respublika.lt

Suomių atominė elektrinė Lietuvos valdantiesiems nekliūna Komentuoja Audrius BUTKEVIČIUS (87)

2021 balandžio 21 12:30:00
Vidmantas MISEVIČIUS

Lietuvos politikai nuolat pyksta dėl šalia Lietuvos sienos išdygusios Astravo atominės elektrinės, tačiau net puse lūpų neužsimenama apie tai, jog netrukus jau trečiąjį atominės elektrinės bloką pradės eksploatuoti ne taip jau toli esanti Suomija. Apie tokį keistai skirtingą požiūrį „Vakaro žinios" kalbėjosi su buvusiu krašto apsaugos ministru, Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataru Audriumi Butkevičiumi.

×
nuotr. 5 nuotr.
Lietuvos politikai vis keikia Astravą, bet suomių statoma atominė elektrinė jiems nerūpi. EPA- Eltos nuotr.

 


Darbai - į pabaigą

Suomija netrukus baigs trečiojo „Olkiluoto" atominės elektrinės, esančios Baltijos jūros Botnijos įlankoje, bloko statybą.

Užsienio žiniasklaidos teigimu, AE operatorius „Teollisuuden Voima Oyj" pagaliau gavo valstybinio atominės energetikos reguliatoriaus licenciją kuro įkėlimui į reaktorių ir jau artimiausiu metu galingiausias Europoje atominis reaktorius turėtų pradėti veikti. Reguliariai elektros energiją gaminti trečiasis blokas turėtų pradėti 2022 metų vasarį.

Nors nuo 2005 m. statomas trečiasis blokas turėjo pradėti veikti dar iki 2009 metų, Šalies radiacinės ir branduolinės saugos valdyba leidimą krauti branduolinį kurą gavo tik prieš kelias savaites.

Šiuo metu „Olkiluoto" AE veikia du energetiniai blokai, turintys švedų koncerno ABB gamybos 900 megavatų galios „verdančius" BWR-2500 tipo reaktorius. Jų eksploatacija buvo pradėta 1978 ir 1980 metais. Trečiasis reaktorius, kurio statyba buvo pradėta dar 2005 m., gavo naujos kartos reaktorių EPR-1600. Jis įvardinamas kaip galingiausias iš naudojamų Europoje.

Nuo „nedraugiškos" elektros nepabėgsime

Gali būti, kad paleidę trečiąjį reaktorių, suomiai mažins elektros energijos importą, tačiau neseniai kalbintas branduolinės energetikos inžinierius Jurgis Vilemas užtikrino, kad nuo rusiškos arba, tiksliau, baltarusiškos elektros Lietuva vis tiek niekur nepabėgs. Jis priminė, kad vienas iš Rusijos elektros energijos eksporto kanalų yra Suomija, turinti galingiausią jungtį tarp Rusijos ir Europos - 1500 megavatų. Palyginimui, Suomijos ir Estijos jungčių galia yra 1000 megavatų, Lietuvos ir Švedijos - tik 700. Pasak jo, iki šiol didžiausi srautai iš Rusijos į Suomiją būdavo savaitgaliais, tačiau dabar jie auga ir paprastomis dienomis.

„Tai aiškiai rodo, kad visi pareiškimai apie baltarusiškos ar rusiškos elektros nepirkimą yra niekiniai. Rusai, tapę monopoliniais baltarusiškos elektros eksportuotojais, pirks ją iš baltarusių už tiek, už kiek norės, nes šiems vis tiek reikės parduoti perteklių. Ir tada per Suomiją ją realizuos kitose šalyse rinkos kaina, nes visur, kur nutiesti laidai, elektra tekės", - nurodė J.Vilemas.

 

Komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras Audrius Butkevičius:

Kokie klausimai pastarojo meto Lietuvoje bekiltų, ar dėl koronaviruso sukeltos krizės suvaldymo, ar dėl Baltarusijos AE, visi jie yra smarkiai politizuojami. Tas pats pasakytina ir apie suomius. Jie šiandien suvokiami kaip sąjungininkai, todėl, kad ir ką jie darytų - statytų elektrinę ar kurtų konclagerį, - tai bus suvokiama kaip „Dievo ranka". Tuo pat metu, kas bus daroma į rytus nuo mūsų - Baltarusijoje, Rusijoje bei jos satelituose ar Kinijoje - bus vertinama išimtinai negatyviai. Toks pasaulio vaizdelis, kurį pateikia Lietuvos oficiozai, šalies gyventojams apsunkina realios pasaulinės situacijos suvokimą, sprendimų priėmimą, verslo ir mokslo galimybių vertinimą, nes visur yra brukama politika.

Pasvarstykime blaiviai - ar gali įvykti katastrofa Suomijoje? Ar ji galėjo įvykti Japonijoje? Reikia suvokti, kad visos atominės elektrinės yra potencialiai pavojingos ir kelia žmonėms pavojų. Ypač tos, kurios patenka į karinių konfliktų zoną. Tik apie tai, kaip sovietiniais laikais, vengiama kalbėti.

Ar maža Lietuvoje žmonių, kurie sprogus Černobylio AE ramiai leido laiką gamtoje ir rinko liepžiedžius? Laiku apie tai nepranešusi komunistėlių valdžia tuomet aršiai gynė savo partinę ideologiją, pagal kurią SSRS nieko blogo atsitikti negali. Dabar tokią pačią poziciją užima užsienio reikalų anūkėlio ir jo sėbrų valdžiukė. Pasikeitė tik pasaulio krypčių pozicionavimas.

Jie, matyt, nesuvokia, kad tokio masto katastrofos ir ekonominės suirutės neturi politinių sienų. Sveikai mąstantis turėtų vertinti ir potencialias suomių, ir ukrainiečių, kurių žemėse dėl prasto finansavo nesaugiomis gali tapti technogeninių atliekų saugyklos, problemas. Jeigu šios saugyklos bus pažeistos, ekologinė katastrofa apims ne tik Dniepro baseiną, bet ir išplis į Juodąją jūrą, per kurią gali pasiekti ir Viduržemio. Tik mąstančių sistemiškai įsitikinimu, visos problemos kyla ar gali kilti dėl Astravo AE, tačiau dar išsaugojusius sveiką protą tokie svaičiojimai gali išvesti iš pusiausvyros.

Kada situacija galėtų pasikeisti? Premjerė Ingrida Šimonytė tiesiai šviesiai rėžė - 2024-aisiais, per naujus rinkimus. Visgi, kadangi į valdžią patekusi grupuotė ne tik nepaiso visuomenės interesų, bet ir savo partijos programa pavertė LGBT atstovų ir susikompromitavusių liberalų programas, manau, kad viskas nutiks gerokai anksčiau. Belieka sulaukti, kol susiformuos kritinė žmonių masė, kuri ne tik išneš dabartinius iš valdžios, bet ir atvers kelią pokyčiams.

Baigdamas leisiu sau priminti, kad Lietuva turėjo galimybę nesunaikinti savo atominės, kurią švedai buvo rekonstravę iki stebėtinai aukšto saugumo lygio. Lietuva galėjo statyti naują AE įsileisdama genetiškai artimus baltarusius ir pati kontroliuoti atominę energetiką, turėdama milžiniškus resursus pramonei vystyti. Galėjo dalyvauti Baltarusijos AE statybose ir paveikti vietos pasirinkimą, nekalbant apie tai, kad pati būtų įsitraukusi į procesą ir turėtų visišką problemos kontrolę. Galėjo statyti AE ir viena pati. Tuomet nebebūtų likę ekonominės erdvės Baltarusijos AE. Sprendimų buvo, bet buvo pasirinktas nieko neveikimas ir lojimas, todėl dėl šiandienos situacijos galime kaltinti tik save.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (87)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PADĖTIS GERĖJA: Ispanija sekmadienį atšaukė nuo spalio galiojusią nepaprastąją padėtį, kuri buvo įvesta kovojant su naujojo koronaviruso pandemija. Ispanai pirmą kartą po daugelio mėnesių vėl galės keliauti tarp šalies regionų.
 • SPROGIMAI: vakarinėje Kabulo dalyje prie vienos mokyklos nugriaudėjo trys sprogimai, šeštadienį pranešė Afganistano vidaus reikalų ministerija, nepateikdama detalių.
 • NELAIMĖ: per viename Somalio sostinės Mogadišo rajone kilusius staigius potvynius žuvo vienuolika vaikų.
 • RADINIAI: Dievogalos kaime, kluone, moteris (g. 1968 m.) rado šautuvą, 146 vnt. įvairaus kalibro šovinius, granatą, du detonatorius, vieną sprogdiklį, galimai tris trotilo briketus, rankinę granatą ir pirotechninį užtaisą, kuriuos pasiėmė policijos pareigūnai.
 • APSINUODIJO: valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, penktadienį gavusi informacijos iš Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijos vadovybės apie sunegalavusius vaikus ir virtuvės darbuotoją, nedelsiant pradėjo tyrimą - blogai pasijuto 12 vaikų, kurie maitinosi šios mokyklos valgykloje ir keletas iš jų jau gydomi ligoninėje.
 • AR NEBAISU: ketvirtadienį Vilniuje, atliekų surinkimo bei rūšiavimo teritorijoje, rasta galimai žmogaus kaukolė - policijos departamento pranešime sakoma, kad ji aptikta apie 15 val. Liepkalnio gatvėje.
 • PAVOJINGA ZONA: Filipinams priklausančią Mindanao salą sudrebino 5,1 balo stiprumo žemės drebėjimas, ketvirtadienį pranešė šalies Vulkanologijos ir seismologijos institutas.
 • RADINYS: trečiadienį atliekant remonto darbus Bulgarijos sostinėje, Caro Boriso III gatvėje, buvo rasta XX amžiaus vidurio aviacinė bomba - radinio vieta atitverta, sprogmens neutralizuoti atvyko išminuotojai.
 • VĖL NEBUS: didžiausia šalyje mažmeninės prekybos akcija „Jamam“, sutraukdavusi šimtus tūkstančių pirkėjų, šią gegužę nebus organizuojama - tai jau trečias kartas iš eilės, kai dėl pandemijos ir karantino ribojimų „Akropolis Group“ nusprendė atšaukti didžiųjų nuolaidų dienas.
 • STEBUKLAS: moteris iš Malio antradienį pagimdė devynetuką – dviem kūdikiais daugiau nei medikai matė motinos įsčiose per tyrimus ultragarsu - 25 metų Halima Cissė dėl geresnės medicininės priežiūros atvyko į Maroką, kur jai po cezario pjūvio operacijos gimė penkios mergytės ir keturi berniukai.
 • NEDRAUGIŠKI: sulaukusi kelių vartotojų skundų, Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba nustatė, kad statybinių medžiagų ir apdailos prekių prekybos tinklas „Ermitažas” nevykdė pareigos atsakyti į rašytines vartotojų pretenzijas ir todėl įmonei skirta 400 eurų bauda.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar išdrįstate išreikšti savo nuomonę?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar pritartumėte skiepų paso idėjai, jei jį turėdami galėtumėte laisvai gyventi?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų
2. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
3. „MARŠ, MARŠ, TRA-TA-TA!“
4. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
5. ŠEIMOS GYNIMO MARŠAS - LIETUVOS ŠANSAS AR KVAILIŲ VILTIS?
6. Bažnyčia stos mūru už šeimą
7. Vitas Tomkus: PIRMYN VERGAI NUŽEMINTIEJI, ATSTUMTIEJI, NUSKRIAUSTIEJI IR NUTEISTIEJI!
8. Arvydas JUOZAITIS: „Palaikau šeimos žygį. Reikia, kad jis būtų“
9. Goda JUOCEVIČIŪTĖ: Sveiki žmonės – kaip raupsuotieji
10. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
11. DIDŽIOJI IŠPAŽINTIS
12. Vitas Tomkus: NE TAU, MARTYNAI, MĖLYNAS DANGUS!!!
13. Algimantas RUSTEIKA: Geras pensininkas - miręs pensininkas
14. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
15. Audrius BUTKEVIČIUS: Kam Dievas siunčia karvelį?
16. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
17. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
18. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
19. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
20. Vitas TOMKUS: „Musė maišė, musė maišė, uodas vandens nešė!“
21. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
22. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
23. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
24. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
25. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-1 +7 C

+7 +12 C

 

+9 +15 C

+10 +14 C

+19 +22 C

 

+19 +21 C

0-6 m/s

0-8 m/s

 

0-8 m/s

       

Nuorodos