respublika.lt

Už sostinės valdžią susimokės gyventojainuotraukos (8)

2020 lapkričio mėn. 20 d. 06:55:08
Danas NAGELĖ

Remigijaus Šimašiaus, kaip Vilniaus mero, ir Povilo Poderskio, kaip administracijos direktoriaus, vadovaujama sostinės savivaldybė toliau šiurpina gyventojus. Miestas jau figūruoja baudžiamojoje byloje, yra sulaukęs 55 tūkst. eurų baudos, o dabar dar ir 500 tūkst. eurų bauda teismo už neteisėtus savivaldybės veiksmus „įsūdyta". Nepaisant to, specialiojo liudytojo statusą baudžiamojoje byloje turintis P.Poderskis ramia sąžine sako, kad milžinišką baudą sumokės ne nusikaltę valdininkai ar jis pats, o miesto biudžetas, tai yra niekuo dėti miestelėnai.

×
nuotr. 7 nuotr.
Remigijus Šimašius su Povilu Poderskiu gali nuvaldyti miestą į visišką bankrotą. Stasio Žumbio nuotr.


Pusės milijono bauda

Naujausia nemaloni naujiena Vilniui - Aukščiausiasis Teismas savivaldybės administracijai skyrė 0,5 mln. eurų baudą už pažeidimus, padarytus vertinant įmonių, dalyvavusių 31 mln. eurų vertės Liepkalnio, Žirnių gatvių ir Minsko plento sankryžos rekonstrukcijos konkurse, pasiūlymus. Kadangi sprendimą priėmė aukščiausios instancijos teismas, jo skųsti nebeįmanoma.

Tiesa, nors teismas savivaldybės veiksmus pripažino neteisėtais, dėl viešojo intereso apsaugos nepanaikino neteisėtai sudarytos pirkimo sutarties (juk neardysi sankryžos, į kurios atnaujinimą jau sukišta apie 23 mln. eurų), tik skyrė baudą. Teismui kelių tiesimo bendrovė „Panevėžio keliai" skundė savivaldybės sprendimą atmesti jos pasiūlymą ir konkurso laimėtojomis paskelbti bendroves „Fegda" ir „Tilsta".

Baudžiamoji byla

Tai - ne pirma šiais metais teismų Vilniui skirta bauda. Vasarį Lietuvos apeliacinis teismas pritarė pernykščiam Vilniaus apygardos teismo sprendimui skirti 55,3 tūkst. eurų baudą dėl Profsąjungų rūmų griovimo darbų istorijos, abu teismai pripažino, kad bendrovės pastato griovimo darbų konkurso laimėtojas buvo išrinktas nepagrįstai ir skyrė savivaldybės administracijai 55 284 eurų baudą.

„Ne tik bauda yra žala. Žala yra ir darbų kainos skirtumas, nes antro pasiūlymo kaina buvo tik 1,2 mln. eurų, o pirmos vietos laimėtojui sumokėta 1,8 mln. eurų. Antros vietos laimėtojas išmestas tik dėl to, kad neatitiko kažkokių dirbtinai sukurtų reikalavimų, nors griauna pastatus visoje Lietuvoje ir visiems yra gerai. O Vilniui kažkodėl neatitinka reikalavimų. Reikia tik retoriškai klausti, kas tą kainų skirtumą pasidalins, ar tuo asmeniškai nebuvo suinteresuotas P.Poderskis", - taip šią istoriją įvertino sostinės tarybos opozicijos atstovas Žilvinas Šilgalis.

Negana to, Vilniaus miesto savivaldybė pakliuvo ir į Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) akiratį. Jos atliekamame tyrime P.Poderskiui suteiktas specialiojo liudytojo statusas, tai reiškia, jog yra duomenų, rodančių, kad asmuo galimai padarė nusikaltimą, bet kol kas trūksta įrodymų. FNTT nurodė, kad tyrimas atliekamas ir dėl galimo sostinės savivaldybės administracijos atsakingų asmenų galimo piktnaudžiavimo bei turto iššvaistymo.

P.Poderskis šių metų kovo 30 d. pasirašė pirkimo sutartį su UAB „Andrikus" dėl 10 vienetų stacionarių kvėpavimo aparatų, sutarties kaina - 270 300 eurų. Beje, jau perkant aparatus Sveikatos apsaugos ministerija juos buvo įvardinusi kaip netinkamus.

„Direktorius tai gerai žinojo. Taip pat negali nuostabos nekelti faktas, kad užsakovas tiekėjui apmokėjo už negautas prekes 100 proc. avansiniu mokėjimu. Tad mokesčių mokėtojų pinigai panaudoti neteisėtai, o pats pirkimas buvo beprasmis ir nereikalingas. Tai yra, konstatuotinas sąmoningas žalos padarymas mokesčių mokėtojų lėšomis. Pirkimo būdas, kuomet sumokamas avansas ir prekė perkama 5 kartus brangiau, yra neskaidrus ir nelogiškas, rodantis, kad P.Poderskis nėra kompetentingas vykdyti elementarias pareigas, o jo veiksmai sukelia tiesioginę žalą mokesčių mokėtojams bei sudaromos tiesioginės prielaidos korupcijai", - „Vakaro žinioms" sakė Ž.Šilgalis.

Nebaudžiamumo atmosfera

FNTT atstovė spaudai Modesta Zdanauskaitė „Vakaro žinias" informavo, kad atlikti tyrimus dėl savivaldybei skirtų baudų ne šios tarnybos kompetencija, o „atliekamame ikiteisminiame tyrime dėl dešimties vienetų plaučių dirbtinio ventiliavimo aparatų pirkimo, įtarimai kol kas nėra pareikšti, administracijos direktoriaus statusas tyrime nepasikeitė, o pats ikiteisminis tyrimas toliau tęsiamas".

Pats P.Poderskis „Vakaro žinioms" sakė, kad jokios informacijos apie bylą, kurioje jam suteiktas specialiojo liudytojo statusas, neturi, nes jos niekas jam neteikia.

„O dėl tos skirtos pusės milijono eurų baudos - ji bus sumokėta iš biudžeto", - be jokios sąžinės graužaties atkirto P.Poderskis, nors ir pripažino, kad paslaugas pirko (kitaip tariant, yra kaltininkė) jo vadovaujama savivaldybės administracija.

„Sukuriama nebaudžiamumo atmosfera, nes ką bepadarysi, vis tiek sumokės mokesčių mokėtojai, nėra jokios asmeninės atsakomybės. Todėl galima daryti, ką tik nori. Suprantu, kad vieną kartą galima suklysti. Tačiau Poderskis daro klaidą po klaidos ir taip tuoj visą Vilniaus biudžetą „ištratins", o jau ir taip skola - milžiniška. Kai vieną kartą suklydai ir toliau darai tą patį, tada, atrodo, kad jau yra tyčinis veikimas, galimai siekiant asmeninės naudos", - situaciją įvertino Ž.Šilgalis.

Situaciją komentuoja sostinės tarybos Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vydūnas SADAUSKAS:

„Prie jau išvardintų savivaldybės „bėdų" galima pridėti ir dar kelias. Pavyzdžiui, skandalą dėl Lazdynų baseino. Taip pat savivaldybės administracijos pastato remontą", - sakė V.Sadauskas.

Pastato 19-20 aukštų kelių kabinetų remontas kainavo 300 tūkst. eurų. Nepriklausomas ekspertas nustatė, kad remonto įkainiai yra nepagrįsti, o vietomis darbų kainos 10 kartų didesnės nei kainos rinkoje. Kontrolės ir audito tarnyba konstatavo, kad nurodytas viešasis pirkimas vykdytas neteisėtai, nes pirkimai buvo dirbtinai suskaidyti į dalis, kad kiekvienos dalies pirkimo vertė būtų mažesnė nei 10 tūkst. eurų be PVM ir kad būtų galima pritaikyti neskelbiamos apklausos mažos vertės pirkimo būdą.

„Mūsų komisija atliko tyrimą ir dėl Profsąjungų rūmų griovimo darbų. Kadangi buvo padaryta žala, kreipėmės į prokuratūrą dėl viešojo intereso gynimo - kad žala būtų išieškota iš kaltininkų", - atskleidė V.Sadauskas. Prokuratūra kol kas atsakymo nepateikė.

Pasak jo, baudą sumokėjo savivaldybė, tačiau, kai komisija dėl to sukėlė šaršalą, savivaldybei pinigus pervedė savivaldybės bendrovė „Vilniaus vystymo kompanija", kuri ir pirko Profsąjungų rūmų griovimo darbus.

„Kai paklausėme, kaip buvo nubausti kaltininkai, pasakė, kad buvo pravestas švietėjiško pobūdžio pokalbis su darbuotojais", - stebėjosi V.Sadauskas, anot kurio, jei žala buvo padaryta, tai ją kažkas turėjo padaryti. O dabar atrodo, kad žala atsirado pati arba ją padarė mokesčių mokėtojai.

Anot pašnekovo, dėl visų minėtų ir neminėtų istorijų sostinės tarybos opozicija inicijavo interpeliaciją P.Poderskiui (nes teisiškai jis, kaip valdantis miesto ūkį, o ne meras, yra atsakingas už pirkimus), tačiau R.Šimašius pasistengė, kad jo bendražygiui nemalonus klausimas į tarybos posėdžio darbotvarkę nebūtų įtrauktas. Tokie mero veiksmai apskųsti teismui.

„Jei teismai pripažino, kad buvo padaryti pažeidimai, tai žala turi būti išieškota iš tiesioginių kaltininkų, o ne sumokėta iš biudžeto", - reziumavo V.Sadauskas.

 

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (8)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • BE PANIKOS - NEVERYGINĖ STATISTIKA: per šių metų sausio-rugsėjo mėnesius Lietuvoje mirė 29699 žmonės (pernai per tą patį laiką mirė 29017 žmonių), iš jų nuo kraujotakos sistemos ligos – 16137; nuo piktybinių navikų - 6070; kitos mirties priežastys - 2772; išorinės mirties priežastys - 1689; virškinimo sistemos ligos - 1548; kvėpavimo sistemos ligos - 859; infekcinės ir parazitinės ligos - 529; DĖL „COVID-19“ – 95 ŽMONĖS.
 • KORONAVIRUSAS: Lietuvoje nustatytas pirmas koronaviruso atvejis audinių ūkyje.nustatytas pirmas koronaviruso atvejis audinių ūkyje.
 • PERKA: sostinės savivaldybė perka 55 socialinius butus įvairiuose miesto rajonuose – 10 vieno kambario butų, 10 – dviejų, 10 – trijų ir 5 keturių kambarių butus.
 • EISMO ĮVYKIAI: praėjusią parą, lapkričio 25-ąją, Lietuvos keliuose policijos pareigūnai užregistravo 62 eismo įvykius, 7-iuose iš jų sužeisti 7 žmonės.
 • INDIJOJE: ketvirtadienio rytą prie Indijos pietinės pakrantės priartėjo didelis ciklonas, audra pražudė mažiausiai penkis žmonės, išvartė medžius bei elektros stulpus.

 • GALI SUTRIKTI: naktį iš ketvirtadienio į penktadienį gali kilti sutrikimų naudojantis Smart-ID ir mobiliuoju parašu.
 • PRATĘSĖ: Vokietija iki gruodžio 20 d. pratęsė dėl antrosios koronaviruso bangos įvestus karantino apribojimus.
 • SKAIČIAI: pasaulyje patvirtintų koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejų skaičius perkopė 60 mln., rodo agentūros AFP renkami oficialūs duomenys.
 • KARANTINAS: Liuksemburgo parlamentas pritarė priemonių kovoje su koronaviruso pandemija griežtinimui: nedidele balsų dauguma pritarta vyriausybės įstatymo projektui, numatančiam dalinio karantino įvedimą.
 • PAPROTESTAVO: Tarptautinę smurto prieš moteris dieną nuoga „Femen“ aktyvistė surengė protestą prie Ukrainos prezidentūros; ant jos kūno buvo užrašyta „Stambulo konvencija“.
 • DEGA: Alytaus rajono Panemuninkėlių kaime dega vilkikas su dujų cisterna.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar pritariate muziejų ir galerijų atidarymui?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar dėl pandemijos pasikeis Jūsų išlaidos kalėdinėms dovanoms?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

0 +1 C

+1 +3 C

 

-1 0 C

 +2 +3 C

+4 +7 C

 

 +2 +4 C

0-5 m/s

0-5 m/s

 

0-4 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.1890 PLN - 4.4679
RUB - 90.0123 CHF - 1.0835
GBP - 0.8913 NOK - 10.5488

Nuorodos