Seimo Antikorupcijos komisija vakar dar kartą aiškinosi, kodėl „Litexpo" įvairias paslaugas Vilniuje vykusiam NATO viršūnių susitikimui pirko pažeisdama galiojančią tvarką. O Seimo socialdemokratai jau reikalauja ministrės Aušrinės Armonaitės atsakomybės.
VPT direktoriaus pavaduotojas Ramutis Prišmantas vakar komisiją informavo apie tai, ką „Vakaro žinios" jau skelbė: kad įvertino 8 „Litexpo" pirkimus už bendrą 7,6 mln. eurų sumą (be PVM) ir visuose juose rado pažeidimų: „Techninio projekto (vizualizacijos, plano) NATO renginiui parengimo paslaugos" (100 tūkst. eurų); „Konferencinės įrangos nuoma" (1,36 mln. eurų); „Tinklo paslaugos ir jo veikimui reikalingų prekių pirkimas ir nuoma renginiui" (2,3 mln. eurų); „Konstrukcijų nuoma" (521 tūkst. eurų); „Dizainerio paslaugos" (50 tūkst. eurų); „Apšvietimo įrangos nuoma" (1,276 mln. eurų); „Konstrukcijų sumontavimo, išmontavimo darbų bei utilizavimo paslaugos suteikimo (Namo name statybos darbai)" (1,6 mln. eurų); „Spaudos gamyba ir patalpų dekoravimas renginiui" (410 tūkst. eurų). Visi pirkimai vykdyti neskelbiamų derybų būdu.
Pasak R.Prišmanto, neskelbiamos derybos galimos, kai yra ypatinga skuba, bet ji turi atitikti kelias sąlygas, kurių „Litexpo" atveju neatitiko. Pavyzdžiui, ypatinga skuba gali būti taikoma nenumatytam įvykiui, tačiau, anot VPT atstovo, valstybė apie NATO viršūnių susitikimą žinojo prieš pakankamą laiką. Be to, skubą sąlygojusios aplinkybės iš dalies priklausė nuo pačios „Litexpo". Pavyzdžiui, todėl, kad labai ilgai derino technines specifikacijas.
„Litexpo" neįrodė, kad procedūrų nebuvo galima atlikti pagreitintos procedūros terminais, pavyzdžiui, atviro konkurso būdu", - konstatavo R.Prišmantas.
VPT vadovas Darius Vedrickas komisijos narį Jurgį Razmą, pasiteiravusį, kokios sankcijos gresia atsakingiems asmenims, informavo: už Viešųjų pirkimų įstatymo ir su juo susijusių teisės aktų pažeidimas gali būti skiriamas įspėjimas arba bauda, kurios suma gali būti nuo 250 iki 3 tūkst. eurų. Nusižengus pakartotinai - iki 6 tūkst. eurų. Tačiau tarnyba šiuo metu vertina, ar išrašyti protokolą.
Nors iš viso NATO viršūnių susitikimui, kuris vyko liepą, išleista beveik 40 mln. eurų, VPT vertino tik 8 „Litexpo" vykdytus pirkimus, kurių bendra vertė - 7,6 mln. eurų. Vien „Litexpo" darbų pirko už 17 mln. eurų. Parlamentarei Agnei Širinskienei pastebėjus, kad vertintuose pirkimuose pažeidimai - sisteminiai, ir pasiteiravus, ar nebus analizuojami likusieji, VPT direktorius sakė, kad sprendimas dar nepriimtas.
D.Vedrickas taip pat priminė, kad dirbo premjerės Ingridos Šimonytės suburtoje darbo grupėje dėl NATO viršūnių susitikimo, įvykusio šią liepą, organizavimo. Ir dar praėjusių metų sausį visas institucijas informavo, kad ypatingas dėmesys turi būti skiriamas viešiesiems pirkimams - kad jie nebūtų vykdomi neskelbiamų derybų būdu. Taip pat pridūrė, kad kitos institucijos įspėjimo paklausė ir dalį pirkimų vykdė ne taip, kaip „Litexpo".
Naujasis „Litexpo" vadas J.Sakalauskas, kuris, tiesa, vykstant pirkimams su „Litexpo" neturėjo nieko bendra, nes vadovavo Lietuvos nacionaliniam operos ir baleto teatrui, akcentavo, kad VPT tyrimas bei Seimo komisijos parlamentinė kontrolė yra labai svarbūs.
Mat ateityje laukia ne mažiau svarbių renginių, tokių, kaip Lietuvos pirmininkavimas ES, todėl jo organizatoriams reikia išmokti pamokas. J.Sakalauskas užtikrino, kad skuba pirkimams buvo būtina, nes, pavyzdžiui, apie tai, kokios konstrukcijos turi būti naudojamos, sužinota tik šį balandį. Tačiau vis tiek pripažino, kad principai buvo pažeisti. Ir pridūrė, kad vidutiniškai į pirkimą būdavo kviečiami trys pirkėjai.
Tačiau J.Razmos tai neįtikino. Jis stebėjosi, kodėl į pirkimus nebuvo kviečiami stambiausi rinkos dalyviai, o pasirenkamos įmonės su itin mažomis apyvartomis. Ir, sutapimas, dar registruotos „Litexpo" rūmuose". Komisijos pirmininkas Algirdas Stončaitis pridūrė - dalis jų dabar kaltinamos korupciniais nusikaltimais dėl kitų istorijų.
Komisijos narė A.Širinskienė pasiūlė kreiptis į STT, kad ši pasidomėtų, ar nebuvo nepotizmo atvejų - gal tarp pirkėjų ir pardavėjų yra artimas ryšys. Tačiau vietoje to nutarta rekomenduoti Vyriausybei išnagrinėti „Litexpo" viešųjų pirkimų atvejus ir nustatyti ruošimosi tokio mąsto įvykių, kaip NATO viršūnių susitikimas, taisykles.
Beje, Seimo socialdemokratai sako, kad ekonomikos ir inovacijų ministrė „laisvietė" Aušrinė Armonaitė turėtų prisiimti atsakomybę už tai, kad ministerijai pavaldi įstaiga „Litexpo" dalį pirkimų NATO viršūnių susitikimui vykdė neteisėtai.
Laisvės partijos vicepirmininkas Vytautas Mitalas nepritaria priekaištams. Anot jo, už pirkimus buvo atsakingos ir kitos įstaigos, pavyzdžiui, Užsienio reikalų ministerija, tad atsakingos institucijos turėtų išsiaiškinti, kas iš tikrųjų kaltas dėl neteisingai vykdytų procesų.