Vakar paaiškėjo, į kokius universitetus įstojo būsimieji studentai, ir jau visai netrukus jie ims žvalgytis, kur svetimame mieste apsistoti. Ne visų tėvų piniginės guminės, tad neretam teks rinktis bendrabučio kambarėlį. Tačiau dažnai peikiami bendrabučiai ne ką prastesni už kone tūkstantį litų per mėnesį kainuojančius butus.
Kambariai tvarkingi
Šiuo metu bendrabučiai tušti, tik vienas kitas studentas likęs per vasarą. Vieni, susiradę darbus, bando kabintis į gyvenimą, kiti nenori prarasti pigaus stogo virš galvos. Bendrabučius dažnas keikia, teigdamas, kad sąlygos prastos, vyrauja netvarka, balkonai vos ne krenta, ramybės neduoda tarakonai, o kambariai kvepia sovietmečiu.Tačiau „Vakaro žinioms“ apsilankius viename iš Vilniaus universiteto bendrabučių Baltupiuose šiuos stereotipus tenka paneigti. Nors naujausių baldų čia neišvysite, visuose aukštuose žydi gėlės, o bendrabučio valdytojas Stepas Karaliūnas išsitaria, kad jam patinka tvarka.
Patikrinti tvarkos įsiprašome į vieną iš dešimtame aukšte čia vis dar gyvenančių studentų. Vienas jų Tomas teigia, kad jam atėjus čia gyventi kambarys buvo tvarkingas, jaukus. „Nieko nereikėjo tvarkyti pačiam. Sienos tvarkingai, netgi skoningai nudažytos, bet realiai viskas priklauso nuo paties studento. Už tokią kainą, manau, galima ir iš savų pinigų patvarkyti“, - sakė Tomas.
Kita socialinį darbą studijuojanti Simona šiame bendrabutyje gyvena 4 metus ir patvirtina, kad dėl šio bendrabučio tvarkingumo varžosi būrys studentų iš kitų bendrabučių. „Čia tvarka visada, visi laikosi taisyklių. Jokių butelių nepamatysi, virtuvės iššveistos, dušai taip pat“, - pasakojo studentė.
Bendrabučio valdytojas čia tuoj pat priduria, kad daugiausia problemų kyla ne su lietuviais studentais, o su užsieniečiais, atvažiavusiais per mainų programas.
„Jie labai netvarkingi, po jų reikia kapitališkai tvarkyti kambarius, baisu, kokie jie netvarkingi žmonės“, - skundėsi bendrabučio valdytojas.
Tiesa, šiuo metu bendrabutis dar kosmetiškai neremontuotas. O tai, pasak S.Karaliūno, stengiamasi iš vidinių resursų daryti kasmet. „Liepą išsikrausto visi studentai ir tada galime pradėti remontus. Tiesiog padažome, stengiamės apšiltinti kambarius, kovojame su kampinių kambarių pelėsiais“, - pasakojo valdytojas.
Kapitalinis remontas taip pat būtų ne pro šalį, tačiau S.Karaliūnas pabrėžia, kad pas juos viskas dar gana gerai. „Ir vamzdynai sutvarkyti, ir trūkusios sienos nuolat tvarkomos“, - aiškino jis.
Dvylikos aukštų bendrabutyje gali įsikurti 660 studentų, ir už tikrai patrauklią kainą. Trivietis kambarys studentui kainuoja 150 litų, dvivietis - 170 litų.
Nuomotis - prabanga
Tuo metu norint įsigyti butą tokių kainų nebeteks regėti, mat butų nuomos kainos Vilniuje kyla kasmet. Balandžio mėnesį vidutinė buto nuomos kaina siekė 1140 litų, o liepos pabaigoje ji viršijo 1200 litų ribą.
Pasak nekilnojamojo turto eksperto Evaldo Narbuntovičiaus, butų nuomos kainos sostinėje kasmet įsibėgėjus vasarai dar šiek tiek padidėja.
„Rudens pradžioje butai, kurių kokybė atitinka kainą, jau būna užimti apsukresnių studentų. Sostinės naujokai, laiku nepradėję ieškoti nuomojamo buto, turi tenkintis ne tik mažesne pasiūla, bet ir šiek tiek padidėjusia kaina“, - sako E.Narbuntovičius.
Nekilnojamojo turto ekspertai apskaičiavo, kad per metus nuomos kainos Vilniuje padidėjo apie 5 proc. Vidutinė buto nuomos kaina Vilniuje pernai birželį-liepą siekė 1137 litus, o šiuo metu ji - apie 1200 litų. Pavyzdžiui, šiuo metu vidutinė buto nuomos kaina Fabijoniškėse siekia 1050 litų, o senamiestyje - 1700 litų.
Butų nuomos kainos šoktelėjo ir studentų pamėgtuose rajonuose. Praėjusių metų vasaros pabaigoje dviejų kambarių butas Baltupių rajone kainavo kiek daugiau nei 1 tūkst. litų, o norint šiame rajone išsinuomoti dabar tektų mokėti apie 1200 litų.
Parengta pagal dienraščio „Vakaro žinios“ priedą „Geras!“