respublika.lt

Susidorojimas tęsiasi: už kitokią nuomonę apskųstas gydytojas G.Akelaitis (387)

2021 kovo 17 16:50:00
Dalia BYČIENĖ

Į nemalonę pakliuvo „Vakaro žinioms" savo nuomonę apie vakcinavimąsi kovo mėnesį išdėstęs Marijampolės ligoninės gydytojas Gediminas Akelaitis. Pirmadienį jis iš Marijampolės ligoninės administracijos pasiėmė Bioetikos komiteto atsiųstą raštą su citatomis iš žiniasklaidoje išdėstytų minčių, dėl ko jis nepasitiki vakcina nuo COVID-19 ir kodėl pats atsisakė skiepytis. Medikui suteikta dešimt dienų pagalvoti ir pateikti įstaigai atsakymą. Į Bioetikos komitetą dėl G.Akelaičio pozicijos kreipėsi Seimo narė Jurgita Sejonienė.

×
nuotr. 7 nuotr.
Arūno Cironkos koliažas

 

„Kaip jaučiatės, gydytojau, gavęs tokį rimtą raštą. Tepatės sumuštinius į areštinę ar rengiate ašaringą atsiprašymą?" - paklausėme Gedimino AKELAIČIO.

„Taip taip, tepuosi sumuštinius. Dviem. Dalintumėmės su gerbiamu Vitu Tomkumi. Skaičiau, kad ir jo straipsniais prokuratūra domisi. Būtų puiki draugija (juokiasi).

Jei iš tiesų, aš nebijau. Kalbėjau ir kalbėsiu. Netiesos aš nekalbu. Galiu padėkoti žiniasklaidai, kuri išklauso ir kitokią nuomonę bei ją paskelbia. O mano nuomonė, kokia buvo, tokia ir liko. Tegul jie ant kaktos užsirašo: Akelaitis už progresą, už naujausius vaistus, kurie žmonėms padeda, bet prieš tokių politikuotojų savireklamos darymą. Žmonėms pasakyta eiti ir skiepytis. O kuo? Kaip tie skiepai veiks?

Būdamas gydytojas, nelabai tikiu, kad kai kurias mirtis iššaukė „AstraZeneca" vakcina. Bet lygiai taip pat negaliu neigti, kol ekspertų atsakymo nėra."

Anot G.Akelaičio, J.Sejonienės skundas Bioetikos komitetui - tai eilinės Seimo narės, konservatorės, bandymas pasirodyti. O juk ji, kai dar buvo „Medikų sąjūdžio" viena iš vadovių, garsiai aiškino, kad pakliuvusi į Seimą rūpinsis medikų darbo krūvių problema, socialinių garantijų didinimu, atlyginimų kėlimu.

„Papuolusi į Seimą, ji viską pamiršo ir pakilusi „ant populistės bangos" bando užčiaupti kitaip galvojančius, apskritai mąstančius. „Vakaro žinioms" aš sakiau, kad spręsdamas, skiepytis ar ne, esu toks pat pacientas kaip kiti. Mes, gydytojai, žinome, kad vieni pacientai yra avinai, sau ligos ieškantys internete, o kiti pacientai galvoja, supranta, tariasi su gydytojais, ir būna viskas gerai. Kaip pacientas, nesu avinas. Esu tas, kuris mąsto, - sakė G.Akelaitis.

Seimo narė rašo: „(...) gydytojas Gediminas Akelaitis žiniasklaidoje pateiktuose interviu bei socialinėje paskyroje skleidžia klaidingą informaciją, kuri prieštarauja mokslinių tyrimų patvirtintai informacijai apie COVID-19 virusą..." „Gerbiama Seimo nare, Tamsta, turėtumėt žinoti, kad jau yra ir Pietų Afrikos atmaina, Nigerijos, Britanijos atmainos. Apie kurią atmainą mudu kalbėtumėmės? - stebisi gydytojas.

Pirmadienį Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė, kad ekspertai peržiūrės „AstraZeneca" skiepus, vakcinaciją kuriais jau sustabdė keliasdešimt šalių (taip pat ir Lietuva).

„Kovo pradžioje, kai daviau interviu spaudai, tikrai nežinojau, kad tokie dalykai atsitiks, bet kaip mąstantis specialistas, medikas grįžtu prie to paties: visi metodai, naujausi tyrimai, vaistai turi būti patikrinti visose stadijose ir privalu žinoti, kokio rezultato tikėtis. Jeigu tiek šalių suabejojo ir PSO paskelbė, kad ekspertai peržiūrės vieną vakciną, vadinasi, kažkas buvo ne taip.

Retorinis klausimas, tik iš „kitos operos", poniai Jurgitai Sejonienei ir visam Seimui: „Ar jūs atsimenate, kad metus, prieš paleidžiant Astravo elektrinę, visiems vilniečiams buvo nemokamai dalijamos kalio jodido tabletės. Kažin ar bent pusė jų pasiėmė? Kur dabar likusios tos tabletės? Ir kiek išleista?" Tai tik tabletės. O čia rimtesni dalykai. Čia - vakcinacija. Sprendžiant iš to, kas vyksta - vakcinacijos diskreditavimas.

Aš visą laiką buvau ir būsiu už progresą, už skiepus, už mokslu ir įrodymais pagrįstus naujus metodus ir naujus vaistus. Bet visą laiką abejojau, diskutuosiu ir neigsiu nekompetentingų politikų priimtus sprendimus ir žmonių durninimą. Todėl ir priekaišto man negaliu suprasti. Seimo narė ištraukia iš interviu konteksto citatas, kaip tarybinė agitatorė, ir bando užčiaupti 40 metų dirbantį mediką. Pasitaikius progai, Seimo narės J.Sejonienės norėčiau paklausti: „Ar ji bet kuriuo rentgeno aparatu šviečia, ar šviečia tais naujesniais, kurie skleidžia mažą spinduliuotę ir žmogui kenkimas yra minimalus?" (J.Sejonienė prieš tapdama parlamentare dirbo gydytoja radiologe - red. past.)

Pasak G.Akelaičio, jį stebina valstybės vadovų atsakymas žurnalistams, kad Lietuva nepirks Rusijoje sukurtos „Sputnik V" vakcinos, net jeigu Europos vaistų agentūra patvirtins ją kaip veiksmingą ir Europos valstybės pirks.

„Kas jiems leido Lietuvos vardu uždrausti naudoti progresyvius vaistus. Skelbiama, kad ta vakcina bus gaminama šveicarų su rusų licencija. Nepirks todėl, kad ji iš Rusijos. Jie galvoja, kad vakcina nebus įvežta kontrabandiniu keliu? Tada jie naivuoliai. Jei Šveicarijoje ar Vokietijoje pagaminta ši vakcina su rusų licencija galės būti laikoma šaldytuve metus, tikrai atveš", - įsitikinęs gydytojas.

Situaciją komentuoja Seimo narė Jurgita Sejonienė:

Tokią gydytojo Gedimino Akelaičio nuomonę aš vertinu neigiamai. Todėl ir kreipiausi į Bioetikos komisiją.

Sveikatos priežiūros specialistas, gydytojas, pirmiausia turėtų remtis mokslo įrodytais dalykais. Politika yra viena, o sveikatos priežiūros specialistų veikla yra kita. Jeigu komunikuojama tai, kas įrodyta mokslo, jei tai sveikatos priežiūros srities dalykai, jie taip ir turi būti komunikuojami. Nepateikdamas mokslo grįstų argumentų, o pateikdamas tik savo asmeninę nuomonę, žmogus turi suprasti, kad jis daro poveikį. Gydytojo viešai pateikti argumentai visų pirma yra dezinformacija ir yra labai kontroversiški, antra, pandemijos metu jie kelia sumaištį visuomenėje. To nepateisinu nei profesine, nei politine prasme.

Kalbant apie „AstraZeneca" vakciną, aš manau, kad triukšmas yra ne medicininis, o politinis. Tikiu, kad šiandien Europos vaistų agentūra pateiks galutines išvadas ir leis šalių vyriausybėms apsispręsti. Vyriausybės turi suderinti mokslu grįstus dalykus ir suvaldyti žmonių nuotaikas.

 

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (387)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SALVĖS: patrankų salvėmis visoje Jungtinėje Karalystėje šeštadienį pagerbtas miręs karalienės Elžbietos II vyras princas Philipas.
  • MUITAI: Europos Sąjunga (ES) siekia sumažinti įtampą ginče dėl muitų tarp JAV ir Europos ir pasiūlė šešiems mėnesiams stabdyti visų abipusių muitų taikymą.
  • VAKARĖLIS: šeštadienio naktį Vilniuje policijai pranešta apie vykstantį triukšmingą vakarėlį. Jame linksminosi daugybė studentų.
  • GALIMA PATIEMS: nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kad kiekvienas žmogus, kuriam patvirtinta COVID-19 liga, gali prisidėti prie viruso plitimo sustabdymo užpildydamas anketą, kurią galima rasti pagal šią nuorodą atvejis.nvsc.lt. - kuo greičiau žmogus pateiks epidemiologinę informaciją, tuo greičiau bus izoliuoti su užsikrėtusiuoju bendravę ir kitiems riziką užsikrėsti galintys kelti žmonės.
  • VIRŠ BALTIJOS: Europos jūrų saugumo agentūra Lietuvoje pradeda nuotolinio pilotavimo orlaivių, stebinčių laivų taršą, misiją, kuri padės sustiprinti Baltijos jūros aplinkos apsaugos kontrolę ir taršos prevenciją.
  • ATRADIMAS: Egipto archeologai teigia atkasę didžiausią iki šiol Egipte atrastą 3000 metų senovės miestą, gyvavusį valdant faraonui Amenhotepui III, sakė egiptologas Sahi Hawassas.

  • IDĖJA: Lietuvos kultūros politikos institutas pritaria idėjai pastatyti paminklą Justinui Marcinkevičiui ir siūlo, kad geriausia vieta statybai būtų Odminių skveras Vilniuje.

  • PAVOJINGA: Karibų jūros rytinėje dalyje esančioje Sent Vinsento saloje paskelbtas nurodymas evakuotis kai kuriems gyventojams, nes greitu metu gali išsiveržti Sufriero ugnikalnis, kuris stūkso už 20 km nuo salos sostinės Kingstauno.
  • AUKŠTAI: penktadienį į Tarptautinę kosmoso stotį iš Kazachstane esančio Baikonūro kosmodromo išskris trys astronautai - nešančioji raketa „Sojuz 2.1a“ turėtų pakilti 7 val. 42 min. Grinvičo (9 val. 42 min. Lietuvos) laiku.
  • KELIUOSE: Anykščių ir Ignalinos rajonuose valstybinės reikšmės keliai vietomis slidūs dėl ant kelių dangų susiformavusio plikledžio, slidžius kelių ruožus barsto AB „Kelių priežiūra“, o likusioje šalies dalyje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, vietomis drėgnos.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar sutinkate, kad Lietuvoje turėtų nedelsiant atsirasti imuniteto pasai?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jei Seimo rinkimai vyktų ateinantį sekmadienį, už ką balsuotumėte?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
2. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
3. Ruoškitės: valdžia perka informaciją apie COVID-19. Gąsdinimų bus daug
4. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
5. Civilizacijos griovimas yra užsakytas ir apmokėtas
6. Vitas Tomkus: APIE NACIONALINES VERTYBES, NACIONALINĘ LRT IR NACIONALINĘ IDĖJĄ
7. Olava STRIKULIENĖ: Konservatoriai rezga pokyčius rinkimuose
8. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
9. Teisininkas Dominykas Vanhara: trys pandemijos valdymo klaidos
10. Olava STRIKULIENĖ: Mes buvome teisūs, o „delfiukai“ ir „15minučiai“ vėl apsikvailino!
11. Manifestas prieš politinį korektiškumą
12. Dvejopi standartai jau įgriso
13. Olava STRIKULIENĖ: Laisvoji A.Tapino televizija - priklausoma nuo labdaros kaip benamis šuo
14. Gintaras Furmanavičius: APSIVOGUSIEMS GĖJAMS KRENTA KAUKĖS
15. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
16. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
17. Gintaras FURMANAVIČIUS: nuo komunistų „Tiesos" iki sorososų „Melagienos"
18. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie patyčias
19. „Tokius reikėtų šaudyti“ Kaip skambų posakį atskirti nuo grasinimo?
20. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
21. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
22. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
23. Tapinas VS Pukelis (1)
24. TOMKUS VS MALINAUSKAS (2)
25. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+3 +5 C

-4 +5 C

 

+7 +11 C

+5 +11 C

+11 +16 C

 

+10 +14 C

0-6 m/s

0-6 m/s

 

0-7 m/s

       

Nuorodos