respublika.lt

Už efektyvų elektros naudojimą apdovanota „Norfos mažmena“

(0)
Publikuota: 2015 vasario 14 11:47:17, Justina KABAKAITĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 2 nuotr.
Už efektyviausiai naudojamą energiją apdovanotos įmonės „Norfa mažmena“ direktorius L.Čiurlys dėkojo už įvertinimą ir džiaugėsi, jog „Žaliojo protokolo“ apdovanojimas įmonei bus dar vienas paskatinimas parduotuvėse diegti naujas idėjas ir tobulėti

Ketvirtadienį „Litexpo“ rūmuose vykusioje konferencijoje „Energetinio efektyvumo sprendimai - kelias verslo konkurencingumui“ buvo apdovanotos racionaliausius verslo sprendimus įgyvendinusios Lietuvos įmonės. 2014 metais racionaliausiai elektros energiją vartojusia įmone pripažinta „Norfos mažmena“.

 

Konferencijos kulminacija tapo „Žalio protokolo“ konkurso apdovanojimai, kuriuose ir paaiškėjo trys nugalėtojai. Bendrovė „Energus“ tapo daugiausiai klientų suvartojamos energijos sutaupiusia įmone. Energetikos paslaugų bendrovė pernai klientams sutaupė maždaug 7 mln. litų. Bendrovei „Šiaulių vandenys“ apdovanojimas skirtas už darbuotojų įtraukimą į efektyvumo veiklą. „Norfos mažmena“ pastaruosius ketverius metus diegė energijos taupymo sprendimus, kurie leido efektyviau vartoti elektros energiją ir sutaupyti lėšų. Už tai įmonė gavo ne tik padėkos raštą, bet ir konkurso stiklinį simbolį - elektros medį.

Kompetentinga ekspertų komisija nusprendė, kad šio titulo labiausiai nusipelnė bendrovė „Norfos mažmena“. Atlikusi energetinio ūkio auditą, identifikavusi problemas įmonė ėmėsi diegti išmanų energetinės sistemos valdymą. Be to, į taupymo projektus „Norfos mažmena“ aktyviai įtraukė ir darbuotojus.

Įvertino ketverių metų darbą

„Labai džiaugiamės apdovanojimu, mums tai didelis pripažinimas, o kartu ir motyvacija tobulėti, siekti dar geresnių rezultatų ir išlikti lyderiais“, - atsiimdamas apdovanojimą sakė „Norfos mažmenos“ direktorius Liutauras Čiurlys.

Direktorius teigė, kad sėkmingas verslas nėra tik besirūpinantis savo pelnu: „Tikrai investuojame į inovacijas ir svarbius dalykus, siekdami mažinti energetinius išteklius, taupyti elektros energiją, kartu ir išleidžiant mažiau.“

Į apdovanojimus atvyko ir įmonės partneris Markas De Tevernjė (Marc De Taevernier), įmonės ANGOMA NV atstovas. Ši įmonė ir įrengė „Norfos“ parduotuvėse taupiąsias apšvietimo sistemas. L.Čiurlys džiaugiasi, kad bendraminčių įgyvendinti šiuolaikinius sprendimus pavyko rasti ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje: „Mūsų partneriai puikiai išmano savo sritį, jie labai padėjo pasiekti geriausių rezultatų. Džiaugiamės, kad su partneriais kol kas apšvietimo srityje pavyko pasiekti geriausius sprendimus, kurie šiandien įgyvendinami ir Vakarų Europoje. Žinoma, tobulėjimui ribų nėra, ir toliau ieškosime naujų sprendimų, galų gale dar net ne visose parduotuvėse ši sistema įdiegta.“

Siekdama įgyvendinti inovatyvias idėjas įmonė įtraukė daugiau kaip 70 proc. darbuotojų. L.Čiurlys neslepia, kad iš pradžių tai buvo nelengva: „Žinoma, darbuotojai patys taip ta idėja neužsikrėtė, teko ir įtikinti, daugiau papasakoti, paaiškinti, bet paskui jau visi įsitraukė. Viską spręsdavome aukščiausiu lygmeniu, kad nebūtų tarpinių grandžių. Greičiau pavyko įgyvendinti idėjas, nes patys viską prižiūrėjome, stebėdavome ir kontroliuodavome. Apie energijos taupymą pradėjome rimtai galvoti 2009 metų pabaigoje. Pirmiausia pradėjome būtent nuo darbuotojų įsitraukimo, sugalvojome naują tvarką, kuria darbuotojai buvo motyvuojami prisidėti prie energijos taupymo iniciatyvos. Daugiau nei 90 proc. mūsų ūkyje suvartojamos energijos tenka parduotuvių tinklui. Mūsų tinklą visoje Lietuvoje sudarė 122 parduotuvės. Pirmiausia su nauja iniciatyva buvo supažindintos viso tinklo parduotuvių direktorės, kartu su savo komandomis jos tuo metu labiausiai ir prisidėjo prie energijos taupymo iniciatyvų įgyvendinimo.

Praėjus daugiau nei pusmečiui nuo įgyvendintos energijos taupymo strategijos, įtraukdami didžiąją dalį darbuotojų, analizuodami gautus rezultatus pastebėjome, kad iniciatyva pasiteisino, tačiau supratome vieną dalyką, jog mūsų darbuotojai nėra profesionalūs energetikai, todėl norint pasiekti aukščiausius energijos vartojimo efektyvumo rodiklius reikia ieškoti ir samdyti įmonę, profesionaliai užsiimančią energijos taupymo idėjų ir sprendimų įgyvendinimu. 2010 metais suradome partnerius, kurie tuo metu rinkai tik pradėjo siūlyti energijos taupymo paslaugas. Tuo metu dar nebuvome tikri, kad mums tai duos naudos, tačiau nusprendėme surizikuoti. Rizika pasiteisino - šiuo metu, pradėję nuo darbuotojų įsitraukimo iniciatyvos ir pakvietę profesionalius energijos taupymo sprendimų diegėjus, visa tai sujungę gavome aukščiausią energijos efektyvumo rezultatą, kuris pranoko mūsų lūkesčius.“

Pradėję neketina sustoti


Didžiausiu energijos taupymo entuziastu ir pačios energijos taupymo idėjos pradininku kolegos įmonėje laiko valdybos pirmininką Dainių Dundulį. Jis sako gamtos tausojimo idėjomis užsikrėtęs dar jaunystėje: „Jaunystėje užsikrėčiau šiomis idėjomis ir tai tapo tiesiog kasdienybe ir įpročiu. Tomis pačiomis taisyklėmis vadovavausi visuomet šeimoje, gal todėl norėjosi tai perkelti ir į darbą. Tik namuose ir darbe yra vienas pagrindinis skirtumas: kai daugelyje parduotuvių vis iš naujo taikai tuos pačius metodus, kas kartą gali pataisyti prieš tai padarytas klaidas. Tačiau štai antro savo namo pastatyti turbūt nepavyks, tad jei kokios klaidos buvo padarytos, lieka su jomis susitaikyti.“

Pirmininkas prisimena, kad pradėti nuo elektros taupymo skatino noras sumažinti išlaidas ir prisidėti prie gamtos išteklių tausojimo. Pasak jo, pradėjus taikyti šiuolaikinius elektros taupymo sprendimus apšvietimui sunaudojamos elektros energijos dabar įmonė naudoja penkis kartus mažiau nei prieš dešimt metų.

D.Dundulis su šypsena sako, kad apdovanojimas dar nereiškia, jog visi procesai, susiję su gamtos išsaugojimu, įmonėje jau baigti: „Tokioje srityje baigtų darbų turbūt niekada nebūna. Ir dabar jau kuriame naują projektą ir lyg baigiame išgryninti idėjas, kaip dar galėtume sutaupyti energijos. Tikėtina, kad įgyvendinę tokius sumanymus, kurie susiję su šaldymo technologijomis, taptume vieni pirmųjų Europoje, taikantys tokias technologijas. Todėl šioje srityje pradėjus norisi žengti vis toliau, o idėjų dar tikrai yra iš ko pasisemti.“

Svarbi motyvacija


„Visose naujovėse, jei nori, kad jos pasisektų, dažniausiai reikia dalyvauti pačiam ir savo pavyzdžiu parodyti, tuomet ir darbuotojai noriai į tai įsitraukia. Pradėjome darbuotojus motyvuoti įtraukdami aukščiausius vadovus ir po truputį pavyko visiems perduoti šias idėjas. Žinoma, gal iš pradžių buvo abejojančių, bet kai pamatomi realūs rezultatai, kurie rodo, kad pavyksta, antrą kartą prisidėti prie naujos idėjos jau tampa paprasčiau. Darbas duoda rezultatų ir jau patys darbuotojai rodo didesnę iniciatyvą, siūlo ir savo sugeneruotas idėjas“, - apie darbuotojų įtraukimą į elektros energijos taupymą pasakoja D.Dundulis.

Pasak jo, jau motyvuoti ir prie naujų idėjų pripratę darbuotojai - brandaus verslo ženklas, leidžiantis lygiuotis į tarptautines įmones, kurioms tokie sprendimai jau ne naujiena: „Šiandien Lietuvoje dar nesame pasiekę aukšto Vakarų Europos lygio šioje srityje, todėl nuolat turime ieškoti idėjų ir semtis patirties iš vakariečių. Dažnai Lietuvos verslas vis dar rūpinasi didesnėmis kainomis, geresniu pelnu. Bet ne todėl, kad mes blogai dirbame, lietuviai puikiai dirba, pas mus trūksta vadybininkų, gerų darbo organizatorių. Kai vadovai pradės žiūrėti į žmones, pradės daugiau reikalauti iš savęs ir sugebės tinkamai suorganizuoti darbą, tuomet ir pas mus bus daugiau teigiamų pokyčių. Tiek versle, tiek šalies valdžioje.“

„Norfos“ prekybos centruose įrengta išmani energijos valdymo sistema apima vėdinimą, kondicionavimą, šildymą, šaldymą, vidaus ir išorės apšvietimą. Ji reguliuoja visą energiją vartojančią technologinę įrangą. Investavę į inovatyvias idėjas, technologijas ir energijos taupymo sprendimus, per ketverius metus elektros vartojimą sumažinome 25 proc. ir sutaupėme apie 11 mln. litų“, - sako „Norfos“ atstovas spaudai Darius Ryliškis.

„Norfos mažmenos“ pasiekti rezultatai taupant elektros energiją

Iš viso per pastaruosius ketverius metus (nuo 2010 iki 2014 metų pabaigos) į energijos taupymo sprendimus investuota daugiau nei 8 mln. litų.

Nuo 2013 metų visų prekybos centrų fasado ir teritorijos apšvietimas pakeistas LED šviestuvais.

Vėdinimo ir kondicionavimo sistemas prijungus prie pastato energijos valdymo sistemos, pasiektas aukščiausias jų naudojimo efektyvumo lygis.

Šiuo metu vidutinė 2000 kv. m ploto parduotuvės sąskaita už šildymą šaltuoju metų laiku per mėnesį neviršija 1500 litų.

2014 metų pradžioje atlikta investicijų atsiperkamumo analizė ir nuspręsta naujai statomose parduotuvėse įrengti geoterminio šildymo sistemas.

2014 metais 1 kv. m ploto teko 19,49 kWh (pasiektas taupymas - 25 proc.) vieno mėnesio elektros energijos suvartojimo vidurkis ir bendra 0,072 kW (galia sumažinta 37 proc.) instaliuota galia.

Per 2014 metus energijos taupymo sprendimai buvo įdiegti daugiau nei 30 prekybos centrų.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar eisite valgyti į „Michelin" įvertintus restoranus?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia oro temperatūra vasarą jums labiausiai komfortiška?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+15 +23 C

+12 +22 C

+13 +23 C

+20 +27 C

+20 +28 C

+16 +22 C

0-5 m/s

0-5 m/s

0-7 m/s