respublika.lt

Ūkininkai žino, kiek šiemet mokėsime už daržoves - ruoškite pinigines

(0)
Publikuota: 2021 rugsėjo 04 11:20:00, Edgaras VALECKAS
×
nuotr. 1 nuotr.
Asociatyvi EPA-Eltos nuotr.

Jei parduotuvėje ar turguje jus ėmė stebinti išaugusios daržovių kainos, prie to teks priprasti. Šių metų derlius gerų naujienų vartotojų piniginėms nežada - bulvės brango 50 procentų ir daugiau. Kainas sumažinti galėjusią PVM lengvatą Seimas vasarą atmetė.


VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro tyrimų duomenimis, pirmąją šių metų rugpjūčio pusę, palyginti su praėjusių metų atitinkamu laikotarpiu, Lietuvos didžiųjų mažmeninės prekybos tinklų parduotuvėse burokėlių kainos buvo didesnės net 2,7 karto (sudarė 0,72 Eur/kg), baltagūžių kopūstų - 48 proc. (sudarė 0,95 Eur/kg), nesupakuotų morkų - 33 proc. (sudarė 0,81 Eur/kg), pomidorų - 24 proc. (sudarė 1,05 Eur/kg), bulvių - 5 proc. (sudarė 0,85 Eur/kg). Tik svogūnų kaina buvo tokia pati kaip prieš metus ir sudarė 0,59 Eur/kg.

 

Augintojų apklausos duomenimis, jų ūkiuose rugpjūčio pirmoje pusėje, palyginti su praėjusių metų atitinkamu laikotarpiu, bulvių vidutinė kaina buvo didesnė 56 proc., burokėlių - 37 proc., baltagūžių kopūstų - 33 proc., morkų - 9 proc. O štai svogūnų kaina buvo mažesnė 14 proc., pomidorų - 13 proc.

Pernykščiai nuostoliai

Klaipėdos rajone įsikūrusio Petro Vasiliausko ūkio „Vfarm" komercijos vadovė Rugilė Gikarė patvirtino, kad šių metų naujojo bulvių derliaus didmeninės kainos yra apie 50 procentų didesnės net už vidutines daugiametes bulvių kainas. Jei lyginti su praėjusiais metais, tai skirtumas yra dar didesnis.

„Praėjusiais metais bulvių augintojai buvo priversti bulves parduoti žemiau savikainos, nes rinkoje buvo bulvių perteklius", - akcentuoja R.Gikarė. Natūralu, kad pernai ūkiai patyrė nuostolių, todėl šiemet bulvių Lietuvoje buvo pasodinta mažiau. Oficialiai deklaruojama, kad bulvių pasėliai šiemet, palyginus su 2020 m., buvo mažesni 11 procentų.

„Prisidėjo šaltas pavasaris, sausringa ir karšta vasara, todėl turim rezultatą, kad Lietuvoje bulvių trūkumas, gal net apie 50 procentų", - sako R.Gikarė. Anot jos, bulvės šiemet yra mažesnės. Nelabai situaciją pagelbės ir importas. Sausra nuniokojo ir pasėlius Skandinavijoje, Baltijos valstybėse, Lenkijoje, dalyje Vokietijos. Be to, bendrai Europoje po komerciškai nesėkmingų praėjusių metų bulvių buvo pasodinta apie 5-7 procentais mažiau.

„Augo ir savikaina, vien trąšos pabrango apie 50 procentų, kyla atlyginimai", - situaciją aiškina R.Gikarė.

Pernai net nekasė

Netoli Klaipėdos ūkininkaujantis Kęstutis Paulauskas su liūdesiu prisimena praėjusius metus.

„Pernai trečdalio bulvių ploto net nekasėme, palikome laukuose, nes neapsimokėjo", - sakė K.Paulauskas. Anot jo, šiemet daržovių kainos pardavėjus džiugina. Kainos didesnės nei prieš ketverius metus, kai taip pat buvo daržovių kainų šuolis.

„Tačiau derlius mažesnis, daržovės smulkesnės, ne tokios kokybiškos, net laistymas nepadėjo ir vabalai visokie puolė per tuos karščius", - dalinasi rūpesčiais K.Paulauskas. Anot jo, ir morkos, ir burokėliai mažesni, gal tik kopūstų derlius gali būti neblogas, nes paskutiniu metu palijo, kopūstai atsigavo, todėl tikimasi, kad iki šalnų, kai bus laikas imti derlių, galvos užaugs neblogos.

Brangs ir mėsa

Jau tris dešimtmečius Klaipėdos rajone ūkininkaujantis Vidmantas Buivydas savo ūkyje augina mėsinius galvijus. Jis akcentuoja, kad žemės ūkio produkcijos kainoms įtaką daro ir brangstantys degalai, labai išaugusios technikos remonto kainos, eksploatacinės medžiagos.

„Balta plėvelė šienainiui ritiniuose ruošti šiemet pabrango 50 procentų, o mūsų gamtinės oro sąlygos yra tokios, kad be jos tikrai neišsiversi", - sako V.Buivydas. Jis sako, kad ūkininkauja ekologiškai ir parduoda veislinių galvijų iki dvejų metų amžiaus mėsą.

„Prekiaujame prie „Akropolio", tačiau žmonės nenori šiek tiek brangiau mokėti už kokybišką produktą. Baksnoja į kainas prekybos centre ir sako, kad ten pigiau, nors ir kokybė ne ta, ir dažniausiai produkcija importinė", - pirkėjų įpročius vardija V.Buivydas. Jis savo produkciją tiekia ir vaikų darželiams. Tačiau taip pat svarsto derėtis dėl kainų.

„Viskas brangsta, todėl nieko kito nelieka, kaip branginti ir savo produktą, planuojame kainas kelti apie 10 procentų", - prognozuoja galvijus auginantis ūkininkas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar gerai atidirbo Seimas šią pavasario sesiją?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar Donaldas Trumpas padarys Ameriką vėl didžią?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+14 +24 C

+13 +19 C

+11 +17 C

+17 +35 C

+16 +24 C

+18 +22 C

0-9 m/s

0-5 m/s

0-6 m/s