaus biudžetą „ištratins", o jau ir taip skola - milžiniška. Kai vieną kartą suklydai ir toliau darai tą patį, tada, atrodo, kad jau yra tyčinis veikimas, galimai siekiant asmeninės naudos", - situaciją įvertino Ž.Šilgalis.

Situaciją komentuoja sostinės tarybos Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vydūnas SADAUSKAS:

„Prie jau išvardintų savivaldybės „bėdų" galima pridėti ir dar kelias. Pavyzdžiui, skandalą dėl Lazdynų baseino. Taip pat savivaldybės administracijos pastato remontą", - sakė V.Sadauskas.

Pastato 19-20 aukštų kelių kabinetų remontas kainavo 300 tūkst. eurų. Nepriklausomas ekspertas nustatė, kad remonto įkainiai yra nepagrįsti, o vietomis darbų kainos 10 kartų didesnės nei kainos rinkoje. Kontrolės ir audito tarnyba konstatavo, kad nurodytas viešasis pirkimas vykdytas neteisėtai, nes pirkimai buvo dirbtinai suskaidyti į dalis, kad kiekvienos dalies pirkimo vertė būtų mažesnė nei 10 tūkst. eurų be PVM ir kad būtų galima pritaikyti neskelbiamos apklausos mažos vertės pirkimo būdą.

„Mūsų komisija atliko tyrimą ir dėl Profsąjungų rūmų griovimo darbų. Kadangi buvo padaryta žala, kreipėmės į prokuratūrą dėl viešojo intereso gynimo - kad žala būtų išieškota iš kaltininkų", - atskleidė V.Sadauskas. Prokuratūra kol kas atsakymo nepateikė.

Pasak jo, baudą sumokėjo savivaldybė, tačiau, kai komisija dėl to sukėlė šaršalą, savivaldybei pinigus pervedė savivaldybės bendrovė „Vilniaus vystymo kompanija", kuri ir pirko Profsąjungų rūmų griovimo darbus.

„Kai paklausėme, kaip buvo nubausti kaltininkai, pasakė, kad buvo pravestas švietėjiško pobūdžio pokalbis su darbuotojais", - stebėjosi V.Sadauskas, anot kurio, jei žala buvo padaryta, tai ją kažkas turėjo padaryti. O dabar atrodo, kad žala atsirado pati arba ją padarė mokesčių mokėtojai.

Anot pašnekovo, dėl visų minėtų ir neminėtų istorijų sostinės tarybos opozicija inicijavo interpeliaciją P.Poderskiui (nes teisiškai jis, kaip valdantis miesto ūkį, o ne meras, yra atsakingas už pirkimus), tačiau R.Šimašius pasistengė, kad jo bendražygiui nemalonus klausimas į tarybos posėdžio darbotvarkę nebūtų įtrauktas. Tokie mero veiksmai apskųsti teismui.

„Jei teismai pripažino, kad buvo padaryti pažeidimai, tai žala turi būti išieškota iš tiesioginių kaltininkų, o ne sumokėta iš biudžeto", - reziumavo V.Sadauskas.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (10)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Dienos klausimas

Kokiu būdu naudositės Galimybių pasu?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Didysis šeimų maršas jau šeštadienį. Ar dalyvausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų
2. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
3. „MARŠ, MARŠ, TRA-TA-TA!“
4. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
5. ŠEIMOS GYNIMO MARŠAS - LIETUVOS ŠANSAS AR KVAILIŲ VILTIS?
6. Bažnyčia stos mūru už šeimą
7. Vitas Tomkus: PIRMYN VERGAI NUŽEMINTIEJI, ATSTUMTIEJI, NUSKRIAUSTIEJI IR NUTEISTIEJI!
8. Arvydas JUOZAITIS: „Palaikau šeimos žygį. Reikia, kad jis būtų“
9. Goda JUOCEVIČIŪTĖ: Sveiki žmonės – kaip raupsuotieji
10. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
11. DIDŽIOJI IŠPAŽINTIS
12. Vitas Tomkus: NE TAU, MARTYNAI, MĖLYNAS DANGUS!!!
13. Algimantas RUSTEIKA: Geras pensininkas - miręs pensininkas
14. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
15. Audrius BUTKEVIČIUS: Kam Dievas siunčia karvelį?
16. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
17. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
18. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
19. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
20. Vitas TOMKUS: „Musė maišė, musė maišė, uodas vandens nešė!“
21. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
22. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
23. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
24. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
25. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+12 +15 C

+9 +15 C

 

+6 +12 C

+17 +20 C

+11 +20 C

 

+12 +18 C

0-4 m/s

0-5 m/s

 

0-5 m/s

       

Nuorodos