respublika.lt

Sveikatos sistema: diagnozė užtruko dešimtmečius

2022 lapkričio 01 11:50:11
Justina GAFUROVA

Tuberkuliozė - labiausiai paplitusi infekcinė liga, o Lietuvoje sergamumas plaučių tuberkulioze yra vienas didžiausių Europoje. Tačiau, pasirodo, kad kartais tuberkuliozei nustatyti reikia netgi dešimtmečių. Bent jau tokią istoriją teko išgyventi senjorei Meilei, kuri visą gyvenimą kentėjo nuo šios ligos, nors medikai tikino, kad negalavimus ji tik išsigalvoja. Kol galiausiai išgirdo diagnozę su medikės komentaru: „Sprendžiant iš tyrimų, turėtumėte būti mirusi."

×
nuotr. 1 nuotr.
Meilei, kuri visą gyvenimą kentėjo nuo tuberkuliozės, medikai kelis dešimtmečius tikino, kad negalavimus ji tik išsigalvoja. Egidijaus Jankausko nuotr.

 

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, tuberkuliozė yra viena iš dešimties pagrindinių mirties priežasčių pasaulyje. Lietuvoje sergamumas plaučių tuberkulioze yra vienas didžiausių Europoje. Kasmet tuberkulioze suserga apie 900 asmenų. Tai infekcinė liga, pažeidžianti įvairius organus.

Tinkamai negydant, gali išsivystyti aktyvi tuberkuliozės forma, kuria susirgus mirtingumas siekia apie 50 proc. Visą gyvenimą su šia liga gyvenanti senjorė Meilė stebisi, kaip šiais laikais medikai metų metus nesugebėjo jai nustatyti šios ligos. Kiekvieną kartą jie replikuodavo, esą sveika moteris tik ieško ligų.

Sirgo nuo paauglystės

Sveikatos negalavimai šiai moteriai prasidėjo dar paauglystėje, pokario metu. Ji, tuomet dar penkiolikos metų, kartu su broliu gyveno pas dėdę, kadangi karo metu jų namai buvo sugriauti. Sąlygos nebuvo geros: drėgmė ir šaltis, prastos higienos sąlygos. Po kurio laiko dėdė mirė nuo tuberkuliozės, o sveikata suprastėjo ir pačiai Meilei. Paauglė buvo paguldyta į ligoninę. „Nuo tada ir prasidėjo mano sunkus gyvenimas", - pasakoja Meilė.

Tuomet mergina buvo išrašyta iš ligoninės tuberkuliozės neišgydžius, tad ilgainiui jaunos merginos plaučiai užgijo, tačiau infekcija liko ir išplito po visą organizmą. Prasidėjo skausmai ir silpnumas.

Meilė pasakoja, kad per visą tą laiką ji lankėsi pas daugybę medikų, tačiau niekas nesugebėdavo nustatyti, kodėl jaunai moteriai taip streikuoja sveikata. „Nuolat sirgdavau, streikavo kepenys, skrandis, svaigo galva, jaučiau nepakeliamą sunkumą, labai kilo spaudimas", - pasakoja Meilė.

Moteris pasakoja, kad nuolat sulaukdavo piktų replikų iš medikų: „Nesuskaičiuosiu, kiek kartų atėjus pas gydytoją išgirsdavau, kad atrodau gerai, skruostai raudoni, reiškia, kad pati sau ligų ieškau. Kai tik paklausdavau, kodėl mano spaudimas toks aukštas, išgirsdavau, kad tai nuo nervų. Kokių tik vaistų negėriau nuo tų nervų. Ir tik po daugybės metų sužinojau, kad jaunystėje, būnant 30-ies, gėriau vaistus, kurie skiriami psichozinėms būsenoms palengvinti."

Sulaukdavo patyčių

Meilės sveikata dar labiau šlubavo, o galiausiai beveik atėmė ir regėjimą, teko statyti širdies stimuliatorių. Vos 35-erių moteris jau šlapinosi krauju, tuomet jai visgi buvo nustatyta tuberkuliozė. „Kažkodėl ta diagnozė buvo kažkur į archyvus nukišta, o man nepranešta. Taip nesužinojau, kas man yra ir toliau tęsiau ligos paieškas", - sakė Meilė.

Būdama vos 39-erių Meilė jau negalėjo pakelti rankos, vis atsilikdavo viena koja, nebebuvo jėgų įsidėti cukraus į arbatą. Tuo metu ji patyrė insultą. Šiandien Meilė neslepia, kad iki šiol negali atleisti už tai, kad laiku nebuvo nustatyta diagnozė, dėl to gyvenimas buvo toks sudėtingas.

„Aš dirbau modeliuotoja ir man labai patiko mano darbas. Todėl nenorėdavau ir nedarbingumo imti, kai medikai siūlydavo. Be to, kai kurie medikai sakydavo, kad negalavimus išsigalvoju. Pati galvojau, kad sergu kažkuo, ko gydytojai dar nežino, nėra susidūrę.

Žinoma, labai stengdavausi neparodyti, kad man blogai. Darbe pasigirsdavo komentarų, kad simuliuoju. Nuolat sulaukdavau žeminimo, esą išsigalvoju. O kol visi pietaudavo, pasitiesusi kokį kilimėlį, stengdavausi pagulėti, nes siaubingai skaudėdavo stuburą", - nuoskaudų neslepia moteris.

Šaukėsi vėžio

Meilė sako, kad net nesuskaičiuotų, kiek medikų iš viso yra aplankiusi per gyvenimą: tai ir šeimos gydytojai, ir neurologai, ir terapeutai, ir onkologai, ir net psichiatrai. Daugybę kartų ji gulėjo ligoninėje, bet niekas nerado užsisenėjusios tuberkuliozės, paėmusios Meilės organizmą įkaitu. Moteris sako, kad medikų, kuriais pasitiki ir kuriuos gerbia, gali suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų.

„Gydė mane daugybė Vilniaus gydytojų ir visi galvojo, kad mane kankina nervai. Būdavo, kad kartais savo noru važiuodavau į ligoninę, kad tik kas nors rastų, kas man yra. Kai gulėjau onkologiniame skyriuje, meldžiausi, kad man nustatytų vėžį. Beprotiškai norėjau, kad pagaliau mane pagydytų. Būčiau ir į pragarą nuėjusi, jeigu būčiau žinojusi, kad man palengvės. Bet niekas negalėjo pasakyti, kas man yra.

Tiesa, kai kuriuos medikus gerbiu iki šiol. Netoli Vilniaus Lukiškių aikštės esančioje ligoninėje kadaise dirbo labai puiki masažuotoja. Kol ji mane masažuodavo, aš verkdavau iš skausmo. Ji matė, kad aš jauna, ir kad man labai blogai. Masažuodavo atskirai kiekvieną pirštelį ir suprato, kad kai masažuoja dešinę ranką, aš beveik nieko nejaučiu. Ji labai norėjo man padėti, ateidavo mane masažuoti į namus netgi savaitgaliais, o aš tada neturėjau net kaip jai atsilyginti. Vėliau ieškojau jos, bet ji jau buvo mirusi. Visą gyvenimą ją atsiminsiu", - pasakoja Meilė.

Ji sako, kad kol medikai nerasdavo, kokia liga kankina moterį, ji pati ėmėsi domėtis sveika gyvensena: „Vieną kartą, kai buvau komandiruotėje Maskvoje, pamačiau užrašą, kuriame sakoma, kad judėjimas yra gyvenimas, o maistas - vaistas. Todėl stengiausi daug vaikščioti, nors man tai ir buvo sudėtinga. Taip pat labai prižiūrėjau savo mitybą. Iki šiol laikausi taisyklės, jog reikia valgyti tik šviežią maistą. Ir tai tikrai palengvindavo mano savijautą."

Turėjo būti mirusi seniai

Galiausiai Meilei, sulaukusiai 52-ejų, buvo nustatyta tikroji - tuberkuliozės diagnozė. „Tuomet gydytoja, pamačiusi visus man atliktus tyrimus, pasakė, kad sprendžiant iš atsakymų, aš seniai turėjau būti mirusi. Aš būtent taip ir jaučiausi. Iki šiol galvoju, kaip aš išgyvenau...

Tuomet sužinojau, kad ir tas paraudęs ir kiek patinęs mano veidas galėjo būti signalas, kad organizme yra uždegimas ir inkstų tuberkuliozė. Tik tuomet prisiminiau ir tą dėdę, kuris mirė nuo tuberkuliozės. Matyt, dar tada mane buvo galima išgydyti.

Deja, per visą tą laiką organizmas buvo stipriai išsekintas, pažeistų organų neatstatysi. Todėl šiandien noriu patarti visiems rūpintis savo sveikata, kiek įmanoma. Nepamirškite judėti ir teisingai maitintis.

Kai kurie šių dienų ekspertai mane stebina. Pavyzdžiui, kai sakoma, kad anksčiau bulviniai blynai buvo kepami ant kopūstų lapų, nes žmonės vargingai gyveno. Tai buvo daroma ne iš vargo. Tai yra daug sveikesnis būdas nei kepti blynus aliejuje, kaip dabar daroma. Maistas turi būti vaistas, o ne priešas mūsų organizmui. Rūpinkimės savimi kiekvieną dieną, tuomet ir medikų pagalbos reikės mažiau", - sako Meilė.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
38
F
  • SKUNDAS: Valstybinei mokesčių inspekcijai ir pagrindiniam „Vilniaus prekybos“ akcininkui Nerijui Numai pasiekti taikų susitarimą dėl nesumokėtos milijoninės verslininko gyventojų pajamų mokesčio skolos sutrukdė skundas prokurorams dėl galimo tokio sandorio žalos viešajam interesui.
  • DIPLOMATAS: Ketvitradienį į Užsienio reikalų ministeriją buvo iškviestas Rusijos ambasados Lietuvoje atstovas - jam įteikta nota, skelbianti vieną ambasados darbuotoją nepageidaujamu asmeniu Lietuvoje už veiklą, nesuderinamą su diplomato statusu.
  • TEISĖJAS: Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė dekretą dėl prof. dr. Egidijaus Šileikio skyrimo vyriausiojo administracinio teismo teisėju ir priėmė jo priesaiką.
  • NAFTA: Europos Sąjungos svarstoma viršutinė kainų riba Rusijos eksportuojamai naftai yra per aukšta, sako premjerė Ingrida Šimonytė - tačiau kokia turėtų būti ši riba, ji neįvardijo.
  • KAINA: Jokio nepriklausomo elektros tiekėjo nepasirinkusiems gyventojams garantinio tiekimo paslauga gruodį, palyginti su lapkričiu, brangsta 14,7% iki 43,6 centų už kilovatvalandę (kWh) (lapkritį – 38 ct/kWh), skelbia „Energijos skirstymo operatorius“.
  • ATOSTOGOS: Anksčiau galiojusi tvarka, kai vieni vaiką iki 14 metų auginę pareigūnai negaudavo papildomų kasmetinių atostogų, prieštaravo Konstitucijai - tokį sprendimą priėmė Konstitucinis Teismas.
  • LAUREATĖS: Paskelbtos 2022 m. Meilės Lukšienės premijos mokslininkams konkurso laimėtojos - jomis tapo prof. habil. dr. Jūratė Baranova (po mirties) ir prof. dr. Lilija Duoblienė.
  • PAKUOTĖS: Europos Komisija siūlo griežtinti reikalavimus pakuotėms, numatant, kad visos jos Bendrijoje nuo 2030-ųjų galėtų būti perdirbamos - ant pakuočių turėtų atsirasti ir naujas specialus žymėjimas, palengvinantis jų rūšiavimą.
  • ANIMACIJA: Gruodžio 1 d. 11 val. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje prasideda tarptautinis animacinių filmų festivalis „Tindirindis“ - programoje numatyta trylika seansų, per kuriuos išvysite pačius naujausius viso pasaulio animacinio kino kūrėjų filmus.
  • SĄSAJOS: Seimo Ekonomikos komitetas ketvirtadienį su Susisiekimo ministerijos atstovais ir „Lietuvos geležinkelių“ grupės įmonių vadovais aiškinsis grupės bendrovių sąsajas su Rusija ir Baltarusija.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar pastebite kai kurių vaistų trūkumą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurį iš šių kandidatų norėtumėte matyti Vilniaus meru?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-10 -4 C

-7 -2 C

 

-3 -1 C

-8 -2 C

-3 -1 C

 

-1 0 C

0-3 m/s

0-3 m/s

 

0-4 m/s