Trečiadienį Vilniaus taksi vairuotojai surengė protesto akciją, kurioje dalyvavo nuo 50 iki 70 automobilių. Taksistai tikino, kad akcija buvo spontaniška ir išprovokuota Valstybinės mokesčių inspekcijos bei Lietuvos kriminalinės policijos biuro veiksmų. Esą po to, kai pareigūnai užėmė 35 taksi firmas priglaudusį namą Vilniaus Žaliųjų Ežerų gatvėje, taksistai buvo atskirti nuo įrangos ir nebegalėjo priimti klientų iškvietimų.
Susirinko dešimtkart mažiau, nei planuota
Nors iš anksto buvo skelbta, kad sostinės taksi vairuotojų protesto akcija prasidės vakar lygiai 6 valandą ryto aikštelėje prie „Siemens“ arenos, nurodytu laiku į numatomos akcijos dalyvių susirinkimo vietą atvykę „Respublikos“ žurnalistai pamatė vos penkis taksi automobilius.
Jų vairuotojai žiniasklaidos atstovus pasitiko palankiai, tačiau ką nors pasakoti griežtai atsisakė. „To, ką norite sužinoti, klauskite mūsų organizatorių“, - patarė vienas iš ankstyvųjų protestuotojų.
Spėriau prie „Siemens“ arenos automobiliai pradėjo rinktis tik maždaug 6.15 val. Kartu su vairuotojais atvažiavo ir kelios taksi firmų dispečerės. Tarp taksi vairuotojų buvo ir viena moteris.
Naujai atvykę taksistai mieliau bendravo su žiniasklaida. Taksi vairuotojas Viktoras Milevskis sakė, kad mokesčių inspekcijos ir kriminalinės policijos pareigūnai į jo taksi firmos biurą įsiveržė pirmadienį. „Nuo tos dienos 8 val. vakaro ir buvome atskirti nuo iškvietimų. Sako, kad pareigūnai paėmė kompiuterius juose esantiems duomenims patikrinti. Tačiau kuo čia dėti mes, paprasti vairuotojai? Per dieną uždirbę labai mažą pinigų sumą, dažniausiai nuo nuvažiuotų 100 kilometrų siekiančią vos 20 litų, iškart išleidžiame maistui ir degalams. Jei ką ir pavyksta varganai gyvenant atsidėti, viską suryja automobilių remontas. O mašinos senos, nuolat genda. Todėl nepadirbėję vos kelias dienas pavirsime iš bado mirštančiais valkatomis“, - verkšleno pašnekovas.
Vakar pusę septintos ryto V.Milevskis dar tikėjosi, kad į protesto akciją suvažiuos bent 500 automobilių. Tačiau jau po pusvalandžio buvo aišku, kad jų nebus daugiau šešiasdešimties.
Privertė įsikišti policiją
Septintą valandą protestuotojų gretas papildė vyriškis, pasivadinęs taksi vairuotoju Andrejumi. Panašu, kad jis galėjo pretenduoti į vieną iš akcijos organizatorių. Rankose Andrejus laikė plakatą su užrašu 1313.lt. „Per naktį sukūrėme portalą, kuriame taksistai galės skųstis, išsakyti savo mintis. Skaičius trylika irgi pasirinkome neatsitiktinai - tai atspindi tragišką dabartinę maždaug pusės darbo netekusių Vilniaus taksistų būseną“, - sakė Andrejus.
Galų gale jis suformulavo ir protesto akcijos tikslus. Esą pagrindinis tikslas yra atkreipti valdžios ar jos atstovų dėmesį į vargti paliktus „paprastus taksistus“. „Valdžia elgiasi taip, tarytum labiausiai norėtų nubausti mus. O mes juk apie nesumokėtus mokesčius nieko nežinojome. Pavyzdžiui, mano alga tėra 350 litų, dar arti tūkstančio susirinkdavau dirbdamas. Vos prasimaitiname, o po kelių dienų išvis neturėsime iš ko gyventi. Todėl labai norėtume, kad valdžios atstovai pasikalbėtų su mumis, mes jiems papasakotume savo problemas, galbūt bent tuomet jie leistų mums toliau dirbti? Norime, kad mus paremtų ir vilniečiai, suprastų mūsų vargus“, - įtikinėjo Andrejus. Ar tikite?
Atrodė, kad ir pasirodžius Andrejui protestuotojai neturėjo jokio plano, ką toliau daryti. Tik apie pusę aštuonių jie pagaliau išsirikiavo ir Ozo gatve lėtai pajudėjo Edukologijos instituto link. Čia esančiame žiede ėmė automobiliais sukti ratus, kad sustabdytų eismą per patį piką. Šiokią tokią spūstį pavyko sukelti, tačiau įsikišus kelių policijai taksi automobiliai buvo išsklaidyti. Tuo vakarykštė protesto akcija ir baigėsi.
Vilniečiai neatjaučia
Atrodo, Vilniuje taksi vairuotojų surengta akcija sulaukė priešingo rezultato, nei tikėjosi Andrejus. Nestigo taksistais pasipiktinusių vairuotojų, kurie dėl taksistų protesto vėlavo į darbą.
Be to, nedaugelis vilniečių tiki, kad taksi vairuotojai gyvena taip blogai, kaip teigia viešai. Vyrauja nuomonė, kad dauguma taksistų skundžiasi tik dėl akių, o iš tikrųjų disponuoja nemažais iš keleivių surinktais pinigais, kurie neįtraukiami į apskaitas ir nuo jų nėra surinkti mokesčiai.
Atsibodo Vilniaus gyventojams ir nuolatinis taksistų lupikavimas. Visi gerai žino istorijas, kai vežant keleivius iš Vilniaus tarptautinio oro uosto nuo jų nudiriama keliskart didesnė suma. Gerai sostinės gyventojai mena ir tuos laikus, kai taksi vairuotojai specialia įranga prisukdavo kur kas daugiau kilometrų, nei nuvažiuota. Beje, ši praktika, pačių taksi vairuotojų liudijimu, nėra išnykusi ir dabar.
Reketas XXI amžiuje
Vilniaus taksistas Dalius Rupeika yra pagarsėjęs teisybės paieškomis. Todėl buvo priverstas pakeisti daugelį sostinės taksi firmų. Ir vakar jis sakė, kad į protesto akciją susirinkusiais vairuotojais nėra pagrindo netikėti.
Anot jo, nors oficialiai skelbiama, kad taksistai uždirba po 350 litų, tų pinigų dauguma darbdavių niekad vargšams nėra mokėję. „Mes tik pasirašome, kad pinigus gavome. O iš tikrųjų viskas vyksta priešingai. Pagal tai, kam - firmai ar pačiam taksistui - priklauso mašina, kiekvienam iš jų nustatomas savaitės mokesčio firmai surinkimo planas. Paprastai jis svyruoja nuo 300 iki 500 litų per savaitę. Jei jo nesurenki - lieki skolingas. Kartais net skolos raštelį iš tavęs išmuša, bet yra ir tokių darbdavių, kurie skolą dovanoja. O vargšams atsiskaičius su įmone paprastai lieka vargana 1200-1500 litų suma“, - sakė D.Rupeika.
„Netikiu, kad ir po šio sukrėtimo kas nors pasikeistų į gera“, - atsiduso pašnekovas.
Sostinės Žaliųjų Ežerų gatvėje esanti kelių dešimčių taksi bendrovių buveinė buvo apsupta pirmadienį, sulaikyta apie penkiasdešimt įtariamųjų, šešis prokuratūra prašė suimti.
Šis šešetas buvo net 35-ių įmonių savininkai. Iš jų dvylikos šeimininkas buvo vienas asmuo.
Valstybinės mokesčių inspekcijos ir Kriminalinės policijos biuro pareigūnai kratas atliko turėdami informacijos, kad taksi firmos bei jų savininkai apgaulingai tvarkydami buhalteriją nuo valstybės galėjo nuslėpti dešimtis milijonų litų mokesčių.
Iš garsių firmų buvo suimtas ir buvusios „Martono taksi“, šiuo metu pavadinimą pakeitusios į „Standart taksi“, savininkas, kitų įvairių taksi bendrovių vadovas Olegas Ilčenka.
Vakar pavakare dauguma taksi įmonių, kurių darbas buvo sutrikdytas dėl dokumentų poėmio, vėl dirbo įprastu režimu.Darius BUTA, Valstybinės mokesčių inspekcijos atstovas:
Inspekcija tikrai neatsako už tai, kad sutriko Vilniaus taksi bendrovių darbas. Manau, jei kompiuteriai ar kita įranga laikinai neveikia, tai tik dėl to, kad kriminalistai tikrina tenai esančius duomenis. Įtarimai milijonų litų nuslėpimu nuo valstybės yra labai sunkus nusikaltimas. Ir pirmiausia kaltinti dėl to reikėtų nusikalstamas veikas dariusius žmones - taksi įmonių vadovus ir buhalterius. Kita vertus, žinodami, kad jose dirbantiems paprastiems taksistams gali būti sunku, nenutraukėme įmonių veiklos, nestabdėme ir pačių vairuotojų licencijų. Manau, baigus įmonių buhalterinių dokumentų poėmius, taksistai greitai galės grįžti į savo darbo vietas.
Parengta pagal dienraštį "Respublika"