Siūloma nustatyti, kad ne mažiau nei 95 procentai šalies gyventojų turi turėti galimybę ne didesniu nei 5 km atstumu ir ne mažiau nei 97 procentai šalies gyventojų turi turėti galimybę ne didesniu nei 10 km atstumu nuo savo deklaruotos gyvenamosios vietos pasiekti bankomatus, atliekančius grynųjų pinigų išdavimo operacijas.
Tokį Bankų įstatymo pakeitimo projektą penktadienį įregistravo Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas konservatorius Mykolas Majauskas kartu su įvairioms frakcijoms atstovaujančiais parlamentarais.
Projekte siūlomas įteisinti atstumas nuo bankomatų įvardijamas kaip „protingas atstumas“. Pagal siūlomą įstatymo pakeitimo projektą, bankai ir užsienio bankai ar jų padaliniai privalo teikti paslaugas, suteikiančias galimybę protingu atstumu visoje šalyje savo klientams mokėjimo kortele pasiimti grynuosius pinigus iš bankomatų.
Šis reikalavimas būtų taikomas tik Lietuvos Respublikoje įsteigtiems bankams ir užsienio bankams ar jų padaliniams, veikiantiems Lietuvos Respublikoje, ir turintiems 250 000 ir daugiau klientų, kurie yra šalies fiziniai asmenys ir turi mokėjimo sąskaitą.
Priėmus siūlomas pataisas, gyventojams, gyvenantiems mažuose miesteliuose ir kaimuose, bei vyresnio amžiaus žmonėms ir gyventojams su negalia, kuriems sunku naudotis kitais mokėjimo būdais, bus suteikta galimybė protingu atstumu visoje šalyje mokėjimo kortele pasiimti grynuosius pinigus iš bankomatų.
Pasaulio banko duomenimis, bankomatų skaičiaus vidurkis Europos Sąjungoje 2019 m. buvo 66 bankomatai 100 000 gyventojų, Lietuvoje – 39 bankomatai 100 000 gyventojų, kaimyninėse šalyse Latvijoje 58 bankomatai, Estijoje 67 bankomatai, Lenkijoje 71 bankomatas 100 000 gyventojų. Šiuo metu Lietuvoje (2021 m. duomenimis) 100 000 gyventojų tenka 37 bankomatai.
„Nors pinigų išgryninimo operacijos Lietuvoje yra galimos kai kuriose prekybos vietose bei „Perlo“ terminaluose ši paslauga nėra kokybiška. Siekiant išsigryninti pinigus prekybos vietose yra reikalaujama įsigyti prekių už tam tikrą pinigų sumą, taip pat yra ribojama išgryninama pinigų suma bei dažnai paslauga galima tik naudojantis konkretaus banko mokėjimo kortele. Perlo terminaluose būna atvejų, kai pinigų išgryninimo paslauga pasinaudoti nėra galimybės, kadangi tuo metu terminaluose nėra grynųjų pinigų“,- sakoma dokumento aiškinamajame rašte.
Manoma, kad šiuo įstatymo projektu būtų skatinama bankus sujungti bankomatus į bendrą tinklą, kurie galėtų priimti visų bankų mokėjimo korteles ir jų klientai, kurie naudojasi pagrindinės mokėjimo sąskaitos krepšeliu, galėtų nustatytą pinigų sumą išsigryninti be papildomų mokesčių. Projekto autoriai atkreipia dėmesį, jog šis įstatymo projektas galėtų paskatinti bankus bendradarbiauti siekiant įdiegti vieningą bankomatų tinklą ir tokiu būdu užtikrinti kokybiškų ir visiems prieinamų paslaugų teikimą nedidinant verslo sąnaudų.
Numatoma, kad už nustatytų reikalavimų pažeidimus kompetentinga priežiūros institucija skirtų baudą Bankų įstatymo nustatyta tvarka.
Šiuo metu teisės aktuose nenumatytas privalomas reikalavimas Lietuvoje veikiantiems bankams ir užsienio bankams ar jų padaliniams teikti paslaugas, suteikiančias galimybę protingu atstumu visoje šalyje savo klientams mokėjimo kortele pasiimti grynuosius pinigus iš bankomatų.
Siūloma, kad Bankų įstatymo pataisos įsigaliotų 2022 m. liepos 1 d.