respublika.lt

Teismas atidėjo A.Paleckio bylos dėl šnipinėjimo nagrinėjimą (144)

2021 spalio 28 17:00:54
Danas NAGELĖ

Lietuvos apeliacinio teismo trijų teisėjų kolegija nusprendė atidėti A.Paleckio bylos nagrinėjimą iki lapkričio 16-osios. To paprašė kito proceso dalyvio Deimanto Bertausko advokatė Zita Malova, mat D.Berkausko gynėja tapo tik spalio 26 dieną ir nespėjo susipažinti su didelės apimties byla. Tiesa, byla atidėta ne dėl jos prašymo, o todėl, kad buvo patenkintas D.Bertausko prašymas... nušalinti A.Malovą.

×
nuotr. 27 nuotr.
Teismas atidėjo A.Paleckio bylos dėl šnipinėjimo nagrinėjimą. Stasio Žumbio nuotr.

 

Į Apeliacinį teismą kreipėsi už šnipinėjimą nuteisto buvusio politiko Algirdo Paleckio advokatai Adomas Liutvinskas ir Kęstutis Ragaišis, užginčiję Šiaulių apygardos teismo nuosprendį ir prašydami priimti naują nuosprendį - A.Paleckį išteisinti. Pasak advokatų, byla yra laužta iš piršto ir labiau primena feljetoną, kuriame pilna pasvarstymų, prielaidų. Gynėjai įsitikinę, kad A.Paleckis persekiojamas už politinius įsitikinimus.

Liepos pabaigoje Šiaulių apygardos teismas A.Paleckį pripažino kaltu ir skyrė jam šešerių metų laisvės atėmimo bausmę. Jei Apeliacinis teismas nenuspręs kitaip, iš tikro A.Paleckis kalėtų kur kas trumpiau - apie puspenktų metų, mat 18 mėnesių už grotų jau praleido per tyrimą.

A.Paleckis ir vilnietis verslininkas D.Bertauskas buvo kaltinami veikdami organizuota grupe kartu su ikiteisminio tyrimo metu nenustatytu Rusijos žvalgybos darbuotoju, kitais Rusijos piliečiais, šnipinėję Rusijos žvalgybai.

Rimti kaltinimai

Anot teismo, kaltinamieji, veikdami bendrininku grupe su užsienio valstybės - Rusijos žvalgybos atstovu - per ikiteisminį tyrimą nenustatytu šios šalies Federalinės saugumo tarnybos (FST) darbuotoju, kitais Rusijos piliečiais, kurių atžvilgiu atliekamas ikiteisminis tyrimas kitoje medžiagoje, vykdydami FST užduotį, šios žvalgybos organizacijos pavedimu nuo 2017 metų vasario 16 d. iki 2018 metų spalio 10 d. Lietuvos teritorijoje už piniginį bei kitokį atlygį rinko Rusijos žvalgybą dominančią informacija - šnipinėjo svetimos valstybės naudai. Organizuota grupė buvo suburta iš Rusijos FST per ikiteisminį tyrimą nenustatytų atstovų, kitų šios šalies piliečių, D.Bertausko ir A.Paleckio, šioje grupėje buvo paskirstyti vaidmenys ir numatytos užduotys. Vykdydami gautas užduotis D.Bertauskas ir A.Paleckis rinko informaciją apie Sausio 13-osios bylą tyrusius pareigūnus ir teisėjus, taip pat informaciją apie kitus asmenis, susijusius su kitų baudžiamųjų bylų tyrimu.

Bylos duomenimis, kaltinamieji D.Bertauskas ir A.Paleckis taip pat turėjo rasti Lietuvos institucijose dirbančių asmenų, kurie už neteisėtą piniginį atlygį Lietuvos teisėsaugos institucijoms pateiktų tikrovės neatitinkančią informaciją apie Sausio 13-osios byloje nuteisto Jurijaus Melio sveikatos būklę - siekta, kad tai turėtų įtakos jam skirto suėmimo pakeitimui į švelnesnę kardomąją priemonę ar kitaip palengvinti J.Melio kalinimą - tai buvo dar viena iš Rusijos žvalgybos tarnybos suformuotų užduočių. D.Bertauskas ir A. Paleckis turėdami bendrą tikslą - atnaujinti Lietuvoje registruotos „Lietuvos liaudies partijos" (LLP) veiklą bei 2011 m. rugsėjo 23 d. susitarimo tarp LLP ir  Rusijos Federacijos partijos „Jedynaja Rossija" („Vieningoji Rusija") pagrindu gauti iš šios Rusijos politinės partijos finansinę paramą LLP bei politinės partijos Lietuvos rusų sąjungos politinei veiklai - dalyvauti Lietuvos Respublikos savivaldybių bei Seimo rinkimuose. Tuo tikslu 2017 metų vasario 12-18 dienomis būdami Maskvoje, pasinaudodami LLP turimais kontaktais, D.Bertauskas ir A. Paleckis planavo susitikti su Rusijos Federacijos Tarybos Tarptautinių reikalų komiteto pirmininku Konstantinu Kosačiovu ir tartis dėl santykių su partija atnaujinimo. Nei D.Bertauskui, nei A. Paleckiui nepavyko savarankiškai užmegzti kontaktų su minėtos partijos atstovais.

Nuo bausmės atleido

Tačiau D.Bertauską Šiaulių apygardos teismas atleido nuo baudžiamosios atsakomybės, nors ir pripažino kaltu. Šiaulių apygardos teismas pabrėžė, jog D.Bertauskas visiškai prisipažino dalyvavęs darant inkriminuotą nusikalstamą veiką ir aktyviai padėjo atskleisti organizuotos grupės padarytą nusikaltimą, žinomus organizuotos grupės narius, inkriminuotos nusikalstamos veikos darymo modelį. Teismas įvertino, esą D.Bertausko geranoriškas parodymų davimas turėjo esminę reikšmę atskleidžiant Rusijos žvalgybos subjektų neteisėtą veiklą Lietuvoje, vykdomą per Lietuvos piliečius, siekiant pakenkti ir kompromituoti Sausio 13-osios bylą ir kitas baudžiamąsias bylas dėl Sovietų Sąjungos agresijos prieš Lietuvą 1990-1991 metų laikotarpiu. Teismo nuomone, nėra jokio pagrindo manyti, kad D.Bertauskas galėjo turėti kokių nors interesų duoti neteisingus parodymus apkalbant ne tik A.Paleckį, bet ir save.

Nušalino advokatę

A.Paleckis kaltę neigia ir tvirtina atlikęs žurnalistinį tyrimą, bendraudamas su Rusijos piliečiais nežinojo apie jų ryšius su Rusijos slaptosiomis tarnybomis, bendravimas buvo išimtinai susietas su jo žurnalistine, politine veikla bei bendro verslo su D.Bertausku kūrimu, vykdymu.

Apeliacinio teismo atstovė "Vakaro žinias" dar spalio 27 d. informavo, kad spalio 28 d. teismas posėdį pradės nagrinėdamas D,Bertausko gynėjos Z.Malovos prašymą bylos nagrinėjimą atidėti, mat D.Bertausko advokate (teikiančia valstybės nemokamą teisinę pagalbą) paskirta tik spalio 26 d. ir nespėjo susipažinti su byla. Plačiau nieko paaiškinti ji negalėjo.

Kam D.Bertauskui advokatas ir kodėl jis turi dalyvauti Apeliacinio teismo posėdyje, jei yra Šiaulių apygardos teismas jį atleido nuo baudžiamosios atsakomybės?

"Aiškinausi tai su savo advokatais. Pasirodo, nors Šiaulių instancija D.Bertauską išteisino, Apeliacinis teismas teoriškai jį gali ir apkaltinti. D.Bertauskas pakeitė advokatę, todėl ši turi teisę susipažinti su byla. Mes Apeliaciniam teismui turime porą prašymų, kurie susiję su kai kuriomis D.Bertausko apklausomis, todėl jis vis dar "pririštas" prie bylos", - "Vakaro žinioms" prieš teismo posėdį vakar paaiškino A.Paleckis.

Šiandien Apeliacinis teismas iš tikro nusprendė atidėti bylos nagrinėjimą iki lapkričio 16-osios. Tačiau ne dėl Z.Malovos prašymo. Pasirodo, į posėdį vakar neatvykęs D.Bertauskas teismui raštu buvo pateikęs prašymą nušalinti nuo bylos jį ginti valstybės paskirtą Z.Malovą. Teismas prašymą patenkino, todėl šiandien posėdis tuo ir baigėsi.

Atmetė prašymą

Prašymą teismui turėjo ir A.Paleckis - nušalinti bylą kuruojančią prokurorę Vilmą Vidugirienę. A.Paleckis nurodė daug motyvų, tačiau bene svarbiausias - kad 2018 m. gruodį buvo surengta spaudos konferencija, kurioje dalyvavo Valstybės saugumo departamento, policijos ir prokuratūros vadovai.

„Jėgos struktūrų vadovai dar tik prasidėjus ikiteisminiam tyrimui viešai apkaltino mane šnipinėjimu, šie trys pareigūnai pažeisdami sąžiningo teismo principą, viešai įvardijo mane padarius sunkų nusikaltimą, taip padarytas spaudimas teismui ir visuomenei", - teismui kalbėjo A.Paleckis.

Pasak jo, leidimą skelbti ikiteisminio tyrimo medžiagą turėjo išduoti ikiteisminį tyrimą jo byloje kontroliavusi Generalinės prokuratūros prokurorė V.Vidugirienė, o "jei ji leidimo neišdavė, tai nekontroliavo proceso".

Per minėtą spaudos konferenciją teisėsauga paskelbė atliekanti naują tyrimą dėl galimo šnipinėjimo Rusijai, o tuometinis generalinis prokuroras Evaldas Pašilis pranešė, kad "yra suimtas Lietuvos pilietis, žinomas visuomenėje, Algirdas Paleckis, suimtų yra ir daugiau asmenų".

Apeliacinis teismas šiandien nusprendė prokurorės nenušalinti. Pasak teisėjų, A.Paleckis nenurodė nušalinimo pagrindų, o jo nurodytos aplinkybės esą nesutampa su faktinėmis aplinkybėmis.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (144)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • ELEKTRA: Praėjusią savaitę elektros kaina Lietuvoje didėjo 21 proc. ir siekė 157,25 Eur/MWh.
  • UŽSIENIEČIAI: 72 procentais padaugėjo mūsų šalyje darbo ieškančių užsieniečių, kurie nėra Europos Sąjungos narės arba Europos laisvosios prekybos asociacijos narės piliečiai.
  • PADIDĖJO: „Carlsberg“ grupei priklausančios didžiausios šalies alaus gamybos bendrovės „Švyturys–Utenos alus“ pardavimo pajamos per šių metų devynis mėnesius, palyginti su 2020-ųjų sausiu-rugsėju, padidėjo 6% iki 150,4 mln. Eur.
  • PAJAMOS: Vilniaus šilumo tinklų pajamos augo 18 proc. ir siekė 86,7 mln. eurų.
  • ĮRANKIS: Vytauto Didžiojo universiteto mokslininkai kartu su Lietuvos žmogaus teisių centru, Europos žmogaus teisių fondu ir Tautinių mažumų departamentu kuria įrankį, kuris padės automatizuotai identifikuoti ir pašalinti neapykantos kalbos atvejus, pavyzdžiui, naujienų portalų komentarų skiltyse.
  • INFLIACIJA: Metinė infliacija lapkritį Lietuvoje, palyginti su atitinkamu praėjusių metų mėnesiu, pakilo iki 9,3%.
  • AKCIJA: Vokietijos policija šeštadienį nutraukė nesankcionuotą skiepijimo akciją Liubeko oro uoste, į kurią buvo susirinkę daug žmonių.
  • PARAMA: Apie 189 tūkst. nepasiturinčiųjų gruodį sulauks paramos maisto produktais ir higienos prekėmis.
  • SUSITIKIMAS: Pirmadienį vyks nuotolinis Lietuvos ir Izraelio ekspertų susitikimas aptarti COVID-19 valdymą ir anot Lietuvos Vyriausybės pranešimo, didžiausias dėmesys bus skiriamas vaikų vakcinavimui.
  • PENSIJA: Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį pasirašė Socialinio draudimo pensijų įstatymo kelių straipsnių pakeitimo įstatymą. Šiuo įstatymu tęsiamas papildomas pensijų didinimas, kuris pagal 2019 metais prezidento inicijuotą įstatymą, buvo vykdomas 2020 ir 2021 metais.
Daugiau

Dienos klausimas

Kaip manote, ar nesiskiepijantys nuo COVID-19 gydomi taip pat, kaip paskiepyti?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jei Lietuvoje bus įvestas privalomasis skiepijimas kaip Austrijoje, kokie bus Jūsų veiksmai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-3 +3 C

-7 +1 C

 

-2 +5 C

-6 +1 C

-4 +2 C

 

-1 +2 C

0-9 m/s

0-6 m/s

 

0-8 m/s