„Širvintose poeto Justino Marcinkevičiaus atminimą įamžins „Skaitanti mergaitė"! Simbolizuojanti mūsų jauną valstybę, įprasminanti poeto kūrybos, skirtos vaikams, liniją, su kuria užaugo jau kelios kartos, kuri išlieka patraukli ir dabar augantiems vaikams", - tokia žinia pasidalijo Širvintų rajono merė Živilė Pinskuvienė.
„Didžiausia padėka Justino Marcinkevičiaus artimiesiems atstovavusiai poeto anūkei Salomėjai Bandoriūtei-Leikienei - šis palaikymas ir nuomonė yra labai svarbi ieškant geriausio sprendimo," - įraše „Facebook" dėkojo merė, pažymėjusi, jog dėl paminklo balsavo ne tik šeimos atstovai, bet ir komisija, ekspertai ir beveik 1700 gyventojų.
„Skaitanti mergaitė"
Taigi Širvintose bus pastatytas „Skaitančios mergaitės" paminklas, kurio autoriai skulptorius Liutauras Griežė ir menotyrininkė Laura Kešytė.
„Laukia dideli darbai, nes ekspertų pastabų yra, o būtinų pataisymų ir detalių paieškoms reikės dar daug laiko.
Deja, negaliu nutylėti ir to fakto, kad Lietuvos rašytojų sąjunga paskutinę dieną atsisakė deleguoti atstovą ekspertiniam vertinimui!" - paskelbė Ž.Pinskuvienė.
Rašytojų sąjungos pirmininkė Birutė Augustinienė patvirtino, kad tikrai buvo gautas Širvintų savivaldybės prašymas deleguoti atstovą, bet nuspręsta to nedaryti.
„Nes ten, kiek buvome informuoti, nesvarstomi Rašytojų sąjungos skelbtam konkursui pateikti darbai. Sprendimas valdyboje buvo priimtas balsuojant.
Papildoma apklausa dėl Širvintų savivaldybės iniciatyvos įprasminti poeto J.Marcinkevičiaus kūrybą tarp Rašytojų sąjungos narių vykdoma nebuvo, tačiau ankstesnės diskusijos dėl J.Marcinkevičiaus kūrybai įamžinti skirto paminklo Vilniuje rodo, kad narių nuomonės išsiskiria", - patikslino ji.
Laimėjimas nuteikė pakiliai
„Vakaro žinių" pakalbinta viena iš laimėjusio darbo bendraautorių, Laura Kešytė, neslėpė džiaugsmo, kad jų idėja sulaukė vieningų komisijos, poeto šeimos bei gyventojų simpatijų.
„Nuotaikos, laimėjus idėjos konkursą, pakilios. Jau palengva planuojame artimiausius darbus, žiemą laukia labai svarbus kūrybinis etapas - modelio lipdymas. Skulptūrą numatyta statyti ateinančių metų pavasarį, bet tikslios datos dar nežinome, - pasakojo ji. - Mūsų, kaip skulptūros autorių, tikslas buvo sukurti meno kūrinį, kuris alsuotų ramybe ir šiluma. Kurtų trauką, skatintų žiūrovą (praeivį) prieiti arčiau meno kūrinio, pabūti drauge, pasvajoti, prisiminti vaikystę bei mylimas knygas, pasidžiaugti ramybės akimirka."
Pasak L.Kešytės, mergaitė simbolizuoja jaunąją kartą, jauną Lietuvos valstybę - svajingą, atvirą pasauliui, ieškančią įkvėpimo bei išminties kūryboje.
„Rašytojas, dramaturgas J.Marcinkevičius viso gyvenimo kūrybą dedikavo Lietuvai. Svarbi kūrybinio palikimo dalis - literatūra vaikams. Su autoriaus poemomis bei eilėraščiais, skirtais mažiesiems, auga jau penkta Lietuvos vaikų karta, - priminė ji. - Net ir po klasiko mirties jo kūryba įkvepia šiandien kuriančius menininkus, o jo eilės, virtusios iliustruotais piešiniais, keliauja po pasaulį.
Poeto atminimas bus įprasmintas ir skulptūros pamate. Jame bus išgraviruotos eilutės iš populiaraus, dažnai cituojamo poeto eilėraščio „Vaikų žemė": „Jeigu šita žemė kam priklauso, tai pirmiausia, žinoma, vaikams".
Menotyrininkė atviravo, kad sukurti „Skaitančią mergaitę" juos įkvėpė ir biografinės poeto gyvenimo detalės.
„Jautrūs poeto anūkės Salomėjos Bandoriūtės-Leikienės prisiminimai apie dieduką, ant kurio kelių, būdama mažytė, sėdėdavo. Poeto anūkė jau ir pati sūpuoja vaikus, o proanūkiai tęsia pažintį su prodieduku per jo kūrybinį palikimą, - pasakojo L.Kešytė. - Numatoma skulptūrą statyti Jaunimo sode, priešais Širvintų Šv.Arkangelo Mykolo bažnyčią, bet tiksli vieta dar nežinoma. Skulptūra, idant ilgai džiugintų praeivių akis, bus gaminama iš ilgaamžių, lengvai prižiūrimų medžiagų - bronzos lydinio ir pilkos spalvos granito."