respublika.lt

Sistema nesugeba išsivalyti

(0)
Publikuota: 2021 rugsėjo 21 11:51:00, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Kalėjimas. Eltos nuotr.

Įkalinimo įstaigose laikomi nuteistieji, tačiau toli gražu ne vien jie yra pridarę nuodėmių - nuodėmingųjų yra ir tarp juos prižiūrinčių pareigūnų, bausmių vykdymo sistema niekaip iki galo neišsivalo. Neišsivalė ir Pravieniškių pataisos namai.

 

2018 m. pradžioje auditą atlikusi Teisingumo ministerija nustatė, kad per įstaigos sutartis su įvairiomis bendrovėmis valstybei galėjo būti padaryta daugiau nei 700 tūkst. eurų žala: įstaiga mokėjo už nepagrįstai didelių atliekų kiekių išvežimą, ilgą laiką tai darė už maitinimo paslaugas teikiančią bendrovę. Taip pat įstaiga sukritikuota už tai, kad nepagrįstai sumažino parduotuvės patalpų nuomos kainą, ilgą laiką neskaičiavo nuompinigių už įrengimus ir t.t. Surinkta medžiaga perduota Generalinei prokuratūrai.

Negana to, paaiškėjo, jog Pravieniškių pataisos namų administracijoje dirbo ištisas giminių klanas. Auditoriai suskaičiavo, kad net 32 proc. įstaigos darbuotojų buvo susiję giminystės ryšiais.

Pakeitus įstaigos vadovybę, situacija ne ką tepagerėjo, todėl šiemet Kalėjimų departamentas Pravieniškėse įvedė savotišką tiesioginį valdymą - laikinuoju pataisos namų direktoriumi paskyrė Kalėjimų departamento direktoriaus pavaduotoją Gintautą Šarauską, kuris bausmių vykdymo sistemoje atsirado viso labo 2019 m. pabaigoje.

- Kokią situaciją radote įstaigoje, pradėjęs jai vadovauti? Turbūt ji buvo labai rimta, jei įvestas tiesioginis valdymas? - „Vakaro žinios" teiravosi Gintauto ŠARAUSKO.

- Šiemet gegužės 14 d. iš pataisos namų III sektoriaus pabėgo du kaliniai, todėl nuo gegužės 17 d. mane čia laikinai perkėlė. Tarnybinio patikrinimo metu kai kurių darbuotojų veiksmai įvertinti kaip aplaidumas.

Ką radau atėjęs? Blogybės tęsėsi metai iš metų, infrastruktūra ir dabar netenkina. Ir darbuotojų darbo sąlygos netenkina, ir saugumą suimtųjų sunku užtikrinti. Sudėtingiausia, kad Pravieniškėse buvo laikomi beveik visų kategorijų suimtieji ir nuteistieji.

Bent jau dabar iš Pravieniškių iškelti visi suimtieji, mat jiems ir priežiūra didesnė reikalinga - kad nedarytų poveikio proceso dalyviams. Sudėtinga užtikrinti saugumą, kai laikomas toks „miksas".

Negana to, atvirojoje kolonijoje bausmę kartu su vyrais atlikdavo moterys. Buvo labai sudėtinga dirbti, nes ir režimai skiriasi. Dabar pasiekėme, kad nebeliko ir arešto bausmę atliekančiųjų.

Kalbant apie infrastruktūrą - reikia, kad įkalintieji gyventų mažose patalpose po 2-4, o ne kaip dabar, kai gyvenama nuo tarybinių laikų užsilikusiuose lageriuose. Nuteistieji gyvena būriais, tada ir subkultūra ar vadinamoji dedovščina neišnyksta. Kokybiškas resocializacijos procesas neįmanomas.

Atėjęs radau (tą patvirtina atliekamas ikiteisminis tyrimas, buvo nušalinta buvusi įstaigos vadovybė), kad fiktyviai įdarbinami nuteistieji. Iš to gauna naudą ir pataisos namų darbuotojai, ir patys nuteistieji, nes jų statusas - kaip dirbančiojo, jie gali pretenduoti į lygtinį paleidimą, į kitas lengvatas, o realiai nieko nedirba. Ir dar gauna algas. Jie net savo pavadinimą turi - „baltosios kojinės".

- O jums atėjus būta su įstaigos darbuotojais susijusių incidentų, kuriais susidomėjo teisėsauga?

- Buvo. Ir tokių, kurie mane tikrai nustebino, nors su teisėsauga tai nesusiję. Pavyzdžiui, buvo masinis darbuotojų nedarbingumas - daugelis pasiėmė nedarbingumo pažymas. Įžvelgiau požymių, kad tai - solidarumo akcija, protestas prieš buvusios vadovybės nušalinimą, solidarizavimasis su ja. Paaiškinome, kad priesaiką jie duoda valstybei, o ne įstaigos vadovams. Žmonės suprato ir situacija jau pirmą savaitę normalizavosi. Tiesa, yra ir tokių, kurie „serga" iki šiol.

Mane šokiravo faktas, kad vienas pareigūnas (atliekamas ikiteisminis tyrimas) įtariamas organizavęs kalinio pabėgimą šį rugpjūtį. Kaliniai buvo aprūpinti laužimo, pjovimo įrankiais. Peršasi įvairiausios išvados. Viena iš jų - norima parodyti, kad įstaigos vadovybė nesusitvarko su situacija. Tai - viena iš tyrimo versijų.

- Pravieniškių pataisos namų tinklalapyje buvo rašyta, kad nuteistieji Rukloje padeda įkurdinti nelegalius migrantus. Savanoriškai ar už bausmę dėl kokių nors pažeidimų?

- Tik savanoriškai. Nes ir algą gauna, ir nereikia tarp keturių sienų sėdėti. Tai - vienas iš resocializacijos momentų.

Beje, kai atėjau dirbti, radau tokią situaciją: atvirojoje kolonijoje bausmę atliekantys kai kurie nuteistieji dirba, mokosi, neturi drausminių nuobaudų, turi paskatinimų, tvirtus socialinius ryšius (šeimą, vaikus), turi aiškią gyvenamąją vietą. Iki bausmės pabaigos likus 3 mėnesiams įstatymai leidžia, kad įstaigos direktoriaus sprendimu nuteistieji likusią dalį gali atlikti namuose. Bet tas nebuvo taikoma. Nors reikia suteikti galimybę nubraukti juodą praeitį ir eiti į priekį. Dabar tokie likusią bausmę atlieka būdami namuose su šeima, taip stiprindami socialinius ryšius. Jau pasirašiau per 10 tokių sprendimų.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s