Rusijos karas Ukrainoje skatina ir kai kuriuos vietinius socialinių tinklų asus skųsti kitaminčius, pravardžiuoti juos putinistais ir suvedinėti sąskaitas. Tas, kas nenorėjo priverstinai skiepytis ir buvo pravardžiuojamas „antivakseriu", „plokščiažemininku", dabar rizikuoja būti apšauktas ir putinistu.
Vakcinacijos politiką kritikavusio Sveikatos teisės instituto (STI) krizių valdymo ekspertas, psichiatras Darius Radkevičius sako, kad koks puolimas buvo, toks ir liko:
„Iš medikų pusės jokio puolimo nepatyriau. Puolimo sulaukiau iš tų pačių asmenų, kaip ir jūs („Vakaro žinios" ir „Respublikai" - red. past.). Kaip pradėjo skaldyti Lietuvą į dvi dalis, taip ir toliau skaldo, nekreipdami dėmesio į besikeičiančias aplinkybes."
- Dabar žmonės labai įsitempę. Vieni pritrūko druskos, kiti - kantrybės. Socialiniuose tinkluose vieni kitus pravardžiuoja putinistais, suvedinėja asmenines sąskaitas, skleidžia gandus. Gal žmonės be reikalo taip dramatizuoja?
- Na, ne visai be reikalo. Grėsmė yra didelė, žmonės jaučia didžiulį nerimą, nes trūksta komunikacijos iš valdžios pusės.
Pažiūrėkime, kaip Lenkijos premjeras Mateušas Moravieckis (Mateusz Morawiecki - red. past.) kalba su tauta ir kaip mūsų premjerė. Manau, Lenkijos politikai sugebėjo rasti tinkamus žodžius ir nuraminti žmones.
Nežinau, ar jie politinę opoziciją bei skeptiškai vertinančius vakcinacijos politiką laiko Putino šalininkais. O Lietuvoje visą politinę opoziciją bei pasisakančius prieš vakcinas „nurašė" į dirbančius Putinui. Toks nukrypimas yra visiškai nenormalus...
Labai stipri žmonių įtampa jaučiama ir Rumunijoje. Ten žmonės taip pat yra sunerimę. Tas pats fonas. Būtų gerai, jei valdžia kuo daugiau kalbėtųsi su žmonėmis.
- Užtat socialiniuose tinkluose labai aršiai „kariauja" keli veikėjai - skirsto žmones į bloguosius, maršistus, antivakserius, putinistus. „Kariauja" liežuviais. Nors jei kiltų karas, turbūt būtų per silpnos kinkos. Tėvynę veikiau gintų maršistai. Kodėl tie socialinių tinklų ereliai puola žmones, klijuoja etiketes?
- Tie patys keli veikėjai, kurie per COVID-19 pandemiją gavo didžiulį finansavimą, tęsia bjaurų žmonių skaldymo darbą toliau. Tie žmonės, kurie pasisakė prieš vakcinavimo politiką, perkelti į priešų sąrašus.
Čia veikia tie patys asmenys. Jų nėra daug, gal tik 10, tačiau būtent jie ir formuoja žmonių skaldymo politiką. Kas valdo Lietuvą? Tapinas! Jis sprendžia, kas teisus, o kas - kaltas. Ne teismai, ne valstybės institucijos. Čia ir yra tas visiškas nukrypimas.
Reikia pasižiūrėti į Ukrainą. Ten buvo daugybė politinių krypčių, daugybė kritikos, vidinių nesutarimų, nuomonių - begalė. Prezidento Volodymyro Zelenskio populiarumas buvo labai žemas, bet prasidėjo karas ir visi susivienijo. Tie, kas Ukrainos nepalaikė, pabėgo. Karas viską sustatė į savo vietas. Viskas išryškėjo. O Lietuvoje visus, oponuojančius valdžiai, bando užtempti ant vieno kurpalio.
Atrodo, tai jau tapo įpročiu. Kol valstybinės struktūros į tai neįsikiš ir nepradės bausti už šmeižtą, už smurto skatinimą - tai tęsis. Tai yra teisiniai aspektai. Jei kas nors pasisako ne taip, kaip reikia, apie seksualines pažiūras, policija žino, ką daryti, o kai viešai skleidžiama neapykanta - kažkodėl tyli. Štai čia yra klausimas!
- Matyt, bijo prarasti darbą. Dar ims ir apšauks putinistu!
- Mano žmonos tėvai apšaudomame Kijeve yra kiekvieną naktį.
Nežinau, ar Sveikatos teisės institute yra bent vienas žmogus, kuris palaikytų Putiną. Net kalbos, net diskusijos tokios nėra. O kai kurie politikai į putinistų sąrašą įrašo galiūną Žydrūną Savicką. Nors nuo pirmos karo Ukrainoje dienos jis visa širdimi yra prieš Rusijos agresiją.
Tokie šmeižtai negali ilgai tęstis. Reikia kažkokiomis juridinėmis priemonėmis visa tai tvarkyti.