respublika.lt

Taboras nugriautas, tegyvuoja taboras! visas tekstas (6)

2020 liepos 31 11:55:14
Vidmantas MISEVIČIUS

Birželio pradžioje Vilniuje buvo nugriauti paskutiniai liūdnai pagarsėjusio Kirtimų romų taboro pastatai ir jų liekanos. Bent taip oficialiai skelbiama. Tačiau sostinės taksistai sako, kad taboras tiesiog persikėlė už geležinkelio bėgių, o klientų narkomanų srautas nė kiek nesumažėjo.

×
nuotr. 12 nuotr.
Arūno Bernacko koliažas.
Valdžios dosnumas

Kadaise Aukštutiniame sostinės tabore stovėjo 61, Žemutiniame - 15 pastatų. Šiandien jie jau tapo istorija, tačiau dar gyvuoja vadinamasis Rodūnios kelio taboras. Jo klausimu savivaldybė žada užsiimti šiemet. Laukyme tapusioje Kirtimų taboro vietoje greičiausiai išdygs pramoniniai pastatai. Paskutinių taboro teritorijoje buvusių nelegalių statinių griovimo darbai miestui atsiėjo 55,8 tūkst. eurų.

Savivaldybės Socialinių paslaugų skyriaus patarėja Irena Kiselienė „Vakaro žinioms“ sakė, kad Vilniaus (Kirtimų) čigonų taboro integracijos į visuomenę 2016-2019 m. programa, be kitų integracijos priemonių, buvo siekiama iškeldinti šeimas iš taboro į saugią socialinę aplinką užtikrinant joms teisę į būstą.

„Šiuo metu būstai yra išnuomoti 23 romų tautybės asmenims ir šeimoms. Jie apsigyveno Vilniaus miesto savivaldybei priklausančiose patalpose - Naujininkuose, Naujamiestyje, Paneriuose, Naujojoje Vilnioje, Vilkpėdėje, Antakalnyje ir Verkiuose. Visi minėti asmenys bei šeimos taip pat pasinaudojo galimybe gauti būsto nuomos mokesčio dalies kompensaciją, kai būstą nuomojasi iš privačių asmenų. Savivaldybė kompleksiškai sprendžia romų perkraustymą - tiems, kam priklauso pagal taisykles, siūlomas socialinis būstas, kitiems - kompensacija būsto nuomai“, - pasakojo savivaldybės atstovė.

Ji patikslino, kad vykdant romų integracijos programą dalis asmenų buvo įkalinimo vietose, todėl atlikę bausmę jie gali teikti prašymus paramai. Deja, kiek mokesčių mokėtojams kainavo pats čigonų iškeldinimas, Socialinių paslaugų skyriaus patarėja pasakyti negalėjo.

„Savivaldybė stengiasi užtikrinti lygias galimybes teikiant paslaugas Vilniaus miesto gyventojams ir svečiams, neišskiriant asmens tautybės, rasės ir kt. Dėl to nurodyti tikslius romų relokacijos kaštus yra sudėtinga, - teigė I.Kiselienė. - Romų tautybės asmenys, kurie nuomojasi būstus iš privačių asmenų bei yra sudarę ne trumpesnę nei 1 metų nuomos sutartį, būsto nuomos mokesčio dalies kompensacija vienam asmeniui yra 92,42 euro.“

Pašnekovė priminė, kad savivaldybės taryba 2020 m. gegužės 6 d. nutarė vienišiems (be šeimos) neįgaliesiems, kurie turi teisę išsinuomoti savivaldybės socialinį būstą išimties tvarka, prie valstybės skiriamos būsto nuomos mokesčio dalies kompensacijos papildomai skirti 300 eurų per mėnesį.

Taip pat nuspręsta skirti 200 eurų per mėnesį būsto nuomos mokesčio dalies kompensaciją vienišiems asmenims, likusiems be tėvų globos, kurie yra įrašyti į Asmenų ar šeimų, turinčių teisę į paramą būstui išsinuomoti, sąrašą. Taigi čigonai, kaip ir visi kiti, gali pretenduoti ir į šias lėšas.

Kalbant apie Vilniaus miesto savivaldybės tarybos sprendimu patvirtintos Kirtimų romų taboro bendruomenės integracijos į visuomenę 2016-2019 metų programą, jai įgyvendinti buvo numatyta skirti 927 948 eurus. Teigiama, kad pinigai buvo panaudoti taboro gyventojų iškeldinimui, jų švietimui, sveikatos apsaugai, aplinkos tvarkymui, saugumui ir pan.

Juos būtina priverstinai įdarbinti


Ne vienerius metus su narkomanijos problema kovojantis ir norintiems išsivaduoti nuo priklausomybių padedantis Marijus Balčiūnas taboro iškėlimą vertino skeptiškai.

„Buvau nuvykęs pažiūrėti, kaip ten viskas atrodo. Pastatų neliko, bet narkotikais prekiaujama. Žmonės ilgus metus važiavo į taborą jų pirkti, seni įpročiai išlieka ilgam, tad prekeiviai tuo naudojasi“, - taksistų pasakojimus patvirtino pašnekovas.

Nors taboro nugriovimas, pasak M.Balčiūno, narkotikų platinimo problemą pristabdė, tačiau norint ją išspręsti būtina naudoti ir kitokias priemones.

„Abejoju, ar 100 proc. pavyks įveikti prekybą narkotikais, tačiau tikrai galima sumažinti jos apimtis. Tam reikia ne tik iškelti taborą, bet ir dirbti su jo gyventojais. Skatinti juos integruotis į visuomenę, nuo mažumės šviesti, pasakoti tiek apie narkotikų žalą, tiek apie atsakomybę už tokias veikas. Ieškoti kontaktų ir padėti norintiems gyventi kitaip. Kas iš to, kad nebėra taboro, jei daugelio gyvenimo būdas liko tas pats? - svarstė M.Balčiūnas. - Narkotikais toliau prekiaujama, tik dabar - mieste. Vaikai mato tai, mato smurtą, korupciją ir jiems susiformuoja įvaizdis, kad taip ir turi būti. Užaugę jie perima tėvų „verslą“ ir istorija tęsiasi.“

Ne iš nuogirdų apie problemą žinančio jauno vyro nuomone, padėtį galėtų keisti ir priverstinis romų įdarbinimas.

„Sovietiniais laikais dirbti turėjo visi, tad laiko kaip ir nebelikdavo. Dabar visi žino savo teises, tačiau dažnai pamiršta pareigas. Romai - ne išimtis. Jie pratę prie lengvų pinigų, nori, kad valdžia juos remtų, todėl patys tikrai neskubės ieškoti legalaus darbo. Ypač - jei dar gaus pašalpas. Įdarbinti juos reikėtų privaloma tvarka.

Be to, visuomenę skaldo bei žmonių antipatiją romams didina ir valdžios veiksmai. Jų integracijai trejiems metams buvo skirta daugiau negu 900 tūkst. eurų. Kur tie pinigai? Kas už juos padaryta? Taboro gyventojai iškeldinti į socialinius būstus? Į tuos pačius, kurių laukė daugiavaikės šeimos ar neįgalieji? Kaip jaustis šiems, tikėtina, ne vienerius metus eilėje stovintiems, asmenims, sužinojus, kad jie vėl buvo nustumti į šalį, nes į butus susikėlė pašalpas gaunantys romai? Gal valdžios ketinimai ir geri, tačiau, panašu, kad vėl problemą bandoma spręsti ne iš tos pusės“, - situaciją įvertino M.Balčiūnas.

Prekeiviai mirtimi niekur nedingo

Sostinės policija priminė, kad nugriautas Kirtimų taboras gyvavo net 75-erius metus. Šiuo metu kartu su Valstybine teritorijų planavimo ir statybos inspekcija dirbama, kad būtų nugriauti likę 6 nelegalūs, prie Rodūnios sodų stovintys, romų tautybės asmenų apgyvendinti namai. Pasak pareigūnų, būtent prie jų ir šalia esančiuose miškuose toliau vyksta prekyba narkotikais.

Nuo 2020 m. birželio 1 d. už narkotinių medžiagų platinimą Rodūnios soduose ir apylinkėse buvo sulaikyta 11 asmenų. Birželio 23-iąją policiją sulaikė narkotikais prekiavusią dvidešimtmetę trijų vaikų motiną.

Liepos 15 d. pardavinėjant narkotikus Rodūnios kelio gatvėje buvo sulaikyti du, 1991-aisiais ir 2003-aisiais gimę, vyrai.

Liepos 20-ją sulaikyta narkotikų prekeivė dešimt metų pati vartoja narkotikus. Dvi savaites iki sulaikymo ji pagimdė vaikelį, kuris tuo metu buvo slaugomas Santariškių vaikų ligoninėje.

Liepos 29-ąją buvo suimtas policijai gerai žinomas, anksčiau tabore gyvenęs, narkotikų prekeivis...

Taigi kol vieni taboro gyventojai išrinkinėjo ar griovė nelegalias trobas, ar palikę jas traukė į sostinę ar į Vakarų šalis, kiti, nors iš Vilniaus miesto savivaldybės yra gavę socialinius būstus, grįždavo į taborą platinti narkotinių medžiagų. Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Vilniaus miesto antrojo policijos komisariato policijos pareigūnai ir toliau budriai seka vietovę ir kovoja su narkotinių ar psichotropinių medžiagų prekyba.

Vilniaus VPK informacija

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (6)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PATOGIAU: pirmadienį Lietuvos ambasados Jungtinėje Karalystėje kartu su išorės paslaugų teikėju atidaromas pasų centras Mančesteryje, kuriame bus teikiama Lietuvos asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinančių dokumentų išdavimo ir keitimo paslauga - tai jau trečiasis pasų centras Jungtinėje Karalystėje.
  • NETYČIA: jaunai italei per klaidą suleista šešiaguba vakcinos nuo koronaviruso dozė - medicinos sesuo 23 metų medicinos studentei sekmadienį vienoje Toskanos ligoninėje suleido visą buteliuką „„Biontech“/“Pfizer“ preparato, kuris įprastai skirtas šešioms atskiroms dozėms.
  • PADĖTIS GERĖJA: Ispanija sekmadienį atšaukė nuo spalio galiojusią nepaprastąją padėtį, kuri buvo įvesta kovojant su naujojo koronaviruso pandemija. Ispanai pirmą kartą po daugelio mėnesių vėl galės keliauti tarp šalies regionų.
  • SPROGIMAI: vakarinėje Kabulo dalyje prie vienos mokyklos nugriaudėjo trys sprogimai, šeštadienį pranešė Afganistano vidaus reikalų ministerija, nepateikdama detalių.
  • NELAIMĖ: per viename Somalio sostinės Mogadišo rajone kilusius staigius potvynius žuvo vienuolika vaikų.
  • RADINIAI: Dievogalos kaime, kluone, moteris (g. 1968 m.) rado šautuvą, 146 vnt. įvairaus kalibro šovinius, granatą, du detonatorius, vieną sprogdiklį, galimai tris trotilo briketus, rankinę granatą ir pirotechninį užtaisą, kuriuos pasiėmė policijos pareigūnai.
  • APSINUODIJO: valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, penktadienį gavusi informacijos iš Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijos vadovybės apie sunegalavusius vaikus ir virtuvės darbuotoją, nedelsiant pradėjo tyrimą - blogai pasijuto 12 vaikų, kurie maitinosi šios mokyklos valgykloje ir keletas iš jų jau gydomi ligoninėje.
  • AR NEBAISU: ketvirtadienį Vilniuje, atliekų surinkimo bei rūšiavimo teritorijoje, rasta galimai žmogaus kaukolė - policijos departamento pranešime sakoma, kad ji aptikta apie 15 val. Liepkalnio gatvėje.
  • PAVOJINGA ZONA: Filipinams priklausančią Mindanao salą sudrebino 5,1 balo stiprumo žemės drebėjimas, ketvirtadienį pranešė šalies Vulkanologijos ir seismologijos institutas.
  • RADINYS: trečiadienį atliekant remonto darbus Bulgarijos sostinėje, Caro Boriso III gatvėje, buvo rasta XX amžiaus vidurio aviacinė bomba - radinio vieta atitverta, sprogmens neutralizuoti atvyko išminuotojai.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar pritariate, kad mažesnės rajoninės ligoninės turėtų atsisakyti dalies teikiamų paslaugų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Didysis šeimų maršas jau šeštadienį. Ar dalyvausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų
2. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
3. „MARŠ, MARŠ, TRA-TA-TA!“
4. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
5. ŠEIMOS GYNIMO MARŠAS - LIETUVOS ŠANSAS AR KVAILIŲ VILTIS?
6. Bažnyčia stos mūru už šeimą
7. Vitas Tomkus: PIRMYN VERGAI NUŽEMINTIEJI, ATSTUMTIEJI, NUSKRIAUSTIEJI IR NUTEISTIEJI!
8. Arvydas JUOZAITIS: „Palaikau šeimos žygį. Reikia, kad jis būtų“
9. Goda JUOCEVIČIŪTĖ: Sveiki žmonės – kaip raupsuotieji
10. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
11. DIDŽIOJI IŠPAŽINTIS
12. Vitas Tomkus: NE TAU, MARTYNAI, MĖLYNAS DANGUS!!!
13. Algimantas RUSTEIKA: Geras pensininkas - miręs pensininkas
14. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
15. Audrius BUTKEVIČIUS: Kam Dievas siunčia karvelį?
16. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
17. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
18. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
19. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
20. Vitas TOMKUS: „Musė maišė, musė maišė, uodas vandens nešė!“
21. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
22. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
23. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
24. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
25. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+11 +17 C

+10 +18 C

 

+7 +15 C

+19 +25 C

+19 +26 C

 

+11 +13 C

0-8 m/s

0-7 m/s

 

0-7 m/s

       

Nuorodos