Buvo laikas, kai tokius vardus kaip Vytautas, Algirdas ar Kęstutis Lietuvoje galėjo gauti tik didžiūnų vaikai. Vėliau situacija pasikeitė ir šie vardai tapo labai populiarūs. Šiandien, pasauliui dar kartą keičiantis, keičiasi ir vardų mados - senieji, „klasikiniai“ vardai traukiasi, užleisdami vietą naujoviškiems. Kartais tėvų fantazija iš tiesų pribloškia.
Nei sviesto, nei baldų
Nors vaiko vardo parinkimas yra jo tėvų prerogatyva, kartais tokią jų teisę valstybinių institucijų atstovai linkę riboti. Leidinys „HuffingtonPost“ surinko vardus, kuriais, vienoje ar kitoje šalyje, vaikų visgi neleido pavadinti.
Vokietijoje, Kaselio mieste, sutuoktiniams nepavyko vaiko gimimo dokumentuose įrašyti vardo Liuciferis. Valdininkams buvo leista įsikišti, nusprendus, kad dėl tokio vardo vaikas taps patyčių objektu. Vokiečių klerkai buvo ne išskirtiniai. Prašymą - leisti tokiu pat vardu įrašyti naujagimį - šešis kartus atmetė Naujosios Zelandijos ir kartą - Islandijos civilinės metrikacijos biurai.
Prancūzijos piliečiai pabandė mergaitę pavadinti šokoladinio sviesto „Nutela“ garbei. Jų polėkiui valdžios atstovai taip pat nepritarė, tad mergaitės dokumentuose atsirado neutralus vardas - Ella. Šalies teismas nurodė, jog prekių ženklų pavadinimais vaikų vadinti negalima.
Matyt, panašiai galvojo ir švedų valdininkai, neleidę mergaitės pavadinti Ikea. Įstatymas, kuriuo remiantis draudžiama vaikams suteikti problemų galinčius pridaryti vardus, buvo priimtas dar 1982 metais. Iš pradžių jis buvo taikomas tik galimiems karališkos šeimos narių bendravardžiams, tačiau vėliau jo galiojimo ribos buvo praplėstos.
Nepritarė Švedijos valdžia ir dviejų menininkų, nusprendusių savo sūnų pavadinti Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb11116 pasirinkimui. Kai tėvai valdžios sprendimą pabandė apskųsti, jiems buvo paskirta bauda.
Galima žvaigždėms, draudžiama mirtingiesiems
2000 m. Milane įsigaliojo įstatymas, leidžiantis vaikui duoti tik jo lytį atitinkantį vardą. Būtent dėl šio įstatymo sutuoktinių pora nebegalėjo savo mergaitės pavadinti Blu (mėlynas). Nors štai amerikiečių dainininkų Bijonsės (Beyonce) ir Jay-Z šeimoje auga dukra, vardu Blu Aivi (Blue Ivy).
„Mesiju buvo vadinamas Jėzus Kristus“, - taip JAV valdžia argumentavo sprendimą septynerių metų berniuko vardą pakeisti iš Mesijo į Martiną. Mesiju netapo ir vienas Naujosios Zelandijos gyventojas.
Velso valdžia užkirto kelią vienišos motinos bandymui pavadinti savo dukrą... Cianidu. Jų teigimu, toks vardas būtų tapęs emocinės žalos ir patyčių priežastimi.
O kaip Lietuvoje?
Vilniaus Civilinės metrikacijos skyriaus atstovai patikslino, kad panašios į Švedijos taisyklės galioja ir mūsų šalyje - „suteikiamas vaiko vardas turi atitikti vaiko lytį, neprieštarauti gerajai moralei bei rašomas lietuvių kalbos abėcėlėje esančiais rašmenimis“. Pasak jų, jeigu vaikui suteikiamas vardas atitinka minėtus reikalavimus, jis yra registruojamas, tad nenuostabu, kad Lietuvoje sparčiai daugėja naujų, ne kasdien sutinkamų, vardų.
Rečiausi mergaičių vardai, kuriuos sostinėje gyvenantys tėvai išrinko savo vaikams 2019 m., buvo: Jūra, Nailėja, Melika, Karilė, Edilija, Ebelė, Gilė, Ulma, Odrė, Agnija, Andoja, Bazilė, Artė, Eila, Gaisvilė, Altaja, Gilija, Ula Pasaka, Mijūnė, Vėtrūnė, Alita, Elita, Joelė, Ava, Sniega, Vaivora, Mirga, Ugna, Areta, Teona, Aurina, Deimena. Tarp berniukų vardų išsiskyrė Minajus, Viesulas, Sakalas, Nukas, Aigiris, Atlantas, Gratas, Vijus, Aris, Joringis, Urielius, Gelmis, Heimdalas, Nauris, Tobijus, Gabris, Marsas, Tolys, Apolonas, Eganas, Rustas, Ingris, Dijardas, Andajus,Trojus.
Pasak Klaipėdos Civilinės metrikacijos biuro, 2019 m. retų mergaičių vardų sąrašą uostamiestyje papildė Nija, Silada, Solomija, Meinartė, Girstenė, Inidė, Tilija, Regvita, Gaudrė, Kloja ir Geistė.
Berniukų tėvai taip pat nestokojo fantazijos, tad nuo praėjusių metų Klaipėdoje gyvena Mirajus, Marsel, Lionel, Toras, Liamas, Elajus, Ardas, Maris, Keironas, Noelis, Naras, Treniota ir Maiklas.
O štai Kaune šiais metais jau teko keisti vardą iš Aurimo į Nazarijų, o savo atžaloms kauniečiai rinko tokius vardus kaip Milta, Safyra, Sniegė, Steisė, Uma, Merkys, Atlantas, Antaris, Emiras.
Kai kuriuos vardus tėveliai siejo su gamta, todėl vaikams davė Upės ar Upiaus, Vėjo vardus. Kaune taip pat registruota ir Aguona bei Mėnulė. Kauniečiai savo atžaloms davė Mangilės, Adėjos, Ailos ir Tumilijos vardus. Tarp retų berniukų vardų - Akselis, Devinas, Svenas, Auksis ar Najus. Pastarasis vardas Kauno registre anksčiau nelabai pasitaikydavo, mat tėvai rinkosi labiau įprastą Nojaus variantą.
Dažniausi vardai
Populiariausi 2019 m. vardai, remiantis Registrų centro duomenimis, tarp mergaičių buvo Sofija, Lėja, Luknė, Amelija, Emilija, Kamilė, Patricija, Liepa, Gabija ir Ema: tarp berniukų - Matas, Lukas, Jokūbas, Nojus, Dominykas, Jonas, Benas, Markas, Herkus ir Kajus.