respublika.lt

Teroristai jau šalia mūsų (64)

2021 spalio 20 09:10:00
Danas NAGELĖ

Pagaliau viešai pripažinta, kad tarp į Lietuvą pakliuvusių nelegalių migrantų yra ir su teroristinėmis bei kitokiomis nusikalstamomis grupuotėmis siejamų asmenų. Už nacionalinį saugumą atsakingi mūsų politikai neslepia, kad grėsmė yra, bet ji esą valdoma. Tačiau Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) vicepirmininkas „valstietis" Dainius Gaižauskas nesuvokia, ar grėsmės slepiamos, ar valdantieji jų paprasčiausiai stengiasi nematyti, nes jiems svarbiausia „įsisavinti" milijardus eurų.

×
nuotr. 6 nuotr.
Mūsų pareigūnai sako, jog bijoti dėl nelegalų nereikia. O vėliau paaiškėja, jog jie gali turėti sąsajų su teroristais. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

 

Ramūs kaip belgai

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė, reaguodama į informaciją apie tarp neteisėtų migrantų identifikuotus asmenis, siejamus su teroristinėmis organizacijomis, tikina, kad dėl to nereikėtų kelti panikos.

„Aš tikrai noriu nuraminti visus, nuraminti mūsų visuomenę, - mūsų institucijos tikrai dirba savo darbą profesionaliai ir visi asmenys yra identifikuojami ir atitinkamai yra imamasi reikalingų procesų ir veiksmų", - teigė A.Bilotaitė. Pasak jos, identifikavus, jog neteisėtas migrantas turi kokių nors ryšių su teroristinėmis organizacijomis, asmuo yra arba išsiunčiamas iš šalies, arba yra imamasi kitų saugumo priemonių. Kokių - neįvardina.

Kolegei antrina krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas: tarp neteisėtų migrantų asmenų, siejamų su teroristinėmis ar nusikalstamomis organizacijomis, skaičius yra labai mažas, todėl panikuoti esą nereikia.

Jo teigimu, kai kurie su teroristinėmis organizacijomis galimai susiję asmenys iš Lietuvos jau išsiųsti. Tačiau tik „kai kurie".

„Bet kokiu atveju, visa tai mums yra žinoma ir tai yra labai mažas skaičius žmonių", - pridūrė NSGK pirmininkas Laurynas Kasčiūnas, pasak kurio, keliolika identifikuotų tokių asmenų yra izoliuoti ir Lietuvai jokios grėsmės nekelia.

„Noriu pasakyti, kad viskas ramu ir viskas yra kontroliuojama. Jie yra identifikuoti ir nustatyti", - žurnalistams sakė L.Kasčiūnas, pridurdamas, esą šie asmenys nustatyti pasitelkus tarptautines duomenų bazes.

Įsileidome specialiai

Iš kur tokia olimpinė ramybė? To nesuvokia NSGK vicepirmininkas D.Gaižauskas.

„Jau beveik šeši mėnesiai praėjo, kol prisibeldžiau į politikų sąmonę, kad grėsmės egzistuoja. Kokie anksčiau būdavo atsakymai? Viskas kontroliuojama, grėsmių nėra. Tik kai nenurimau ir toliau kėliau klausimą, į komitetą buvo sukviestos tarnybos, kurios pristatė informaciją, kad su nelegalių migrantų srautu į Lietuvą patenka ir grėsmę Lietuvai galintys kelti asmenys - susiję su teroristinėmis, kriminalinėmis organizacijomis, šnipinėjimu.

Anksčiau A.Anušauskas viešai pripažino, kad pirmieji tūkstančiai migrantų įsileisti specialiai - kad Lietuva sulauktų politinės ir finansinės paramos iš ES", - priešistorę „Vakaro žinioms" priminė D.Gaižauskas.

Pasak jo, po Rugsėjo 11-osios įvykių migrantų patekimas į teritoriją daugelyje šalių yra itin sugriežtintas, skenuojami jų pirštų atspaudai, akių rainelės ir t.t. Tačiau į Lietuvą patenkama ne tik per oficialius pasienio postus - siena yra kiaura ir visų nesužiūrėsi.

„Pasirodo, patenka keliančių grėsmę ir tarp patikrintų. O kiek dar nepatikrintų? O kur tie 600 migrantų, kurie paprasčiausiai dingo iš Lietuvos sulaikymo vietų? Kas gali garantuoti, kad jie nekelia grėsmės? Kas gali garantuoti, kad jie važiuoja į ES geresnio gyvenimo, o ne atlikti užduotis, ieškoti, kas tas užduotis atliktų? Galų gale ne visi pasaulio teroristai yra nuskenuoti", - pastebėjo parlamentaras.

Lemia du žmonės

Pasak jo, NSGK komitete specialiosios tarnybos aiškiai pasakė, kad sulaikyti į Lietuvos teritoriją prasmukę migrantai nuvežami prie pasienio ir jiems liepiama grįžti į Baltarusijos teritoriją.

„Politikams tebuvo svarbu gauti milijonus tvorai su Baltarusija statyti ir nelegalų nameliams. Dabar jau jie ėmė suvokti grėsmę ir tai, kad migrantų krizė tik prasideda. Juo labiau kad prie sienos su Lietuva išsirikiavę tūkstančiai nelegalų. Jei ims vienu metu eiti į Lietuvą, sulaikyti nebus įmanoma.

Ir ką gi politikai dabar pradėjo daryti? Duotas nurodymas apgręžti migrantus - neleidžiame kirsti sienos. „Valstiečiai" tai palaiko, nes Lietuva įrodytų, jog tai yra hibridinė ataka, vykdoma užsienio valstybių - migrantus specialiai Baltarusijos tarnybos stumia per sieną. Tačiau mes jokiu būdu negalime elgtis taip pat. Jei jau žmogus perėjo per sieną, jis padarė nusikaltimą, už ką turi būti baudžiamas, arba privalo kreiptis dėl pabėgėlio statuso suteikimo.

Tačiau dabar nelegalai atvežami prie sienos ir metami atgal į Baltarusiją. Taip besielgdami pralošime visus tarptautinius teismus ir sulauksime sankcijų", - įspėjo D.Gaižauskas.

Politikas sakė, kad paklausus, kas Lietuvoje duoda tokius įsakymus valstybės sienos pažeidėjams netaikyti Baudžiamojo kodekso ir nurodo, kad juos tiesiog reikia išmesti į kitos valstybės teritoriją, buvo atsakyta, kad A.Bilotaitė ir L.Kasčiūnas.

Laikas baigti kariauti

Jis priminė, kad esame tranzitinė valstybė.

„Šalia turime Rusiją ir Baltarusiją, turinčias savo KGB struktūras, neįleisdavusias į savo teritorijas įtartinų migrantų. Jos būdavo kaip skydas Lietuvai ir visai ES.

Tačiau pradėjome vykdyti agresyvią politiką, Aliaksandras Lukašenka pradėjo specialiai gabenti migrantus prie sienos su Baltarusija. Kol santykių nenormalizuosime, tol grėsmę turėsime.

Antras dalykas - jei nusprendėme, kad tvora su Baltarusija pristabdytų migrantus, tai ir statykime ją ne dvejus metus, o du ar tris mėnesius. Neįmanoma? Tai konservatoriams neįmanoma, kurie tepasisamdė vieną įmonę. Jei būtų atlikti viešieji pirkimai ir į statybas būtų įjungtos kelios įmonės, tai ir pastatytume greičiau", - neabejojo D.Gaižauskas.

Jis dar kartą pakartojo, kad Lietuva turi griežtai laikytis teisės aktų ir negali elgtis taip pat kaip baltarusiai - į Lietuvą neteisėtai patekusių neturi teisės varyti atgal per sieną, jei jau nepavyko jų apgręžti atgal neįžengus į mūsų teritoriją. Nes tokiais veiksmais tik nuteiks visą pasaulį prieš save.

„Todėl ir prašėme, kad įstatymais sulaikymo terminas būtų pratęstas nuo pusės metų iki metų, nes per tokį trumpą terminą neįmanoma suspėti išnagrinėti visus atvejus. Tačiau valdančiųjų pastangomis siūlymas atmestas.

Baisu pagalvoti, kas laukia, kai terminas baigsis ir tūkstančiai migrantų galės laisvai judėti po Lietuvą", - reziumavo D.Gaižauskas.

Komentuoja Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, buvęs VSD vadovas Zigmas VAIŠVILA

Viskas slepiama. Iš kokių šaltinių politikai sprendžia, ar asmuo susijęs su terorizmu, ar ne? Beraščiai, tai ir lemena kažką. Normalus ministras ar ministrė pasakytų: VSD informacija tokia, karinės žvalgybos informacija tokia, tik šios tarnybos neatskleidžia savų šaltinių.

Tačiau dar svarbiau tai, ką atskleidė D.Gaižauskas: kad A.Bilotaitė bei L.Kasčiūnas nusprendžia, ką praleisti per sieną ir ko nepraleisti. Prokuratūra jų atžvilgiu turi pradėti baudžiamąją bylą. Nes Baudžiamasis kodeksas numato bausmę ne tik už nelegalų sienos kirtimą, bet ir už padėjimą ją kirsti. Tegu nepasakoja pasakų, kad apie ateinančius žmones jau žinoma, kelia jie pavojų ar ne.

Prisiminkime, kad ir A.Anušauskas prisipažino, kad pirmieji tūkstančiai „pabėgėlių" buvo įleisti tyčia - kad gautume politinę ir finansinę ES paramą, sprendžiant migrantų krizę, kurią patys ir sukėlėme. Ir A.Anušausko atžvilgiu turi būti pradėta baudžiamoji byla.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (64)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • REFERENDUMAS: Kviečiame pasirašyti elektroniniu būdu.

 • PENSIJA: Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį pasirašė Socialinio draudimo pensijų įstatymo kelių straipsnių pakeitimo įstatymą. Šiuo įstatymu tęsiamas papildomas pensijų didinimas, kuris pagal 2019 metais prezidento inicijuotą įstatymą, buvo vykdomas 2020 ir 2021 metais.
 • BAUDA: Italijos konkurencijos prievaizdė jau antrą kartą šią savaitę skyrė baudą amerikiečių technologijų milžinėms – šį kartą „Apple“ ir „Google“ – bendrai 20 mln. Eur.
 • APRIBOJIMAS: Penktadienį įsiteisėjo Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimas, kuriuo buvo patenkintas Konkurencijos tarybos prašymas ir buvusiai bendrovės „NCG Distribution“ vadovei Laurai Gaigalienei apribota teisė 3 metus eiti vadovaujamas pareigas.
 • ESKALACIJA: Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį teigė, kad jo šalis yra pasirengusi galimai konflikto su Rusija eskalacijai.
 • RENOVACIJA: 83 proc. šalies gyventojų, gyvenančių senuose daugiabučiuose, norėtų juos atnaujinti.
 • ATLYGINIMAS: Vidutinis neto atlyginimas valstybės sektoriuje didėjo 7,8%, iki 1.055,7 Eur, privačiame – 9,9% iki 994 Eur.
 • SKIEPAI: Čilės Visuomenės sveikatos institutas davė leidimą skiepyti Kinijos kompanijos „Sinovac“ pagaminta „CoronaVac“ vakcina nuo koronaviruso vaikus nuo trejų metų amžiaus.
 • ŽUVO: Vienoje Sibiro anglių kasykloje daugiau kaip 50 žmonių žuvo ketvirtadienį per numanomą metano sprogimą ir gaisrą, pranešė vietos pareigūnai.
 • ŠVENTĖ: Penktadienį Kauno rajone, Naujuosiuose Muniškiuose, rengiama Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Laukinių gyvūnų globos centro laiko kapsulės įkasimo šventė.
 • RINKIMAI: Libijos rinkimų komisija gruodį vyksiančiuose prezidento rinkimuose neleido dalyvauti buvusio diktatoriaus Muammaro al-Gaddafio sūnui.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar lankysitės savo miesto, miestelio mugėse, šventiniuose renginiuose, eglės įžiebimo ceremonijoje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jei Lietuvoje bus įvestas privalomasis skiepijimas kaip Austrijoje, kokie bus Jūsų veiksmai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

0 +2 C

-1 +1 C

 

-1 +4 C

0 +1 C

0 +2 C

 

-1 +2 C

0-5 m/s

0-4 m/s

 

0-7 m/s