respublika.lt

Tėvai pageidauja patys auklėti vaikus

(0)
Publikuota: 2021 spalio 01 18:08:00, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 3 nuotr.
Asociatyvi Stasio Žumbio nuotr.

Šeimoms atstovaujančios organizacijos kreipėsi į Seimą reikalaudamos, kad būtų užtikrintos konstitucinės tėvų teisės. Savo ruožtu rezoliucijos su beveik analogiškais teiginiais projektą registravo opoziciniai Seimo „valstiečiai".


Nacionalinė šeimų ir tėvų asociacija (NŠTA), Laisvos visuomenės institutas, Lietuvos tėvų forumas, Rengimo šeimai asociacija ir Sąjunga „Vardan šeimos" kreipėsi į Seimą dėl konstitucinių tėvų teisių užtikrinimo. Raštą pasirašiusios organizacijos nerimauja dėl to, kad 2021 m. rugsėjo 1 d. partijų priimtame Nacionaliniame susitarime tėvai nelaikomi strateginiais švietimo sistemos partneriais.

 

„Apie šeimą, kurios sukeltas vaiko raidos ir ugdymo problemas švietimo sistema turi išspręsti, kalbama tik neigiamuose kontekstuose. Toks tėvų neįtraukimas rodo, kad tėvų vaidmuo švietimo sistemoje menksta, jie netraktuojami kaip lygiaverčiai partneriai, o valstybės vaidmuo netiesiogiai iškeliamas kaip svarbesnis. Konstitucija nurodo, kad tėvai yra pagrindiniai vaikų ugdytojai, jie turi pirminę teisę auklėti savo vaikus ir nevaržomai rūpintis vaikų ir globotinių religiniu ir doroviniu auklėjimu pagal savo įsitikinimus. Lietuvos Respublikos švietimo įstatymas taip pat tėvus laiko lygiaverčiais švietimo proceso dalyviais. NŠTA ir kitos nevyriausybinės organizacijos (NVO) pažymi, kad realiame švietimo procese ir strateginiuose švietimo srities dokumentuose tėvų vaidmuo neretai nuvertinamas", - teigiama pranešime.

Tėvams atstovaujančios NVO atkreipia dėmesį, jog tėvų atsakomybė už vaikus neapsiriboja tik žinojimu, kaip vaikui sekasi mokykloje.

„Švietimas turi būti suprantamas kaip sistema, kurioje tėvai ir valstybė glaudžiai bendradarbiauja, siekdami suteikti asmeniui visaverčio savarankiško gyvenimo pagrindus ir padėti jam nuolat tobulinti savo gebėjimus, o tėvai laikomi lygiaverčiais mokyklos partneriais, kai ugdymo procese yra gerbiama tėvų teisė ugdyti vaikus pagal savo dorovinius ir vertybinius įsitikinimus", - tikina organizacijos.

Jos reikalauja, valstybinę švietimo sistemą kurti ir valdyti taip, kad būtų gerbiamas šeimos autonomijos principas bei užtikrinama tėvų teisė nevaržomai ugdyti savo vaikus pagal savo religinius ir dorovinius įsitikinimus, užtikrinti Švietimo sistemoje tėvų ir valstybės glaudų bendradarbiavimą.

Taip pat siekama pripažinti tėvus pagrindiniais strateginiais švietimo sistemos partneriais, turinčiais teisę dalyvauti formuojant ugdymo turinį bei organizuojant šio turinio įgyvendinimą. Dar vienas reikalavimas - visokeriopai skatinti ir stiprinti tėvų įsitraukimą į mokyklos savivaldą bei dalyvavimą mokyklos bendruomenės veikloje, pripažįstant, kad švietimo veikla organizuojama ir įgyvendinama bendromis švietimo sistemos dalyvių - mokinių, jų tėvų ir mokytojų - pastangomis, siekiant didesnio švietimo sistemos efektyvumo ir kokybės.

Rašte Seimo nariai raginami pritarti Seimo narės Astos Kubilienės su dviem kolegomis teikiamam Seimo rezoliucijos „Dėl tėvų teisių užtikrinimo švietimo sistemoje" projektui, kuriame pabrėžiamas tėvų vaidmuo vaikų ugdymo procese ir prašoma imtis priemonių, užtikrinančių konstitucines tėvų teises.

Rezoliucija Seimas raginamas pripažinti, kad pandemijos metu taikytas nuotolinis mokymas yra susijęs su nepageidaujamais šalutiniais padariniais vaikams, tėvams ir pedagogams, todėl negali atstoti kontaktinio ugdymo proceso, rekomenduoti Vyriausybei susilaikyti nuo visiško kontaktinio ugdymo proceso atsisakymo ateityje.

Dokumentu atkreipiamas Vyriausybės dėmesys, kad būtina sudaryti tinkamas sąlygas ir užtikrinti paramą tėvams, kurie ugdo vaikus namuose ar turi papildomai prisidėti prie vaikų ugdymo, vykstant nuotoliniam ugdymo procesui; pabrėžiama, kad mokyklų tinklo pertvarka turi atitikti Švietimo įstatyme įtvirtintas nuostatas dėl švietimo teikėjų tinklo; pažymima, kad tėvai ir jų atstovai turi būti įtraukiami į ugdymo programų rengimo darbo grupes, o atnaujinamos ugdymo programos turi atitikti švietimo įstatyme įtvirtintus švietimo tikslus; akcentuojama, kad jokiais teisės aktais negali būti siaurinamos konstitucinės tėvų teisės ir laisvės, menkinamas konstitucinis tėvų statusas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kaip vertinate JAV sprendimą laikinai sustabdyti ginklų tiekimą Ukrainai?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar Donaldas Trumpas padarys Ameriką vėl didžią?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+15 +26 C

+14 +21 C

+13 +20 C

+17 +28 C

+19 +26 C

+17 +22 C

0-6 m/s

0-4 m/s

0-7 m/s