respublika.lt

„Tokius reikėtų šaudyti“ Kaip skambų posakį atskirti nuo grasinimo? (119)

2021 kovo 24 15:00:00
Danas NAGELĖ

Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė pažadėjo kreiptis į prokuratūrą dėl per mitingą pasakytų žodžių apie jos kolegą Tomą Vytautą Raskevičių, kad „tokius reikėtų šaudyti". Panaudota frazė analogiška buvusio Seimo pirmininko Arūno Valinsko žodžiams, pasakytiems apie politiką Valdemarą Tomaševskį. Tačiau A.Valinsko atžvilgiu ikiteisminis tyrimas nutrauktas. Ar prokurorai elgsis nuosekliai bei nutrauks ir šį tyrimą?

×
nuotr. 7 nuotr.
Arūno Bernacko koliažas

 

Vakar „Vakaro žinios" rašė, kad prokuratūrai vėl gali tekti gilintis į frazės „tokius reikėtų šaudyti" pavojingumą, mat A.Armonaitė pažadėjo dėl tokių kolegai T.V.Raskevičiui adresuotų žodžių kreiptis į prokurorus.

Pernai gruodį Vilniaus miesto apylinkės prokuratūra nutraukė A.Valinsko atžvilgiu pradėtą ikiteisminį tyrimą, dėl jo interviu metu pasakytos frazės: „Tomaševskis yra absoliutus kolorado vabalas, kuris, gaudamas finansavimą savo partijai iš Lietuvos valstybės biudžeto, yra antivalstybininkas. Tokius reikėtų šaudyti, šiaip jau. Po vieną į metus. Pradėti nuo jo."

Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas pagal Baudžiamojo kodekso straipsnį (kurstymas prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę).

Tačiau remiantis kalbos specialistų išvadomis konstatuota, kad teiginiai negali būti pripažinti kurstymu smurtauti ar fiziškai susidoroti, nes šių teiginių komunikacinis tikslas - išreikšti A.Valinsko asmeninę negatyvią nuomonę.

Šoumenas - neoriginalus

A.Valinskas - ne pirmasis pavartojęs skambią frazę. 2012 m. panašus tyrimas buvo pradėtas dėl tautininko, dabartinio „Vakaro žinių" žurnalisto Ričardo Čekučio pasisakymo feisbuke kelių politikų atžvilgiu: „Tautinėje valstybėje, pavyzdžiui, tokius tipus kaip Auštrevičius, Andriukaitis ar Karosas šaudytų nemirktelėdami ir būtų teisūs - už išdavystę."

Policijai R.Čekutis pateikė pavyzdžių, kad Antano Smetonos laikais iš tiesų buvo taip elgiamasi, priminė keturių komunarų ir dar kelis atvejus. Ir paaiškino, kad savo nuomonę apie minėtus tris politikus išsakė tik todėl, kad jie, išduodami Lietuvos interesus, bandė daryti viską, jog europinė teisė būtų laikoma aukščiau nacionalinės. Policija tyrimą nutraukė.

Kaip pasielgs dabar?

Grįžtant į šiandieną, akivaizdu, kad šeštadienį mitinge Katedros aikštėje visuomenininkė citavo tokius pačius, kaip A.Valinsko, teiginius. Tik adresavo juos T.V.Raskevičiui. Todėl socialinėje erdvėje kilo diskusijos, kaip elgsis prokuratūra šįkart. Pasisakantieji pasidalino į dvi stovyklas. Vieni aiškina: jei dėl žodžių, nukreiptų prieš T.V.Raskevičių, pradėtas tyrimas nebus nutrauktas, nes jis priklauso LGBT bendruomenei, prokurorai parodys nenuoseklumą ir prieštaraus patys sau.

Jei pasielgs priešingai, t.y. nesikabinės prie žodžių - dar plačiau pravers Pandoros skrynią ir „šaudymai" žodžiais pasipils nevaldomai.

Kaip situaciją vertina teisininkai?

Advokatas, buvęs generalinio prokuroro pavaduotojas Kęstutis Betingis „Vakaro žinioms" sakė, kad situacija - prieštaringa.

„Šis klausimas - aktualus, tačiau labai subtilus. Baudžiamoji teisė ne visada tokius klausimus tinkamai reguliuoja, tokie klausimai dažniausiai sprendžiami civilinėmis ar administracinėmis priemonėmis.

Negalėčiau pasakyti, kuri pusė teisi šiuo atveju. Tačiau galiu pasakyti, kad valstybėje yra daug svarbesnių dalykų ir jais reikėtų užsiimti. O tai, kad visai visuomenei, ypač jaunimui, reikia mokytis tolerancijos, gerbti vieniems kitus - akivaizdu. Tolerancijos nebuvimas yra socialinė problema. Pradėkime situaciją keisti spręsdami šią problemą, o ne puldami į baudžiamąją teisę.

O ir ta išreikšta nuomonė tokiai pat nuomonei nelygi, reikia žiūrėti, kokiame kontekste ji pasakoma. Kartais iš žmonių nesuvokimo nuomonė būna ne taip interpretuojama", - teigė K.Betingis.

Neturėtų stebinti

Advokatas, buvęs Seimo narys Rimas Andrikis antrino kolegai teisininkui, kad tikrai yra daug svarbesnių problemų.

„Neturėtų stebinti, jei vienu atveju prokurorai nutraukia tyrimą, o kitu atveju - ne. Dažnai koks nors Skuodo teismas net įrodymus vertina kiek kitaip nei, tarkime, Varėnos teismas. Net, atrodytų, analogiški nusikaltimai iš tikrųjų nėra analogiški, dviejų vienodų nusikaltimų nebūna, nes juos lemia skirtingos aplinkybės, todėl nereiškia, kad žmonės gaus vienodą bausmę. Tame tragedijos nematau.

Kita vertus, jei pastaruoju atveju byla pasiektų teismą, tai jau būtų kėsinimasis į vienodus standartus - panašus elgesys įvertintas kitaip nei A.Valinsko atžvilgiu.

Trečia vertus, prokuroro neturi saistyti joks anksčiau kitų prokurorų priimtas nutarimas, nes, kaip minėjau, dviejų tapačių įvykių nebūna. Todėl viename įvykyje galima įžvelgti vienu grašiu daugiau ir tai nulems galutinį sprendimą", - „Vakaro žinioms" kalbėjo R.Andrikis.

Visuomenė tapo per jautri

O jei tokie pasisakymai būtų naudojami buitiniu lygmeniu? Jei, pavyzdžiui, įpykęs sutuoktinis žmonai pareikštų, kad ją reikėtų nušauti, ar tai būtų galima traktuoti kaip grasinimą, kurstymą smurtauti ar kokį kitą nusikaltimą?

„Tai yra įvairiai traktuojama. Tačiau bet koks grasinimas turi būti realus. Jei žmogus kam nors paskambina telefonu ir pasako, kad atvažiuos ir nušaus, bet net šautuvo neturi, pinigų bilietui neturi, net nežino, kur važiuoti ir neketina šaudyti, kyla klausimas, kokį realumą rodo toks grasinimas. Ir, aišku, kad dėl to nereikia tokių bylų, gaišinant teisininkus ir mėtant valstybės pinigus. Nes priešingu atveju gal ir kalbos „su kosmosu" turi būti vertintinos baudžiamąja prasme?" - retoriškai klausė R.Andrikis.

Pasak pašnekovo, visuomenė tapo pernelyg jautri ir dėl visokių niekų skundžiasi teisėsaugai.

„Ypač jauni žmonės pasidarė per jautrūs. Per jautrūs viskam. Nei priekaištauti darbe galima, nei mokykloje, nei merginti merginų, nes tuoj įsijungs #MeToo, kai kurios ir po 20 metų intymesnius dalykus prisimena. Man tai atrodo nerimtai. Tačiau ir iš nerimtų dalykų žmonės kartais sugeba išvirti skandalingą sriubą", - stebėjosi advokatas.

„Aš per savo 4 dešimtmečių veiklą ne kartą žodžiais buvau nušautas, palaidotas, tačiau niekada nė minties nebuvo kreiptis dėl to į teisėsaugą", - reziumavo R.Andrikis.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (119)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SALVĖS: patrankų salvėmis visoje Jungtinėje Karalystėje šeštadienį pagerbtas miręs karalienės Elžbietos II vyras princas Philipas.
  • MUITAI: Europos Sąjunga (ES) siekia sumažinti įtampą ginče dėl muitų tarp JAV ir Europos ir pasiūlė šešiems mėnesiams stabdyti visų abipusių muitų taikymą.
  • VAKARĖLIS: šeštadienio naktį Vilniuje policijai pranešta apie vykstantį triukšmingą vakarėlį. Jame linksminosi daugybė studentų.
  • GALIMA PATIEMS: nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kad kiekvienas žmogus, kuriam patvirtinta COVID-19 liga, gali prisidėti prie viruso plitimo sustabdymo užpildydamas anketą, kurią galima rasti pagal šią nuorodą atvejis.nvsc.lt. - kuo greičiau žmogus pateiks epidemiologinę informaciją, tuo greičiau bus izoliuoti su užsikrėtusiuoju bendravę ir kitiems riziką užsikrėsti galintys kelti žmonės.
  • VIRŠ BALTIJOS: Europos jūrų saugumo agentūra Lietuvoje pradeda nuotolinio pilotavimo orlaivių, stebinčių laivų taršą, misiją, kuri padės sustiprinti Baltijos jūros aplinkos apsaugos kontrolę ir taršos prevenciją.
  • ATRADIMAS: Egipto archeologai teigia atkasę didžiausią iki šiol Egipte atrastą 3000 metų senovės miestą, gyvavusį valdant faraonui Amenhotepui III, sakė egiptologas Sahi Hawassas.

  • IDĖJA: Lietuvos kultūros politikos institutas pritaria idėjai pastatyti paminklą Justinui Marcinkevičiui ir siūlo, kad geriausia vieta statybai būtų Odminių skveras Vilniuje.

  • PAVOJINGA: Karibų jūros rytinėje dalyje esančioje Sent Vinsento saloje paskelbtas nurodymas evakuotis kai kuriems gyventojams, nes greitu metu gali išsiveržti Sufriero ugnikalnis, kuris stūkso už 20 km nuo salos sostinės Kingstauno.
  • AUKŠTAI: penktadienį į Tarptautinę kosmoso stotį iš Kazachstane esančio Baikonūro kosmodromo išskris trys astronautai - nešančioji raketa „Sojuz 2.1a“ turėtų pakilti 7 val. 42 min. Grinvičo (9 val. 42 min. Lietuvos) laiku.
  • KELIUOSE: Anykščių ir Ignalinos rajonuose valstybinės reikšmės keliai vietomis slidūs dėl ant kelių dangų susiformavusio plikledžio, slidžius kelių ruožus barsto AB „Kelių priežiūra“, o likusioje šalies dalyje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, vietomis drėgnos.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar sutinkate, kad Lietuvoje turėtų nedelsiant atsirasti imuniteto pasai?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jei Seimo rinkimai vyktų ateinantį sekmadienį, už ką balsuotumėte?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
2. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
3. Ruoškitės: valdžia perka informaciją apie COVID-19. Gąsdinimų bus daug
4. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
5. Civilizacijos griovimas yra užsakytas ir apmokėtas
6. Vitas Tomkus: APIE NACIONALINES VERTYBES, NACIONALINĘ LRT IR NACIONALINĘ IDĖJĄ
7. Olava STRIKULIENĖ: Konservatoriai rezga pokyčius rinkimuose
8. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
9. Teisininkas Dominykas Vanhara: trys pandemijos valdymo klaidos
10. Olava STRIKULIENĖ: Mes buvome teisūs, o „delfiukai“ ir „15minučiai“ vėl apsikvailino!
11. Manifestas prieš politinį korektiškumą
12. Dvejopi standartai jau įgriso
13. Olava STRIKULIENĖ: Laisvoji A.Tapino televizija - priklausoma nuo labdaros kaip benamis šuo
14. Gintaras Furmanavičius: APSIVOGUSIEMS GĖJAMS KRENTA KAUKĖS
15. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
16. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
17. Gintaras FURMANAVIČIUS: nuo komunistų „Tiesos" iki sorososų „Melagienos"
18. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie patyčias
19. „Tokius reikėtų šaudyti“ Kaip skambų posakį atskirti nuo grasinimo?
20. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
21. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
22. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
23. Tapinas VS Pukelis (1)
24. TOMKUS VS MALINAUSKAS (2)
25. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+3 +5 C

-4 +5 C

 

+7 +11 C

+5 +11 C

+11 +16 C

 

+10 +14 C

0-6 m/s

0-6 m/s

 

0-7 m/s

       

Nuorodos