Daugybę metų besitęsiančioje skandalingoje korupcijos byloje paskelbtas dar vienas svarus verdiktas - buvusiam bendrovės „Kauno vandenys" technikos direktoriui bei politikui Valiui Venslovui paskirta bausmė liko nepakeista, nors buvo išteisintas dėl kai kurių epizodų.
Valties nepripažino kyšiu
Ketvirtadienį iš naujo išnagrinėjęs korupcijos bylą Lietuvos apeliacinis teismas (LAT) konstatavo, kad 67 m. Valys Venslovas pirmosios instancijos teismo pagrįstai pripažintas kaltu ir nuteistas dėl piktnaudžiavimo tarnyba, kyšininkavimo, bendrovės „Kauno vandenys" turto (per 8 tūkst. eurų) pasisavinimo, dokumentų, susijusių su fiktyviu nuotekų siurblinių ir nešmenų krepšio pakeitimo pirkimu, klastojimo.
Tačiau teisėjų kolegija jį išteisino dėl vienos kyšininkavimo veikos - valties, kaip kyšio, paėmimo iš bendrovės „Gairana" vadovo. Dėl to išteisintas ir verslininkas Romas Gaidys. V.Venslovui atkrito kaltinimai ir dėl pagalbos šios bendrovės vadovui apgaulingai tvarkant buhalterinę apskaitą, apgaulingo „Kauno vandenų" buhalterijos tvarkymo ir pridėtinės vertės mokesčio sukčiavimo.
V.Venslovui paskirta laisvės atėmimo 3 metams bausmė, bet jos vykdymas atidėtas 2 metams. Nuteistasis turės sumokėti per 30 tūkst. eurų bauda. Tenkinus prokuroro apeliacinį skundą jam atimta teisė 3 metus eiti valstybės tarnautojui prilyginto asmens pareigas.
Be to, iš V.Venslovo bus išieškota nustatyta konfiskuotino turto vertė, atitinkanti paimtų kyšių dydį - per 6 tūkst. eurų, taip pat konfiskuoti kratos metu rasti per 724 eurai.
Nuosprendis gali būti skundžiamas Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.
Kyšius ėmė ne tik pinigais
Ši didelės apimties byla, kurioje Kauno savivaldybės bendrovės „Kauno vandenys" aukštas vadovaujančias pareigas einantys darbuotojai buvo kaltinami piktnaudžiavimu, sukčiavimu, turto pasisavinimu, papirkimu, kyšininkavimu ir apgaulingu buhalterinės apskaitos tvarkymu, teismą pasiekė 2015 m.
Kaip skelbė Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), ikiteisminio tyrimo metu buvo nustatyta, kad įvairius darbų ir paslaugų užsakymus „Kauno vandenyse" gaudavo ir išskirtinį palankumą turėjo tik tos įmonės, kurių vadovai duodavo kyšius šios bendrovės vadovaujančias pareigas einantiems darbuotojams. Kyšius verslininkai mokėdavo reguliariai pagal susitarimą, nuo 3 iki 10 procentų nuo kiekvienos „Kauno vandenų" įmonėms pervedamos sumos apmokant už šių įmonių bendrovei atliktus darbus ar suteiktas paslaugas.
STT patikrinus didelę dalį 2012-2013 m. „Kauno vandenyse" atliktų viešųjų pirkimų nustatyta, kad per apie pusantrų metų kyšius mokėjusios bendrovės buvo gavusios daugiau kaip 70 užsakymų, kurių bendra vertė viršijo milijoną eurų. Nustatyta, kad tiriamuoju laikotarpiu priimami kyšiai siekdavo 2 tūkst. eurų. Jie buvo mokami ne tik pinigais, tačiau ir įvairiais daiktais.
Įtarė dėl bandymo išsisukti
2018 m. Kauno apygardos teismas už skirtingas veikas paskelbė nuosprendį 8 „Kauno vandenų darbuotojams ir verslininkams. V.Venslovas tuomet buvo nuteistas dėl 10 nusikalstamų veikų - 7 iš jų dėl kyšininkavimo. Byla pasiekė ir Lietuvos Aukščiausiąjį Teismą. Šis pernai kovą ją, panaikinęs kai kurias anksčiau priimto nuosprendžio dalis, grąžino LAT.
„Vakaro žinios" rašė, kad buvęs Kauno savivaldybės tarybos socdemų frakcijos seniūnas V.Venslovas figūravo ir vienoje išgarsinto teisėjų korupcijos proceso byloje. STT buvo nustačiusi, kad buvęs LAT teisėjas Valdimaras Bavėjanas anuomet galėjo planuoti su teisiamu savo vaikystės draugu V.Venslovu, kaip paveikti teisėjus dėl švelnesnės bausmės pastarajam skyrimo. Šiemet vasarį LAT nusprendė, kad V.Bavėjanas yra kaltas dėl piktnaudžiavimo. Kaunietis šioje naujoje byloje išteisintas dėl padėjimo piktnaudžiauti ir prekybos poveikiu.